Sayfa 46/466 İlkİlk ... 3644454647485696146 ... SonSon
Arama sonucu : 3727 madde; 361 - 368 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    BES iyi kötü tartışmasına bir son verelim.

bazı tespitleri buraya yazayım yanlış anlaşılanları ve bilinmeyenleri anlatayım yada yanlış bilinen nasıl algılarınızla oynandıgını yazayım sonra yatırım yapan arkadaşlarda kendı araların fonları onları bunları konuşsun.

1-Bese para yatıran bir vatandaş devletten %25 hak edemez

a-3 yıl para yatırdıktan sonra çıkan birisi devletten aldıgı her aylık katkı oranı %25 değil %3,75 alırsınız her ayınıza.

b-6 yıl para yatırıp sonra çıkarsanız %25 değil aylık 8,75 devlet katkısı alırsınız her ayınıza.

c-10 yıl sonrasında sistemden çıkarsanız %25 değil her ayınıza %15 devlet katkısı alırsınız

d-Eğer hem 10 yılı tamamlamış hemde 56 yaşınızı doldurduğunuzda %25 devlet katkısı alırsınız.

Buradakı algısal mesele devlet %25 veriyor diye algılarınızla oynanıp sisteme çekilmeye calısılıyorsunuz. halbukı devlet 10 yılını dolduran birine bile her ay 100 tl sıne %15 veriyor. yani 15 tl katkı yapıyor size. %25 hayalı bır rakam olarak duruyor portfoyunuzde ama hak edişinizi almak istediğinizde aldıgınız para aylık olarak %15 e tekabul etmekte.

2-KESİNTİLER GEREKSİZ YÜKSEK

a-Giriş aidatı Bunu ister peşin alabilir isterse erteleyip çıkarken alabilir bu rakamda bürüt asgari ücretin %8,5 i kadardır.

b-Bu aidatı bir sefere mahsus DEĞİL!!!!!!!!!!!! 5 sene boyunca alıyor. Hesaplayalım 2029 TL asgari ücret %8 = 162 TL Yıllık bunuda 5 ile çarpın 810 TL sadece giriş veya çıkış aidatı olarak sizden kesilecek çoğu kurum algılarınızla oynamak için bunu çıkarken istiyor. Yeni güncelleme ile 5 yılını doldurmuş birinden giriş veya çıkış aidatı alınmıyor.

c-Fon masrafi kıymetli madenlerde %1 civarı hisse senedi vesaire fonlarında %2 civarında kesinti yapılır.

d-Ara verme dondurma kesintisi bes şirketi isterse 3 ay ara verenden genel yönetim gideri kesintisi adı altında kesinti yapma hakkı var. Eğer 12 ay ara verirseniz daha büyük bir kesinti yapma hakkı da var yine gen.yön.gider kesintisi olarak.

e-Genel yönetim giderleri kesintisi buda yine bes şirketlerine göre değişen bir miktarda kesinti yapılır Ara verme kesintisiniden ayrıdır.

3-Bireysel EMEKlilik Sistemimi Bireysel Bİriktirme sistemimi ?

Bireysel emeklilik değil emeklilik dediğimiz şey SGK sisteminde oldugu gibi emekliliği hak ettiğinizde ömür boyunca ve hatta eşinize devredilebilecek şekilde size/eşinize sürekli olarak bir maaş bağlanır. ne kadar prim ödediğinize bakılmaksınız. Fakat BES'de yatırdıgınız paranın toplamını ya bir kerede alır yada taksit taksit alırsınız para bitince emeklilikte bitmiş olur. Yani aslen emeklilik değilde bireysel biriktirme sistemi. Ancak ismine "EMEKLİLİK" kelimesini ekleyerek yine algılarınızla oynanıyor.

4-Performansını beğenmediğiniz emeklilik şirketini değiştirememek.

a- 2 yıl geçmeden başka bir şirkete geçiş yapamıyorsunuz çeşitli ayrıntıları var.

b-Fon değiştirmede çeşitli senelik kısıtlamalar örnegın senelık 6 kere gibi. FOn değiştirdiğinizde bunu 2/3 gün süre sonrasında değişmesi.

5-Devlet katkısını dilediğiniz fonda kullanamama sorunu devletın verdiği miktar yani görüntüde %25 olan parayı istediğiniz fonda ana paranızla bileşke yaparak degerlendıremıyorsunuz şimdi bu %25 sizin mi yoksa devletın mı ?

ŞİMDİ DİLERSENİZ ÇOCUCUGUNUZA BİR BES HESABI AÇTIRDIGINIZI HAYAL EDELİM. HERHALDE YAPABILECEGINIZ EN MANTIKSIZ YATIRIMDIR BU. 40 yaş ve üzerinde sisteme katılanları tenzih ediyorum.

18 YAŞINDA BİR KIZINIZ VAR VE ONA BİR BES HESABI AÇTINIZ.

DİYELİMKİ HER AY 100 tl YATIRACAGIZ. hespalama basit olması açısından

5 yıl para yatırdıgımızı ve 6 yıla geçmeden çıktıgımızı düşünelim. yani KÖTÜ senaryoyu en iyi ihtimale dayanarak hesaplıyorum.

1 sene 12 ay 12 * 5 = 59 ay sonunda sistemden çıkmak zorunda kaldıgımızı düşünelim.

100 TL yatıracagız her ay enflasyonu 0 baz alalım.

100* 59 = 5,900 TL ana para koymuş olacağız.
    devlet ise bize her ayımız 3,75 vermiş olacak. 3,75 * 59 = 221,25 TL

5 yıl sonunda ana paramızın %50 getirdiğinizi düşünelim ki oldukça yüksek bir rakam bu çünkü her ay koyuyorsunuz toptan bir para koymamanıza rağmen 2,950 TL para kazanıyorsunuz buda ortalama her yatırdıgınız 100 TL ye 50 tl kazanmışsınız anlamına gelir yani okadar iyi fonlara girmişsiniz.

toplam 5900+ 2950 = 8,850 TL ana para ve fon getirisi

devlet katkısının getirisiyle beraber 250 oldugunu varsayalım düz hesap.(unutmayın siz kullanamıyorsunuz)

8,850 + 250 = 9,100 TL toplam kızınızın alacağı para idi fakat kesintiler işi içine girer.

8,850 TL %5 fon gideri düşelim. aslında daha fazlada olabilir ama biz %5 diyelim 442 TL bu.

810 TL GİRİŞ/ÇIKIŞ AİDATI 810 + 442 = 1,252 TL

Şirketin aldıgı GENEL YÖN. GİDERİNİDE 498 TL varsayalım. toplam giderler 1,750 TL

9,100 - 1,750 = 7,350 TL hak edişiniz olur aşağı yukarı

TESPİTLER:

DEVLET bize 5 yılda toplam 225 TL para verdi (sözde %25 ti, sözde her yatırdıgımız 100 liraya 25 TL veriyordu kim veriri bu devirde 25 tl abi o gözümüzde büyüttüğümüz 25 TL) 2,950 TL ise bizim fon seçimlerimizin performansından geldi ancak bes şirketi bizden 1,750 TL gider kesti yani hem devlet katkısından gelen para gitti üstüne birde fonlarda elde ettiğimiz getirimizinde yarısına el koydu.

Üstelik tüm bunları hesaplarken giderleri kısık tuttuk fon getirilerimizi yüksek gösterdik enflasyon hesabı yapmadık.

Ha 6 yılı doldursaydınız devletın katkı parası ne olacaktı 630 TL de o yapacaktı. hadi devletın fonu ile beraber olsun 700 TL tek avantajınız giriş çıkış aidatı ödememeniz.

Bir düşünün 10 sene bile dursanız hala %25 devlet katısını hak edemıyorsunuz bunu çocugunuza açtınız çocugunuz 18 den 56 ya yani 38 yıl boyunca para yatırmalı 3 ay ara verirse kesintilerle kalan para sömürülecek 1 yıl ara verse daha fazla doğru fon bulamazsa ayrı bir sıkıntı vesaire vesaire.

BU iş bana göre ne para biriktirmek isteyene iyi nede yatırım yapmak isteyene.

KİME MANTIKLI BU SİSTEM SADECE VE SADECE 45 YAŞ ÜZERİ VE EN ÜST LİMİTTEN PARA BİRİKTİRECEK KİŞİLER İÇİN ÇOK MANTIKLI VE AKILLICA EN ÜST LİMİTTEN YATIRMAYAN ANCAK YÜKSEK YATIRAN 45 YAŞ ÜZERİ İÇİNDE YAPILABİLİR. ANCAK DİĞERLERİ 45 YAŞ ALTININ BANA GÖRE UZAK DURMASI GEREKEN BIR ALAN.

HELE COLUK COCUGUNUZ İÇİN ASLA AÇMAYIN GİDİN AMCANIZ DAYINIZI BULUN ONUN ADINA COCUGUNUZA YATIRIN. CUNKU COCUGUNUZ ADINA YATIRIRSANIZ 56 YASINA KADAR %25 İ ALAMAYACAK.

ETRAFINIZDA BES HESABI AÇMAK İSTEYENLER VARSA 45 YAŞINA EN YAKIN KİŞİYE SEÇİP 3 4 KİŞİ AYNI HESABA PARA YATIRIN BÖYLECE CIKMAK ISTESENIZ BILE FON GIDERLERI CIKIS AİDATI VESAİRE GİBİ TÜM GİDERLER 3 E BÖLÜNMÜŞ OLUR. BANKA SİZİ DEĞİL SİZ BANKAYI KAZIKLAMIŞ OLURSUNUZ AYRICA BİRİNİZ YATIRINI BİRİNİZ 3 AY YATIRAMAZ BOŞ YERE DONDURMA AİDATIDA ÖDEMEZSINIZ DİĞERİ PARA YATIRACAGI İÇİN.

İÇERDEKİ TOPLAM PARAYIDA YATIRILAN PARAYA GÖRE % % E BÖLERSENİZ KİMİN NE KADAR PARA ALACAGIDA KARIŞMAZ.

NOKTA, :D
    Daha once de dedim, benden giris cikis isletme kesintisi vs olmuyor. Yani Bes en mantiklisi degil tabi ki ama cesitlendirme araci. Her ay otomatik cekiliyor, fon aliniyor. Eger hesapta param olursa ben de ufak ufak hisse topluyorum ya da fon aliyorum. Durum bundan ibaret, bese falan cok anlam yuklememek lazim. 10sene sonra 56 yasindan buyuk olacak guvendiginiz bir kisi uzerinden hesap acin, 10 sene sonra 25% devlet katkisi kesintisiz elinizde. Tavandan oderseniz kimse de kesinti yapmaz arkadaslar. Ama unutmamak gerekir ki tasarruf orani gelir arttikca artar.

Sent from my iPhone using Tapatalk

2.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    çOK SEVDİGİMİZ UZMANLAR BUNLARI DİLE GETİRDİMİ ACABA.

ÇOK SEVDİGİMİZ "UZMANLARIMIZ" ACABA COCUGUNA BES AÇMANIN ASLINDA NE KADAR MANTIKSIZ OLDUGUNU GÖRÜP SORGULAYAMADIMI ACABA.

ARKADAŞLAR HER İŞİNİN "UZMANI" DEDİĞİNİZ ADAMI MUTLAKA DOĞRU SOYLUYORDUR YARGISIYLA GÖRMEYİN.

BİRAZ SORGULAYICI OLUN.

MESELA İMAMLAR HOCALAR.

BU İŞİN UZMANI DEĞİL Mİ ? DİNİN YADA DİNLERİN UZMANI PEKİ BU UZMANLAR (HOCALAR) İSLAM DİNİ DOĞRU DİN DİYOR. ANCAK DÜNYADA YAŞAYAN ÇOĞU İNSAN BU UZMANIN SÖYLEDİKLERİYLE HAREKET ETMİYOR.

VEYAHUTTA BİR PAPAZ DÜNYACA ÜNLÜ DİNLERİN KİTABINI YAZMIŞ İÇİNDEN GİRİP ÜSTÜNDEN ÇIKMIŞ BU "PAPAZ UZMAN" SÖYLEDİKLERİNE NİÇİN İNANMIYOR VEYA DİNLEMİYORSUNUZ.

EİNSTEİN BİLE KONUŞSA OTURUP SORGULAYACAKSIN. MANTIKLIYSA EYWALLAH.

Dinler dogmatiktir, bir kismi aklima yatti digeri yatmadi demek olmaz. Ama neyse ki insanlarin cogu dogmatik gorusu kabul etmiyor degil yoksa heryerde din savaslari olurdu.

Din konusunda ornek vermek herkesi baglamiyor, burada rasyonel bir tercih meselesi olan bir yatirim aracindan bahsediyoruz. Dinsiz oldugunun farkinda olmayanlari ve bunu acikca dile getiren 45 yas alti nufusun en az kendi yas grubunun yuzde otuzbesi oldugunu dusunuyorum. Bir de tabi cocuklarin dinsiz dogdugunu kabul edersek oran daha da yukselebilir.

3.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Dış borçlanma fonu alırken bire bir dolar aldığını mi düşünmüştün? Mesela eurobond faizleri arttığı için getiri düşüyor, bunu hesaba katmadın sanırım?
    Asıl sıkıntı bu işte ...Ben de ilk başlarda altın fon birim pay değerindeki artışın ons altın fiyatlamasıyla ilgili olduğunu düşünerek fon değişikliği yaptım son 1 senedir...Daha geçenlerde anladım içerideki dolar fiyatlamasıyla daha fazla korele olduğunu... O kadar çok fon çeşidi var ki aynı kulvarda olanların bile getirileri o kadar farklı ki...Korkuyorum tam bu işi öğrendim derken emeklilik zamanı gelmiş olacak...

İşte bu başlığın asıl misyonu, BES'in zararlı mı değil mi olduğundan ziyade bunlar olmalı ve bu konular tartışılmalı...Ama ne mümkün ?...
    Geceye yenilmeyen her insana ödül olarak bir sabah, bir gündüz ve bir güneş vardır...

4. nasıl algılarınızla oynandıgını yazayım sonra yatırım yapan arkadaşlarda kendı araların fonları onları bunları konuşsun.
    Bu kadar insan salak, algılarla oynandığından haberi yok bir tek sen akıllısın...

Mesela !...
    Geceye yenilmeyen her insana ödül olarak bir sabah, bir gündüz ve bir güneş vardır...

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Dış borçlanma fonu alırken bire bir dolar aldığını mi düşünmüştün? Mesela eurobond faizleri arttığı için getiri düşüyor, bunu hesaba katmadın sanırım?
    Uzun vadede farkın kapanmasını beklerim ancak %25 fark bir yıl için yüksek bir oran değil mi?
    İlave olarak 10 sene sonra çıkışta birde %10 stopaj ödeyeceğiz. Oysaki döviz cinsinden parayı tutsak döviz getirisi olmadığı için stopajda yok.
    Bu durumda dezavantajlı olmuyor muyuz ?

iPhone cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    O egeli ben değilim

6.  Alıntı Originally Posted by yetkisiz Yazıyı Oku
    Asıl sıkıntı bu işte ...Ben de ilk başlarda altın fon birim pay değerindeki artışın ons altın fiyatlamasıyla ilgili olduğunu düşünerek fon değişikliği yaptım son 1 senedir...Daha geçenlerde anladım içerideki dolar fiyatlamasıyla daha fazla korele olduğunu... O kadar çok fon çeşidi var ki aynı kulvarda olanların bile getirileri o kadar farklı ki...Korkuyorum tam bu işi öğrendim derken emeklilik zamanı gelmiş olacak...

İşte bu başlığın asıl misyonu, BES'in zararlı mı değil mi olduğundan ziyade bunlar olmalı ve bu konular tartışılmalı...Ama ne mümkün ?...
    Dediğin gibi, Mümkün değil...o yüzden bildiklerimizi paylaşıyoruz, elimizden başka bir şey gelmez zaten.

7.  Alıntı Originally Posted by yetkisiz Yazıyı Oku

Evet, Bes e karar ve gonul vermisler olarak hangi fonlar onumuzdeki donemde on plana cikiyor? Ben 95% hisse, 5% altin fonundayim. Onerisi olan?

8.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Uzun vadede farkın kapanmasını beklerim ancak %25 fark bir yıl için yüksek bir oran değil mi?
    İlave olarak 10 sene sonra çıkışta birde %10 stopaj ödeyeceğiz. Oysaki döviz cinsinden parayı tutsak döviz getirisi olmadığı için stopajda yok.
    Bu durumda dezavantajlı olmuyor muyuz ?

iPhone cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Mevzu zaten zamanlama...mesela buradan bu fona giren, belki de önümüzdeki bir yıl dolar yetinde sayarken, %10-15 getiri elde edecek faizlerin düşüşü kaynaklı..bahsettiğimiz fark kapanabilir, belki yarısı kapanır...bunların hepsi ihtimal dahilinde.

Ben son 3-4 yıldır çevremdeki bes yatırımcısına, dolar getirisi için dış borçlanma değil, gram altın fonu önerdim..ons altın diplerdeydi ve daha da düşmesi zordu..bu nedenle dolardaki yükseliş gram altına büyük ölçüde yansır demiştim, öyle de oldu.

Bu arada bu dış borçlanma fonu döviz ile artar, ama bu sırada genelde eurobond faizi de yuksrlir, bu nedenle dolar getirisinin tümünü alamazsın diye..çevremdeki arkadaşlardan en 20 sine bire bir anlatmışımdır.

Benim de elimden gelen bu kadar

Sayfa 46/466 İlkİlk ... 3644454647485696146 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •