Sayfa 359/454 İlkİlk ... 259309349357358359360361369409 ... SonSon
Arama sonucu : 3625 madde; 2,865 - 2,872 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1. Bes bireylerin gelir elde etmesinden çok şirketletlerin sistemin finanse edilmesi üzerine kurulmuştur. Enflasyonda birikimler erir. ABD enflasyon ve kur riski olmadığı veya düşük olduğu için reel getiri vardır. Ama burada yoktur. Bende bes yok ama etrafındakilerin çoğu sisteme girdi sonra barıktılar para eriyor onlarda iptal ettiler. Memlekette enflasyona karşı sadece gayrimenkul ve BISTin bazı hisseleri reel getiri elde etti. Gayrimenkulu borçla alanlar süper karlı oldu. Bes cileri hep bir umut la sistemde tutulmaya çalışıyorlar.

T766H_TR cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Alıntı Originally Posted by M.kaya33 Yazıyı Oku
    Bes bireylerin gelir elde etmesinden çok şirketletlerin sistemin finanse edilmesi üzerine kurulmuştur. Enflasyonda birikimler erir. ABD enflasyon ve kur riski olmadığı veya düşük olduğu için reel getiri vardır. Ama burada yoktur. Bende bes yok ama etrafındakilerin çoğu sisteme girdi sonra barıktılar para eriyor onlarda iptal ettiler. Memlekette enflasyona karşı sadece gayrimenkul ve BISTin bazı hisseleri reel getiri elde etti. Gayrimenkulu borçla alanlar süper karlı oldu. Bes cileri hep bir umut la sistemde tutulmaya çalışıyorlar.

T766H_TR cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    valla hocam benim yatırdığım paraya göre getirisi gayet tatminkar.sisteme 1-2 sene girip getiri elde edemeyip çıkmaları gayet normal .bu iş uzun vadeli bir yatırım devley katkısının %60 ını 10 yıl sonra hak ediyorsunuz gelir vergisi 10a düşüyor vs vs
    bu sisteme girecekseniz 10 yıldan önce çıkmayacaksınız eğer yapabiliyorsanız da yaşı bekleyeceksiniz ortalama bir ev 1 milyondan aşağı değil 1 milyonu kimse bese yatırmıyor en fazla asgari ücret kadar yatırıyor yani gidip ev alacak parası olan evini alıyor ya da gidip hisse senedi alıyor.burası küçük birikimleri enflasyona ezdirmeden ileride bir ev alacak paranın cepte olması üzerine kurulu bir sistem

yani bu kadar kötüleyip durduruğunuz bir sistemin forumunda uzun uzun yazmanız da enteresan buyrun gidin biste yatırın gayrımenkul alın ama burada kendi içinde tutarlı bir sistem var kimseyi zorla tutmuyorlar isteyen basıp gidiyor

3. Bes sistemine şimdilik aylık 3 bin tl. ayırabiliyorum. Amacım buradan ne zengin olmak nede yüksek hayaller. Şu dünyada düşmez kalkmaz bir Allah. İleride ne olur ne olmaz diye girdim. Çok çok basit bir hesapla enflasyonu,reel kazancı şunu bunu geçtim. Bugün ekmek 3 tl mi. 1000 ekmek parasını besemi yatırıyorum. Bana günüm geldiğinde aylık yine 1000 ekmek parası versinler yeter. İnsan ne oldum değil ne olacağım demeli. İhtiyarlığını gençlikte düşünmeli. Rahmetli Ekrem amcamız vardı şehrin en büyük tacirlerinden. 38 adet arsa dükkan daire tarla tapusu vardı adamda. Oğlum bir hayırsız evlat beni bitirdi. Sadece bağkur maaşına kaldım derdi. Onun için su akarken testiyi dolduralım gün geliyor çeşmeler kuruyor. Saygılar. Allah'a emanet olun.

4.  Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Siz neye yatırım yaptınız bu süreçte ?
    Sorulması gereken soru bu. Gayrimenkule yatırsaydın şu kadar olmuştu, ayçiçek yağı bile şu kadar arttı vs.. Peki sen aylık birikimlerle gayrimenkul sahibi olabiliyor musun? Ayçiçek yağının ticaretini mi yaptın?
    Yatırım araçlarının dönem dönem birbirlerine göre performansları değişebiliyor tabi ki. Bence sıradan yatırımcı, uzun vadeli getiri kıyaslamasını gerçekten yatırım yapabileceği enstrümanlar arasında yapmalı. Örneğin döviz ve altına kolaylıkla yatırım yapabilirler. Kendilerine makul gelen bes fonlarından oluşacak bir sepet ile altın ve dolar getirisini kıyaslayarak karar verebilirler.

Bir de bes kötü, bes enflasyona karşı eriyor gibi savların savunulacak bir tarafı yok. Çünkü bu yanlış bir ifade. Bes ifadesinden kasıt nedir? Yatırımcı hangi fonları seçmiş de parası erimiş? Bence burada öncelikle Bes ne demek onu öğrenmek gerekiyor. Çünkü bes yatırımı mutlak bir yöntemi içermiyor.

ANE-LX1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5. geçen hafta başlattığım bes'in sözleşmesini dolaba kaldırmadan bi okuyum dedim de..en sondaki madde manyakmış..ırkınız, etnik kökeniniz, dininiz, mezhebiniz, diğer felsefi inançlarınız, siyasi görüşleriniz, dernek üyelikleriniz, cinsel eğilimleriniz ve genetik sağlık bilgileriniz ürünlerimizin geliştirilmesi amacıyla araştırılarak işlenecek ve gerekli görülen durumlarda resmi ve adli mercilerle paylaşılacakır..üf..neye imza atmışız biz yav? buna hakları varmıki? yada avrupada böyle birşey yapabilirlermiydi?

Alıntı Originally Posted by friendly_1980 Yazıyı Oku
    geçen hafta başlattığım bes'in sözleşmesini dolaba kaldırmadan bi okuyum dedim de..en sondaki madde manyakmış..ırkınız, etnik kökeniniz, dininiz, mezhebiniz, diğer felsefi inançlarınız, siyasi görüşleriniz, dernek üyelikleriniz, cinsel eğilimleriniz ve genetik sağlık bilgileriniz ürünlerimizin geliştirilmesi amacıyla araştırılarak işlenecek ve gerekli görülen durumlarda resmi ve adli mercilerle paylaşılacakır..üf..neye imza atmışız biz yav? buna hakları varmıki? yada avrupada böyle birşey yapabilirlermiydi?
    mumkun degil!

7.  Alıntı Originally Posted by asuGaGuGa Yazıyı Oku
    mumkun degil!
    hem muhalif olup hem reyizin devlet katkısını yiyemezsin demeye getiriyorlar. devlet katkısı bunlara göre reyizin katkısı. gel de güvenip tüm paranı yatır.

Alıntı Originally Posted by friendly_1980 Yazıyı Oku
    hem muhalif olup hem reyizin devlet katkısını yiyemezsin demeye getiriyorlar. devlet katkısı bunlara göre reyizin katkısı. gel de güvenip tüm paranı yatır.
    Hangi firma acaba, yazabilirmisiniz? Adli bir karar olmadan size ait her hangi bir kisisel verinin paylasilmamasi gerekir.

Sayfa 359/454 İlkİlk ... 259309349357358359360361369409 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •