Sayfa 341/454 İlkİlk ... 241291331339340341342343351391441 ... SonSon
Arama sonucu : 3625 madde; 2,721 - 2,728 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1. BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Bes'teki %30 devlet katkısı güzel oldu.
    %10-15 lik stopajlarda ilerki dönem de kaldırılsa çok güzel olurdu
    Ben şunu merak ediyorum. 10 yıl doldu. %60 devlet katkısına hak kazanıldı. Ben diyelim ki 50 bin yatırdım. 1 ay sonra ben çıkıyorum dediğimde. 50 binin %30’u 15 bin onunda %60 9 bini alabiliyor muyum ? Yoksa üzerinden süre geçmesi gerekiyor mu ?

Mantıken olmaması gerekir ama yinede sorayım dedim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

2.  Alıntı Originally Posted by Westwind Yazıyı Oku
    Ben şunu merak ediyorum. 10 yıl doldu. %60 devlet katkısına hak kazanıldı. Ben diyelim ki 50 bin yatırdım. 1 ay sonra ben çıkıyorum dediğimde. 50 binin %30’u 15 bin onunda %60 9 bini alabiliyor muyum ? Yoksa üzerinden süre geçmesi gerekiyor mu ?

Evet mümkün...hatta 2022 aralık ta üst limitten yatır, 2023 ocakta ta üst limit yatır...şubatta %30*%60=%18 al..2-3 ayda %18 diyebiliriz.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

3.  Alıntı Originally Posted by Westwind Yazıyı Oku

Yapabilirsiniz. Aslında bunun en güzeli, 56 yaşına gelip sistemden emekli olarak ayrılmayı hak edenlerin son sene devlet katkısına esas limitin en üstünden katkı payı yatırıp %30 devlet katkısını hemen hak etmesidir. Yani 10 sene sistemde kalıp 56 yaşını dolduranlar için güzel bir getirisi olur son sene.

4.  Alıntı Originally Posted by tsungeon Yazıyı Oku
    Yapabilirsiniz. Aslında bunun en güzeli, 56 yaşına gelip sistemden emekli olarak ayrılmayı hak edenlerin son sene devlet katkısına esas limitin en üstünden katkı payı yatırıp %30 devlet katkısını hemen hak etmesidir. Yani 10 sene sistemde kalıp 56 yaşını dolduranlar için güzel bir getirisi olur son sene.
    Bu sene kaçtı ama seneye düşünebilirim. Bu nedenle 46 yaş civarı aslında bireysel emekliliğe başlamak için ideal yaş gibi gözüküyor.
    Ben herhangi noktada yoğunlaşma olursa kuralların değişeceğini düşünüyorum.
    Sanırım 1-2 yıl içinde çoğu kişi için devlet katkısında 10 yıl süresi tamamlanmış olacak. Bakalım ondan sonra neler olacak.

5. Ben 2009 Nisan ayından beri BES yatırımcısıyım. Hesaplarıma göre 2022 Nisan ayında 10 senem doluyor. 2013-2022 arası 9 sene ve bir sene de önceki 4 seneden geliyor, ediyor 10 sene ve ayrılmayı düşünüyorum.

Daha sonra 46 yaşıma geldiğim zaman bir 10 sene için daha -tabii ki kim öle kim kala- tekrar katılmayı düşünüyorum.

Sormak istediğim şimdi çıkıyor olmamın 46 yaşında başlayacağım ikinci serüvende bana bir zararı olur mu? Örnek veriyorum, siz bir kere çıkıp 56 yaşına kadar kalmanız gereken zinciri kırmışsınız o yüzden devlet katkısından yararlanamazsınız. Biraz uç bir örnek olmuş olabilir ama derdimi anlatabildiğim ümit ediyorum.

6. Bildiğim göre Beste sözleşme sınırlaması yok. O yüzden neden devlet katkısından muaf olasınızki.
    Ama şuan 10 yılı doldurduğunuz ve 56 yaşında olmadığınız için %18 garanti getiriniz var. 60k yıllık yatırırsanız 10k gibi bir getiri olur. Yıllık bazda güzel bir getiri bence.
    Tabi yinede karar sizin

Alıntı Originally Posted by M3RT85 Yazıyı Oku
    Ben 2009 Nisan ayından beri BES yatırımcısıyım. Hesaplarıma göre 2022 Nisan ayında 10 senem doluyor. 2013-2022 arası 9 sene ve bir sene de önceki 4 seneden geliyor, ediyor 10 sene ve ayrılmayı düşünüyorum.

Daha sonra 46 yaşıma geldiğim zaman bir 10 sene için daha -tabii ki kim öle kim kala- tekrar katılmayı düşünüyorum.

Sormak istediğim şimdi çıkıyor olmamın 46 yaşında başlayacağım ikinci serüvende bana bir zararı olur mu? Örnek veriyorum, siz bir kere çıkıp 56 yaşına kadar kalmanız gereken zinciri kırmışsınız o yüzden devlet katkısından yararlanamazsınız. Biraz uç bir örnek olmuş olabilir ama derdimi anlatabildiğim ümit ediyorum.

7. bugüne kadar maaştan artan para ile çocuklarım için hisse alıyordum. ama aralık sonuna doğru ve geçen günkü ani düşüşler mide bulandırıcı cinsten. borsa bu düşer yükselir ama bana göre bu düşüşler çok farklı ve tiksindim. buradan çıkıp bireysel emeklilik yada gram altın almayı düşünüyorum yine aylık olarak. artık bes sisteminde ufak değişiklikler oldu. şunu merak ediyorum befaş fonlarını seçme hakkı geldi bu durumda iyi bir fon seçince kazanç eski sisteme göre daha iyi olmazmı? bes hep milletin gözünde angarya yatırım olarak gözüküyor memnuniyet düşük. işin açıkçası çok kararsızım. ama borsadan kesinlikle çıkacağım bunda kararlıyım. besi yaptırırken çocukların adınamı yoksa kendi adımamı yaptırmam daha avantajlı olur? birde bes firmalar arasında bir fark varmı? mesela anadolu hayat düşünüyorum ama allianz, fiba vb. arasında fark varmı?

8.  Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Bildiğim göre Beste sözleşme sınırlaması yok. O yüzden neden devlet katkısından muaf olasınızki.
    Ama şuan 10 yılı doldurduğunuz ve 56 yaşında olmadığınız için %18 garanti getiriniz var. 60k yıllık yatırırsanız 10k gibi bir getiri olur. Yıllık bazda güzel bir getiri bence.
    Tabi yinede karar sizin
    Cevap yazdığınız için teşekkür ederim.

Verdiğim örneği illa ki devlet katkısına birşey olur anlamında yazmamıştım, sistemden önce çıkıp sonra tekrar girersem devletimiz bana bir sürpriz yapar mı var mı duyan diye sormak istemiştim. Hani "benim amcaoğlunun başına şu şu geldi" diyen var mı diye bakınıyordum

Sayfa 341/454 İlkİlk ... 241291331339340341342343351391441 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •