Sayfa 403/466 İlkİlk ... 303353393401402403404405413453 ... SonSon
Arama sonucu : 3727 madde; 3,217 - 3,224 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1.  Alıntı Originally Posted by moza80 Yazıyı Oku
    bu size son mesajım yatırım ya da tasarruflarınızı kırmızı işaretli cumlenize gore yapmaya devam ettikçe 10 yıl sonra bana diyeceğiniz şu olacak: benim portföyüm %900 getirdi ama zart fonunu alsa idim %1500 getirirdi

polemiği bırakın varsayımları da geçin 10 yıl sonra gelin karşılaştıralım ya da 10 yıldır aylık duzenli tasarruf yapabilen birinin bulun

son sozum size başarılar
    Artık ona göre yapmıyorum o zamanlar acemiydik. Şimdi özellikle borsa ağırlıklı ve en az 10 yıl tutmak kaydıyla yatırımlarımı yapıyorum al sat yapmadan. 10 yıl sonra görüşmek dileğiyle

2. OkS'nin bireysel olarak açılan Bes sözleşmesine göre bence bir dezavantajı daha var. Katkı paylarını, maaşınızın yüzdeliğine göre kesilmesi.
    Avantajı ise iki kez devlet katkısından faydalanma şansı veriyor.

3.  Alıntı Originally Posted by mavi1610mavi Yazıyı Oku
    OKS besten daha berbat bir sistem fonlar daha kısıtlı getiriler daha kötü. Fonlar arasında geçişler yok denecek kadar az. Öyle besteki 3-5 tane eli yüzü görece düzgün fonlar gibi fon asla bulamazsın. Şirketler zorunlu yapıyorsa yapacak bişey yok ama şu mevcut haliyle oks den uzak durun derim. Bildiğim kadarıyla befastan oks ler başka şirket fonu seçemiyor ama emin değilim. Tefastan oks fonlarını ve getirilerini incelemenizi tavsiye ederim.
    Ben UK sistemini incelerken ordaki sistem gibi olduğunu düşündüm bir an sanırım.

Orda işveren de katkı yapıyor. O katkı değerli olurdu OKSde de olsa. Sonrasında yine bir şekilde idare ettirecek fonlar bulunurdu. İlerde OKS sistemi fonları değişirdi belki olumlu yönde. Düşündüğüm gibi olmadığı geri plana atıyorum

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Bursa/İzmir
    Gönderi
    5,255
     Alıntı Originally Posted by moza80 Yazıyı Oku
    bu size son mesajım yatırım ya da tasarruflarınızı kırmızı işaretli cumlenize gore yapmaya devam ettikçe 10 yıl sonra bana diyeceğiniz şu olacak: benim portföyüm %900 getirdi ama zart fonunu alsa idim %1500 getirirdi

polemiği bırakın varsayımları da geçin 10 yıl sonra gelin karşılaştıralım ya da 10 yıldır aylık duzenli tasarruf yapabilen birinin bulun

son sozum size başarılar

Aynen hocam,

Çok bildiğini zanneden
    Portföy bile paylaşmayan,
    verilerle konuşmayan
    Vs vs..

Muhatabımız değildir. Enerjimizi harcamayalım.

Başka yere yatırım yapanlar içinde forumda başlık bol.

Başlığın adı:

Bireysel Emeklilik Sistemi..

2023 e girerken fonları duzenledim
    su an ALR %40 AMZ %40 ALS %20 oldu yabancı borsalar bu sene bizimkilerden epey geri kaldı biraz umudum var yine altında ons hedefim 2000 olmadan bir degişiklik yapmayı düşünmüyorum.
    tüm AZH leri sattım sene sonunda bakarız isabetli karar vermiş miyiz?ne olursa olsun AZH iyi getiri sagladı.

6. BES konusunda bir öneride bulunmak istiyorum.

BES sistemini anlamak için biraz fonları anlamak lazım. Hisse senedi fonlarına yatırım yapılacaksa biraz borsayı da anlamak lazım. "BES yaptırdım standart fonda kalmış, hiç getirisi olmamış" vs. şeklinde sitem eden arkadaşlar BES sistemindeki fon yönetmeyi bilmedikleri için getiri sağlayamıyorlar. Burada tabi finansal okur yazarlık oranımızın çok düşük olması maalesef çok etkili.

Neyse ben öneri kısmına geçeyim. Benim şöyle bir planım var naçizane size de tavsiye ederim.

Hem kendi adıma hem eşim adına BES planlarımız var. Mümkün olduğunca yüksek tutardan BES hesaplarımıza ödeme yapıyorum. Bu para biriktiğinde 56 yaşına geldiğimizde ortalama 15 yıl sonra diyeyim. Bu parayı toplu olarak çekip kar payı ödeyen fonlardan alacağım. Öncelikli hedefim her hesapta ayrı ayrı minimum 100bin dolar olacak şekilde para biriktirebilmek, fazlası olursa da olsun.
    Bu 100bin dolar ile kar payı ödeyen fon aldığımda ortalama temettü verimi %4 olsa yılda 2 sefer olmak üzere toplam 4000 USD eder ki bu da minimum bir asgari ücret demek olur. Bu şekilde normal emekli maaşımın yanına ek bir gelir olmuş olacak. Aynı şekilde eşim içinde bu bir maaş olmuş olacak. Ve biz hayata veda ettikten sonra bu birikim çocuklarımıza kalacak. (SGK emekliliğinde anne baba vefat ettikten sonra çocuklara bir şey kalmıyor sanırım )

BES'in şöyle de bir faydası var. Zorunlu tasarruf yaptırıyor. Kumbara misali birikiyor.

Ama ev, araba vs. gibi ihtiyaçlarınızda gözünüzü hemen bes deki paraya dikecekseniz bes sizin için uygun olmayabilir.
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir.

7. Ev,araba vs. zorunlu ihtiyaçtır. Öncelikle bu zorunlu ihtiyacın karşılanması gerekir. Bunlardan sonra belirli bir yaşam seviyesi karşılığı gideri de ayırdıktan sonra kalan para tasarruf amacıyla kullanılabilir. Bu tasarrufun da değerlendirilebileceği alanlardan birisi olarak görmek lazım BES'i.

Sayfa 403/466 İlkİlk ... 303353393401402403404405413453 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •