Sayfa 350/467 İlkİlk ... 250300340348349350351352360400450 ... SonSon
Arama sonucu : 3732 madde; 2,793 - 2,800 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1. Ocak ayında başladığım agesa bes i bugün itibariyle sonlandırdım. 1742 tl. çıkış cezası varmış. Şimdiye kadar 400 tl. ödemiştim. Sanırım bu para iade olmayacak. Aman üzerine ceza ödemeyelimde. Sanırım işlem sonlandırmayı mart sonu yaptığım için nisan primi karttan çekilmez. Saygılar

Alıntı Originally Posted by karizma994 Yazıyı Oku
    Selamlar. Bes hesaplama proğramı varmı. Sigorta şirketi haricinde. Sigorta şirketi sisteminde katkı payı artışı maksimum yüzde 5 var. Ben diyelim yüzde 15 artırmak istiyorum bunla ilgili hesaplama proğramı vsrmı

FIG-LX1 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Sayin karizma994,

BES sirketleri birikim tahmini yaparken reel getiri ve reel katki payi artisini kullanir. 5% olarak gordugunuz sey aslinda enflasyon + 5% dir. Getiri oranini da reel oalrak ele alip hesaplar. Genelde iyi senaryoda 4% kotu senaryoda 2% kullaniyorlar.

15% reel katki payi artisi ciddi bir artistir. Ellemeyin bence

3. Benim geçen seneki BES hesabım 1 sene içinde %43 artmış. (Altın fonuna yatırıp %80 artıranlar var gerçi) Bu getiri mevduat faizinden (%19) çok daha iyi değil mi? Borsa da yıllık %43 kazanmak çok zor bir durum. Bi ara borsaya girmiştim. Bırak kazanmayı baya para kaybetmiştim. Borsayla uğraşmak gereksiz olmuyor mu bu durumda? En iyi borsa sistemleri bile senelik %20 civarı getirebiliyor. %43 nasıl artmış BES hesabım anlamadım.

4. Çok teşekkür ederim. Şimdi anladım. Enflasyon artı yüzde 5 imiş. Teşekkür ederim.
     Alıntı Originally Posted by asuGaGuGa Yazıyı Oku
    Sayin karizma994,

BES sirketleri birikim tahmini yaparken reel getiri ve reel katki payi artisini kullanir. 5% olarak gordugunuz sey aslinda enflasyon + 5% dir. Getiri oranini da reel oalrak ele alip hesaplar. Genelde iyi senaryoda 4% kotu senaryoda 2% kullaniyorlar.

15% reel katki payi artisi ciddi bir artistir. Ellemeyin bence
    FIG-LX1 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Alıntı Originally Posted by asuGaGuGa Yazıyı Oku
    Bugun musait bir animda Q1 sonuclarini paylasacagim.

6.  Alıntı Originally Posted by Moruf Yazıyı Oku
    Benim geçen seneki BES hesabım 1 sene içinde %43 artmış. (Altın fonuna yatırıp %80 artıranlar var gerçi) Bu getiri mevduat faizinden (%19) çok daha iyi değil mi? Borsa da yıllık %43 kazanmak çok zor bir durum. Bi ara borsaya girmiştim. Bırak kazanmayı baya para kaybetmiştim. Borsayla uğraşmak gereksiz olmuyor mu bu durumda? En iyi borsa sistemleri bile senelik %20 civarı getirebiliyor. %43 nasıl artmış BES hesabım anlamadım.
    hocam son iki yıldır istisnai dönemlerden geçiyoruz, ayşe teyze usulu altın veya dolar alıp üzerine yatsanız zaten dediğiniz gibi 80% kazanacaktınız.

amerikan borsasından düzgün bir yatırım yapmış olsaydınız minimum 100% olacaktı.

bankadan petrol fonu alsanız 200% kazanacaktınız

https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=AES

tutup borsa endeks fonu alırsanız getiriniz düşer zira endeks fonlarında banka ve havayolu gibi tarihi diplerinde sektörler ağırlıklı.
    sizin 43% aşırı kötü aslında

7. Altın fonlarına göre evet kötü ama mevduat faizine göre daha iyi. Aşırı kötü derken neye göre? Borsaya yatırsaydım muhtemelen negatife dönerdim. Kendi açımdan bir gelişme

8.  Alıntı Originally Posted by Moruf Yazıyı Oku
    Altın fonlarına göre evet kötü ama mevduat faizine göre daha iyi. Aşırı kötü derken neye göre? Borsaya yatırsaydım muhtemelen negatife dönerdim. Kendi açımdan bir gelişme
    hocam Allah gönlünüze göre versin

dolar cinsinden yıllık minimum 50% zarardasınız

Sayfa 350/467 İlkİlk ... 250300340348349350351352360400450 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •