Sayfa 280/454 İlkİlk ... 180230270278279280281282290330380 ... SonSon
Arama sonucu : 3625 madde; 2,233 - 2,240 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Cevap için teşekkürler, yazdığınız birinci senaryoyu asıl merak ediyorum ama işte hiç sayısal örnek bulamadım. Korkum kuş kadar bir maaş bağlanması. Sonuçta SGK gibi havuz sistemi yok sizin hesabınızdaki paraya göre maaş bağlanıyor.
    BESteki emeklilik bizim SGKdan alıştığımız emeklilik sistemi değil, birikim yapıp sonunda o parayı peşin ya da taksitle geri almak. Sistemin yürümesi, SGK gibi karadelik olmaması için bu şart ama emekli olup emekli maaşı alacağım diye hayal kuranlar umduğunu bulamayacak.
    Birinci senaryo firmadan firmaya degisir. Ama size hsaplanisini anlatabilirim. Perpetuity diyorlar buna ecnebiler.

Diyelim ki bir sigorta sirketine gittiniz Londra'da yasiyorsunuz ve dediniz ki, ben her ay 1000 birim odeme istiyorum olunceye kadar(Tl, dolar, pound, adini siz koyun). Bunun icin ne yapmam gerekir?

Size derler ki aylik mi odeme yapmak istersiniz yillik mi yoksa bir kerede mi odemek istersiniz ve ne zamandan itibaren odeme almak istiorsunuz. Kolaylastirmak icin BESle uyumlu olmasi icin durumumuz soyle olsun: Su an 56 yasindayim ve aylik 1000 birim istiyorum.

AYlik tutari belirlendikten sonraki asama "required rate of return" dedigimiz gerekli getiri orani. Bu oran firmadan firmaya ulkeden ulkeye mutlaka degisecektir. Bu oran maalesef turkiye de perpetuity tahvilimiz olmadigi icin, belki enflasyon orani olarak belirleyebiliriz. Ama sigorta firmalari mutlaka risk primini koyacaktir. Atiyorum TC devletinin perpetuity tahvili olsaydi, tahvilin bugun ki getirisini kullanabilirdik ama maalesef perpetuity tahvil piyasamiz yok. Hatta bence tahvil piyasamiz da yok .

Neyse gerekli orani kolaylik olmasi acisindan enflasyon orani diyelim. O da diyelim 15%. Aylik 1.25% ediyor.

NPV(sonsuza kadar alacagimiz aylik 1000 tl nin bugun ki degeri) = 1000/0.0125 = 80 bin yapar. Yani teorik sigorta sirketimiz sizden bugun 80 bin koymaniz halinde size olunceye akdar 1000 lira aylik baglarim der.

Biz de gerekli oran fazla oldugu icin toplu para az cikti. Almanya da oldugunuzu dusunun. perpetual tahvil getirisi 0.5% 0.5/12 = 0.041667% aylik

1000 euro aylik almak icin, 1000/0.000417 = 2.400.000 ister. 2 milyon 400 bin euoru verirseniz size her ay 1000 euro veririz der.

Kabaca boyle. Buradaki onemli nokta size omur boyu maas baglayacak olan kurumun gerekli faiz oranini ne aldigidir.Sigorta sirketleri yukaridaki hesaplamayi(tabi onlar bir suru degisken kullanarak) baz alarak farkli paketler halinde yeni urunler cikaracaklardir onumuzdeki donemde. Buna yillik gelir sigortasi denecek. Bunu satacaklar BES musterilerine. Ama hesaplama boyle olur.
    Son düzenleme : asuGaGuGa; 21-05-2021 saat: 17:12. Sebep: duzeltme

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
    Cevap için teşekkürler, yazdığınız birinci senaryoyu asıl merak ediyorum ama işte hiç sayısal örnek bulamadım. Korkum kuş kadar bir maaş bağlanması. Sonuçta SGK gibi havuz sistemi yok sizin hesabınızdaki paraya göre maaş bağlanıyor.
    BESteki emeklilik bizim SGKdan alıştığımız emeklilik sistemi değil, birikim yapıp sonunda o parayı peşin ya da taksitle geri almak. Sistemin yürümesi, SGK gibi karadelik olmaması için bu şart ama emekli olup emekli maaşı alacağım diye hayal kuranlar umduğunu bulamayacak.
    Yani bu bir tamamlayıcı emeklilik birikimi sistemi.
    SGK emeklilik işini özel sektöre yıkarsa işin rengi değişebilir. Gelecek için planlıyorlardır belki.
    Emeklilik bağlama oranları %30'a düştüğü için BES'i ön plana çıkartıyorlar.

https://twitter.com/ozgurerdursun/st...03936283164674
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

3. Şahsen ben bu sistemi emeklilik amaçlı görmüyorum. Benim için yatırım çeşitlendirmesi oldu. Hisse tarafındaki sıkıntı, stresten bir nebze olsun uzaklaştım. Devletten bedavadan para hüpletmesi de cabası. Hep yandaşlar mı hüpletecek, biraz da biz yapalım bakalım nasıl oluyor. 7 yıl sonra parayı çekip Dünya turuna çıkacağım Allah nasip ederse.

4.  Alıntı Originally Posted by asuGaGuGa Yazıyı Oku

NPV(sonsuza kadar alacagimiz aylik 1000 tl nin bugun ki degeri) = 1000/0.0125 = 80 bin yapar. Yani teorik sigorta sirketimiz sizden bugun 80 bin koymaniz halinde size olunceye akdar 1000 lira aylik baglarim der.
    Teşekkürler, enflasyon kadar getirisi olunca hiçbir cazibesi olmuyor haliyle, o sabit maaş enflasyona karşısında zamanla kuşa döner, bu durumda al parayı mevduata ya da likit fona yatır her ay kendi maaşını kendin çek arada bir de başkalarını beslememiş olursun daha avantajlı.

Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    ne diyeyim halen BES ten emekli maaşı (süresiz) alacağını düşünen saflar var.
    10 yıl içerisinde SGK emekli maaşının aşağı yukarı herkes için aynı olmasını bekliyorum, sürekli az maaş alması gerekenlerin maaşını yukarı yuvarlıyorlar.
    Beni kastettiyseniz saf değilim, bu kadar büyük ve yaygın bir sistemde öyle bir açık bulmayı da beklemiyorum zaten, 43 yaşındayım, 3 yıl sonra bes'e gireyim mi girmeyeyim mi karar vermeye çalışıyorum, 56 yaşında toplu para alma ve maaş alma seçeneği var, toplu parayı seçince herşey net ama maaş kısmında net veri bulamıyorum, hangisi daha avantajlı kendi hesabımı kitabımı yapacağım o nedenle buraya danıştım.

Alıntı Originally Posted by senseni83 Yazıyı Oku
    Rakamsal bir örnek Sözcü'den buldum. 100.000 TL karşılığı aylık 496 TL demişler.

https://www.sozcu.com.tr/2015/ekonom...dahafazlahaber
    Teşekkürler aradığım buydu aslında, biraz eski bir yazı altı yıl olmuş çok şey değişti ama yine de işime yaradı. Yakaladığım önemli noktalar şunlar:
    Birincisi paradan %2 şirket kesinti yapıyor, özellikle düşük enflasyon/faiz durumunda bu başlı başına önemli dezavantaj, paranızı kendiniz değerlendirebiliyorsanız öyle yapmalısınız.
    İkincisi sayısal örnek "Mevcut uygulanan faiz ve kazanç simülasyonlarına göre,..." diye verilmiş, altı yılda çok şey değişti ileride de kimbilir ne olur o nedenle o örnek pek işe yaramaz artık ama yine de bakarsak 100 bin lira birikime ömür boyu enflasyon kadar artırılarak aylık 500 lira maaş veriliyor. 56'da emekli olup 73 yaşına kadar yaşayıp 17 yıl maaş alırsanız toplu para seçeneğinden daha fazla para almış oluyorsunuz üstüne de yaşadıkça daha da karlı oluyor, ölünce maaş varislere de 5-20 yıl arası ödeniyor diyor bu durumda iyice karlı oluyor. Kısacası bu örneğe göre toplu para yerine maaşı seçmek lazım.

Neyse, ben biraz daha araştırayım..

5. https://emeklilik.egm.org.tr/mba-birikim
    Yukarıdaki sitede simülatör varmış, nasıl farketmedim bilmiyorum, örneğin 130 bin lira birikime erkeklere 485, kadınlara 415 lira ölene kadar maaş bağlanıyor (kadınlar daha uzun yaşadığı için), aylık enflasyon kadar artıyor maaş.

https://emeklilik.egm.org.tr/mba-birikim
    Yukarıdaki sitede simülatör varmış, nasıl farketmedim bilmiyorum, örneğin 130 bin lira birikime erkeklere 485, kadınlara 415 lira ölene kadar maaş bağlanıyor (kadınlar daha uzun yaşadığı için), aylık enflasyon kadar artıyor maaş.
    OMur boyu emeklilik su anki kosulalrda sacma olur. Belki 50 yil sonra rekabet artinca daha cazip kosullarla omur boyu emeklilik dusunulebilir.

Asagiya bir tane hesaplayici biraktim. Kafaniza gore oynayabilirsiniz. Hesaplanan rakamlar reeldir. Enflasyondan arindirilmistir.

https://docs.google.com/spreadsheets...it?usp=sharing

7. BEFAS Fon Takibi

Biraz acele oldu ama isteyen istediği fonu ilave edip çıkarabilir dostlarım.

Alıntı Originally Posted by Maydonozcu Kamil Yazıyı Oku
    BEFAS Fon Takibi

Biraz acele oldu ama isteyen istediği fonu ilave edip çıkarabilir dostlarım.

elinize saglik.

Sayfa 280/454 İlkİlk ... 180230270278279280281282290330380 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •