Sayfa 362/451 İlkİlk ... 262312352360361362363364372412 ... SonSon
Arama sonucu : 3607 madde; 2,889 - 2,896 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

Alıntı Originally Posted by Moruf Yazıyı Oku
    Devlet katkılarının hangi fonda değerleneceğini belirtebiliyor muyuz? Yoksa o konuda müdahale ettirmiyorlar mı? Sonuçta sanal bir para gibi. Aslında yok.
    Devlet Katkisi icinde "Katki" gecen fonlardan birine yatirilir. Burada sizin herhangi bir katki fonunu seceme sansiniz yoktur.

BES planlari;

Bireysel Faizli: Kendi katki fonu vardir
    Bireysel Faizsiz(Katilim): Kendi katki fonu vardir.
    Grup Planlari: Kendi katki fonlari olabilir.
    OKS(Otomatik Katilim): Kendi katki fonu olabilir.

Orneklersem Allianz uzerindne:
    Bireysel Faizli: AMF Fonu
    BIreysel Faizsiz (Katilim): FYY Fonu
    Grup Planlari: AMF'de degerleniyor devlet katkisi
    OKS: Fizli olanalr AMF'de faizsiz olanlar(Katilim) FYY'de

Ozetle ALLianz'da 2 adet devlet katkisi fonu var. Sectiginiz plan faizli ise AMF, faizsiz ise(Katilim) FYY. Sizin secme sansiniz yok.

Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    her kurumun kendine ait katkı fonları var ve katkılarınız sizin seçiminiz olmadan orada değerleniyor. 2 alt kırılım var katılım ve normal emeklilik tercihinize göre. Tefastan kurumun fonlarını seçip katkı fonlarını bulabilirsiniz.
    Sayin pit benden once davranmis.

3.  Alıntı Originally Posted by NewAger Yazıyı Oku
    Devlet katkısı yatırıldığında bizim portfoyümüzdeki fonlara mı dağılıyor yoksa ayrı bir fonda mı tutuluyor? Anladığım kadarıyla ayrı bir fonda. Benim fonlarım sürekli artarken devlet katkısı yatırıldığı kadar kalmış görünüyor. Eğer devlet katkısını bu şekilde başarısızca yönetilen bir fonda tutmak zorundaysak bir kaç yılda enflasyon karşısında eriyecektir. O yüzden %30 gibi görünen bu katkı uzun vadede %3-5 bandına inecektir diye tahmin ediyorum.
    Bese girecek olanların üzerinde düşünmesi gereken en önemli konulardan birisi budur. Bes te fon seçimi çok önemlidir. Hatta en önemli kriterdir. Doğru fonu seçmekte ciddi bir finansal okuryazarlık gerektirir. Yinede uğraşmak istemezseniz çok uzun vade için %70 hisse senedi-%30 eurobond fonlarından oluşan bir karma fon tatmin eder. Devlet katkısını istediğimiz fona aktaramadığımız için %25 yada %30 devlet katkısı olmasının çokta bir önemi yok hatta hiçbir önemi yok. Uzun vadeli devlet tahvilinde değerlendiriliyor. Şuan zarar bile söz konusu. Bende 8 yıldır bese yatırıyorum devlet katkısı çöp durumunda. Diğer fonlarda biraz getirim oldu ama yinede tatmin edici değil. 10 yılımı doldurduktan sonra ekonominin iyi olduğu bir dönemde çıkmayı düşünüyorum

Malesef bu tarz şeyler pazrlanırken %30 devlet katkısı diye insanlar alenen kandırılıyor. Kimsede şunu demiyor bes te fon seçimi çok önemli doğru zamanda doğru fona yatırım yapmazsan zarar edersin ayrıca devlet katkısında fon seçim hakkın yok. Onu biz değerlendireceğiz hemde getirisi en az olan fona yatıracağız. Ve ayrıca devlet katksıı bugün %25 yarın %30 öbürgün %0 olabilir. Keşke böyle anlatsalar.

Geçen birikimli hayat sigortası hakkında bilgi topluyordum. Sistemde 12 yıl kalmak kaydıyla dolar bazında para yatırıyorsun diyelim her ay 100dolar yatırıyorsun. Yatırdığın bu parayı maaş gelir vergisinden %27 hatta maaşın fazlaysa %35 e kadar düşebiliyorsun. 12 yıl sonundada yatırdığın paranın tümü dolar karşılığ geri veriliyor. Üstelik 100bin dolarda hayat sigortası sahibi oluyorsun. Önce dedimki vay be bes ten çok daha karlıymış. Ama tecrübe bana vitrine değil depoya ve dükkana bakmamı öğrettiği için küçük puntolu yazıları okumaya başladım. Birde ne göreyim dolar olarak geri iade edilirken kur farkından dolayı çıkan kardan stopaj kesilecekmiş. Yani 100 dolar şimdi verdim 12 yıl sonra 100 dolar ne kadar ederse kur farkı hesaplanıp %15 stopaj cart diye kesilecekmiş. Ulan vijdansızlar böyle kandırmaca olur mu? Bunu baştan söylesenize. Bu işler malesef böyle. Bedava para ancak fare kapanında olur dikkat edin.

benim 10 yıl doldu devlet katkısı da başladığından beri seneye 10 yıl olacak sanırım.orada çok getirisi olmayan bir para birikti ama hiç yoktan iyidir en azından çıkarken kesilen stopajı karşılaşasa yeter çok büyük beklenti içine girmemek lazım.

ben besi tasarruf amaçlı kullanıyorum ama yatırımları ve üzerinden nemalanmaya çalışmayı borsa döviz altın coin vs üzerinden yürütüyorum.

yumurtaları tek sepete koyup bütün birikiminizi buraya yatırırsanız hayal kırıklığı olabilir ama tasarruf amaç ise ya da emekliliği beklerim derseniz ne ala.

yoksa zengin olma hayalleri ya da büyük beklentiler varsa sonu hüsran olur

5.  Alıntı Originally Posted by friendly_1980 Yazıyı Oku
    geçen hafta başlattığım bes'in sözleşmesini dolaba kaldırmadan bi okuyum dedim de..en sondaki madde manyakmış..ırkınız, etnik kökeniniz, dininiz, mezhebiniz, diğer felsefi inançlarınız, siyasi görüşleriniz, dernek üyelikleriniz, cinsel eğilimleriniz ve genetik sağlık bilgileriniz ürünlerimizin geliştirilmesi amacıyla araştırılarak işlenecek ve gerekli görülen durumlarda resmi ve adli mercilerle paylaşılacakır..üf..neye imza atmışız biz yav? buna hakları varmıki? yada avrupada böyle birşey yapabilirlermiydi?
    Allah allah, nasıl bir dünya oldu böyle yahu, bu ne cüret.araştırmak, paylaşmak ne demek.altı üstü milletin parasıyla beslenen sigorta şirketi deil mi bunlar. Şirket esas sözleşmesine yazsınlar olmazsa.kişisel Veri toplamak ve paylaşmak,ispiyonlamak, pazarlamak diye.

SM-A515F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    ...

6. mt böyle ayrıntıları anlatmıyor işte. aslında kötü olandan daha iyisini seçme hakkımız bari varmış demekki burdan öğrenmiş oldum. herif bana faizlimi olsun faizsizmi diye sormuştu keşke faizsiz deseymişim. kendi besim dahil hemen hemen bütün şirketlerde katılımlı fon yılda %5-6 fazla, 5 yılda 1,3 kat getirmiş, 10 yılda yaklaşık 3 kat kazanç demek bu. yarın bi gidip faizsiz yapmaya çalışalım bakalım. yapmazsa cayma hakkımı kullanırım valla.

7.  Alıntı Originally Posted by çalışkan Yazıyı Oku
    Allah allah, nasıl bir dünya oldu böyle yahu, bu ne cüret.araştırmak, paylaşmak ne demek.altı üstü milletin parasıyla beslenen sigorta şirketi deil mi bunlar. Şirket esas sözleşmesine yazsınlar olmazsa.kişisel Veri toplamak ve paylaşmak,ispiyonlamak, pazarlamak diye.

SM-A515F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    şirketler kendi kafasına göre böyle birşey yapamaz tüm şirketlerin sözleşmesinde zorunlu olduğuna göre hükümetten kaynaklı bir emir belli ki. eh onlar da geçen sene nas emrediyorsa fakirleşiriz diyen bu sene enflasyonu muhalefet yaptı biz de 3 ay içinde sıfırlıycaz inşallah diyen adamlar: ) artık ne bekliyorsun. gerçi bu veri toplama konusunda da yorum yapan çıkmadı hala forumda, ben de sözleşmemi çıkarıp okudum öyle birşey bende de varmış veya bende öyle birşey yok diye. sizin sözleşmede varmı? 'özel nitelikli kişisel veriler' olarak geçiyor.
    Son düzenleme : friendly_1980; 29-04-2022 saat: 00:23.

8.  Alıntı Originally Posted by mavi1610mavi Yazıyı Oku
    Bese girecek olanların üzerinde düşünmesi gereken en önemli konulardan birisi budur. Bes te fon seçimi çok önemlidir. Hatta en önemli kriterdir. Doğru fonu seçmekte ciddi bir finansal okuryazarlık gerektirir. Yinede uğraşmak istemezseniz çok uzun vade için %70 hisse senedi-%30 eurobond fonlarından oluşan bir karma fon tatmin eder. Devlet katkısını istediğimiz fona aktaramadığımız için %25 yada %30 devlet katkısı olmasının çokta bir önemi yok hatta hiçbir önemi yok. Uzun vadeli devlet tahvilinde değerlendiriliyor. Şuan zarar bile söz konusu. Bende 8 yıldır bese yatırıyorum devlet katkısı çöp durumunda. Diğer fonlarda biraz getirim oldu ama yinede tatmin edici değil. 10 yılımı doldurduktan sonra ekonominin iyi olduğu bir dönemde çıkmayı düşünüyorum

Malesef bu tarz şeyler pazrlanırken %30 devlet katkısı diye insanlar alenen kandırılıyor. Kimsede şunu demiyor bes te fon seçimi çok önemli doğru zamanda doğru fona yatırım yapmazsan zarar edersin ayrıca devlet katkısında fon seçim hakkın yok. Onu biz değerlendireceğiz hemde getirisi en az olan fona yatıracağız. Ve ayrıca devlet katksıı bugün %25 yarın %30 öbürgün %0 olabilir. Keşke böyle anlatsalar.

Geçen birikimli hayat sigortası hakkında bilgi topluyordum. Sistemde 12 yıl kalmak kaydıyla dolar bazında para yatırıyorsun diyelim her ay 100dolar yatırıyorsun. Yatırdığın bu parayı maaş gelir vergisinden %27 hatta maaşın fazlaysa %35 e kadar düşebiliyorsun. 12 yıl sonundada yatırdığın paranın tümü dolar karşılığ geri veriliyor. Üstelik 100bin dolarda hayat sigortası sahibi oluyorsun. Önce dedimki vay be bes ten çok daha karlıymış. Ama tecrübe bana vitrine değil depoya ve dükkana bakmamı öğrettiği için küçük puntolu yazıları okumaya başladım. Birde ne göreyim dolar olarak geri iade edilirken kur farkından dolayı çıkan kardan stopaj kesilecekmiş. Yani 100 dolar şimdi verdim 12 yıl sonra 100 dolar ne kadar ederse kur farkı hesaplanıp %15 stopaj cart diye kesilecekmiş. Ulan vijdansızlar böyle kandırmaca olur mu? Bunu baştan söylesenize. Bu işler malesef böyle. Bedava para ancak fare kapanında olur dikkat edin.
    Birikimli hayat sigortası bende de var. Sen böyle yazınca panikle AGESA yı aradım. Kesinlikle bir stopaj olmayacağını söylediler. Bendd gelir vergisi ortalama %30 üzerinden kesiliyor. Her ay bizdeki ilgili departmana poliçe yi gönderiyorum ve bordromda şahsi sigorta kısmında yatırdığım 100 doların ortalama 30 dolarını bana iade ediyor. Dolar biriktirmek için en mantıklı yöntem bu gelmişti. ayrıca bu bir hayat sigortası olduğu için akbank tan çektiğim kredilerden dolayı yaşam sigortası yapılmıyor bir avantajı da bu oluyor. mevcut sigortayı yaşam sigortası olarak gösteriyorum.

Sayfa 362/451 İlkİlk ... 262312352360361362363364372412 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •