Sayfa 358/467 İlkİlk ... 258308348356357358359360368408458 ... SonSon
Arama sonucu : 3736 madde; 2,857 - 2,864 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

Alıntı Originally Posted by M.kaya33 Yazıyı Oku
    Merhabalar. Bes sistemi çökmüş bir sistem oldu. Yatırılan paraları yıllar sonra ciklet parası olarak geri alabilirsiniz.
    T766H_TR cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    ??buradaki bir çok bilinçli arkadaş güzel birikim yaptı.yatırımınızı doğru araca doğru zamanda yapmazsanız borsa da döviz de mevduat da hiç bir seçenek kazandırmaz.besin de bundan farkı yok.siz herhalde konut edindirme yardımı fonu ile karıştırdınız

2. Yılbaşından bu yana %100 değer kazanan fon var mı.? Ama akaryakıt%200 diğer ürünler keza aynı .. para biriktirme çok zordur. Birikimin değerini korumak daha zordur. Bes enflasyona karşı zarar etti. Tabi bunu yıllar sonra daha net anlayacağınız. Herkes milyoner olacak ama milyonun alım gücü olmayacak. Bu durum yıllar önce yaşandı. O zamanlarda çok iyi diye pazarlaması yapıldı. Sonra ciklet parası olarak geri alındı.

3. Siz neye yatırım yaptınız bu süreçte ?
    Yılbaşından bu yana %100 değer kazanan fon var mı.? Ama akaryakıt%200 diğer ürünler keza aynı .. para biriktirme çok zordur. Birikimin değerini korumak daha zordur. Bes enflasyona karşı zarar etti. Tabi bunu yıllar sonra daha net anlayacağınız. Herkes milyoner olacak ama milyonun alım gücü olmayacak. Bu durum yıllar önce yaşandı. O zamanlarda çok iyi diye pazarlaması yapıldı. Sonra ciklet parası olarak geri alındı.

Yılbaşından bu yana %100 değer kazanan fon var mı.? Ama akaryakıt%200 diğer ürünler keza aynı .. para biriktirme çok zordur. Birikimin değerini korumak daha zordur. Bes enflasyona karşı zarar etti. Tabi bunu yıllar sonra daha net anlayacağınız. Herkes milyoner olacak ama milyonun alım gücü olmayacak. Bu durum yıllar önce yaşandı. O zamanlarda çok iyi diye pazarlaması yapıldı. Sonra ciklet parası olarak geri alındı.

bes enflasyona karşı zarar falan etmedi nasıl bir bakış açısı bu?tefasta fonları inceleyin ne ne kadar kazandırmış bakın?
    bes uzun bir süreç 3-5 aylık dönemleri cımbızla alıp bakarsanız hiç bir yatırım aracı kazandırmaz.
    aydınlattığın için sağol ama ben zaten 2008 girişliyim şurada emekliliğe bir şey kalmadı herhalde bi kaç kamyon ciklet alıp çıkarım

5. şeytan diyor yatır elindeki 200 bin liranın 100 binini bes'e her ay 4'er bin lira, 2 yıl sonunda al 30 bin devlet katkısı, sonra devam et kalan 8 yıl her ay minimum tutar yatırmaya, allianz ve anadolu hisse fonların performansa bakılırsa 10 sene sonra 1 milyon olarak al..ama bu kurtlar vadisi tadındaki yönetimle 10 sene sonraya ülke kalırmı güvenemiyorsunki..seçimi beklesek muhalefet en kötü senaryo 90'lardaki gibi berbat yönetir ama en azından bilim mantık kanun tanımayan bir dille şiddet kaos ortamına sürüklenme olasılığı olmaz..bilemiyorum. siyaseti hesaba katmadan bes yatırımı yapılmamalı diye düşünüyorum. şimdilik ayda 200 yatıralım o da giderse gitsin demek de bi seçenek..neler düşünüyoruz ya ülkedeki güven ortamına bak. sonrada ülkeye niye yatırım gelmiyor. türk halkı niye tasarruf öğrenemiyor.
    Son düzenleme : friendly_1980; 23-04-2022 saat: 11:52.

Amerika'daki emeklilik sistemi bizimle benzerligi olmasa da, emeklilik sirketlerinin durumunu, insanlarin konu hakkinda bilgisizligini gosteren guzel bir belgesel.

Gozlemlerim:
    - Amerikali cogu insan da bizler gibi fonlarin nasil yonetildigi, icerisinde neler oldugu vs konusunda fikirleri yok.
    - Beklendigi gibi cok daha fazla finansal urun cesitliligi mevcut.
    - Bizlerin de burada zaman zaman konustugu gibi fon yonetim ucretleri konusu orada da var. Cogu insan farkinda degil. Endeksi yenebilen fon sayisi az.
    - Anladigim kadariyla emeklilik icin serbest fonlar da var. Bu kisim enteresan. Performansa dayali fonalr da var emeklilik icin

Emeklilik yillarimizi gercekten iyi planlamamiz gerekiyor. Hem finansal acidan, hem de ne yapmak istedigimizle ilgili.

https://www.youtube.com/watch?app=de...PBS%7COfficial

7.  Alıntı Originally Posted by asuGaGuGa Yazıyı Oku
    Amerika'daki emeklilik sistemi bizimle benzerligi olmasa da, emeklilik sirketlerinin durumunu, insanlarin konu hakkinda bilgisizligini gosteren guzel bir belgesel.

Gozlemlerim:
    - Amerikali cogu insan da bizler gibi fonlarin nasil yonetildigi, icerisinde neler oldugu vs konusunda fikirleri yok.
    - Beklendigi gibi cok daha fazla finansal urun cesitliligi mevcut.
    - Bizlerin de burada zaman zaman konustugu gibi fon yonetim ucretleri konusu orada da var. Cogu insan farkinda degil. Endeksi yenebilen fon sayisi az.
    - Anladigim kadariyla emeklilik icin serbest fonlar da var. Bu kisim enteresan. Performansa dayali fonalr da var emeklilik icin

Emeklilik yillarimizi gercekten iyi planlamamiz gerekiyor. Hem finansal acidan, hem de ne yapmak istedigimizle ilgili.

https://www.youtube.com/watch?app=de...PBS%7COfficial
    katılıyorum. Enflasyonun bu kadar büyük olduğu bir ülkede enflasyondan arındırılmış reel getiri asıl önemli olan. Bunu başarabilen fon sayısının çok olduğunu düşünmüyorum. Ama ne yapmalıyım fondan fona zıplamakta iş değil. Şimdi çok iyi kazandırmaya başlamış bazı fonların geçmişlerine bakıyorum. son 6 ay çok iyi ama ondan önce 3 sene yatay gitmiş. Risk çok fazla. Sanki bu fon olayı da borsaya dönüşüyor fondan fona zıplayınca. Biraz daha temkinli fonlara girmek belki faydalı olabilir ama onlarında getirileri düşük.

Gönderdiğin linke baktım da amerikalıların para birimi çok stabil ve değerli olmasına rağmen bu problemler ortaya çıkıyorsa bizdeki bu enflasyonla da daha değişik problemlerimiz olacaktır. Adamlar amerikada emeklilik fonlarıyla bırak zengin olmayı, muhtaç olmadan yaşayabilirsek iyi diyorlar. Amerikalıların yarısı zaten kenara hiç para atamıyormuş.

BESteki sıkıntı şu: paranın %100 ü ile içerdesin. Gönderdiğin belgeselde adamın 1 milyon doları 1 günde yarıya düşüyor vs. Bunu önlemek için muhtemelen yaş ilerledikçe daha temkinli fonlara girmek gerek.
    Son düzenleme : Moruf; 23-04-2022 saat: 14:58.

Alıntı Originally Posted by Moruf Yazıyı Oku
    katılıyorum. Enflasyonun bu kadar büyük olduğu bir ülkede enflasyondan arındırılmış reel getiri asıl önemli olan. Bunu başarabilen fon sayısının çok olduğunu düşünmüyorum. Ama ne yapmalıyım fondan fona zıplamakta iş değil. Şimdi çok iyi kazandırmaya başlamış bazı fonların geçmişlerine bakıyorum. son 6 ay çok iyi ama ondan önce 3 sene yatay gitmiş. Risk çok fazla. Sanki bu fon olayı da borsaya dönüşüyor fondan fona zıplayınca. Biraz daha temkinli fonlara girmek belki faydalı olabilir ama onlarında getirileri düşük.

Gönderdiğin linke baktım da amerikalıların para birimi çok stabil ve değerli olmasına rağmen bu problemler ortaya çıkıyorsa bizdeki bu enflasyonla da daha değişik problemlerimiz olacaktır. Adamlar amerikada emeklilik fonlarıyla bırak zengin olmayı, muhtaç olmadan yaşayabilirsek iyi diyorlar. Amerikalıların yarısı zaten kenara hiç para atamıyormuş.

BESteki sıkıntı şu: paranın %100 ü ile içerdesin. Gönderdiğin belgeselde adamın 1 milyon doları 1 günde yarıya düşüyor vs. Bunu önlemek için muhtemelen yaş ilerledikçe daha temkinli fonlara girmek gerek.
    17 aralık sonrası besteki tutarım 1 günde 200 bin lira eridi buharlaştı.şu an 17 aralık seviyesini geçti.
    sürece parça parça kısa aralıklarla bakarsanız hiç bir enstrümanda reel olarak kazanç veya kayıp elde ettik diyemeyiz.

bes te enflasyon %15 iken gelen %25lik katkı ile enflasyon %70 iken gelen %30 luk katkı aynı değil.ama yine de %30 ciddi bir katkı.bunu göz ardı etmemek lazım.

bes in amacı tasarruf yapmakta güçlük çeken kişilerin daha rahat tasarruf yapmasını sağlamak.toplanan paranın büyüklüğüne bakarsak bu türk finans piyasasının sağlıklı işleyişi için de bir emniyet sübabı vazifesi görüyor.

kişinin zaten ekonomi bilgisi iyi ve düzenli tasarruf etme kabiliyeti varsa bu sistemden çok fayda sağlamayabilir.
    bende fiziki altın var döviz var hisse senedi var coin var.bu sepeti düzensiz tasarruf yaparak oluşturdum.
    bes ise düzenli tasarruf yaptığım taraf.
    kimsenin bese zenginlik hayali ile girdiğini düşünmüyorum.amaç enflasyon üzeri düzenli tasarruf edebilmek olmalı.

Sayfa 358/467 İlkİlk ... 258308348356357358359360368408458 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •