Sayfa 374/454 İlkİlk ... 274324364372373374375376384424 ... SonSon
Arama sonucu : 3625 madde; 2,985 - 2,992 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1.  Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    şirket katkısı olmasa bir gün durmazdım beste, geçmişe dönük hesapladım şirket katkısının en az yarısını götürmüş yıllar içinde. sözde şirket katkısı alıyoruz diye kalıyoruz ama boşuna.
    bes te aktif yönetim şart...ilk10 yıl ben de ilgilenmedim, mevduat vs hep geride kaldı getiri..zaten az risk ayağına genelde sabit getirili enstrümanlarda tutuyorlar, son iki yıldır piyasa faizleri -40 reel faizde olduğu için getiriler iyice *** oldu.

Bu nedenle aktif yönetin fonları, şirket katkısını sizin yönetmenize izin vermiyorsa şirket, şirkete baskı yapın...kendi katkınızla birlikte şirket katkısını da yönetin. devlet katkısını değiştirme şansınız yok zaten, o her durumda çar çur ediliyor.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

2.  Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    şirket katkısı olmasa bir gün durmazdım beste, geçmişe dönük hesapladım şirket katkısının en az yarısını götürmüş yıllar içinde. sözde şirket katkısı alıyoruz diye kalıyoruz ama boşuna.
    Son 5 yılda en iyi getiren aynı özellikteki bes fonlarıyla yatırım fonlarını kıyasladığınız zaman, yatırım fonlarında en iyi 5 hisse fonu %600-900 arası getirmiş. Bes fonlarına bakıyorsun en iyi 5 hisse fonu %400-500 arası getirmiş. Aynı grup fonlarda inanılmaz getiri farkı var. Üstelik bes fonlarında diğer kurumun fonlarını seçemiyordunuz bu seneye kadar. Devlet katkısı 5 yılda %100 getirmiş. Onada müdahil olamıyorsunuz.

100 liranı en iyi 5 yatırım hisse fonunun sonuncusuna yatırsan %600 getirisi var. 100liran 700 lira oluyor. Bes teki en iyi fona yatırsan %500 getirisi var. 100 liran 600 lira oluyor. %25 devlet katkısınıda hesapla 25 liran 50 lira oluyor. Toplam 650 lira.

Fonların getirisi berbat. Doğru zamanda doğru fona geçeceksin diyolar. Okadar bilgim tecrübem olsa diğer yatırım araçlarında da aynısını yapar daha çok kazanırım. Bes e giden para garanti para çekilme ihtimali pek yok. 20 yıl parayı bağlıyorsun oraya o zaman bi zahmet getiriside yüksek olsun. En azından yatırım fonlarından fazla olsun. Veya yatırım fonlarıda bes fonlarına dahil olsun rekabet artsın. Bu haliyle tuzaktan başka bişey değil.

3. Arkadaşlar befas'da keg fon var. bunu tefasda oldugu gibi alabilirmiyiz? yoksa sadece bes üzerindenmi alınabiliyor

4. Merhaba. Fikir alış verişi açısından, borsa fonunda kar alıp çıkma zamanı mıdır yoksa fonu tutmaya devam etmekte fayda var der misiniz?

Bana sanki bir soluklanma zamanı gibi geliyor.

Fikrinizi yazarsanız hem ben hem de başkaları faydalanabilir. Teşekkürler.

5.  Alıntı Originally Posted by Y U S U F Yazıyı Oku
    Arkadaşlar befas'da keg fon var. bunu tefasda oldugu gibi alabilirmiyiz? yoksa sadece bes üzerindenmi alınabiliyor
    ilgili fonu BEFAS (BES) üzerinden alabilirsiniz.
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

6.  Alıntı Originally Posted by diproyal Yazıyı Oku
    ilgili fonu BEFAS (BES) üzerinden alabilirsiniz.
    Tesekkür ederim cevap için. Tefaş gibi alamıyoruz demek

Alıntı Originally Posted by M3RT85 Yazıyı Oku
    Merhaba. Fikir alış verişi açısından, borsa fonunda kar alıp çıkma zamanı mıdır yoksa fonu tutmaya devam etmekte fayda var der misiniz?

kısa vede için mümkündür uzun vadede endeks dolar bazlı hala çok ucuz olduğu için düşüşler ağırlığı arttırmak için fırsat olabilir.

endeks 3000i kıramazsa geri gelmesi muhtemelen altın kısa ortada 2000 doları zorlayabilir orada da altından kar alıp çıkılabilir.

ancak bu dirençlerden dönmeyip kırarsa da ciddi kayıp olur tabi

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Dünyanın merkezi İstanbul
    Gönderi
    1,707
     Alıntı Originally Posted by M3RT85 Yazıyı Oku
    Merhaba. Fikir alış verişi açısından, borsa fonunda kar alıp çıkma zamanı mıdır yoksa fonu tutmaya devam etmekte fayda var der misiniz?

ben geçen Cuma (mayıs sonlarına doğru geçtiğim)yüzde 80 ağırlıkla hissede olan fonlarımın dağılımını değiştirme kararı verdim. yeni oranlarım usd fon :35, altın %50, hisse:%15. sanırım 1-2 güne geçiş tamamlanmış olacaktır..

Bu değişikliği yapma sebeplerim:

yaklaşık 2,5 ayda %25 e yakın elde ettiğim getiriyi ve ulaştığım portföy seviyesini çok riske atmadan korumak,

önümüzdeki aylarda borsamızda dalgalanmaların artması ve gerileme beklentimin olması,

USD,Euro gibi varlıkların değerlemelerinin sürekli baskı altında tutulmaya çalışılması nedeniyle ucuz kaldığını düşünmem.

Altın fiyatlarında yılsonuna varmadan yükseliş beklentimin bulunması..

Hisseleri sıfırlamıyorum çünkü yukarıdaki düşüncelerimde tam başarıya ulaşamasam ve borsa düşmez ise borsanın yükselişinden az da olsa faydalanmaya devam etmek istiyorum.(diğer yandan senaryom gerçekleşir ve borsa çok düşerse de uygun yerden tekrar alım yapma fırsatı kovalayacağım)

Sayfa 374/454 İlkİlk ... 274324364372373374375376384424 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •