Sayfa 402/454 İlkİlk ... 302352392400401402403404412452 ... SonSon
Arama sonucu : 3625 madde; 3,209 - 3,216 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Bursa/İzmir
    Gönderi
    5,240
     Alıntı Originally Posted by mavi1610mavi Yazıyı Oku
    Polemik yapmayı sevmem.

Forum sitesinde bildiğim kadarıyla engelle butonu var. Herkes bunu kullanmakta özgür. Engellemen yeterli.

Tekrar:
    Ben dahil başlığı takip eden değerli forumdaşlar defalarca sabırla cevap yazdı.
    Ki çok saygıdeğer ciddi yatırım yapan arkadaşlar.

Bu yüzden lütfen biraz başlığı okuyup ona göre yazın.

Alıntı Originally Posted by asuGaGuGa Yazıyı Oku
    Getirileri maksimize etmek icin sinegin yagi ile ugrasiliyor ama herkesin bildigi seyleri tekrar yazayim. Hem hatirlatmis olurum, hem de biraz motivasyon saglamis olurum okuyanlara umarim.

Amerika'da bir arastirma yapilmis ve su soruya cevap verilmeye calisilmis: "Emeklilikte servet sahibi(zengin) bir hayat icin 1 numarali gosterge nedir?" Neyin en onemli gosterge oldugunu anlamak icin basarmis emekliler uzerinde bir arastirma yapmislar. https://www.asppa.org/sites/asppa.or...et-success.pdf

Simdi burada konuyu tartismaya acsak herkes kendince cevaplamaya calisir:
    - getiri orani
    - odedigim masraflar
    - brokerima odedigim komisyonlar
    - zeki olmak
    - .....vs ....vs

Evet haklisiniz 10% getiri orani ile 12% getiri orani arasindaki fark 40 yilda inanilmaz bir boyuta cikar. Ussel olarak buyudugu icin muthis bir ucurum olusur. Matematik biliyorsaniz bunu zaten gorebiliyorsunuzdur.

Sizin inanilmaz derecede matematik biliyor olmaniz, cok zeki biri oluyor olmaniz ya da finansal piyasalar ile ilgili derin bilgiye sahip olmaniz, aylik gelirinizden belirli bir miktar paranizi emeklilik hesabiniza koymadiginiz takdirde, hic bir sey ifade etmez. Inek bir matematik dehasi olup, cevrenizde finansal planlama ile ilgili felsefi aciklamalar da yapabilirsiniz. Bunlarin hepsi bir balon!!!

Emeklilikte (sagligimizin yerinde oldugu varsayimiyla) varlikli guzel bir hayat gecirmemizin tek ve en onemli yolu her ay sarsilmaz bir sekilde, bikmadan usanmadan mumkun olan en buyuk tutarda parayi emeklilik hesabimiza koymaktir. Aylik gelirinin 5% ini koyan ile 10% ini koyan insanin emeklilik donemindeki refah farki 1'e 2 degildir. Ucurum cok daha fazladir. Getiri oraninin hic bir onemi yok.

Kendinizi emeklilik icin biriktirdiginiz paraya dokunmaktan koruyacaksiniz.
    Kendinizi borclarinizi kapatmak icin emeklilik hesabinizdaki paraya dokunmaktan koruyacaksiniz.
    Kendinizi ev almak icin emeklilik hesabinizdaki paraya dokunmaktan koruyacaksiniz.

Her ay emeklilik icin, emeklilik hesabiniza para yatiracaksiniz, her ay yatiracaksiniz, her ay yatiracaksiniz......

Sizinle burda BEFAS'ta bulunan tum fonlarin izahnamelerini tek tek okuyabiliriz. Sonra da uyuruz muhtemelen. Ama bu sizi emeklilikte zengin yapmaz.

Emeklilikte sizi zengin yapacak sey her ay emeklilik icin gelirinizden ayirdiginiz para yani sizin TASARRUF ORANInizdir.

Her ay emeklilik icin ayrilmis 1000 lira 5% reel getiri ile 40 sene sonra 1.526.020TL(bugunun parasi ile) eder. Simdi sey diyebilirsiniz: "Evet ama 40 sene sonra sahibi olacagim bu para cok az. Ne yapicam ben bu parayla?"

Cevap veriyorum: "Hic bir sey!"

Bugun mumkun olan maksimum seviyede emeklilik icin para aktarmazsan 40 sene sonra HIC BIR SEY seni bekliyor.

Ne yapin edin tasarruf oraninizi artirmanin yollari uzerinde kafa yorun. Su fonun gideri 2% mis, su fonun gideri 3% mis, gercekten ugrasmaya degmez. bir sepet yapin, her ay paranizi emeklilik hesabina gonderin.

Ve tasarruf oraninizi artirin. En onemlisi bu.
    Tekrar bi hatirlatma yapalim. Motivasyon olur!

Sent from my iPhone using Tapatalk

3. Tasarruf ve yatırım birlikte düşünülmesi ve uygulanması gereken iki şeydir. Herkesin tasurruf ve yatırım yapması elzemdir bunu tartışmaya gerek yok.

Tasarruf ettikten sonra o zaman gözüm kapalı şu yatırım aracına yatırayım derseniz sonu hüsran olur. Yatırım araçlarını iyi tartmanız her şeyini düşünmeniz gerekir.

Bireysel emeklilik sistemi adı üstünde bir emeklilik sistemi değildir. Yatırım sistemidir. Özellikle adını emeklilik koymuşlar ki insanlar devletin emeklilik sistemi gibi düşünüp gelip para yatırsınlar istemişler. Ve bunuda başarmışlar taktir ediyorum. Üstüne her 100 liranıza 25 lira da devlet katkısı reklamını çevirince yemede yanında yat olmuş.

Bazı arkadaşlar niye bu bes sistemini bu derece savunuyor anlamış değilim elbet vardır bilmediğimiz bişey. Ben karşılaştırmalar yaparak bes in söylendiği gibi iyi getirmediğini söylüyorum. Vergiler komisyonlar benim için önemlidir. Beklediğim süre önemlidir. Aldığım riske göre verilen kazanç önemlidir.

Örneklerle alternatif kazanç araçlarını hesaplıyorum bes geride kalıyor. Ben uğraşıp didinip elde ettiğim tasarrufu senin vasat yatırım aracına niye yatırayım. Sen kendin biriktiremezsin, 10 yıl 20 yıl paranı biryerde tutamazsın diyolar. Kusura bakma bal gibide tutuyorum.

Yatırım aracına aşık olmak iyi bişey değildir. Aslolan matematik ve hesaplamadır. Günün sonunda nette ne kadar kar ettim bu önemlidir benim için. Yoksa ister bes olsun ister altın hisse tahvil fon gayrimenkul olsun hangisi en iyi getiriyi sağlıyorsa ona yönelirim.

Besin avantajlı olması için yapılması gerekenler çok basit; 1-Devlet katkısını ben istediğim fonlarda değerlendireyim. 2-Yönetim gider kesintileri özellikle pasif fonlarda %0,1 i geçmesin. 3-Stopaj kaldırılsın 4-Yatırım fonlarıda dahil istediğim tüm fonlarda seçme hakkım olsun.

4. BEFAS/TEFAS olsun,keske dusuk maliyetli S&P500 endeks alma sansimiz olsa.

5.  Alıntı Originally Posted by Birinsan Yazıyı Oku
    BEFAS/TEFAS olsun,keske dusuk maliyetli S&P500 endeks alma sansimiz olsa.
    aynen hocam.

tabii ki tüm geliştirilmesi gereken noktalar için kulis yapmak lazım ama örneğin devlet katkısı için sürecin değişme ihtimali bence milyarda bir bile değil.

fon kesintileri de fazla orada da bir iyileştirme yapılması lazım

ama ana konu TEFAS fonlarının alınabilmesi.

Tefas fonları alınabilse zaten diğer iki konu ufak detaylar olarak kalacak.

6. Arkadaşlar OKS sisteminde daha önce bulunmadım. Araştırmadım. Sizden hızlıca bilgi alabilirsem sevinirim.

Şimdi hayatıma yurtdışında devam etme planım var ama türkiyede de çok cüzi bir gelir de gelecek şekilde sigortalı olacağım bir firma var. Şirket katkısından faydalanmak adına bana oks yapmalarını da istemeyi düşünüyorum.

-10.000 TL bürüt maaş gösteriyor olsalar işveren olarak OKS üzerinden maksimum ne kadar katkı sağlayabilirler ? Ben 1000 TL tarafımdan kesilmesini istesem onlarda 1000 TL yatırıyor olurlar mı ? Burdaki minimum maksimum çalışan ve işveren limitleri nelerdir ?

-Devlet katkısı ( çalışan + işveren ) * 0,3 olarak mı yatıyor olur ?

- OKS de fonların çok kısıtlı olduğunu duymuştum. döbiz altın hisse ppf karşılığını bulabileceğim fonlar yok mu ?

Bu planım hakkında sizin tavsiyeleriniz ne olurdu ?

** EDİT : Ben oksde iş verenlerinde katkı yaptığını düşünerek bu postu atmıştım fakat sanırım bu konuyu yanlış biliyormuşum.

Alıntı Originally Posted by mavi1610mavi Yazıyı Oku
    Beni standart fona almış yıllarca o şekilde kaldı. Bi ara fon değiştirin kazancınız artar dediler değiştirdim ama neyin ne fon olduğunu bilmiyorum ki. Baktım hangisi çok getirmiş ona geçtim.
    Bir hesap yaparken alış tarihi-fiyatı-vergiler mutlaka hesaba katılmalıdır. Bunun yanında aldığın riske beklediğin süreye göre kazanç ta dengeli olmalı. 10 yıl ve 56 yaşına kadar altın fonunda bekleyeceğim sende bana kendim altın alsam ancak o kadar getiri vaad edeceksin. Olmaz öyle şey.
    bu size son mesajım yatırım ya da tasarruflarınızı kırmızı işaretli cumlenize gore yapmaya devam ettikçe 10 yıl sonra bana diyeceğiniz şu olacak: benim portföyüm %900 getirdi ama zart fonunu alsa idim %1500 getirirdi

polemiği bırakın varsayımları da geçin 10 yıl sonra gelin karşılaştıralım ya da 10 yıldır aylık duzenli tasarruf yapabilen birinin bulun

son sozum size başarılar

8.  Alıntı Originally Posted by chrzgs Yazıyı Oku
    Arkadaşlar OKS sisteminde daha önce bulunmadım. Araştırmadım. Sizden hızlıca bilgi alabilirsem sevinirim.

Şimdi hayatıma yurtdışında devam etme planım var ama türkiyede de çok cüzi bir gelir de gelecek şekilde sigortalı olacağım bir firma var. Şirket katkısından faydalanmak adına bana oks yapmalarını da istemeyi düşünüyorum.

-10.000 TL bürüt maaş gösteriyor olsalar işveren olarak OKS üzerinden maksimum ne kadar katkı sağlayabilirler ? Ben 1000 TL tarafımdan kesilmesini istesem onlarda 1000 TL yatırıyor olurlar mı ? Burdaki minimum maksimum çalışan ve işveren limitleri nelerdir ?

-Devlet katkısı ( çalışan + işveren ) * 0,3 olarak mı yatıyor olur ?

- OKS de fonların çok kısıtlı olduğunu duymuştum. döbiz altın hisse ppf karşılığını bulabileceğim fonlar yok mu ?

Bu planım hakkında sizin tavsiyeleriniz ne olurdu ?

** EDİT : Ben oksde iş verenlerinde katkı yaptığını düşünerek bu postu atmıştım fakat sanırım bu konuyu yanlış biliyormuşum.
    OKS besten daha berbat bir sistem fonlar daha kısıtlı getiriler daha kötü. Fonlar arasında geçişler yok denecek kadar az. Öyle besteki 3-5 tane eli yüzü görece düzgün fonlar gibi fon asla bulamazsın. Şirketler zorunlu yapıyorsa yapacak bişey yok ama şu mevcut haliyle oks den uzak durun derim. Bildiğim kadarıyla befastan oks ler başka şirket fonu seçemiyor ama emin değilim. Tefastan oks fonlarını ve getirilerini incelemenizi tavsiye ederim.

Sayfa 402/454 İlkİlk ... 302352392400401402403404412452 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •