Sayfa 309/454 İlkİlk ... 209259299307308309310311319359409 ... SonSon
Arama sonucu : 3625 madde; 2,465 - 2,472 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1.  Alıntı Originally Posted by tradestop Yazıyı Oku
    Selamlar. Tecrübeli arkadaşlara bir soru;

Yatırım 56 yaşından önce tamamlanmak adına, 10 yıllık bir birikim için (hisse senedi fon ağırlıklı yatırım yapmak isteyen, 10 yıl sonra sistemde toplu çekmek isteyen birisi için) Bes mantıklı mıdır?

56 yaşından önce 10 yıl sistemde kalıp çıkışta, devlet katkısı kesinti ile %25 yerine %15 olarak ödeniyor ve biriken fon getirileri üzerinden % 10 stopaj ödeniyor diye biliyorum; yanlışım varsa düzeltin.

Normal tefas hisse senedi yoğun fonlarında ise stopaj kesintisi yok. Befas sistemi devreye alınması olumlu bir gelişme ama ülkemizde yüksek enflasyonda var, böyle bir 56 yaşını bekleyemecek ama 10 yıl hisse senedi yoğun fonlarda birikim yapabilecek biri için befas-tefas kıyaslamasında, devlet katkısı getirisi/stopaj götürüsü kafamı karıştırdı.

Cevaplar içini şimdiden teşekkürler.

Saygılar.
    BES in temel esprisi aylık zorunlu katılım ve varsa şirket katkısı yoksa az buçuk işi bilenler TEFAŞ fonları ile çok daha fazlasını kazanabilir.

örneğin bana kalsa yılbaşı tüm fonlarımı emtia fonlarına koymak isterdim en basitinden doların artacağı kesin gibi, emtialarda ne kadar düşebilir.

nitekim en popüler iki emtia fonu yılbaşından beri 80% civarı yapmış, belki de BES te beş yılda yatıracağım parayı kazanacaktım.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
     Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    BES in temel esprisi aylık zorunlu katılım ve varsa şirket katkısı yoksa az buçuk işi bilenler TEFAŞ fonları ile çok daha fazlasını kazanabilir.

örneğin bana kalsa yılbaşı tüm fonlarımı emtia fonlarına koymak isterdim en basitinden doların artacağı kesin gibi, emtialarda ne kadar düşebilir.

nitekim en popüler iki emtia fonu yılbaşından beri 80% civarı yapmış, belki de BES te beş yılda yatıracağım parayı kazanacaktım.

+ bir de şunu belirtmekte de fayda var.
    Kişi, buraya yatıracağı parayı çok iyi belirlemeli. Kritik nokta o. Nakit akışını sarsacak miktardaysa değiştirmesi mecbur. Veya haddinden fazla ağırlıktaysa ; FOMO (fear of missing out) psikolojisi yaratabilir, piyasayı kaçırma korkusu denir.
    Kişisel portfoy/fon ayrı. BES fonu ayrı. % oranı önemli.
    syg.
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

3.  Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku

parayı 1 yıllığında değil 10-15 yıllığına yatıracaksın hocam. emtia diyorsun son 10 yılda ons altın -%10 kaybettirdi, gümüş -%40 kaybettirdi, petrol son 15 yılda -%40 kaybettirdi. dolar/tl desen ülke mafya liderlerini cezaevinde ziyaret edenler tarafından korkunç şekilde yönetiliyor aşırı köpük oluştu 2023'te chp seçilirse ve geçmişteki hatalarını tekrarlamazsa dolar/tl 5 liraya kadar düşebilir. grafiklerde en fazla son 5 yıla bakabildiğimize göre %400 kazandıran amy'den daha iyi kazandıran bir tefas fonu örnek verebilirmisin? daha %25 devlet katkısını hiç saymadık.

4. Befas sistemi ne zaman uygulanacak sirketler tarafindan acaba. Guzel fonlar var ama ayri ayri sirketlerde. Mesela ABE, ALR, AVR. Bunlardan faydalanmak istiyorum.

Ziraat BES beni Turkiye Hayat ve Emeklilik aktardi. Musteri hismetleri bu konuda calismalarimiz devam ediyor diyor.

Umut var mi?

5.  Alıntı Originally Posted by Birinsan Yazıyı Oku
    Befas sistemi ne zaman uygulanacak sirketler tarafindan acaba. Guzel fonlar var ama ayri ayri sirketlerde. Mesela ABE, ALR, AVR. Bunlardan faydalanmak istiyorum.

Ziraat BES beni Turkiye Hayat ve Emeklilik aktardi. Musteri hismetleri bu konuda calismalarimiz devam ediyor diyor.

Umut var mi?
    Cok yakin bir zamanda beklentiniz olmasin derim tefas bile tam randimanli calismasi 3-4 yili bulmustu.

Konu ile bilgi alabileceginiz bir soylesi

https://youtu.be/HvqixK8ADeQ

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6.  Alıntı Originally Posted by Birinsan Yazıyı Oku
    Befas sistemi ne zaman uygulanacak sirketler tarafindan acaba. Guzel fonlar var ama ayri ayri sirketlerde. Mesela ABE, ALR, AVR. Bunlardan faydalanmak istiyorum.

Umut var mi?
    1 Ocak 2022 tarihine kadar bitirmek zorundalar diye biliyorum. Yanılıyorsam forumdaşlar düzeltirlerse sevinirim.
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

7.  Alıntı Originally Posted by friendly_1980 Yazıyı Oku
    hocam befas sitesinden fon karşılaştırma butonundan fonları excel formatında indir büyükten küçüğe sıralat 5 yıllık getiri kısmını, en iyi getiren fonlar en üstte sıralanıyor zaten, lisede bilgisayar dersi gören için bile basit iş. biz yatırımcı olarak iyi olanı araştırıp ona yatırım yaparak ödüllendirmezsek rekabet olmaz. her fon eşit yatırımcı çekerse adam niye daha iyi kazandırmak için gayret göstersin.
    Afedersiniz, bahsettiğiniz web sayfası burası mı acaba?

befasFonlar.jpg

8.  Alıntı Originally Posted by M3RT85 Yazıyı Oku
    Afedersiniz, bahsettiğiniz web sayfası burası mı acaba?

befasFonlar.jpg
    aynen. ordaki excel butonuna basarak indirin. internetten excelde büyükten küçüğe sıralama nasıl yapılır diye de araştırın.

Sayfa 309/454 İlkİlk ... 209259299307308309310311319359409 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •