Sayfa 365/453 İlkİlk ... 265315355363364365366367375415 ... SonSon
Arama sonucu : 3624 madde; 2,913 - 2,920 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1.  Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    Selamlar,

sirket katkılı bes ödüyorum.
    bir defaya mahsus kendi ödediğim primleri çekme hakkım var.(şirketin yatırdıklarını duruyor) sonra aynen devam ediyor. yaklaşık 4 yıldır besteyim.

şimdi bir miktar tlye ihtiyacım oldu, şu ortamda döviz ve altın bozmak istemiyorum. üzerimde fazla konut kredisi var o yüzden tekrar kredi kullanmak ta istemiyorum.

şu durumda ne yapardınız?
    bes boz, döviz bozdur ya da tl kredi kullan.
    kesinlikle TL kredi, baska bir ihtiyac icin kendim yaptim ordan biliyorum

2. Araştırmalarım sonucu 3 tane fon buldum. Bir tanesi yılbaşından bu yana X fonu %10, Y fonu %20, Z fonu da %5 getirmiş. 100 lira param var diyelim. Bu fonlara hangi oranda dağıtmalıyım? (X orta riskli, Y yüksek riskli, Z düşük risk kategorisinde)

1- Çok kazandırana çok mu ayırmam gerekiyor?
    2- Bunun bir matematiksel formülü var mı yoksa önümüzdeki ekonomik duruma göre yön tahminine dayalı mı?
    3- En çok getirene neden %100 koyulmuyor?

3. Net getiriden kasıt ne?

Selamlar,

Aşağıdaki linkteki fonların getirisinin net getiriler olduğu belirtilmiş.
    https://www.agesa.com.tr/tr/fonpro/f...in-performansi

TEFAS' ta aynı fonlarda değişik getiriler görünüyor. Net getiriden kasıt nedir acaba? Fon yönetim gideri düşülmüş net getiriler mi?

Alıntı Originally Posted by Moruf Yazıyı Oku
    Araştırmalarım sonucu 3 tane fon buldum. Bir tanesi yılbaşından bu yana X fonu %10, Y fonu %20, Z fonu da %5 getirmiş. 100 lira param var diyelim. Bu fonlara hangi oranda dağıtmalıyım? (X orta riskli, Y yüksek riskli, Z düşük risk kategorisinde)

1- Çok kazandırana çok mu ayırmam gerekiyor?
    2- Bunun bir matematiksel formülü var mı yoksa önümüzdeki ekonomik duruma göre yön tahminine dayalı mı?
    3- En çok getirene neden %100 koyulmuyor?
    Sayin Moruf,

Gecmis bir sey ifade etmez. Finansal karar alirken 2 kriter cok onemli:
    1) Onumuzdeki donemde hangi varlikalr degerlenecek? 5 yil sonrasini thaminlemek oldukca guc ama 1 yil sonrasini tahmin edebilmek daha kolay
    2) Vadeniz ne?

Eger vadeniz 20 yil ise, cok yuksek ihtimal(3. dunya savasi cikmaz ise) hisse senetlerine yatirim ile 20 yil sonunda sizi memnun edecek bir getiriyi elde edersiniz. Portfoye hem yabanci, hem de turk hisse senedi fonlarini eklemekte hic bir sakinca yok.

Eger vadeniz kisa ise(ornegin 3 yil - BES'te 3 yil kisa bir vadedir benim icin) ve risk istahiniz dusuk ise(asagi dogru hizli dususlerde panik oluyorsaniz) daha dikkatli secimler yapmaniz gerekebilir. Portfoyde ozellilke su donemde doviz cinsi fonlarin(altin, eurobond) da yer almasi gerekir.

Ben napiyorum: yonettigim 2 adet BES var. Biri babamin adina olan(2024 Ocak ayinda emekli olacak), biri de kendi adima olan(2040 yilinda emekli olacagim). Takdir edersiniz ki babamin adina olan BES'te vadem 2 yildan az. Bu sebeple bugune kadar ki getirilerin erime riskini almak istemiyorum. Bu sebeple de bu ay portfoyumu biraz dhaa defansif hale getirdim. Altin, 5 yildan kisa vadeli eurobond agirliklarini artirdim. Kendi adima olan BES'te ise tam tersi her ay, odemelerimi hisse senedi fonlarina yonlendiriyorum. Cunku orada vadem uzun.

Genel cerceveyi cizmek gerekirse, kendi vadeniz ve risk alginiza gore, portfoy cesitlendirmesi yapmalisiniz. Ve en onemlisi, stratejinize celik bir irade ile sahip cikmalisiniz.

Duhul
    May 2018
    İkamet
    Aleksandretta
    Gönderi
    8,815
    Selam herkese,
    Bes konusunda gerçekten bir kafa karışıklığı var,asuGaGuGa arkadaşın dediği gibi geçmişe takılmamak geleceğe odaklanmak lazım.
    son bir sene iyi getirisi var diyip de o fonu almak mantıklı olmayabilir.
    örn. Ben Altın 280 lerde iken altın fonuna geçtim,altın 915 e çıkınca aralık ayında çıktım. erken çıktım diye üzülmüştüm ama sonra 630 lardan tekrar yerine koydum. 960 larda bir şans vermiştim ama olmadı geçemedi. Halende altın fonundayım.
    iyi bir şans oldu benim için. keşke o tarihlerde 30 endex fonuna geçeydik ama normal trade olmuyor. 13:30 a kadar karar vermek gerkiyor.
    Demem o ki ileriki vade de ne iyi getirebilir diyip ona göre karar vermek lazım. kesinlikle ytd
    Yazdıklarım Yatırım Tavsiyesi Asla Değildir. Kendime öylesine Notlar ...
    Fortis Fortuna Adiuvat

6. Bereket emeklilik diye katılım esaslı besim var. Befas açılmış , fakat kendi şirketimin bünyesindeki fonların aynısı. Tefasdaki tüm şirket fonları befasda alınabiliyormu. Kendi bes şirketimi taşımak istiyorum. Tefasdaki tüm fonları alabilecegim hangi şirket var

7. burdaki kaç yıllık insanlar nasıl insanlar ben anlamıyorum yani. geçen ay bes açtırırken bilen arkadaşlar neye dikkat etmem gerekiyor bi söylesin dedik. bir allahın kulu da kardeşim katılım fonlarını seç ve faiz hassasiyetim var de o zaman mecburen devlet katkını da katılımlı fona yatırırlar demiyor. faizli fonda tahvil var faizi yükseldikçe devlet katkısı yıllar içinde çöp olur, katılımlıda kira sertifikası ve hisse senedi var 2-3 kat kazanırsın demiyor. bugün acentayla konuştum eğer devlet katkısının katılımlı fona yatmasını istiyorsam kendi primimle aldığım fonları da katılımlı fonlar arasından seçmek zorundaymışım. şimdi herşeyi sıfırdan yapmak zorundayım bu hafta boyunca. girişte beğendiğim için aldığım faiz içeren fonlarımı satmak..iyi getirili katılımlı fonları tekrar belirlemek..şirketini araştırmak..dilekçe formunda alım talimatı vermek, evrakları tekrar hazırlanıp yollanacak. ayıp ya..halkbank ve acentada çalışanların resmen özürlü haline alıştım artık da..abartmıyorum çoğuna BES'in açılımı nedir diye sorsan bilmeyeceğine eminim. ama bu forumdakiler daha akıllı tecrübeli görünüyordu. paylaşmadığınız gizlediğiniz bilgiden kendiniz de hayır görmezsiniz ben hep öyle inandım.
    Son düzenleme : friendly_1980; 16-05-2022 saat: 18:14.

8. Ne yaparsanız YAPIN, illa BES' e girecekseniz yönetim gider kesintisi ve giriş aidatı olmayan bir plâna, yalnızca " fon gider kesintisi" olan bir plâna girin. Müşteri temsilcileri soylemez, ertelemeli giriş aidatı 5 sene ayrilmazsaniz talep etmeyiz falan derler, sözleşmeye de dikkat etmezseniz, 4 taksit giriş aidatı keserler, ayrıca her ay yönetim gider kesintisi almıyormuş gibi yapsalarda, sene sonunda zamlı asgari ücretin 8,5 % (ornek) diyip ordanda geçirirler. Isım vermiyeyim bugün (duzenli aylik 150 TL) 1650 yatıran bir arkadaşımın hesap ekstresini incelediğimizde 75x4= 300 TL de giriş aidatı kesildiğini gördük, ayrılmak için işlem baslattik. Standart fon son yıl 5,5% kazanç sağlamış ama bu arkadaşın birikimi 1250 TL lerde ve ayrılırken yalnızca 125 TL alabilecek. Sözleşmesinde her yil , yil sonunda belirlenecek yillik brüt asgari ücretin 8,5% yönetim gider kesintisi ve 5 yila kadar ayrılma halinde yıllık belirlenecek brüt asgari ücretin 8,5% u giriş aidatının kalan kısmı birikiminden tahsil edilir diyor. Bu işin bir standardı, denetleyeni yok. Kim kimi öperse. Kendinizi opturmeyin.
    Ben hisse fonlardan iyi bir getiri elde etmiştim. Paramı 9.senemde tahsil edip şimdi tekrar başlıyorum. Hiç stopaj, 10 sene,56 yaş dert etmedim. Yıllarca doğru düzgün ödemede yapmadığım halde bir iki yil az bir odeme ile 3-4 kat iyi bir kazançla ayrıldım. Para büyünce fon gider kesintileride düşününce insana baya bir koyuyor zaten. Baronlara çalıştığınızı hissediyorsunuz. Devlet katkısından da kimseye dogru duzgun bir şey kazandırdığını duymadım. Anca stopajı karşıladı ben ayrilirken. Zannediyorum kesintiside eksiseydi veya sıfıra yakın. Zaten 35% mi ne verdiler, oda stopaja gitti.

SM-T550 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Son düzenleme : çalışkan; 16-05-2022 saat: 21:18.
    ...

Sayfa 365/453 İlkİlk ... 265315355363364365366367375415 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •