Sayfa 276/455 İlkİlk ... 176226266274275276277278286326376 ... SonSon
Arama sonucu : 3633 madde; 2,201 - 2,208 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1.  Alıntı Originally Posted by Kolağası Kamil Yazıyı Oku
    Hocam Anhyt ın Robo Fon ları ile ilgili görüşünüzü merak ettim.
    Benim BES şirketim NN Hayat üstadım. Bu konuda en tecrübeli isim hiç şüphesiz sayın asuGaGuGa üstattır.

2.  Alıntı Originally Posted by Maydonozcu Kamil Yazıyı Oku

BES'te, fon değişim haklarının kullanılmasının zorunluluğu ile ilgili bir tablo. Uygun zaman aralıklarında uygun fonlarda olduğunuz takdirde oldukça güzel kazançlar elde etmek mümkün dostlarım. Mesela son 1 yıllık getirilerde hisse fonlar ön sırada, ancak son 3 ayda altın fonlar en çok kazandıran fonlar oldu. Fon değişim hakkı sayısının 12 ye çıkarılmasıyla birlikte yanlış hamlelerin düzeltilebilmesi imkanı da doğuyor. Baktın konjonktür değişiyor geç diğer fona. Ayda 1 değişiklik gayet iyi bir rakam.
    Fon değişim hakları dediğiniz gibi çok önemli olmakla beraber değişen konjonktürü hızlıca anlayıp ona uygun BES fonunu seçmek de herkes için kolay değil.

Alıntı Originally Posted by Maydonozcu Kamil Yazıyı Oku
    Benim BES şirketim NN Hayat üstadım. Bu konuda en tecrübeli isim hiç şüphesiz sayın asuGaGuGa üstattır.
    Sayin Maydanozcu Kamil,

O sizin kalbinizin guzelligi. Tesekkur ederim.

Sayin Kolagasi Kamil,
    anadolu hayati ben de bilmiyorum, allianz ile calisiyorum. Allianz'da da "akilli bes" adi altinda bize fon oneren bir robot var. Robo fon ile ayni hizmeti verdigini dusunuyorum. Piyasayi kendim takip edebildigim ve fon secimini kendim yapabilmem icin, bu robotu(Akilli Bes - allianzdaki adi) kullanmiyorum. Ama piyasayi takip etmek istemeyen ya da piyasa bilgisi olmayan insanlara tavsiye ederim. Eminim standart fonlardan daha iyi bir getiri saglar.

4.  Alıntı Originally Posted by Kolağası Kamil Yazıyı Oku
    Hocam Anhyt ın Robo Fon ları ile ilgili görüşünüzü merak ettim.
    Tavsiye etmem. Konu ile ilgili yoğun şikayetleri internetten bulabilirsiniz.

TA-1033 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5. Benim BES şirketimde de her hesaba girişte "Fon Bilen" diye bir şey çıkıyor. Ne yalan söyleyim bugüne kadar nedir ne değildir diye hiç denemedim. Niyetim de yok. Neticede "konjonktürel risk ve fırsatların analizi"ni zaten ben yapıyor ve ona göre fon seçim kararı veriyorum. Kısacası, fon değişimi ile birlikte şirkete "bak kardeşim, bana göre gelecekte şunlar şunlar olacak, bendeki fonu bu risk ve fırsatlara göre değerlendir" diyorum. Bu analizi de onlara bırakmak paramın tüm hakimiyetini bırakmak gibi geliyor bana ve bu benim finansal özgürlük anlayışıma ters. Diğer yandan, kimseye herhangi bir ithamda bulunmaksızın, bugüne kadar emeklilik şirketlerinin "borsada hisse taşıtılan hamallar" olarak oldukça sabıkalı bir geçmişi var. Yani bu şirketler total pozisyonlarına göre fon seçimi yaparak benim tasarruflarımı hedge amaçlı kullanabilir mi, gayet mümkün. Bu ısrarlı tutumlarında böyle bir şeyler sezinliyorum dersem yalan olmaz.

Benim BES konusundaki görüşlerim bakidir dostlarım. Finansal okuryazarlık düzeyini yeterli görmeyip piyasayla fazla ilgilenemeyenler fon pozisyonlarını % 75 döviz + altın, kalan % 25'i ise dönemsel fırsatlardan istifade amaçlı likit fonlarda tutsunlar. Bunun nedenlerini eski mesajlarımda gayet detaylı bir şekilde anlatmıştım ve bu bir yatırım tavsiyesidir.

6.  Alıntı Originally Posted by enkahramanrıdvan Yazıyı Oku
    Tavsiye etmem. Konu ile ilgili yoğun şikayetleri internetten bulabilirsiniz.

TA-1033 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Bir sene kullandım zaten bir girince bir seneden önce çıkarmıyorsun, beş para etmez robofon(fonmatik)

M2003J15SC cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

7. trader adam zaten BES fonları ile uğraşmaz.

düz adam için yapılacak olan kabaca belli.

minimum 60% i sürekli döviz/altın fonlarında.
    kalanı ise risk algısı ve konjoktüre göre faizli veya hisse fonlarda.

borsadan çok kazanmak isteyen adan zaten fona değil hisseye yatırım yapar.

Bu 12 değişiklik hakkı ne zaman başlayacaktı? Fon değişiklik hakkım yenilendi ama yine 6 görünüyor.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

Sayfa 276/455 İlkİlk ... 176226266274275276277278286326376 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •