Sayfa 337/455 İlkİlk ... 237287327335336337338339347387437 ... SonSon
Arama sonucu : 3633 madde; 2,689 - 2,696 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1.  Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Bes uzun vadeli yatırım. Şahsen ben altın fonuna yatırıyorum. Maceraya gerek yok.
    Macerayı nakit parayla yapıyorum.
    Ytd
    Altın fonu nasıl oluyor. Altın TL karşısında değerlenince aradaki farktan vergi stoppaj falan kesiliyor mu?

Garantide de befas fonlarına alım yapılmaya başlandı. Ancak fonları seçince şu uyarılar geliyor.

BEFAS Bilgilendirme
    Birikiminizin bir kısmını veya tamamını, Bireysel Emeklilik Fon Alım Satım Platformu’nda (BEFAS) işlem gören emeklilik fonlarına yönlendirdiğiniz sözleşmeniz/sertifikanız için;

Fon alım emirlerinde valör süresine kadar nemalandırma yapılmayacaktır.
    Yönetmelik maddesinin* ikinci fıkrasında yer alan devlet katkısı ile ilgili kesinti kontrolü işlemi uygulanmayacaktır.
    Yönetmelik maddesinin* üçüncü fıkrasında yer alan fon toplam gider kesintisi iade işleminde, BEFAS aracılığıyla alınan diğer şirketlere ait fonlar üzerinden yapılan kesintiler dahil edilmeyecek, sadece sözleşmenizin/sertifikanızın bulunduğu şirketin fonları dahil edilecektir.
    Ek fayda(lar) tanımlı olması durumunda, sadece sözleşmenizin/sertifikanızın bulunduğu şirketin fonları üzerinden ilgili ek fayda(lar)dan yararlanabileceksiniz. Şirketimizin kurucusu olmadığı BEFAS fonları ve bu kapsamda oluşan birikimleriniz, ek fayda(lar) hesaplamalarına dahil edilmeyecektir.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

3.  Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    Garantide de befas fonlarına alım yapılmaya başlandı. Ancak fonları seçince şu uyarılar geliyor.

BEFAS Bilgilendirme
    Birikiminizin bir kısmını veya tamamını, Bireysel Emeklilik Fon Alım Satım Platformu’nda (BEFAS) işlem gören emeklilik fonlarına yönlendirdiğiniz sözleşmeniz/sertifikanız için;

Fon alım emirlerinde valör süresine kadar nemalandırma yapılmayacaktır.
    Yönetmelik maddesinin* ikinci fıkrasında yer alan devlet katkısı ile ilgili kesinti kontrolü işlemi uygulanmayacaktır.
    Yönetmelik maddesinin* üçüncü fıkrasında yer alan fon toplam gider kesintisi iade işleminde, BEFAS aracılığıyla alınan diğer şirketlere ait fonlar üzerinden yapılan kesintiler dahil edilmeyecek, sadece sözleşmenizin/sertifikanızın bulunduğu şirketin fonları dahil edilecektir.
    Ek fayda(lar) tanımlı olması durumunda, sadece sözleşmenizin/sertifikanızın bulunduğu şirketin fonları üzerinden ilgili ek fayda(lar)dan yararlanabileceksiniz. Şirketimizin kurucusu olmadığı BEFAS fonları ve bu kapsamda oluşan birikimleriniz, ek fayda(lar) hesaplamalarına dahil edilmeyecektir.
    Özetle Ne olur gitmeyin yazıyor
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    Özetle Ne olur gitmeyin yazıyor
    birtek nemalandırma konusu ufak da olsa etkileyebilir. Onun dışında garantinin kendi fonlarını taşıdığım süre içerisinde ne kadar ek fayda gördüm bilemiyorum.
    tecrübe etmiş olacağız artık
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

5. Vga gibi altın katılım fonları var.
    Altınla birlikte hareket ediyor.
    Stopaj evet var.

Alıntı Originally Posted by ninel_dlv Yazıyı Oku
    Altın fonu nasıl oluyor. Altın TL karşısında değerlenince aradaki farktan vergi stoppaj falan kesiliyor mu?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Bursa/İzmir
    Gönderi
    5,249
    Merhaba BES yatırımcıları,

Bir yılı daha geride bıraktık. Ben allianz yaşam BES yatırımcısı olarak yılı nasıl kapattığıma baktım.
    Bu arada diğer Allianz yaşam fon getirilerine de baktım.
    Son zamanda çok fazla yeni karma fon, yani biraz ondan biraz bundan, kısa vadede getiri sorunu olmayan, orta vadede daha vasat fonlar devreye girmiş. bunları listede güncellemedim.
    Bir daha ki sefere inşallah.

listede dikkatimi çeken AMF devlet katkı fonu yıllık eksi %13 yani TL bazında eksi %13 getiri var.
    Enflasyon %36 olduğuna göre 36+13=yaklaşık %50 fondaki para erimiş. Hayırlı olsun. Devlet katkısı var ama, varlığı tartışılır.

Yani Devlet katkısı iyi güzel hoş da, asıl amaç kendi fonlarımızı iyi yönetmek olmalı.
    Çünkü oradan pek hayır yok.

En iyi fonlar AMY, ALR vb değişmedi. Getiri %70-80 bandında.
    Bkz 2021 getiri sütunu.

Alıntı Originally Posted by anti panik Yazıyı Oku
    Merhaba BES yatırımcıları,

Bir yılı daha geride bıraktık. Ben allianz yaşam BES yatırımcısı olarak yılı nasıl kapattığıma baktım.
    Bu arada diğer Allianz yaşam fon getirilerine de baktım.
    Son zamanda çok fazla yeni karma fon, yani biraz ondan biraz bundan, kısa vadede getiri sorunu olmayan, orta vadede daha vasat fonlar devreye girmiş. bunları listede güncellemedim.
    Bir daha ki sefere inşallah.

listede dikkatimi çeken AMF devlet katkı fonu yıllık eksi %13 yani TL bazında eksi %13 getiri var.
    Enflasyon %36 olduğuna göre 36+13=yaklaşık %50 fondaki para erimiş. Hayırlı olsun. Devlet katkısı var ama, varlığı tartışılır.

Yani Devlet katkısı iyi güzel hoş da, asıl amaç kendi fonlarımızı iyi yönetmek olmalı.
    Çünkü oradan pek hayır yok.

En iyi fonlar AMY, ALR vb değişmedi. Getiri %70-80 bandında.
    Bkz 2021 getiri sütunu.

bende befas açılır açılmaz alr aldım portföye. uzun süreli orada tutmayı düşünüyorum.

8.  Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    bende befas açılır açılmaz alr aldım portföye. uzun süreli orada tutmayı düşünüyorum.
    BEFAS açıldığına göre bir bütün olarak fon dağılımı yapabilecek duruma geldik. Sizden bir dağılım alırsak hepimizi için yol göstermiş olursunuz.

Diğer yandan fibanın yönetimine bıraktığınız BES fon dağılım çalışması yılı nasıl tamamladı? Vaktiniz olduğunda orası için de özet bilgi alırsak seviniriz.
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

Sayfa 337/455 İlkİlk ... 237287327335336337338339347387437 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •