Sayfa 49/453 İlkİlk ... 3947484950515999149 ... SonSon
Arama sonucu : 3623 madde; 385 - 392 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1. Viyop batman cokkkkk....nerde Boyle..yazdigin gibi kazanc..herkes kazanacak..mantigi..

2.  Alıntı Originally Posted by yetkisiz Yazıyı Oku
    Bu durumda BES için ayırdığınız tasarruf miktarını başka bir enstrümanda değerlendirme zorluğu ortaya çıkacak sizin için...O zaman sorulacak soru şudur: BES'e kanalize ettiğim bu katkı payı ile bu seviyeden dolar, altın alınır mı, ya da hisse senedi alarak riski artırmak daha mı mantıklı olur ?...Cevabı zor sorular bunlar...Ve şundan adım gibi eminim bu forumdaki aktif katılımcı sayısı kadar seçenek cevabı var ...Kolay gelsin abi...
    Benim Bes'e girişimde, düşük enflasyon ve faiz ortamında %25 devlet katkısını cazip bulmam etkili olmuştur.Şu an maalesef cazip

olmaktan çıkmıştır.Her ne kadar farklı enstrümanlarda değerlendirilebiliyorsa da fon işletim gideri defalarca kesintiler yüzünde çok da

cazip değil artık.Ayrıca mevduat gibi garantili getirilerin yanında riskli enstrümanlarla, devleti daha fazla fonlama fikri ,beni bes'ten

soğuttu .Devlet katkı payı zaten negatif getirili olsa da devlete bırakmaya niyetim olmadığından,

minimum katkı payı ödeyerek emekliliğe kadar devam etmeyi planlıyorum.Bu arada enflasyon düşerse ve de devlet katkı payı %%

25'lerde kalırsa, son yıllarımda yine yüksey katkı payı ödeme yoluna gidebilirim..Size de kolay gelsin..

3.  Alıntı Originally Posted by unsal Yazıyı Oku
    Viyop batman cokkkkk....nerde Boyle..yazdigin gibi kazanc..herkes kazanacak..mantigi..

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

4.  Alıntı Originally Posted by yetkisiz Yazıyı Oku
    Haklısın...Bu adiler sözleşmeyi imzalamadan önce gazozumuza ilaç atmış, biz de mal mal imzalamışız ...Devlet desen algılarımızla oynayıp duruyor, sürekli kandırıyorlar bizi...Şurada yazanların kapasitelerini dahi algılayamıyorsun, senelerdir...Yazmayım diyorum işi gücü başkalarını aşağılama, küçük görme...Sana göre biz mağarada yaşıyoruz ve şu yazdıklarını bilmeyecek kadar okuma yazmamız yok...

Bu mu yani ?...

*
    Öbürü de gelmiş çok güzel demiş...
    Bes ile ilgili bu basliktaki genel bilgi seviyesi yuksek. Bes kotudur demek, musteri almak icin korna calip duran minibuscuye benziyor. Fikrimi degistirip o minibuse binmeyecegim, kendi yolumdayim. Beslenmisim aynen devam. Ne zaman ne kesinti olur herkes de biliyor. Zaten uzun vadeli kalalim diye girdik, farketmeden buyusun bir kenarda, coluk cocuk icin toplu para olsun diye 45 yas ustu buyuklerimizin uzerine yaptik. Olabilecek senaryolar calisildi. Bir de zorunlu bes e girdim, ama orasi cok yeni, istedigim fon seciliyor mu anlayacagim.

Sent from my iPhone using Tapatalk

5. Şuradan devam edeyim...Eski başlıktan...Alıntı yapılamadığı için ekran görüntüsü koydum...

O dönem ben ve arkadaşlarım bu çarpıklığı CİMER, BİMER ve ulusal bazı kanallar (Bloomberg'ten Gökhan Şen'i dahi aradım ve programlarında 1-2 defa söylediler sağ olsunlar) yoluyla dile getirdikten sonra sayın Mehmet Şimşek'in açıklamaları geldi...Devletin % 10 getiri sağladığı tahvillerden oluşan fonlar nasıl % 5 hatta bazısı eksi getirir diye esaslı bir fırça atmıştı hepsine...Şirketler hemencecik hizaya geldi...Demek ki bir yerlerden bir şeyler kaçırıyorlardı bizim haberimiz yoktu gibisine yorumlar yapmıştık o dönem...

Sistemin kendine has bazı yapısal sorunları var, mevcut fonlar dahi yeterince profesyonel yönetilemiyorken, bir çok şirket fon alış satış sistemlerini bile henüz tam olarak oturtamamışken çok değerli arkadaşlarımızın yaptıkları gayet güzel getirilere şapka çıkarılması lazım esasında...Bence odaklanılması gereken husus budur, ki işbu başlık kendi özgür iradeleriyle, imzaladıkları sözleşmede neler yazdığından haberi olan ve hemen hepsi üst düzey yorumlarla bunu kanıtlamış katılımcıların olduğu bir başlıktır...Bu forumda BES'i beğenmeyip sistemsel olarak tamamen karşı olan arkadaşların yapması gereken BES'e Hayır diye bir başlık açıp orada yazmak bence...

-
    Mesela o dönemde bir ara gündeme gelen ancak bir türlü ilerletemediğimiz, ara ara buraya yazdığımız sözleşme aktarım konusunun e-devlet üzerinden daha hızlı bir şekilde yapılabilmesi konusu...Millete laf yetiştirmekten bu konuda bir kamuoyu bile oluşturamadık halen...Ki burası Türkiye'nin en çok okunan ekonomi forumu...Şahsen ayrıldığım NN Hayat'ı bu konuda tebrik ederim...Sadece 4 iş gününde aktarımı gerçekleştirmişlerdi...Ama o kadar uğraşmama rağmen altın fon kurmadılar abi, yapacak bir şey yok...Kusura bakmasınlar...
    Geceye yenilmeyen her insana ödül olarak bir sabah, bir gündüz ve bir güneş vardır...

6.  Alıntı Originally Posted by klasse Yazıyı Oku
    Bes ile ilgili bu basliktaki genel bilgi seviyesi yuksek. Bes kotudur demek, musteri almak icin korna calip duran minibuscuye benziyor. Fikrimi degistirip o minibuse binmeyecegim, kendi yolumdayim. Beslenmisim aynen devam. Ne zaman ne kesinti olur herkes de biliyor. Zaten uzun vadeli kalalim diye girdik, farketmeden buyusun bir kenarda, coluk cocuk icin toplu para olsun diye 45 yas ustu buyuklerimizin uzerine yaptik. Olabilecek senaryolar calisildi. Bir de zorunlu bes e girdim, ama orasi cok yeni, istedigim fon seciliyor mu anlayacagim.

zorunlu bes olsa da fonları kendiniz seçemiyor musunuz?

7.  Alıntı Originally Posted by ada Yazıyı Oku
    zorunlu bes olsa da fonları kendiniz seçemiyor musunuz?
    Ben sistemde yapamadim, belki cok yeni oldugu icindir. Bir itikatli bir de normal fon var gibi geldi bana ama emin degilim. Arastirip buraya yazacagim

8.  Alıntı Originally Posted by yetkisiz Yazıyı Oku

Şuradan devam edeyim...Eski başlıktan...Alıntı yapılamadığı için ekran görüntüsü koydum...

O dönem ben ve arkadaşlarım bu çarpıklığı CİMER, BİMER ve ulusal bazı kanallar (Bloomberg'ten Gökhan Şen'i dahi aradım ve programlarında 1-2 defa söylediler sağ olsunlar) yoluyla dile getirdikten sonra sayın Mehmet Şimşek'in açıklamaları geldi...Devletin % 10 getiri sağladığı tahvillerden oluşan fonlar nasıl % 5 hatta bazısı eksi getirir diye esaslı bir fırça atmıştı hepsine...Şirketler hemencecik hizaya geldi...Demek ki bir yerlerden bir şeyler kaçırıyorlardı bizim haberimiz yoktu gibisine yorumlar yapmıştık o dönem...

Sistemin kendine has bazı yapısal sorunları var, mevcut fonlar dahi yeterince profesyonel yönetilemiyorken, bir çok şirket fon alış satış sistemlerini bile henüz tam olarak oturtamamışken çok değerli arkadaşlarımızın yaptıkları gayet güzel getirilere şapka çıkarılması lazım esasında...Bence odaklanılması gereken husus budur, ki işbu başlık kendi özgür iradeleriyle, imzaladıkları sözleşmede neler yazdığından haberi olan ve hemen hepsi üst düzey yorumlarla bunu kanıtlamış katılımcıların olduğu bir başlıktır...Bu forumda BES'i beğenmeyip sistemsel olarak tamamen karşı olan arkadaşların yapması gereken BES'e Hayır diye bir başlık açıp orada yazmak bence...

-
    Mesela o dönemde bir ara gündeme gelen ancak bir türlü ilerletemediğimiz, ara ara buraya yazdığımız sözleşme aktarım konusunun e-devlet üzerinden daha hızlı bir şekilde yapılabilmesi konusu...Millete laf yetiştirmekten bu konuda bir kamuoyu bile oluşturamadık halen...Ki burası Türkiye'nin en çok okunan ekonomi forumu...Şahsen ayrıldığım NN Hayat'ı bu konuda tebrik ederim...Sadece 4 iş gününde aktarımı gerçekleştirmişlerdi...Ama o kadar uğraşmama rağmen altın fon kurmadılar abi, yapacak bir şey yok...Kusura bakmasınlar...
    Şu anda altın fon var sn yetkisiz.Saygılar,selamlar.
    Dost dediğin düştüğünde yanında olan değil,kalkman için el uzatandır.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilemez.

Sayfa 49/453 İlkİlk ... 3947484950515999149 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •