Sayfa 351/454 İlkİlk ... 251301341349350351352353361401451 ... SonSon
Arama sonucu : 3625 madde; 2,801 - 2,808 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

2. Fonları shortlayabiliyor muyuz BES te? Altın fonum var diyelim. Düşeceğine inanıyorum. Altın fonunu shortlamak için hangi fona girmeliyim? Altın fonu aldım diyelim. Altının bir süre yatay gideceğine inanıyorum diyelim. Flat kalmak için hangi fona girmeliyim?

3.  Alıntı Originally Posted by Moruf Yazıyı Oku
    Fonları shortlayabiliyor muyuz BES te? Altın fonum var diyelim. Düşeceğine inanıyorum. Altın fonunu shortlamak için hangi fona girmeliyim? Altın fonu aldım diyelim. Altının bir süre yatay gideceğine inanıyorum diyelim. Flat kalmak için hangi fona girmeliyim?
    Ne BES'te ne de yatırım fonlarında fonları shortlayamazsınız.

Altın fonunu shortlamak için altın ile tam ters korelasyona sahip enstüramana yatırım yapan fona girmelisiniz. Hangisi olduğu konusunda ufacık bir fikrim yok.

Altın flat kalmak için en yüksek altın dışı sabit getirili menkul kıymete yatırım yapmış fona girmelisiniz. Böylelikle fon altına karşı sabit getiri kadar getiri yazar. Tabi altın fonlarının en az %80'i altın tutmalıdır. Dolayısıyla altın flat kalmak için %20 lik getiriye yatırım yapmış olacaksınız.
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

4.  Alıntı Originally Posted by Moruf Yazıyı Oku
    Fonları shortlayabiliyor muyuz BES te? Altın fonum var diyelim. Düşeceğine inanıyorum. Altın fonunu shortlamak için hangi fona girmeliyim? Altın fonu aldım diyelim. Altının bir süre yatay gideceğine inanıyorum diyelim. Flat kalmak için hangi fona girmeliyim?
    Bu donemde geleneksel kolerasyonlar kayboldu normalde dxy ve us10y - xua ters kolerasyonlar olabiliyordu ancak ikisininde yukari ikisinin asagi oldugu donemler oldu oluyor

Elinizde 100 gram altin ( 91000 TL/Gr veya 6200 usd/gr ) var dusecegini on goruyorsunuz ve altindan bu ters araclara donerek yontemle yapabilirsiniz bu da bir shorttur daha sonra gram 880 TL olunca yukseleceginizi ongordunuz aldiniz burda long oldunuz miktariniz 103.40 gram oldu ama aslinda parite islemi yaptiniz ( tabi komisyonlar kesintiler vs var ) parite yapacaksaniz bazi bankalar dusuk makasli fx islem yaptiriyor paritelerde

Elinizdeki araci teminat gostererek ters araclarda vadeli islem kontratlari ile de shortlayabilirsiniz bu kontratlar adetsel dusuk maliyet ile yuksek miktarli islem acma imkani sunar ama yapmanizi tavsiye etmem birikimci kimligi birakip trader veya kumarbaza evriletbilir bu araclar insani. Vadeli islemlerde islem yapmak, spot piyasa ile islem yapmak arasinda derin farkliliklar barindirir bilmiyorsaniz bulasmayin geleneksel yontem isinizizi gorur parite candir

Tabi bir de forex platformlari var ama evlerden irak

SM-M526BR cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5. Bu iki grafik ile ilgili uzman arkadaşlardan yardım rica edecektim....
    Tam emin olamadım..Acaba grafiklerde mi bir hata var..?
    İlk grafik Bono fonunun 6 aylik perfomans grafiği...Bono fonun dağılımında sadece %2.18 hisse görünüyor..Geri kalan sabit getirili menkullerden oluşmasına rağmen fonun getirisi adı gibi sabit olup her gün düzenli artması gerekmiyormuydu?...Grafik üzerinde bazı ay ve haftalarda eksi getiri bile gösteriyor....Sabit getirili Bono fonunun graifiği neden bu şekilde dalgalı hareket ediyor ?

2.Grafik Altın Katılım fonu ve KYD-altın endex fonu...Son 6 ayda ikiside spot Altın Gram-TL üzerinden daha yüksek bir perfomans sergilemişler...Normal de spot altın-TL değerine az sapma ile parallel yönde hareket etmesi gerekmezmiydi?

Alıntı Originally Posted by abartin Yazıyı Oku
    Bu iki grafik ile ilgili uzman arkadaşlardan yardım rica edecektim....
    Tam emin olamadım..Acaba grafiklerde mi bir hata var..?
    İlk grafik Bono fonunun 6 aylik perfomans grafiği...Bono fonun dağılımında sadece %2.18 hisse görünüyor..Geri kalan sabit getirili menkullerden oluşmasına rağmen fonun getirisi adı gibi sabit olup her gün düzenli artması gerekmiyormuydu?...Grafik üzerinde bazı ay ve haftalarda eksi getiri bile gösteriyor....Sabit getirili Bono fonunun graifiği neden bu şekilde dalgalı hareket ediyor ?

2.Grafik Altın Katılım fonu ve KYD-altın endex fonu...Son 6 ayda ikiside spot Altın Gram-TL üzerinden daha yüksek bir perfomans sergilemişler...Normal de spot altın-TL değerine az sapma ile parallel yönde hareket etmesi gerekmezmiydi?

Bono Sorusu: Bono ve tahviller sizin de belirttiginiz gibi sabit getirili finansal urunlerdir. Ornek vermek gerekirse, bir bono ya da tahvili bugun aldiginiz anda, vade(itfa) sonuna kadar cebinize girecek olan para bellidir. Yani elde edeceginiz gelir bonoyu satmadiginiz(vade/itfa sonuna kadar beklediginiz) surece sabittir. Tabi bu bonolar vadesi gelmeden piyasada alinip satilabilir. Su veya bu sebeple almis oldugunuz bonoyu tahvili satmak isteyebilirsiniz. Bu sebeple de bono ve tahvilin fiyati her an/gun degisebilir. Bu gordugunuz grafik bu alim satimlardaki olusan fiyatin grafigidir. Reis cikar saga sola atarlanir, ulkenin risk primi artar bono tahvilin fiyati duser gibi. Ama sonucta itfasina kadar beklenen tahvil/bononun getirisi sabittir, fiyati bu sure zarfinda degisir ve itfa tarihinde getirisi 0 olacak sekilde fiyatlanir. Getiri ile tahvilin fiyati arasindaki fark budur.

Altin fonlarinin icinde devletin cikarmis oldugu altin tahvilleri/sukuklari var. Dolayisiyla altinin fiyati+faiz/kar payi geliri soz konusu bu fonlarda. Fon yonetim giderine ragmen altin fonlari spot altindan daha iyi performans sergileyebiliyor. Bunun da en onemli nedeni bu altin cinsi tahvil ve sukuklar. Ana neden bu. Altin tahvili sukuku nedir diye sorarsaniz;

Devletimiz paraya ihtiyaci oldugunda borclaniyor. Bazen altin cinsi borclanmak istiyor. Diyor ki sana getir bana 100gr altinini ben sana her yil 2gr altin faizi/kar payi odeyeyim. 3 sene sonra da sana 100gr altinini geri vereyim. Senin parani aliyor emeklilik sirketi gidiyor bu tahvil/sukuklari aliyor ve bu 2gr altinlari topluyor.

7.  Alıntı Originally Posted by asuGaGuGa Yazıyı Oku
    Bono Sorusu: Bono ve tahviller sizin de belirttiginiz gibi sabit getirili finansal urunlerdir. Ornek vermek gerekirse, bir bono ya da tahvili bugun aldiginiz anda, vade(itfa) sonuna kadar cebinize girecek olan para bellidir. Yani elde edeceginiz gelir bonoyu satmadiginiz(vade/itfa sonuna kadar beklediginiz) surece sabittir. Tabi bu bonolar vadesi gelmeden piyasada alinip satilabilir. Su veya bu sebeple almis oldugunuz bonoyu tahvili satmak isteyebilirsiniz. Bu sebeple de bono ve tahvilin fiyati her an/gun degisebilir. Bu gordugunuz grafik bu alim satimlardaki olusan fiyatin grafigidir. Reis cikar saga sola atarlanir, ulkenin risk primi artar bono tahvilin fiyati duser gibi. Ama sonucta itfasina kadar beklenen tahvil/bononun getirisi sabittir, fiyati bu sure zarfinda degisir ve itfa tarihinde getirisi 0 olacak sekilde fiyatlanir. Getiri ile tahvilin fiyati arasindaki fark budur.

Altin fonlarinin icinde devletin cikarmis oldugu altin tahvilleri/sukuklari var. Dolayisiyla altinin fiyati+faiz/kar payi geliri soz konusu bu fonlarda. Fon yonetim giderine ragmen altin fonlari spot altindan daha iyi performans sergileyebiliyor. Bunun da en onemli nedeni bu altin cinsi tahvil ve sukuklar. Ana neden bu. Altin tahvili sukuku nedir diye sorarsaniz;

Devletimiz paraya ihtiyaci oldugunda borclaniyor. Bazen altin cinsi borclanmak istiyor. Diyor ki sana getir bana 100gr altinini ben sana her yil 2gr altin faizi/kar payi odeyeyim. 3 sene sonra da sana 100gr altinini geri vereyim. Senin parani aliyor emeklilik sirketi gidiyor bu tahvil/sukuklari aliyor ve bu 2gr altinlari topluyor.
    Yanıtlarınız için teşekkür ederim....
    Dersin kitbından daha iyi anlattınız diyebilirim...

Halka yeterince anlatılsa ve güven verilirse altın fonlara rağbet epey artar....Fiziki altına göre hem getiri, hem alım-satım farkı hemde koruma ve saklama acısından daha avantajlı bir seçenek gibi duruyor

Alıntı Originally Posted by abartin Yazıyı Oku
    Yanıtlarınız için teşekkür ederim....
    Dersin kitbından daha iyi anlattınız diyebilirim...

Halka yeterince anlatılsa ve güven verilirse altın fonlara rağbet epey artar....Fiziki altına göre hem getiri, hem alım-satım farkı hemde koruma ve saklama acısından daha avantajlı bir seçenek gibi duruyor
    Bu ve bunun gibi bir kac baslikta yazmak, fikir alis verisinde bulunmak gercekten keyif benim icin. Seviye gercekten cok yukarida. Bu sebeple ben tesekkur ederim burada bulunan herkese!

Sayfa 351/454 İlkİlk ... 251301341349350351352353361401451 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •