Sayfa 287/453 İlkİlk ... 187237277285286287288289297337387 ... SonSon
Arama sonucu : 3622 madde; 2,289 - 2,296 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

Alıntı Originally Posted by Maydonozcu Kamil Yazıyı Oku
    ECB para dağıtma işine 2022 Mart ayına kadar devam kararı aldı. Ha keza FED de, Biden'ın ilk yılı dolmadan (enflasyon artsa bile) faiz tarafında fazla bir aksiyon almayacak gibi. Tahminim odur ki bizim Merkez Bankamız da aynı şekilde hareket edecektir. Bu durumda değişken fonlardaki cazip getirilerin bir süre daha devam etmesini beklemek gerekir diye düşünüyorum.

Bu arada veriler müthiş. 151 milyar TL büyüklüğe ulaşmış bir BES'imiz var an itibariyle. Foncu çocuklar, duydunuz değil mi yavrum. Ona göre yönetin fonları.
    Son cümleniz çok önemli gerçekten. Özellikle BES fonları arasında iyi yönetilenleri çok kısıtlı. Altının son yıllardaki artışı olmasa birçok bes yatırımcılarının parası enflasyon karşısında erimiş olurdu.
    Bence artık bes fonları arasında rekabet olacağı için firmalar fonları daha profesyonel yönetmeleri gerekiyor.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

2. Bence artık bes fonları arasında rekabet olacağı için firmalar fonları daha profesyonel yönetmeleri gerekiyor.
    BEFAS bu açıdan çok güzel oldu. Sanırım bunun bir tık ötesi tüm fonların BES sistemine dahil edilmesi olacak. 1-2 yıla kalmaz onu da yaptılar mı işte o zaman tadından yenmez.

BEFAS bu açıdan çok güzel oldu. Sanırım bunun bir tık ötesi tüm fonların BES sistemine dahil edilmesi olacak. 1-2 yıla kalmaz onu da yaptılar mı işte o zaman tadından yenmez.
    9 seneden beri BES ' teyim . BEFAS konusunda geç bile kaldılar . Vakıfbank yatırım hesabım ile TEFAS üzerinden çeşitli yatırım fonlarını rahatlıkla alıp satabiliyorum . Bu sistem BES ' te de olmalıydı . Böyle olunca alabileceğiniz fonlar sınırlı oluyor maalesef !

Evet inşallah onu da bekliyoruz. Ükenin varlıklarının iyi değerlendirilmesi her zaman ülkenin lehinedir. Eskiden çoğu BES fonu portföy şirketleri için çorbalık gibiydi. Oraya yönlendirilen para iyi değerlendirilmiyordu. Şimdi günden güne insanların finansal okur yazarlığı artıyor ve birikimlerinin iyi değerlendirilmesini istiyor.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

5. Şahsi kanaatim TEFAS piyasasındaki fon kurucularının (özellikle aracı kurumların) bu konuyu es geçmiş oldukları yönünde. Ortada 151 milyar TL lik bir büyüklük varken hükümete biraz daha baskı yapmaları lazım. BEFAS altyapısı zaten dizayn edilmiş durumda ve yakında faaliyete geçecek. Haliyle TEFAS'taki fonları bu altyapıya dahil etmek çocuk oyuncağı.

Diğer yandan, 2021 yılı işlem hacimleri fon bazında incelendiğinde fon sepeti + hisse fonların ön sırada olduğu yani mevcut konjonktürün aracı kurumlar için oldukça uygun olduğu görülüyor. Şahsen bu tip bir düzenleme yapılmış olsa TEFAS fon yatırımcılarının tamamını BES'e çekmek mümkün olacaktır diye düşünüyorum.

https://www.tefas.gov.tr/Istatistiki...slemHacmi.aspx

Şahsi kanaatim TEFAS piyasasındaki fon kurucularının (özellikle aracı kurumların) bu konuyu es geçmiş oldukları yönünde. Ortada 151 milyar TL lik bir büyüklük varken hükümete biraz daha baskı yapmaları lazım. BEFAS altyapısı zaten dizayn edilmiş durumda ve yakında faaliyete geçecek. Haliyle TEFAS'taki fonları bu altyapıya dahil etmek çocuk oyuncağı.

Diğer yandan, 2021 yılı işlem hacimleri fon bazında incelendiğinde fon sepeti + hisse fonların ön sırada olduğu yani mevcut konjonktürün aracı kurumlar için oldukça uygun olduğu görülüyor. Şahsen bu tip bir düzenleme yapılmış olsa TEFAS fon yatırımcılarının tamamını BES'e çekmek mümkün olacaktır diye düşünüyorum.

https://www.tefas.gov.tr/Istatistiki...slemHacmi.aspx
    Uzun süre BES müşterilerinin sanki getiri beklentisi yokmuş gibi davrandı çoğu firma. Büyük banka gibi kurumların BES fonları maalesef halen performans odaklı yönetilmiyorlar. BEFAS çıkıp fon portföylerinde müşteri kayıpları görürlerse biraz silkenebilirler.
    151 milyar TEFAS'a açık fonlara da gelirse ortam çok değişir. Şuan ki haliyle portföy yönetim şirketlerinin rekabetsiz olarak yaptıkları yan bir iş gibi algılanan bir portföy yönetim modeli var. Bu mutlaka değişmeli

7. TEFAS fonlarının BEFAS'a dahil edilmesinden herkes kazanacak yani tam kazan kazan durumu. BES şirketleri fon işletim gelirinden, alım satım kârından devlet ve fonların kurucuları. Hepsinin kazanacağı bir platform yani. Böyle bakıldığında bunun gerçekleşmemesi için bir neden gözükmüyor hatta her geçen gün herkesin bir kaybı var.

Şayet bu gerçekleşirse, özellikle hisse fon tarafında gayet güzel yönetilen fonlar mevcut. Bazılarının son 1 yıllık getirisi % 100'e yaklaşmış vaziyette. İlave % 25 katkı payı ve onun yıllık getirisi. Bu kadar parayı nereye koyacağız dur bakalım.

8. Dünkü FED açıklamalarından sonra altın yamuldu. Fon seçimi olarak tavsiyesi olan var mı?

Sayfa 287/453 İlkİlk ... 187237277285286287288289297337387 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •