Sayfa 360/454 İlkİlk ... 260310350358359360361362370410 ... SonSon
Arama sonucu : 3625 madde; 2,873 - 2,880 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1.  Alıntı Originally Posted by asuGaGuGa Yazıyı Oku
    Hangi firma acaba, yazabilirmisiniz? Adli bir karar olmadan size ait her hangi bir kisisel verinin paylasilmamasi gerekir.
    halkbank. bugün mt ile görüştüm tüm bes sözleşmelerinde zorunlu madde olarak var diyor özel nitelikli kişisel verilerin işlenmesi olarak. ama uygulanmıyormuş, sadece antalyada 5 bin mişteri var hangisinin peşine düşelim diyor sırıtarak. bir şekilde dikkatlerini çekersen gestapo işe dahil olabilir tabi: )

2. herneyse umarım bir gün yurtdışına taşınmaya maddi imkanımız olur da ordan devam ederiz. %30 katkıyla şimdilik dünyada bundan daha avantajlı yatırım aracı yok gibi duruyor. ans, alr, azh, ate, fef %20'şer olarak en düşük primle yola çıktık bakalım. borsaların bu gidişata göre dönemsel olarak primi yükseltmekte fayda var gibi duruyor. hatta bu yıl boyu en yüksek prim yatırılabilir bence. mt'ye sordum istendiğinde yine en düşük prime dönülebiliyormuş.

Alıntı Originally Posted by friendly_1980 Yazıyı Oku
    herneyse umarım bir gün yurtdışına taşınmaya maddi imkanımız olur da ordan devam ederiz. %30 katkıyla şimdilik dünyada bundan daha avantajlı yatırım aracı yok gibi duruyor. ans, alr, azh, ate, fef %20'şer olarak en düşük primle yola çıktık bakalım. borsaların bu gidişata göre dönemsel olarak primi yükseltmekte fayda var gibi duruyor. hatta bu yıl boyu en yüksek prim yatırılabilir bence. mt'ye sordum istendiğinde yine en düşük prime dönülebiliyormuş.
    allah gonlunuze gore versin. Buradaki insanalra bu sistemi soyledigimde cok sasiriyorlar. Akillari almiyor bu sekilde 30% devlet katkisina.

4.  Alıntı Originally Posted by asuGaGuGa Yazıyı Oku
    allah gonlunuze gore versin. Buradaki insanalra bu sistemi soyledigimde cok sasiriyorlar. Akillari almiyor bu sekilde 30% devlet katkisina.
    hocam diyelim 100 bin lira birikimin var ama borsaya yatırmaya korkuyorsun, yada tefas değişken-hisse fonlarına herneyse. haksızda sayılmazsın zira borsalar duruma göre %30 düşebilir bu 3-5 yılda bir olan birşey. işte devlet bu %30 riskten kurtarıyor seni her ay 5000 lira olarak 2 yıl boyunca yatır, al sana borsa korumalı mevduat: ) katkıyı vermeleri uzun sürüyor doğru ama borsa da uzun vadeli bi yatırım zaten.

5. Devlet katkısı yatırıldığında bizim portfoyümüzdeki fonlara mı dağılıyor yoksa ayrı bir fonda mı tutuluyor? Anladığım kadarıyla ayrı bir fonda. Benim fonlarım sürekli artarken devlet katkısı yatırıldığı kadar kalmış görünüyor. Eğer devlet katkısını bu şekilde başarısızca yönetilen bir fonda tutmak zorundaysak bir kaç yılda enflasyon karşısında eriyecektir. O yüzden %30 gibi görünen bu katkı uzun vadede %3-5 bandına inecektir diye tahmin ediyorum.

Alıntı Originally Posted by friendly_1980 Yazıyı Oku
    hocam diyelim 100 bin lira birikimin var ama borsaya yatırmaya korkuyorsun, yada tefas değişken-hisse fonlarına herneyse. haksızda sayılmazsın zira borsalar duruma göre %30 düşebilir bu 3-5 yılda bir olan birşey. işte devlet bu %30 riskten kurtarıyor seni her ay 5000 lira olarak 2 yıl boyunca yatır, al sana borsa korumalı mevduat: ) katkıyı vermeleri uzun sürüyor doğru ama borsa da uzun vadeli bi yatırım zaten.
    teknik olarak doğru ancak devlet katkısı üst sınır brüt asgari ücret kadar yani senede 60 bin lira da 100bin lira da öedeseniz ancak 60binin %30unu alırsınız.

ikinci nokta da bu %30un yönetimi sizde değil negatif getiri yaptığı epey bir zaman oldu.pozitif getirse bile kesinlikle enflasyon kadar getirmiyor yani size verilen %30 pek reel değil.

enflasyonun düşük olduğu 3 yıl önceye kadar %25 devlet katkısı nispeten iyi idi.ancak enflasyonun %70 üzeri olduğu bir ortamda %30 pek anlamlı değil.

gerekirse stopajı çıkarken sıfırlamak ya da 10 yılın sonunda %5e düşürmek daha teşvik edici olabilir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Dünyanın merkezi İstanbul
    Gönderi
    1,704
     Alıntı Originally Posted by NewAger Yazıyı Oku
    Devlet katkısı yatırıldığında bizim portfoyümüzdeki fonlara mı dağılıyor yoksa ayrı bir fonda mı tutuluyor? Anladığım kadarıyla ayrı bir fonda. Benim fonlarım sürekli artarken devlet katkısı yatırıldığı kadar kalmış görünüyor. Eğer devlet katkısını bu şekilde başarısızca yönetilen bir fonda tutmak zorundaysak bir kaç yılda enflasyon karşısında eriyecektir. O yüzden %30 gibi görünen bu katkı uzun vadede %3-5 bandına inecektir diye tahmin ediyorum.
    Özellikle kısa dönemde bakıldığında Devlet katkısının yatırıldığı fonlar son derece düşük getiriye sahip.
    Genel olarak Hazine tarafından ihraç edilen çok uzun vadeli TL cinsinden borçlanma araçlarında, gelir ortaklığı senetlerinde, kira sertifikalarında değerlendiriliyorlar diye biliyorum. Faizlerin yükseliş trendinde yada eğiliminde olduğu dönemlerde bu fonların getirilerinin düşmesi tam tersine faizlerin azalma trendinde olduğu dönemlerde ise getirilerde artışların yaşanması beklenir.
    BES yatırımında devlet katkısına ayrılan tutarları fon işletim kesintilerine, stopajlara vs. mahsuben sayabilirsiniz. Şahsen ben pek önemsemiyorum.

8.  Alıntı Originally Posted by moza80 Yazıyı Oku
    teknik olarak doğru ancak devlet katkısı üst sınır brüt asgari ücret kadar yani senede 60 bin lira da 100bin lira da öedeseniz ancak 60binin %30unu alırsınız.

ikinci nokta da bu %30un yönetimi sizde değil negatif getiri yaptığı epey bir zaman oldu.pozitif getirse bile kesinlikle enflasyon kadar getirmiyor yani size verilen %30 pek reel değil.

enflasyonun düşük olduğu 3 yıl önceye kadar %25 devlet katkısı nispeten iyi idi.ancak enflasyonun %70 üzeri olduğu bir ortamda %30 pek anlamlı değil.

gerekirse stopajı çıkarken sıfırlamak ya da 10 yılın sonunda %5e düşürmek daha teşvik edici olabilir.
    2 yıl boyunca 5'er bin lira yatırırsanız diye belirtmiştim zaten bu şekilde 30 bin liranın tümünü alırsınız. devlet katkısının nasıl değerlendirildiğine gelince benim hesap 21 nisanda açıldı henüz katkı yatmadı, ne zaman yatar? yatarsa befasta hangi fona yatar? bu iki soruya bilen bi arkadaşın yanıt vermesi lazım önce: ) befas listesinde 2 tane devlet katkısını fonu var türkiye emekliliğin VER yapacaklarsa uzun vadeli getirisi gayet borsa kadar iyi, VEI yapacaklarsa çöp. seçim hakkı mı veriyorlar acaba?

Sayfa 360/454 İlkİlk ... 260310350358359360361362370410 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •