Sayfa 301/453 İlkİlk ... 201251291299300301302303311351401 ... SonSon
Arama sonucu : 3623 madde; 2,401 - 2,408 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1.  Alıntı Originally Posted by abc1980 Yazıyı Oku
    41 yaşındayım ve 32 yaşındayken Vakıf Emeklilik BES ' e girdim. 9 seneden beri BES ' teyim . Bu yılın sonunda 10. yılım olacak inşallah !

Öncelikle şunu belirteyim . BES ' te 5 yılı doldurmadan bu sistemden çıkmayı düşünmeyin . Aksi takdirde sizden giriş aidatı ve yönetim gideri kesintisi kesilir .

Ödediğiniz aylık katkı paylarını ve ara katkı paylarını doğru zamanda doğru fonlara yönlendirmediğiniz sürece yüksek tutarda katkı payı yaptırmanızın pek bir kıymeti kalmıyor. Size tavsiyem fonları tanıyın . Sistem kısa vadeli değil uzun vadeli birikim / yatırım sistemidir . Bunların bilincinde olduğunuz sürece problem olmaz .
    Sakıncası yoksa 9 yıllık getiri oranı nedir?
    Bir çok arkadaş getiriyi yeterli bulmuyor. Belki onlar için faydalı olabilir

2.  Alıntı Originally Posted by abc1980 Yazıyı Oku
    41 yaşındayım ve 32 yaşındayken Vakıf Emeklilik BES ' e girdim. 9 seneden beri BES ' teyim . Bu yılın sonunda 10. yılım olacak inşallah !

Öncelikle şunu belirteyim . BES ' te 5 yılı doldurmadan bu sistemden çıkmayı düşünmeyin . Aksi takdirde sizden giriş aidatı ve yönetim gideri kesintisi kesilir .

Ödediğiniz aylık katkı paylarını ve ara katkı paylarını doğru zamanda doğru fonlara yönlendirmediğiniz sürece yüksek tutarda katkı payı yaptırmanızın pek bir kıymeti kalmıyor. Size tavsiyem fonları tanıyın . Sistem kısa vadeli değil uzun vadeli birikim / yatırım sistemidir . Bunların bilincinde olduğunuz sürece problem olmaz .
    Sakıncası yoksa 9 yıllık getiri oranı nedir?
    Bir çok arkadaş getiriyi yeterli bulmuyor. Belki onlar için faydalı olabilir

3. Ben de 9. Yıldayım. 10. Yılda daha mantıklı bir yatırım bulursam (arsa/tarla vb.) Çıkmayı düşünüyorum.
    2. Bi BES yaptırıp onunla yeniden devam ederim belki.
    Çıkmadan şöyle bir planım var. Hem 9. Yılda hem de 10. Yılda primi tavandan verip o yıl verilen devlet katkısının tamamını almayı hedefliyorum. 10. Yılda ayrılırsam devlet katkısının %60 ını veriyor. Bu da %15e tekabül ediyor.

M2007J3SY cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Alıntı Originally Posted by Seiko299 Yazıyı Oku
    Ben de 9. Yıldayım. 10. Yılda daha mantıklı bir yatırım bulursam (arsa/tarla vb.) Çıkmayı düşünüyorum.
    2. Bi BES yaptırıp onunla yeniden devam ederim belki.
    Çıkmadan şöyle bir planım var. Hem 9. Yılda hem de 10. Yılda primi tavandan verip o yıl verilen devlet katkısının tamamını almayı hedefliyorum. 10. Yılda ayrılırsam devlet katkısının %60 ını veriyor. Bu da %15e tekabül ediyor.

M2007J3SY cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    burada bir arkadaş diyordu besi 45-46 yaşında yaptırmak lazım diye. hem 10 yılı doldurmuş oluyorsun hem de yaşın tuttuğu için %100 den devlet katkısı alıyorsun.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

Anne yada babanizin ustune de yaptirabilirsiniz.

6.  Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    Aylık alımlarla fon da biriktirebilirsiniz ancak emin olun ilk paraya ihtiyaç duyduğunuzda bozdurursunuz. BES hesabını bozdurmanın bazı yaptırımları olduğu için BES hesabını bozdurmadan önce 2 kez düşünmek zorunda kalıyor insan.
     Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    Aylık alımlarla fon da biriktirebilirsiniz ancak emin olun ilk paraya ihtiyaç duyduğunuzda bozdurursunuz. BES hesabını bozdurmanın bazı yaptırımları olduğu için BES hesabını bozdurmadan önce 2 kez düşünmek zorunda kalıyor insan.
    2-3 adet farklı tutarlarda poliçe yaptırabilirsiniz. Bu şekilde Ana poliçeniz haklarınız kaybolmadan 56 yaşınıza kadar açık kalabilir. Bu poliçeye asgari tutarda ödeme yapıp, ihtiyacınız olan nakit parayı diğer poliçelerinizden çekebilirsiniz.
    "sözleşmelerden birini sonlandırması durumunda, katılımcının devam etmekte olan sözleşmeleri için aktarım esnasında hak kazanılan süreler geçerliliğini korumaya devam eder."

Aşağıdaki kaynaklara göz atmanızı tavsiye ederim. EGM sitesinde tüm mevzuatı PDF veya Word olarak indirebilirsiniz.
    https://www.egm.org.tr/?sid=21&sid=21
    https://www.spk.gov.tr/Sayfa/AltSayfa/287

7. 3 ve 11 yaşında çocuklarım var. Onlar için birikim yapmak istiyorum bu güne kadar gram altın alayim dedim hesapta karı görünce satıyorum. Hisse alıyorum ondada aynı şekilde karı görünce satıyorum. Bir türlü dikiş tutturamadım gitti. Bes yatırımı yapmak istiyorum ama getirisinin çok düşük olduğunu yazıyorlar bir türlü ısınamadım ama burada karı görünce bozduramayacam için iyi. Şimdi birde 18 yaş altı bes çıkmış acaba bes yaptırsam iyimi ederim?

Alıntı Originally Posted by meheme Yazıyı Oku
    3 ve 11 yaşında çocuklarım var. Onlar için birikim yapmak istiyorum bu güne kadar gram altın alayim dedim hesapta karı görünce satıyorum. Hisse alıyorum ondada aynı şekilde karı görünce satıyorum. Bir türlü dikiş tutturamadım gitti. Bes yatırımı yapmak istiyorum ama getirisinin çok düşük olduğunu yazıyorlar bir türlü ısınamadım ama burada karı görünce bozduramayacam için iyi. Şimdi birde 18 yaş altı bes çıkmış acaba bes yaptırsam iyimi ederim?
    Kendi yaşınız kaç bilmiyorum ama bes mantıken 10-11 yıl birikim için en fizibil diye düşünüyorum. Yani 44-45 yaşındaki biri için çok mantıklı. 18 yaş altı için de 56 yaş emeklilik isteniyorsa ulaşılması çok zor bir süre olur. Kendi üzerinizden yaptırmanız daha doğru olabilir.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

Sayfa 301/453 İlkİlk ... 201251291299300301302303311351401 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •