Sayfa 269/454 İlkİlk ... 169219259267268269270271279319369 ... SonSon
Arama sonucu : 3625 madde; 2,145 - 2,152 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

2021 Q1 portfoy durumum: https://eksisozluk.com/entry/121431323

2.  Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    Para bizim gibi enflasyonist ülkelerde kesinlikle her zaman aktif yönetilmeli. BES'in benim gözümde tek ve en önemli getirisi %25 lik devlet katkısıdır. O olmazsa zaten bes yatırımcısı olmam. Hiçbir anlamı olmaz.
    Devlet katkısının hiçbir katkısı yok. 10 yıl olsan yıllık %2.5 , 20 yıl beste kalana yıllık %1,25 katkı olur. faizin %20 olduğu yerde %1-2 hiçbirşey.
    Geçmişi oku geleceğe yön ver.Yazdıklarım yatırım ve siyasi tavsiye değildir.
    Var mısın ki yok olmaktan korkuyorsun demiş bilge bir adam.

3.  Alıntı Originally Posted by katırcı_bedri Yazıyı Oku
    Anadolu hayat aviva ve allianza baktım hisse yoğun fonlar yıllık 55-60 arası getirmiş..Emeklilik dışı hisse fonlar %190 dan başlayıp %130 lara ilk 7 firma sıralanmış..Bu fark çok, baştaki fonlar iyi yönetilmiyor bence..Emeklilik fonlarından sadece fiba bereket ve katılım 166.8 137 137 yapmışlar..e bunlar yapıyorsa başta saydığım şirketler yarısı kadar kazanmış..döviz altında fark yok hepsi 1-2 puanla sıralanmış..forumu okudum bu kadar farktan kimse bahsetmemiş hisse fon özelinde..Anadolu hayattan başlarken soğudum..%100 hisse fonda bekleyen kişinin 10 bin TLsi bizim fonda yıllık 16,5 olmuş( diğer değişkenler 0 olsun) katılım emeklilikte 23,7 bu fark çok yahu..Böyleyse başka şirkete geçiş yapalım..
    Emeklilik fonları daha korumacı fonlardır. Birikiminizde çok ciddi bir kayıp oluşmaması için hedge edilir. Bu da muhtemel zararı düşürdüğü gibi karı da aynı oranda düşürür. Kimse emeklilik için kenara koyduğu ay ay biriktirdiği paranın ciddi bir krizde yerle bir olmasını istemez. Aktif yönetilmeme gibi bir durum söz konusu değil.

4. Teşekkürler sayın asuGaGuGa. Altın son zamanlarda üzüyor. Umarım yakın zamanda güldürmeye başlar.

5.  Alıntı Originally Posted by BOOTES Yazıyı Oku
    Devlet katkısının hiçbir katkısı yok. 10 yıl olsan yıllık %2.5 , 20 yıl beste kalana yıllık %1,25 katkı olur. faizin %20 olduğu yerde %1-2 hiçbirşey.
    evet hocam bes'ten iyice soğudum ama bu tarz birikim ne yapabilirim bilmiyorum

Alıntı Originally Posted by akrepyel Yazıyı Oku
    Besde eğer 10-12 yıl kalınacaksa enazından bence yabancı para cinsi fonlara ve iyi yönetilen hisse senedi içerikli fonlara ağırlık verilmeli diye düşünüyorum. Yoksa TL enstrumanlara düşük riskle yatırım yapan fonlar enflasyona karşı yenilirler diye düşünüyorum.
    BES fonlarının hepsinin alınabilir olması durumunda daha rahat seçimler yapabiliriz.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

7.  Alıntı Originally Posted by akrepyel Yazıyı Oku
    Dünyadaki tüm fonlar 4 ana kanaldan para kazanır bono - faiz, altın döviz. terazinin bir tarafında hisse senedi. sizin yapacağınız öncelikle uzun vadeli yatırım yapmak. Basit mantık ev hanımları ne yapar dolar alır çeyrek altın alır atar kenara 10- 15 sene durur.
    Sizin yapacağınız faizin yüksek olduğu dönemde faiz, dolar altın tarafına ağırlık piyasanın iyi olduğu zamanlarda faizler düşmeye başlayınca bist 30 banka hisselerine garanti vb. Teknik analiz biliyorsan yükselince çık düşünce al. Tv lerde hangi ürünün reklamı dönüyorsa uzak dur. bankalardan hangi mesaj geliyorsa uzak dur. Geçen yıl veya 2 yıl üst üste kazandırana yönelme geçen yıl zarar ettirene bak. borsa da hisseye değil endekse bak. bist 100 1 cent (dolar) 1.20 cent gelince diptir. savaş vb olmazsa büyük kriz olmazsa 1x8.15=8.150 1.2x8.15= 9.780 gibi garanti 5.50 gibi girilir. 10.00-12,00 gibi çıkılır bist 100 1.8 cent , 2 cent gibi çık. Yılda bir defa işlem yapsan %100 alırsın çıkınca git faize yatır %10-15 de oradan alırsın daha ne. Ben yılda % 40 attırırsam çok iyi diyorum. Tabii başka kaynakaları araştır incele. kısaca demem o ki uzun vadeli işlemler yap. içi boş hisse senetlerine yaklaşma.

8.  Alıntı Originally Posted by akrepyel Yazıyı Oku
    https://invst.ly/uds4-
    Garanti bankasının 2017 den bugüne grafiği yaklaşık olarak gideceği ve düşeceği yerler. aşağı düşmez değil fakat geçmiş bir bilgi verir.

Sayfa 269/454 İlkİlk ... 169219259267268269270271279319369 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •