Sayfa 401/454 İlkİlk ... 301351391399400401402403411451 ... SonSon
Arama sonucu : 3625 madde; 3,201 - 3,208 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1.  Alıntı Originally Posted by asuGaGuGa Yazıyı Oku
    Teorik bir BES yatirimcisini 2016 yilinin son islem gununde 100 TL ile BES e giris yaptigini, 100 TL ile de MAC fonu aldigini varsayalim. Ve bu teorik yatirimci BES e parasini koyar koymaz 30 tl devlet katkisini almis olsun. Normalde 1 ay sonra geliyor o para ama hemen aldigini varsayalim.

Bu teorik yatirimcimiz BES'de 4 fondan birini secsin( Fonlar: AZH, ALR, ALI ve AMY). Bu fonlari secme sebebim, elimde datasinin olmasi

9 Aralik 2022 itibariyle elimde var olan datayi, 2022 yili getirisi icin kullandim. YTD - 9 Aralik getirisini 2022 yili getirisi varsaydim.

https://docs.google.com/spreadsheets...it?usp=sharing

Bu excel benim belirledigim Allianz fonlarini takip ettigim bir data. Ilgilenenler buradan takip edebilirler. MAC Fonu getiri sayfasinda, 2017 - 2022 yillarina ait yukarida belirttigim fonlarin getirilerini bulabilirsiniz. AMF fonu icin elimde eski data yok bu sebeple https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=AMF buradaki 5 yillik getiriyi kullandim. 5 Yilda 135.63% getirisi olmus. Yillik 18,7% demek.

https://eksiup.com/p/mb609775fh43

MAC fonuna yatiran kisi 2022 yili sonunda yillik 61.39% getiriye sahip olmus oldu. En yakin fon 50.77% ile AZH oldu. Burada sunu deginmeden gecemeyecegim. 2022 yili gercekten ekstrem bir yil turk borsalari icin ve tabiki MAC fonu icin. Bu yil ki MAC fonunun getirisi takdir edersiniz ki inanilmaz iyi.

Eger 2022 yilini analimizden cikarirsak, MAC fonunun yillik getirisi 38.91% olmakta. ALR ve AMY fonlari daha iyi bir getiriye sahip.

MAC fonu ozelinde BES i kiyaslarsam, MAC gercekten fark atmis. 2022 yilini haric tutarsak, yine de AZH fonuna gore daha iyi bir getiriye sahip. 34.13% vs 38.91%

MAC ekstrem bir ornek. Cok basarili bir fon. Baska fonlar ile kiyas yapmak isterseniz, dosyayi kendi drive iniza indiriniz ve istediginiz gibi analiz edebilirsiniz.

Benim 54% lik getirim su rakamlara bakinca, beni mutlu eden bir oran.
    Konuyu tek tek fonlara getirmek istemedim genel tabloyu göstermek istiyorum aslında. Bes fonları çok kötü yönetiliyor hatta yönetilmiyor gibi bişey. Elbette aralarında alr avr gibi 3-5 tane güzel fon var. Ama bu ana tablonun görünümünü değiştirmiyor. Şuan zamanım olmadığı için verilerinizi inceleyemedim ama en kısa sürede bakacağım.

Yatırım fonları son 5 yılda en çok kazandıran hisse fonları
    MAC 1.390,81
    TKF 1.266,12
    GMR 1.121,74
    ST1 1.025,31
    GL1 904,5878

Bes fonları son 5 yılda en çok kazandıran hisse fonları
    AGH 1.012,39
    KEH 997,344
    BBH 884,8429
    CHH 776,098
    AG3 660,5934

Şu tablo benim ne demeye çalıştığımın basit bir özeti sadece. Garanti para her ay geliyor. En az 15 yıl gelecek. Öyle yatırım fonlarındaki gibi ani çıkışlara maruz kalmayacaksın. Aynı yönetim giderini keseceksin. O zaman bi zahmet o fonlar kadar hatta onlardan %10-15 daha fazla getirin olsun

2.  Alıntı Originally Posted by moza80 Yazıyı Oku
    niye bu kadar tepki gösteriyorum çünkü siz besin katılımcıların da eksik ya da yetersiz olduğu konular yerine fonlardan yükleniyorsunuz bu yanlışı da kabul etmiyorsunuz.

biz yıllarca ödediğimizi gelir vergisinden düştük bu karı hesaba katmıyorsunuz.bu sistem yaşayan bir organizma.daha önce başka fon bile alınamıyordu şimdi seçenekler arttı.katkı %25 idi %30 oldu.enflasyonun uzun süre 20li rakamları bile görmediği insanların yıllık zam almadığı dönemler oldu.bu esnada havadan gelen %25i küçümsemek haksızlıktan başka bir şey değil.

bir sürü arkadaş yazmış bunu ben de tekrar edeyim o gördüğünüz getiriler geçmişe yönelik ve gelecekte olacağının garantisi yok bi 99 depremi olur.bist 10 yıl geriye gider.

şu yazdıklarınızda haklı olmak istiyorsanız 10 yıl boyunca surekli yatırım yapabilme ve surekli dogru zamanda fon degiştirme disiplinini gösterin ondan sonra karşılaştıralım.ama burada bese duzenli para yatırmış sadece senede bi kaç defa bakma lüksü ile döviz bazında daha fazla getiri sağlamış adamlara şu fona yatırsaydınız dersen tabi ki tepki alırsın sen yapsaydın derler.

burada bulunan herkesin amacı farklı ben enflasyon üzeri getiriye razıyım.ama elimde tuttuğum hisselerden birini tek haneli iken aldım 3 haneli iken satacağım çünkü aldığım riske göre kazanç beklentim yksek. altını 2000 dolardan satarım bla bla....

size farklı bir çok arkadaş tezinizi curutecek doneler sunuyor hala aynı seyleri yazıyorsunuz.burada gerçek veriler var.siz de buna karşılık olmamış olaylar ile karşılaştırıyorsunuz.madem besiniz var o zaman 10 kat getiren arkadaşlar gibi o fonları yonetse idiniz o da sizi kesmiyorsa çıkın 10 yıl boyunca her ay bir fon alın görelim.

zaten insanlar bunla ugraşmak istemediklerinden bu sistemdeler.ben her dakika hisse döviz altın takip edip sürekli poz açacak isem her aın belli günü fon alıp getirilerine göre al sat yapacaksam ne ara çalışıp kendime vakit ayıracağım?

herşeyin bir bedeli var.kimse bes en cok kazandıran arac demiyor ki.ama biraz ilgilenilirse işte örneklerde olduğu gibi insanları tatmin edici kazançlar elde ediliyor.

mukemmel bi sistem degil ama sizin tabirinizle çöp de degil.altın fonu fiziki altından çok kazandırmış diyorum mac fonu var diyorsunuz.e btc var zart var zort var.elma ile armutu kıyaslayıp nereye varmak istiyorsunuz anlamıyorum
    Sn moza80 ben zaten bese ekonomiden anlamadığım için girdim. 2013te bir bankacı hocam yapalım şöyle güzel böyle güzel dedi %25 devlet katkısı var dedi bizde girdik. Beni standart fona almış yıllarca o şekilde kaldı. Bi ara fon değiştirin kazancınız artar dediler değiştirdim ama neyin ne fon olduğunu bilmiyorum ki. Baktım hangisi çok getirmiş ona geçtim. Taki 3 yıl öncesine kadar. Yavaş yavaş bilinçlenip fon nedir devlet katkısı nedir stopaj nedir öğrenince olayı çözdük. E madem ben bu kadar bilgi sahibi olmak zorundayım besten kazanmak için o zaman kusura bakma sana niye yatırayım paramı. Hisselerimi kendim seçerim eurobondlarımıda altınlarımıda kendim alırım. Ben modellememi yaptım 10 yıllık örnek istiyorsun eğer sabırlı olursan 10 yıl sonra tekrar mesajlaşırız.

Bu arada altın fonu altından fazla getirmiyor. Normal altın %590 getirdiyse 5 yılda en iyi altın fonu %610 getirmiş. Ama altın fonunun daha ödemesi gereken %15 stopaj var. Buda getiriyi %530a düşürür. Eh devlet katkısının işe yaramaz getirisinide eklersen belki başa baş gelirler.

Bir hesap yaparken alış tarihi-fiyatı-vergiler mutlaka hesaba katılmalıdır. Bunun yanında aldığın riske beklediğin süreye göre kazanç ta dengeli olmalı. 10 yıl ve 56 yaşına kadar altın fonunda bekleyeceğim sende bana kendim altın alsam ancak o kadar getiri vaad edeceksin. Olmaz öyle şey.

3.  Alıntı Originally Posted by ÖZKNTLK Yazıyı Oku
    Konut kredisi çekince mecburen beş başlattılar. Daha sonra da çıkmadım, 2.5 yıl bir süre gecti ve çıkmayı düşünüyorum.. Ne kadar kesinti olur. Ve nasıl iptal edebilirim.
    devlet katkısını alamazsın 5500liradan %15 stopaj kesilir 4675tl karın olur. Ana para 6138+4675=10813tl alırsın. Giriş aidatı vs gibi başka kesintilerde var erken çıkınca onlardanda cüzi kesintiler oluyor.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Bursa/İzmir
    Gönderi
    5,235
     Alıntı Originally Posted by mavi1610mavi Yazıyı Oku
    devlet katkısını alamazsın 5500liradan %15 stopaj kesilir 4675tl karın olur. Ana para 6138+4675=10813tl alırsın. Giriş aidatı vs gibi başka kesintilerde var erken çıkınca onlardanda cüzi kesintiler oluyor.

Hocam kusura bakmayın.

Başlıkta paylaştıklarınız bilgilerin çoğunu ben de araştırıyorum.

Yıllardır burada klavye sallayıp emek harcıyorum.

Son dönemde burada sürekli yazıyorsunuz ve yazdıklarınızın çoğu doğru değil.

Bunları niçin yazdığınızı anlamaya çalıştım ama anlayamadım..

Forumdaşların bu tür tehlikeli bilgi akışına karşı dikkatli olmalarını öneririm.

Bilgi ve dikkatlerimize lütfen..

5.  Alıntı Originally Posted by anti panik Yazıyı Oku
    Hocam kusura bakmayın.

Başlıkta paylaştıklarınız bilgilerin çoğunu ben de araştırıyorum.

Yıllardır burada klavye sallayıp emek harcıyorum.

Son dönemde burada sürekli yazıyorsunuz ve yazdıklarınızın çoğu doğru değil.

Bunları niçin yazdığınızı anlamaya çalıştım ama anlayamadım..

Forumdaşların bu tür tehlikeli bilgi akışına karşı dikkatli olmalarını öneririm.

Bilgi ve dikkatlerimize lütfen..
    Hangisi doğru değil söylersen bende öğrenirim

Ben hisse neti keşfettiğimden beri her başlığı okurum bişeyler öğrenmeye çalışırım öğrendiklerimide paylaşırım. Her başlıktada yazarım. Burda yazmak yasak mı yoksa.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Bursa/İzmir
    Gönderi
    5,235
    Hangisi doğru değil söylersen bende öğrenirim

Ben hisse neti keşfettiğimden beri her başlığı okurum bişeyler öğrenmeye çalışırım öğrendiklerimide paylaşırım. Her başlıktada yazarım. Burda yazmak yasak mı yoksa.
    Milletin portföyüne kadar sorguladın. Boyunun ölçüsünü aldın.

Yazdıklarındaki bana ait kısım hataları düzelttim.

Merak ve okuma iyidir. Ama lütfen başlığın 5 yıllık mesajlarını bir incele.

Ondan sonra yaz. Herkes yeni birşeyler öğrensin. Şu an ortada çok fazla bilgi kirliliği var.

Bes e yatırım yapanları eleştirmeyi bırakın lütfen.

7.  Alıntı Originally Posted by anti panik Yazıyı Oku
    Milletin portföyüne kadar sorguladın. Boyunun ölçüsünü aldın.

Yazdıklarındaki bana ait kısım hataları düzelttim.

Merak ve okuma iyidir. Ama lütfen başlığın 5 yıllık mesajlarını bir incele.

Ondan sonra yaz. Herkes yeni birşeyler öğrensin. Şu an ortada çok fazla bilgi kirliliği var.

Bes e yatırım yapanları eleştirmeyi bırakın lütfen.
    Polemik yapmayı sevmem.

Forum sitesinde bildiğim kadarıyla engelle butonu var. Herkes bunu kullanmakta özgür. Engellemen yeterli.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Bursa/İzmir
    Gönderi
    5,235
    Polemik yapmayı sevmem.

Forum sitesinde bildiğim kadarıyla engelle butonu var. Herkes bunu kullanmakta özgür. Engellemen yeterli.
    Polemik yapmayı sevmiyorsun ama günlerdir yapıyorsun.

Günlerdir yazdıklarını lütfen forumdaşlar bir okusun. Ben bu başlığı yıllardır takip ediyorum.

Polemiğin alası var.

Sayfa 401/454 İlkİlk ... 301351391399400401402403411451 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •