Sayfa 392/467 İlkİlk ... 292342382390391392393394402442 ... SonSon
Arama sonucu : 3733 madde; 3,129 - 3,136 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1.  Alıntı Originally Posted by mavi1610mavi Yazıyı Oku
    Sınavı olmasada farkındalık eşiği var, örnekle açıklayayım,

1-Eğer orta-alt seviye ekonomi bilgin varsa devletin verdiği %30 devlet katkısının çok karlı olduğunu düşünürsün. 100lira ben veriyorum 30 lirada devlet veriyor ohh miss ne güzel gelir.

2-Eğer orta-üst seviye ekonomi bilgin varsa bu devlet katkısını istediğin şekilde değerlendiremedğini, zorunlu olarak devletin belirlediği tahvillerde değerlendirildiğini ve zaman geçtikçe paranın kuşa döndüğünü biliyorsun. Ayrıca devlet katkısını haketme şartları da cabası. Hak edene kadar (56yaş ve en az 10yıl) zaten katkılar bitik oluyor ve olacak

2- Eğer orta-üst seviye ekonomi bilgin varsa paranı altın fonuna yatırıp yılda %1,5 yönetim ücreti ödemek istemezsin(10-20 yıl gibi sürelerde bu gider oldukça büyük meblağlara ulaşır). Direkt altınımı kendim alırım. Aralarında fark zaten yok. En fazla %0,1 olmalı bu fonların ücreti.

3-Orta-üst seviye ekonomi bilgin varsa bes fonlarıyla yatırım fonlarını kıyasladığın zaman aynı fon türleri içinde bariz getiri farkı olduğunu görürsün. Bes hisse fonlarıyla yatırım hisse fonlarının en iyi getiren ilk 10 fonlarını kıyaslarsın farkı görürsün. Ayrıca ne hikmetse yönetim ücretleride aynıdır bu fonların.

4-Eğer devlet bürokrasisi sana gel gel diyorsa birşeyi haddinden fazla övüyorsa bil ki sağlam kazık yiyeceksindir bunu bilir orta-üst seviye bilgisi olan.

Bunun haricinde ben ekonomi mekonomi bilmem fed faizi tcmb faizi tüik enflasyon bakmam para elime geçince ya harcarım yada kriptoya yatırırım dersen o zaman bes mutlaka yaptır.
    Hocam bes sistematik bir düzende kredi kartından yaptığı bir çekim ile ve senede yaptığınız fon değişikliğiyle ilgili olarak bir kaç dokunuş ile yatırımınızı istediğiniz stratejide yapmanızı sağlayan bir araç.

Bu bir konfordur. Uzun seneler dokunmak istemediğiniz bir birikimi oluşturmada profesyonelinden amatörüne yardımcı olacak bir araç benim gözümde. Tabiki manuel olarak seçeceğiniz fonlara düzenli yatırım yapabilirseniz burdaki geliri daha iyi seviyeye çekebilirsiniz. Ama bunu gerçekten düzenli aksatmadan yapabilmek hayat telaşesi içinde kolay olmuyor.

Kendi özelimde bakacak olursak 6 senedir sistemdeyim. son 2 seneye kadar açıldığı gibi duruyordu hesap ondan sonra olayı anlayınca biraz toparladım durumu. 41k TL tutarında yatırım yapmışım. Getirisiyle beraber 19000 TL devlet katkısı birikmiş. Yaklaşık 1000 dolar civarında bir devlet katkısı. Emekliliğe kadar ne olacağını çok tahmin edemeyiz tabiki. Ama ana portfoyunuz ile ilgili ipler sizin elinizde sonuç olarak. Devlet katkısı da hatrı sayılır bir halde kalmaya devam ederse yönetim ücreti vs düşünmeye cok gerek olmadığını düşünüyorum konforu da dikkate alarak.

Konudan bağımsız olarak kredi kartlarına vereceğimiz bir talimat ile düzenli hisse alımı yaptırabilmek mümkün mü. ?

56 yasina kadar beklenmeyecekse, ya da 10 sene sonra minimum 56 yasinda olacak anne babaniz yoksa, bu sisteme grimenizi onermem.

Benim hem kendi adima, hem de bu sene emekliligi hakedecek babam uzerine 2 adet sozlesmem var. 10 sene durup, devlet katkisini 60% haketederek ayrilmak da bence cok mantikli degil.

Tek kosul minimum 56 yas + minimum 10 sene sistemde kalma. Bu kosullar mutlaka olmali.

3. Bes teki fonlarla ilgili bir hesaplamamıda paylaşayım. Bu paylaşım normal yatırım fonları içinde geçerlidir.

Fonlar ortalama %1-3 arası yönetim gider kesintisi yapar. Bu rakam size küçük gelmesin. 10 yıl yada 20 yıl vadelerde inanılmaz farklar ortaya çıkıyor. Diyelim ki bir fona 100tl yatırdınız ve 20 yıl beklediniz. Bu fonunda yıllık gider kesintisini sırasıyla %3-%2-%1 ve %0 olarak hesaplayalım. Fonda ortalama her yıl %15 kazandırsın;

%3 yıllık gider kesintisi varsa.......100 liranız 10 yıl sonra 307tl...20yıl sonra 917tl olur
    %2 yıllık gider kesintisi varsa.......100 liranız 10 yıl sonra 337tl...20yıl sonra 114tl olur
    %1 yıllık gider kesintisi varsa.......100 liranız 10 yıl sonra 369tl...20yıl sonra 1352tl olur
    %0 yıllık gider kesintisi varsa.......100 liranız 10 yıl sonra 404tl...20yıl sonra 1636tl olur

Gördüğünüz gibi fark inanılmaz. Neden altın fonuna para yatırayım ki direkt altın almak varken. 20 yılda kazancımın yarısını gider kesintisi olarak alacaklar. Üstelikte altın fonu hisse fonu değil herhangi bir emek vermiyorsun gidip altın alıyorsun o kadar. Bir altın fonunun yönetim gider kesintisi %0,1 değil %0,01den daha fazla olmamalı.

4.  Alıntı Originally Posted by mavi1610mavi Yazıyı Oku
    Bes teki fonlarla ilgili bir hesaplamamıda paylaşayım. Bu paylaşım normal yatırım fonları içinde geçerlidir.

Fonlar ortalama %1-3 arası yönetim gider kesintisi yapar. Bu rakam size küçük gelmesin. 10 yıl yada 20 yıl vadelerde inanılmaz farklar ortaya çıkıyor. Diyelim ki bir fona 100tl yatırdınız ve 20 yıl beklediniz. Bu fonunda yıllık gider kesintisini sırasıyla %3-%2-%1 ve %0 olarak hesaplayalım. Fonda ortalama her yıl %15 kazandırsın;

%3 yıllık gider kesintisi varsa.......100 liranız 10 yıl sonra 307tl...20yıl sonra 917tl olur
    %2 yıllık gider kesintisi varsa.......100 liranız 10 yıl sonra 337tl...20yıl sonra 114tl olur
    %1 yıllık gider kesintisi varsa.......100 liranız 10 yıl sonra 369tl...20yıl sonra 1352tl olur
    %0 yıllık gider kesintisi varsa.......100 liranız 10 yıl sonra 404tl...20yıl sonra 1636tl olur

Gördüğünüz gibi fark inanılmaz. Neden altın fonuna para yatırayım ki direkt altın almak varken. 20 yılda kazancımın yarısını gider kesintisi olarak alacaklar. Üstelikte altın fonu hisse fonu değil herhangi bir emek vermiyorsun gidip altın alıyorsun o kadar. Bir altın fonunun yönetim gider kesintisi %0,1 değil %0,01den daha fazla olmamalı.
    6.yıldan sonra alınmayan gider kesintisi değil mi hocam bu bahsettiğiniz ? Fon giderleri de ilerleyen yıllarda parça parça yatırılıyor diye hatırlıyorum.

5.  Alıntı Originally Posted by chrzgs Yazıyı Oku
    6.yıldan sonra alınmayan gider kesintisi değil mi hocam bu bahsettiğiniz ? Fon giderleri de ilerleyen yıllarda parça parça yatırılıyor diye hatırlıyorum.
    Hayır 6. yıldan sonra fon toplam gider kesintisi iadesi diye bişey var ama bu o değil. Yönetim gider kesintisi adı altında kesiliyor sanırım. Fon toplam gider kesintisi ve onun kısmi iadesi farklı şeyler

Edit:Bu iade kısmının detaylarını tam bilmiyorum, 6. yıldan soran her yıl için %2,5 geri ödeme var gibi bişeyler deniyor. Maksimum 15. yılda %25 iade olacak sanırım. Yani %2 yıllık kesniti oluyorsa bunun %25 ini iade edecekler Yani düz hesap %2 yerine %1,5 kesinti olacak

Alıntı Originally Posted by mavi1610mavi Yazıyı Oku
    Sınavı olmasada farkındalık eşiği var, örnekle açıklayayım,

1-Eğer orta-alt seviye ekonomi bilgin varsa devletin verdiği %30 devlet katkısının çok karlı olduğunu düşünürsün. 100lira ben veriyorum 30 lirada devlet veriyor ohh miss ne güzel gelir.

2-Eğer orta-üst seviye ekonomi bilgin varsa bu devlet katkısını istediğin şekilde değerlendiremedğini, zorunlu olarak devletin belirlediği tahvillerde değerlendirildiğini ve zaman geçtikçe paranın kuşa döndüğünü biliyorsun. Ayrıca devlet katkısını haketme şartları da cabası. Hak edene kadar (56yaş ve en az 10yıl) zaten katkılar bitik oluyor ve olacak

2- Eğer orta-üst seviye ekonomi bilgin varsa paranı altın fonuna yatırıp yılda %1,5 yönetim ücreti ödemek istemezsin(10-20 yıl gibi sürelerde bu gider oldukça büyük meblağlara ulaşır). Direkt altınımı kendim alırım. Aralarında fark zaten yok. En fazla %0,1 olmalı bu fonların ücreti.

3-Orta-üst seviye ekonomi bilgin varsa bes fonlarıyla yatırım fonlarını kıyasladığın zaman aynı fon türleri içinde bariz getiri farkı olduğunu görürsün. Bes hisse fonlarıyla yatırım hisse fonlarının en iyi getiren ilk 10 fonlarını kıyaslarsın farkı görürsün. Ayrıca ne hikmetse yönetim ücretleride aynıdır bu fonların.

4-Eğer devlet bürokrasisi sana gel gel diyorsa birşeyi haddinden fazla övüyorsa bil ki sağlam kazık yiyeceksindir bunu bilir orta-üst seviye bilgisi olan.

Bunun haricinde ben ekonomi mekonomi bilmem fed faizi tcmb faizi tüik enflasyon bakmam para elime geçince ya harcarım yada kriptoya yatırırım dersen o zaman bes mutlaka yaptır.

benim beslerdeki devlet katkısı .ekonomi bilgimiz bese katılıp katılmadığızla sorgulanacaksa ya da kripto alıp almadığımızla buna sadece gülerim.

mesala bist100 %157 getiri sağlamışken AZH hisse senedi fonu %183 getiri sağlamış .altın %36 getiri sağlamışken AMZ altın fonu %42 getiri sağlamış fon gider kesintileri bu oranın yanında hava civa kalır.devlet katkısına girmiyorum bile.üstelik bankadan döviz alırken kambiyo vergisini ve altın makasını gözardı etmemek lazım

kimse beni bu sistemde zorla tutmuyor beni ama kusura bakmayın da ekonomi bilgimi sorgulayacak adamın da alnını karışlarım

7.  Alıntı Originally Posted by mavi1610mavi Yazıyı Oku
    Hayır 6. yıldan sonra fon toplam gider kesintisi iadesi diye bişey var ama bu o değil. Yönetim gider kesintisi adı altında kesiliyor sanırım. Fon toplam gider kesintisi ve onun kısmi iadesi farklı şeyler

Edit:Bu iade kısmının detaylarını tam bilmiyorum, 6. yıldan soran her yıl için %2,5 geri ödeme var gibi bişeyler deniyor. Maksimum 15. yılda %25 iade olacak sanırım. Yani %2 yıllık kesniti oluyorsa bunun %25 ini iade edecekler Yani düz hesap %2 yerine %1,5 kesinti olacak
    8.2. Yönetim Gider Kesintisi
    Yatırdığınız katkı payları üzerinden herhangi bir yönetim gider kesintisi yapılmaz.
    Kesintisiz olarak katkı payı ödemelerinizin tamamı doğrudan belirlemiş olduğunuz
    emeklilik yatırım fonlarında yatırıma yönlendirilecektir.
    Sözleşmenizin Bireysel Emeklilik Sistemi'nde bulunduğu ilk 5 (beş) yılın sonuna kadar
    her ay cari yılda geçerli aylık brüt asgari ücretin %6,5'inin (yüzde altı virgül beş) 12'ye
    bölümü ile bulunan tutar kadar yönetim gider kesintisi emeklilik sözleşmenizin
    birikiminden indirilir.
    Sözleşmenizin sistemde beşinci yılını doldurduğu tarihte birikim üzerinden yönetim
    gider kesintisi uygulaması sona erer ve takip eden dönemde sözleşmeniz kapsamında
    herhangi bir yönetim gider kesintisi yapılmaz.

6.4.1 Fon Toplam Gider Kesintisi İadesi
    Fon toplam gider kesintisi şirketçe, sözleşmenin 6'ncı yılından itibaren yıllık olarak
    ilgisine göre katılımcıya veya katılımcının bireysel emeklilik hesabına iade edilir.
    İade, şirket tarafından her sözleşme yılı sonunu ve sözleşmenin sonlandırılma tarihini
    takip eden beş iş günü içinde ilgilisine göre katılımcıya veya katılımcının bireysel
    emeklilik hesabına yapılır. İadenin gecikmesinden kaynaklanan zararlar şirketçe
    karşılanır.
    İadenin katılımcının bireysel emeklilik hesabına yapılması durumunda, iade edilen
    tutarın iade tarihi itibariyle katılımcının bireysel emeklilik planlarında belirtilen fon
    dağılım oranları dikkate alınarak ilgili fonlara aktarımı sağlanır. Fon toplam gider
    kesintisi iadesi, sözleşmenin 6'ncı yılının tamamlanmasını müteakip yüzde 2,5
    oranında uygulanır. 7'nci ve 14'üncü yıllar arasındaki oranlar, her yıl için bir önceki
    yılda geçerli olan iade oranının 2,5 puan artırılması suretiyle uygulanır. 15'inci yıl ve
    sonrası için sabit olarak %25 oranı uygulanır. İade oranı belirlenirken, 1/1/2013
    tarihinden itibaren sözleşmede geçirilen tüm süreler dikkate alınır. Kesintinin
    hesaplama tarihi itibarıyla mevcut bulunan birikimin %1,1’inin altında kalan kısmı
    için iade uygulanmaz.

Bunları anlamak lazım güzelce. Toplam fon gider kesintisi biraz karıştırdı.

8.  Alıntı Originally Posted by moza80 Yazıyı Oku

benim beslerdeki devlet katkısı .ekonomi bilgimiz bese katılıp katılmadığızla sorgulanacaksa ya da kripto alıp almadığımızla buna sadece gülerim.

mesala bist100 %157 getiri sağlamışken AZH hisse senedi fonu %183 getiri sağlamış .altın %36 getiri sağlamışken AMZ altın fonu %42 getiri sağlamış fon gider kesintileri bu oranın yanında hava civa kalır.devlet katkısına girmiyorum bile.üstelik bankadan döviz alırken kambiyo vergisini ve altın makasını gözardı etmemek lazım

kimse beni bu sistemde zorla tutmuyor beni ama kusura bakmayın da ekonomi bilgimi sorgulayacak adamın da alnını karışlarım
    9 yıldır bes teyim halada ödemeye devam ediyorum. Zamanında o kadar güvendim ki devlet katkısının tamamını alabilmek için ek ödeme bile yaptım. Sistemdeki arızaları yanlışları ortaya koyuyorum. Yatırımınızla aşırı duygusal bağ kurmak iyi değildir.

Benim ekonomi bilgimi sorgulayan beni tenkit eden rakamlarla bilgimi çürüten insanlara ben sadece teşekkür ederim.

Sayfa 392/467 İlkİlk ... 292342382390391392393394402442 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •