Sayfa 391/467 İlkİlk ... 291341381389390391392393401441 ... SonSon
Arama sonucu : 3736 madde; 3,121 - 3,128 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1.  Alıntı Originally Posted by moza80 Yazıyı Oku
    burası borsa finans forumu ancak burada bile 10 yıldır her ay düzenli olarak bir hisseye 100 dolar atabilen bir adama rastlamadım.besin olayı ve amacı burada başlıyor.

10-15 yıldır düzenli olarak bese ödeme yapan var ve tablolar buradan paylaşılıyor.diğeri ise anneannemin sakalı olsa idi dedem olurdu modu.

hissede uzun vadeciler var ancak bunlar toplu para ile girip 10 yıl bekleyenler.bunların bir kısmı da yüksek karları görüp satıyor on yılı göremeden.

sadece bir kanala yatırım yapmamak lazım ben hem borsadayım hem beste.kripo param da var altın döviz de.
    sepet her zaman iyidir ben besi sepetin içindeki yumurtalardan biri olarak görüyorum.
    Çok teşekkürler. Ben de aynı sebepten BES yatırımını cazip buldum. İş hayatına başladıktan 2 sene sonra sisteme girdim. Toplamda 6 sene olmuş. Değerini son 2 senedir. Ama zaman ayırıp iyi bir fon yönetimi sergilediğim söylenemez.

30 yaşındayım. Kriptoda yatırımım var. 2023 itibariyle de hisse portföyü oluşturacağım büyüme ve temettü hisselerinden oluşan. Daha önce çeşitli hisse yatırımlarımda olmuştu. Ama bunu amerikan borsaları üzerinde mi yapsam acaba diye bir düşünmüyor değilim. Aynı periyottaki sasa aselsan vs microsoft coke getirilerinin farkından dolayı.

2. Sayfanın geçmişini ince ince okuyorum. Çok güzel bilgiler aydınlatıcı tartışmalar dönmüş. Katkı ağlayan herkesin emeğine sağlık.

1 2 ay çalışmayacağım bir dönem beni bekliyor. Ciddi zaman harcıyacağım başlıklar var Teşekkürler tekrardan.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Bursa/İzmir
    Gönderi
    5,274
     Alıntı Originally Posted by mavi1610mavi Yazıyı Oku
    Orta-üst seviye ekonomi bilgin varsa beste 10 yılını doldurduktan sonra çık. Orta-alt seviyede bilgi sahibiysen al sat trade yapmak hoşuna gidiyorsa o zaman bes e devam et. Anadolu hayatın ah6 diye bir fonu var(değişken fon içinde hisse eurobond vs var) onu al 56 yaşına kadar toplamaya devam et.
    Dur çıkma bir yere gitme. Çok pişman olunacak bir mesaj bu.
    Orta üst seviye ekonomi bilgisi sınavı yok. O da şüpheli.
    Bunu sakin kafayla düşünüp defalarca cevaplamak lazım. O yüzden önce durup hiç birşey yapmayalım**

**amaç yatırımcıyı korumak. Her okuduğumuzu ciddiye almayalım akıl süzgecinden geçirelim. Bize uyarsa ne ala

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Bursa/İzmir
    Gönderi
    5,274
     Alıntı Originally Posted by ALİBEYOĞLU Yazıyı Oku
    BES pişmanlıktır.....ytd

Bizim yatırdığmız her 100 tl ye devlet 30 tl katkı ödüyor.
    Hala besten pişmansanız acaba neden bir düşünün lütfen.

5. 30 TL yi hangi yatırım araçlarında değerlendiriyorsunuz?

Mesela 1 yıl önceki devletin verdiği 30 TL nin bugünkü değeri ne oldu?

6.  Alıntı Originally Posted by anti panik Yazıyı Oku
    hocam BES için fon seçimleri halen çok kısıtlı.

özellikle son birkaç yılda TEFAS sayesinde fon piyasasında inanılmaz çeşit oluştu.

altta örnek olması açısından bir tane veriyorum.

https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=IDH

son bir yılda endeksten 50% daha fazla kazandırmış bildiğin türk hisse fonu.

devlet bana 30 tl vermesin 10 tl versin ama fonları serbest bıraksın.

Alıntı Originally Posted by anti panik Yazıyı Oku
     Alıntı Originally Posted by tcspirit Yazıyı Oku
    30 TL yi hangi yatırım araçlarında değerlendiriyorsunuz?

Mesela 1 yıl önceki devletin verdiği 30 TL nin bugünkü değeri ne oldu?
    devlet katkısı olan kısım için biz seçimde bulunamıyoruz. o kısımın değerlendirimesi onlara ait. 2 senelik kazanç %8
    kendi yatırdığım kısımın ise değerlemesini ben yapıyorum
    o kısmın 2 yıllık kazancı %128 gözüküyor.
    yani devlet kendi yatırdığı kısmı o kadar kötü değerlendiriyorki 2 yılda para pula dönüyor.
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

8.  Alıntı Originally Posted by anti panik Yazıyı Oku
    Dur çıkma bir yere gitme. Çok pişman olunacak bir mesaj bu.
    Orta üst seviye ekonomi bilgisi sınavı yok. O da şüpheli.
    Bunu sakin kafayla düşünüp defalarca cevaplamak lazım. O yüzden önce durup hiç birşey yapmayalım**

**amaç yatırımcıyı korumak. Her okuduğumuzu ciddiye almayalım akıl süzgecinden geçirelim. Bize uyarsa ne ala
    Sınavı olmasada farkındalık eşiği var, örnekle açıklayayım,

1-Eğer orta-alt seviye ekonomi bilgin varsa devletin verdiği %30 devlet katkısının çok karlı olduğunu düşünürsün. 100lira ben veriyorum 30 lirada devlet veriyor ohh miss ne güzel gelir.

2-Eğer orta-üst seviye ekonomi bilgin varsa bu devlet katkısını istediğin şekilde değerlendiremedğini, zorunlu olarak devletin belirlediği tahvillerde değerlendirildiğini ve zaman geçtikçe paranın kuşa döndüğünü biliyorsun. Ayrıca devlet katkısını haketme şartları da cabası. Hak edene kadar (56yaş ve en az 10yıl) zaten katkılar bitik oluyor ve olacak

2- Eğer orta-üst seviye ekonomi bilgin varsa paranı altın fonuna yatırıp yılda %1,5 yönetim ücreti ödemek istemezsin(10-20 yıl gibi sürelerde bu gider oldukça büyük meblağlara ulaşır). Direkt altınımı kendim alırım. Aralarında fark zaten yok. En fazla %0,1 olmalı bu fonların ücreti.

3-Orta-üst seviye ekonomi bilgin varsa bes fonlarıyla yatırım fonlarını kıyasladığın zaman aynı fon türleri içinde bariz getiri farkı olduğunu görürsün. Bes hisse fonlarıyla yatırım hisse fonlarının en iyi getiren ilk 10 fonlarını kıyaslarsın farkı görürsün. Ayrıca ne hikmetse yönetim ücretleride aynıdır bu fonların.

4-Eğer devlet bürokrasisi sana gel gel diyorsa birşeyi haddinden fazla övüyorsa bil ki sağlam kazık yiyeceksindir bunu bilir orta-üst seviye bilgisi olan.

Bunun haricinde ben ekonomi mekonomi bilmem fed faizi tcmb faizi tüik enflasyon bakmam para elime geçince ya harcarım yada kriptoya yatırırım dersen o zaman bes mutlaka yaptır.

Sayfa 391/467 İlkİlk ... 291341381389390391392393401441 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •