Sayfa 277/453 İlkİlk ... 177227267275276277278279287327377 ... SonSon
Arama sonucu : 3623 madde; 2,209 - 2,216 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1.  Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    Bu 12 değişiklik hakkı ne zaman başlayacaktı? Fon değişiklik hakkım yenilendi ama yine 6 görünüyor.
    Benim beste 12 olarak güncellenmiş (ahe)

M2003J15SC cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2. merhaba bazı merak ettiklerim var;
    - istediğimiz zaman kesintisiz çıkabiliyor muyuz? devlet katkı payı vs.
    - temel olarak bizim eklediğim para ve devletin katkısı dışında bir kazanım var mı? faiz vs?
    - fon içeriği oluyormuş sanırım? fonları değiştirebiliyomuşuz vs. hiç de anlamıyorum o işleri.

girip girmemekte kararsızım hala...

Alıntı Originally Posted by istikamet Yazıyı Oku
    merhaba bazı merak ettiklerim var;
    - temel olarak bizim eklediğim para ve devletin katkısı dışında bir kazanım var mı? faiz vs?
    - fon içeriği oluyormuş sanırım? fonları değiştirebiliyomuşuz vs. hiç de anlamıyorum o işleri.

istediğimiz zaman kesintisiz çıkabiliyor muyuz? devlet katkı payı vs.

istedigin zaman cikabilirsin.Kesintisiz cikamazsin. Kesintisiz cikman icin tek kosul min 10 sene sistemde kalmak VE min 56 yasinda olmak.

Yatirdigin tutar sectigin fonda(ya da fonlarda) degerlenir. Devlet katkisi, %90'dan fazlasi devlet tahvilinde degerlenir.

Evet yilda 12 kez fon degisikligi yapabilirsin. Bu degisiklik sadece yatirdigin tutarlar icin. Devlet katkisinda fon degisikligi yapamazsin.

56 yas ve 10 sene beklemem diyorsan bir esprisi yok. Grimeni tavsiye etmem.

4.  Alıntı Originally Posted by istikamet Yazıyı Oku
    merhaba bazı merak ettiklerim var;

Yaşın 46 ve üzeri ise hemen gir. Madem anlamıyorsun fon değişikliği vs boşver, portföyünü % 50 Altın, % 50 döviz fon yap, 56 yaşında emekli ol. Fon bilmeyen piyasayı da bilmez, paranı bitcoin, hisse bilmem neyle çarçur etme. Koy BES hesabına arkana dönüp bakma.

5. Devlet katkısı için seçilebilir bir fon sistemi olması ve yatırılan paraların tefastaki tüm fonlar ile değerlendirilebilmesi imkanı ortaya çıkarsa sistemdeki kişi sayısı daha da artacağını tahmin ediyorum

6.  Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Devlet katkısı için seçilebilir bir fon sistemi olması ve yatırılan paraların tefastaki tüm fonlar ile değerlendirilebilmesi imkanı ortaya çıkarsa sistemdeki kişi sayısı daha da artacağını tahmin ediyorum
    Bunun ne demek oldugunu, nasil islevsel bir durum oldugunu bilmek icin oncelikle bir miktar finansal okur yazarlik gerekli.

Kaldi ki ulkemizde bes in ne demek oldugunu bilen insan sayisi bile sinirli, disaridan gelecek insanlarin devlet katkisinin tefas fonlarinda degerlendirilmesi denince buyuk bir cogunlugu icin anlamsizlik ifade etmesi olasiligi cok fazla.

Ulkemiz insanin yatirimci refleksleri vur kac yapayim parayi ikiye katlayayim kisa zamanda spekulatif getiri saglayayim oldukca tasarruf bilincu yuksek olmayan insanimiz icin bes cekici gelmiyor.

Ulkemizde finansal okur yazarligi olanlar da bes lere burun kiviriyorlar hakli sebepleri de olabilir iceriksiz aktif yonetimden uzak fonlarin bulunmasindan dolayi, ancak bes ulkemiz insani icin gayet islevsel devlet getirisi ile birlikte avantajli bir tasarruf yontemi.

Birikimler dogru fonlarda degerlendirilir ise surec sonunda makul ve tatmin edici bir kalem tasarrufa sahip olmaniz gayet olasi

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

7. Merhaba,birşey danışmak istiyorum sizlere,20 yıl beste kalıp 56 yaş emeklilikte alınacak toplu paranın 20 sene sonra ki değerini düşündüğümde bir yaraya merhem olacakmış gbi gelmiyor.misal bugün 200 bin liranın 20 sene sonra ki alım gücü çok düşük kalıcak.sizler ne düşünüyorsunuz,ben mi yanlış düşünüyorum

Alıntı Originally Posted by McCandless Yazıyı Oku
    Merhaba,birşey danışmak istiyorum sizlere,20 yıl beste kalıp 56 yaş emeklilikte alınacak toplu paranın 20 sene sonra ki değerini düşündüğümde bir yaraya merhem olacakmış gbi gelmiyor.misal bugün 200 bin liranın 20 sene sonra ki alım gücü çok düşük kalıcak.sizler ne düşünüyorsunuz,ben mi yanlış düşünüyorum
    "gibi geliyor" demek yerine bence "hesaplamama gore son 15 senede bes fonlari enflasyondan az getirmis" derseniz geleceginiz acisindan daha guzel olur. FInansal kararlari lutfen hissederek/gibi geliyor diyerek/inanarak almayin. Cebinizde kalsin, enflasyonla erisin daha iyi.

Sayfa 277/453 İlkİlk ... 177227267275276277278279287327377 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •