Sayfa 355/454 İlkİlk ... 255305345353354355356357365405 ... SonSon
Arama sonucu : 3625 madde; 2,833 - 2,840 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1.  Alıntı Originally Posted by moza80 Yazıyı Oku
    yılbaşında tablo yukarıdaki gibi idi bugün itibari ile allianz aşağıda.fena gitmiyoruz.

Sn.Moza, tebrikler cok guzel getiri oranlari yakalamissiniz.

bende Allianz'dayim ve 2020'den beri asgari ucrete gore maksimum devlet katkisi alacak sekilde odeme yapiyorum.

Sizin icin mahsuru yoksa burdan yada ozelden fon dagiliminizi paylasabilir misiniz? Benim guncelde dagilim soyle:

ALI %30
    AMZ %30
    APG %20
    ALR %20

Alıntı Originally Posted by bravoecho Yazıyı Oku
    Sn.Moza, tebrikler cok guzel getiri oranlari yakalamissiniz.

bende Allianz'dayim ve 2020'den beri asgari ucrete gore maksimum devlet katkisi alacak sekilde odeme yapiyorum.

Sizin icin mahsuru yoksa burdan yada ozelden fon dagiliminizi paylasabilir misiniz? Benim guncelde dagilim soyle:

ALI %30
    AMZ %30
    APG %20
    ALR %20
    mahsuru yok tabi güncel olarak katkı paylarını bu şekilde alıyorum ama ben hiçbir zaman aldığım fonları satmıyorum yeni aldığım fonları değiştiriyorum.o yüzden alr %35 alıyorum bir kaç aydır ama portföydeki oranı %2 bile olmadı daha
    AMZ %35
    ALR %35
    AUG %30

Alıntı Originally Posted by moza80 Yazıyı Oku
    mahsuru yok tabi güncel olarak katkı paylarını bu şekilde alıyorum ama ben hiçbir zaman aldığım fonları satmıyorum yeni aldığım fonları değiştiriyorum.o yüzden alr %35 alıyorum bir kaç aydır ama portföydeki oranı %2 bile olmadı daha
    AMZ %35
    ALR %35
    AUG %30
    portföydeki toplam oran ise

AMZ %43
    AUG %28
    AZH %19
    AMF %6
    ALS %2
    ALR %2

4.  Alıntı Originally Posted by moza80 Yazıyı Oku
    AMZ %35
    ALR %35
    AUG %30
    Oncelikle cok tskler.
    Altini cizdigim yerde belirttiginiz sekilde ben hic yapmamistim, surekli "hem birkimime hem de katki paylarima" olacak sekilde isaretliyordum fon degisikligi yaparken.

Sizin yazdiginiz gibi bir yontemin tam olarak faydasi nedir acaba, cidden bilmedigimdem soruyorum...

Alıntı Originally Posted by bravoecho Yazıyı Oku
    Oncelikle cok tskler.
    Altini cizdigim yerde belirttiginiz sekilde ben hic yapmamistim, surekli "hem birkimime hem de katki paylarima" olacak sekilde isaretliyordum fon degisikligi yaparken.

Sizin yazdiginiz gibi bir yontemin tam olarak faydasi nedir acaba, cidden bilmedigimdem soruyorum...
    hiçbir faydası yok sisteme ilk girdiğimde fonları değiştirirken bir sürü kesinti gider ıvır zıvır ile karşılaşıyordum.
    belki psikolojik belki de gerçekten alım satımda geçen zaman (bazı fonlarda 3-4 gün sürüyordu) sanki zarar ettiriyor hissi uyandırıyordu.atıyorum 100 bin lira birikmiş portföyü değiştirdiğinizde oluyor 98 bin lira. kendini toplayana kadar 1 ay geçiyor gibi geliyordu.

ben de bir süre sonra fon değişikliği yapacağım zaman sadece katkı paylarını değiştirmeye karar verdim

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Dünyanın merkezi İstanbul
    Gönderi
    1,704
     Alıntı Originally Posted by friendly_1980 Yazıyı Oku
    çekirge bir sıçrar iki sıçrar üçüncüsünden yakalanır demişler hatırlatayım: ) zirvenin dibin neresi olduğunu bazen bilirsin ama çoğu kez bilemezsin. al-satla neler kazandım ben, sonunda fazlası gitti(bu işteki acemilik dönemimde tabi, o devir kapandı benim için)..siz en az 5 yıldır bu işte olduğunuza ve sürekli yön değiştirerek başarılı olmak gibi bir mucize başardığınıza göre şimdiye ciddi getiri yapmış olmanız gerekirdi, devletin vereceği üç kuruş katkı için bes'te vakit kaybetmek niye? tefasta her hafta fon değiştirme şansınız varken, hatta yabancı borsalar ve petrol dahil çok daha çeşitli enstrumana erişme şansınız varken.

ayrıca hisse senetlerinin sürekli yükselmediği konusunda yanlışsınız. 15 yıllık vadede kesin olarak yükseliyor. devlet bize 15 yılı doldurursan katkını ful veririm demiş, 58 yaş demiş, bu iş uzun vade demiş..alr ve amy fonların befasta 10 yıllık getirisi gözükmez, gidin acentadan temin edin tam 10'a katlamış fonlar, bu getiriyi bu kadar uzun sürede kendi al satla başaran bence ky falan değildir.
    Düşündüğünüz gibi 5 yıldan çok fazla 20 yıldan biraz daha fazla piyasaların içindeyim. İlk cıktığı yıllarda BESE girip 11-12 yıl sonrasında artık yatırdığım katkı paylarının 4 yada 5 i fon kesintilerine gidince çıktım. Sonrasında tekrar ancak kurum katkılı olarak giriş yaptım. Şu anda da yatırdığıma göre 1 e 7, kurum katkısı haric 1 e 3 üzeri bir getirim var. Düşündüğünüz kadar sık fon değişimi yapmıyorum. yılda min 2 max 6 arası.ama fırsatı olacağına inanırsam 12.hakkımı bile kullanabilirim..Herhangi bir fonu al tut hiç satma pek benim tarzım değil. O fon 1 TL den 10 TL ye gidecekse bile 6 ya satıp 4 e geri alırsam ki amacım odur vade sonunda 10 liraya sattığımda extra karım olur..Çünkü özellikle borsa fonlarında çok zigzaglar olur bunlardan faydalanmak lazımdır.Ha adamın işi gücü vardır hiç bakamıyordur o zaman al tut yat yaparsın o da birşeydir. Çünkü bes biraz da tasarruf disiplini sağlıyor insana.Kişinin illa bişiler yapması da gerekmez. bunu da anlarım.
    BES uzun süreli bir yatırım alanı olduğu için buraya yaklaşımım daha bir rahat oluyor. Borsa düştüğünde ne yapsam neyi satsam neyi alsam acaba falan olmuyor. Ayrıca BES için konuşursak;borsa fonlarında zirveyi dibi bilme gibi bir iddiam yok. Bazen buralarda erken yada geç kalmış olabiliyorsunuz. Mesela Aralık ayında birkaç gün gecikmiş olsam hisse fonlarımı oldukca dusuk seviyelerden bozabilirdim.Bazen bu işler biraz nasip kısmet ve risk işi eğer ki en dipten bozsam tekrar geri de alabilirdim.zaten uzun vadeci yaklaştığım için birkaç kuruş yukardan almak beni etkilemez. Ancak her halukarda geçmiş işlemlerime baktığımda ufak tefek istisnalar dışında dönüşüm yaptığım için üzüldüğüm yada daha kötü yapmışım dediğim bir duruma düşmedim.
    (Hisse senetleri sürekli yükselmez yanlışsınız demişsiniz sanırım burada siz 1 yıl ve ötesi vadeler için dediniz benim kastım ise özellikle yıl içindeki çeşitli dönemlerdi.Yıl içinde sürekli git geller yaşanabilir.)Bir de portföy çeşitlendirmesi için zaman zaman tefas da (tematik fonlar başta) işlemlerim olduğu gibi ağırlıklı alanım spot hisse tarafıdır.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Dünyanın merkezi İstanbul
    Gönderi
    1,704
     Alıntı Originally Posted by moza80 Yazıyı Oku
    hiçbir faydası yok sisteme ilk girdiğimde fonları değiştirirken bir sürü kesinti gider ıvır zıvır ile karşılaşıyordum.
    belki psikolojik belki de gerçekten alım satımda geçen zaman (bazı fonlarda 3-4 gün sürüyordu) sanki zarar ettiriyor hissi uyandırıyordu.atıyorum 100 bin lira birikmiş portföyü değiştirdiğinizde oluyor 98 bin lira. kendini toplayana kadar 1 ay geçiyor gibi geliyordu.

ben de bir süre sonra fon değişikliği yapacağım zaman sadece katkı paylarını değiştirmeye karar verdim
    sn moza80, bence o psikolojinizi kırıp zaman zaman fonlarınızın ana ağırlıklarını da değiştirmeyi deneyin. bence daha başarılı ve verimli olacaksınız eminim.

8. Arkadaşlar bir şey soracağım.Halkbanktan maaş alirken 7 yıldir zorunlu BES otomatik kesiliyordu.Nisan ayıyla maaşımız Y.krediye geçtik.Maaş bordrosunda kesinti yapilmiş ama bes hesabında gözukmüyor.Banka değiştirince ayriyeten başka birşey mi yapmalıydik?Bilgisi olan var mı?

SM-A515F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 355/454 İlkİlk ... 255305345353354355356357365405 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •