Sayfa 441/454 İlkİlk ... 341391431439440441442443451 ... SonSon
Arama sonucu : 3625 madde; 3,521 - 3,528 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1. Best birikim için güzel ben geçen sene 11. yılımı tamamlayıp emeklilik hakkımı kazandım cüzi bir miktar birikmiş.Fakat sistem size 3 seçenek sunuyor 3 seçenekten hiç biride kendi yararınıza bakınca işinize yaramıyor.Neden diyeceksiniz sistem size biriktirmiş olduğunuz miktar üzerinden emekli ediyor.1. seçenek birikmişinizi hemen çekip alıyorsunuz 2.Seçenek istediğiniz aylık tutara göre sizi maaşa bağlıyor.(yani birikmişiniz 1 milyon ise aylık 10 bin TL derseniz 100 ay maaş alabilirsiniz)3. seçenek ise siatemde kalmaya devam ve ömür boyu maaş derseniz sistem 2. seçenekle aynı işliyor tek farkı sistemi kendilerinden yana uyguluyorlar.Ben hepsini çektim ve borsaya yatırdım 11 senede biriktirdiğimi 1 senede kazandım tabiki riskide var. Ama sistemin şu yararı var girince çıkmak biraz zor para bi şekşlde birikiyor sistemde. Serbest olunca biriktirmeye biliyorsunuz. Bu sadece benim yaşadığım bir deneyim.Herkese bol kazançlar.
    Sen paraya hakim olursan istediğin yere gidersin, para sana hakim olursa o seni istediği yere götürür.

2.  Alıntı Originally Posted by anti panik Yazıyı Oku
    Çok teşekkürler. Darısı başınıza.

Fon getirisinin %5 i her ay belirlediğim brüt maaştan kesiliyor ve geriye kalan net rakam ödeniyor.
    Özetle yaptığım kaba hesaba göre, şu an devlet katkısı kesilen vergiye yetecek gibi. Ama artısı yok.

Zaten emeklilik sözleşmesiyle, devlet katkısı fonu Amf deki birikimlerim, kendi fonlarıma aktarıldı ve getirisi iyileşti.
    Vergilendirme %5 ve getiri üzerinden. Toptan alsam bu bir defada olacaktı.
    Her ay maaş alınca gene getiriden %5 olacak. Ama süre uzayacağı için getiri de artacak, tabii onun %5 kesintisi de.

Bes maaşı almaya başlayınca fonlar ve kesintiler açısından değişim yok. Sadece şirketlere özel grup bes fonları alamıyoruz.(örn Amy).

Maaş haricinde ara ödeme ihtiyaca göre alabiliyoruz. Örn 100-150k gibi rakamlar hemen.
    Ara ödeme imkanı önemli. Anladığım 100 TL birikimin var, 10 TL gini nispeten düşük ara ödeme talebi sorunsuz karşılamıyor, ama mesela yarısını istesem ne derler😊

Şu %5 konusundan kaçış yok o zaman. Burada büyük saçmalık var aslında, yapılması gereken reel getiriden %3-5 kesinti. Enf %10 iken, yılda %20 kazanıyorsun, enf %100 iken %150…ama getiriden hep %5 ödüyorsun. Enf nedeniyle getiriler çok arttı, kesintiler de göze batıyor.

Ben 6 senedir min. rakam üzerinden devlet katkısı ödüyorum(şirketten ayrıldıktan sonra dışarıdan ödüyorum). 6 yılda oluşan getirinin %5 kesintisi devlet katkısının 3 katı, yani devletin verdiği katkı çerez kalmış.

8 yıl sonra emeklilik gelince son iki yıl max. prim ödeyip kazığı çıkarmaya çalışacağım😊 Tabi o zamana kadar sistemde kalırsam.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

3.  Alıntı Originally Posted by anti panik Yazıyı Oku
    Çok teşekkürler. Darısı başınıza.

Evet aylık maaş yaptırdım.
    Amacım portföyün uzun vade kazandırmaya devam etmesi.

Yaklaşık 20 yıl bağlanan maaşı alabileceğim. Bu süre portföyün getirisine göre bir iki yıl artı veya eksi değişebilir görünüyor.

Maaş yılda bir tüfe kadar artacak.

Ama fonlardan tüfe üstünde performans var ve öyle devam eder görünüyor.
    Hayırlı olsun..güle güle harcayın.

Ben de 2023 sonunda emekliliği hak ettim..bu ay içinde maksimum devlet katkısı ödeyip ayrılmayı planlıyordum.

Maaş olarak almayı pek düşünmemiştim ..siz yazınca düşünmeye başladım..danışmanla konuşup araştırayım bu konuyu.
    Aklıma takılan fonlardaki kesintilerin yüksek olması..Kendim parayı yatırıma yönlendirsem daha mı iyi olur bilemedim.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Bursa/İzmir
    Gönderi
    5,232
     Alıntı Originally Posted by ada Yazıyı Oku
    Hayırlı olsun..güle güle harcayın.

Ben de 2023 sonunda emekliliği hak ettim..bu ay içinde maksimum devlet katkısı ödeyip ayrılmayı planlıyordum.

Maaş olarak almayı pek düşünmemiştim ..siz yazınca düşünmeye başladım..danışmanla konuşup araştırayım bu konuyu.
    Aklıma takılan fonlardaki kesintilerin yüksek olması..Kendim parayı yatırıma yönlendirsem daha mı iyi olur bilemedim.
    Çok teşekkürler.. Size de hayırlı olsun.

Aylık maaş, iki ay da bir, üç ay da bir vb faklı seçenekler var.
    Ben aylık tercih ettim. Çünkü fazla alıp o arada başka yatırım aracına bulaşmak istemedim. Al maaşı, o ay harca bitir yani..

Ben olsam Bes ten komple nakte dönmeyi sadece gayrimenkul için düşünürdüm.
    Tabi aylık gelir gerekmiyorsa.
    Aksi halde Bes derim.

Şimdiden hayırlı olsun.
    Son düzenleme : anti panik; 06-01-2024 saat: 21:39.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Bursa/İzmir
    Gönderi
    5,232
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Ara ödeme imkanı önemli. Anladığım 100 TL birikimin var, 10 TL gini nispeten düşük ara ödeme talebi sorunsuz karşılamıyor, ama mesela yarısını istesem ne derler😊

Şu %5 konusundan kaçış yok o zaman. Burada büyük saçmalık var aslında, yapılması gereken reel getiriden %3-5 kesinti. Enf %10 iken, yılda %20 kazanıyorsun, enf %100 iken %150…ama getiriden hep %5 ödüyorsun. Enf nedeniyle getiriler çok arttı, kesintiler de göze batıyor.

Ben 6 senedir min. rakam üzerinden devlet katkısı ödüyorum(şirketten ayrıldıktan sonra dışarıdan ödüyorum). 6 yılda oluşan getirinin %5 kesintisi devlet katkısının 3 katı, yani devletin verdiği katkı çerez kalmış.

8 yıl sonra emeklilik gelince son iki yıl max. prim ödeyip kazığı çıkarmaya çalışacağım😊 Tabi o zamana kadar sistemde kalırsam.
    Son iki yılı maks. Ödeme fikri mantıklı gelmedi.
    Malum fonlar uzun vadede birikim sağlıyor.

Ben bes emekliliğe başlarken, nakitte 30.000 tl vardı. Onu hemen bes e yönlendirdim ve iki ay sonra 30.000x0,3=9.000 tl devlet katkısı geldi.
    Öncesinde gücüm yettiğince her ay düzenli ödedim..şimdi ellerimi kafamın arkasından bağlayıp oh be diyorum.

6.  Alıntı Originally Posted by anti panik Yazıyı Oku
    Son iki yılı maks. Ödeme fikri mantıklı gelmedi.
    Malum fonlar uzun vadede birikim sağlıyor.

Ben bes emekliliğe başlarken, nakitte 30.000 tl vardı. Onu hemen bes e yönlendirdim ve iki ay sonra 30.000x0,3=9.000 tl devlet katkısı geldi.
    Öncesinde gücüm yettiğince her ay düzenli ödedim..şimdi ellerimi kafamın arkasından bağlayıp oh be diyorum.
    25 yıldır bu forumdayım, açıldığından bu yana..Zaten ekonomi doktorası da yaptım, normalde mühendisim...Bu işlerin içindeyiz yani, hem alaylı hem mektepli olarak. Para da kazandık finansal piyasalardan.

Ama finansal olarak yaptığın en mantıklı iş nedir derseler, bes yatırımı derim..Zaten biz 2005 te başladık, 12 sene şirket katkılı bes ödedik...işten ayrılırken şirketin ödediğini aldık mecburen, benim ödediklerim kaldı...para gerekirse çıkarım dedim, çok şükür bes teki paraya ihtiyacım olmadı...şimdi de eyt den emekli oldum zaten, artık ihtiyacım daha da azaldı.

Ama en büyük pişmanlığım 2005-2016 arası doğru dürüst bes fonlarına bakmamak oldu...reel olarak para artmadı, hatta azaldı..2016 sonrası aktif olarak kendim yönetince baya büyüdü portföy...yani bu işlerden anlamasam neyse de, zaten bu işlerin içindeydik...tamamen salaklık, belki bes deki paraya önem vermedik, küçümsedik.

Bugüne gelince, ciddi bir büyüklük oldu(2017 de şirket katkısını almış olmama rağmen).üstelik 2017 de işten ayrılınca min tutar ödedim hep..buna rağmen böyle.

sgk primim xürekli tavandan ödendiği için emekli maaşım genele göre çok iyi...üstüne bes deki brikimi de maaşa dönüştürsem, 56 da bes emeklisi olunca iki maaş beni krallar gibi yaşatır. sgk dan x tl alıyorsam, bes ten 2x tl alırım..3x ile gayet rahat yaşarız.

Bu arada hesap basit..bugünün şartları 5 milyon birikimin olsa, yılda %10 reel getiri elde etsen(uzun vadeli fonlarla çok mümkün, özellikle hisse fonlarla)...yıllık 500 bin gelir yapar, ana paran da erimemiş olur(reel getiri %10 olduğu için). 500 binin aylığı 40 bin filan olur.

Ev, araba vs zaten var..3x parayı her ay harcarım, ekstra para gerekirse bes ten ara ödeme olarak alırım...maddiyat düşünmeyiz emeklilikte, tek derdimiz sağlık sıhhat olur.

Allah herkese nasip etsin, yaşlılıkta para vs düşünmemeyi.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Bursa/İzmir
    Gönderi
    5,232
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku

Ev, araba vs zaten var..3x parayı her ay harcarım, ekstra para gerekirse bes ten ara ödeme olarak alırım...maddiyat düşünmeyiz emeklilikte, tek derdimiz sağlık sıhhat olur.

Allah herkese nasip etsin, yaşlılıkta para vs düşünmemeyi.

Bereketli ve bol kazançlı olsun n.

8. @anti panik hayirli olsun, iyi ve saglikli günlerde harcayin.

Sayfa 441/454 İlkİlk ... 341391431439440441442443451 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •