Sayfa 53/453 İlkİlk ... 343515253545563103153 ... SonSon
Arama sonucu : 3622 madde; 417 - 424 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,340
    İnşallah bu 3 yıl olayı doğru değildir....dogruysa resmen zorunlu olacak demektir....

MI MAX cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

Alıntı Originally Posted by drheart Yazıyı Oku
    Altın fonuna girdik birkaç gün önce, o da dolarla birlikte düştü. Böyle şansın....
    Sayin drheart XAUUSD deki artisa ya da azalisa odaklanmanizi tavsiye ederim. Altin fonunda iseniz, ons altinin fiyatinin artisi size dolar artisi olarak yansiyacak. Dolar bazinda yilda %3-4 kazanc bence cok ideal. Fonunuzu dolar bazinda takip edin arada. Daha saglikli olur bence.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Alıntı Originally Posted by yetkisiz Yazıyı Oku
    İlk duyduğumda, Fon değişikliklerinde sadece kendi kurumuna ait fonlardan değil de TEFAS'taki tüm fonlar arasından seçim yapılabilmesiyle alakalı bir gelişme olarak görmüştüm bu mevzuyu şahsen...Sanki onun alt yapısının ilk hazırlıkları gibisine...Geçen gün de yazdığım gibi sisteme ilk girenler olarak oldukça şanssızız abi...Çok yakında kurum değişiklikleri de dahil hemen her şeyi internet üzerinden yapabilecek BES yatırımcısı...İşte o zaman gerçek rekabet ve kalite ortaya çıkmış olacak...
    Kesinlikle katiliyorum. Ne kadar cok rekabet ve fon cesitliligi, o kadar fazla getiri ihtimali.

Sent from my iPhone using Tapatalk

4. ana argumanları "halk bu sistemin ne kadar SÜPER olduğunu anlamıyor..onun için uzun süre dursun ki anlasın" tarzı oldukça absürt bir arguman.. .hakikaten bunu resmen söylüyor adamlar.. kibirli..nobran.. vicdansız.
    Sene 2004'ün ortaları...Eski adıyla CMUK yeni adıyla Ceza Muhakemesi Kanunu'nun fizibilite çalışmaları var...Adalet Bakanlığından müsteşar (ya da yardımcısı-geçmiş gün unuttum) başkanlığında bir ekip bölge bölge gezip kanun tasarısına son halini vermeye çalışıyorlar...Kastamonu Öğretmen Evinde toplandık...Yargıdan arkadaşlar (savcı, hakim, baro temsilcisi vs), polis ve jandarmadan da en üst düzeyden başlamak üzere hatırı sayılır bir kalabalık, ki tüm karakol amirlerini & komutanlarını toplamışız o derece...

Neyse...Taslak zaten elimizde vardı yani toplantıya hazırlıklı gittik...Özellikle gözaltına alma şekli ve süresiyle ilgili sahada görevli arkadaşların neredeyse tamamının çekinceleri olduğu ortaya çıktı...Dinlediler ve "1-2 sene bu haliyle uygulayalım sonra sıkıntı olursa gerekli değişiklikleri yaparız" deyip gittiler...O maddeler de olduğu gibi geçti meclisten, halâ da aynı duruyor ve bugün basında sürekli gördüğümüz göz altına alıp serbest bırakma ile ilgili rezaletlerin arkasında da kanunun bu maddeleri var...

Devlet böyledir abi...Zaten bizim asıl sıkıntımız da bu...Ha, bu aksaklıklar eskiden de böyleydi sadece AKP'nin günahını da almamak lazım...Rahmetli Levent Kırca'nın neredeyse bütün ömrü bu mücadeleyle geçti...Yıllarca içerisinde kaldık ama biz de beceremedik bu bürokratik ve oligarşik yapıyı yok etmeyi maalesef...Umudumuz yeni nesilde artık...
    Geceye yenilmeyen her insana ödül olarak bir sabah, bir gündüz ve bir güneş vardır...

5. Emekli olmadan önce, özellikle teşkilata yeni giren arkadaşların "OYAK'a yapılan bu kesintiyi kabul etmiyorum, ben bu parayı daha iyi değerlendiririm" serzenişlerine benzetiyorum yaşanan bu son gelişmeleri...Esasen bugünkü anlamda BES ilan edildiği günlerde sayın Mehmet Şimşek (öncesinde genel kurula da katılmıştı) "OYAK benzeri bir sistem kurmayı düşünüyoruz" gibisine açıklamalar yapmıştı...Bugün BES olarak finansal sisteme giren para, çok muhtemelen bir süre sonra SGK'nın da işlevini görecek...Öyle bir kuruma gerek kalmayacak yani...Bunlar benim şahsi fikrim onu da söyleyim...

Yukarıdaki genç arkadaşlar örneğini bu nedenle verdim abi...Devlet dediğimiz üst akıl bu tür planlamalarda değişik alternatifleri de masada tutarak etki-tepki-aksiyon üçlüsüyle en uygun hareket tarzını bulmaya çalışır...Bazen işin içine de edebilir tıpkı KEY mevzusunda olduğu gibi...En kötü ihtimalde bile, benim gibi belki bu parayı almak için tırmalarsınız ama her hâlükârda hiç kimsenin parası devlette kalmaz...Sonuçta kanunla verilmiş bir güvence var ortada...

*
    Bu BES'in bir süre sonra SGK laşması konusundaki görüş ve önerilerimi BİMER'e yazdıydım bir ara...Herkes topu birbirine attıydı, 50 yere havale edilmiş en sonunda Hazine Müsteşarlığı cevap vermişti...Bizdeki bürokrasi böyle işte...

Ara ara tekrar gönderiyorum abi bunları copy paste yapıp; illaki aklı başında birileri çıkar da belki sorar sen ne demek istiyon abi gibisine...
    Geceye yenilmeyen her insana ödül olarak bir sabah, bir gündüz ve bir güneş vardır...

6.  Alıntı Originally Posted by çalışkan Yazıyı Oku
    abi siz 5 yılda paranıza 85 % alabileceğinizi söylemişsiniz ama herhalde 5 yıl önce toplu para yatırma üzerine kurgulamışsınız sanırım.
    bes raporundada 5 yıllık fonların ortalama 24% getirdiğini söylemişsiniz. burada sizin mevduatta olduğu gibi hem 5 yıl önce toplu para yatırılmıyor, ay ay sıralı ödeme yapılıyor, hemde geçmişe gittikçe yatırılan prim çok çok düşüyor. BES te primlerin her yıl artırıldığını varsaymamız gerekiyor. bence BES vadeli fon sizinkinden çok daha fazla kâr etmiştir. artı avantajlarınıda unutmamak lâzım...
    Tamamda o ilk ayda yatırılan para milyonlarca liranın içinde yatırıma yönleniyor.

Bi zahmet mevduat kadar getiri sağlasın.

Sağlamayınca herkes iptal eder böyle.

7. Ortalamalar AL vermiş oldu bugün itibariyle...Son aldığımız Katkı Fon'lar gayet güzel bir getiri sağlamış oldu hem de maliyeti düşürmüştük böylece...Bereket versin...Vakıf Emeklilik Katkı Fonu (VEI) total portföyümde 2 gün önce artıya geçmişti zaten...Dün 10 yıllıklar % 18 seviyesini aşağı kırdı, kısa vadeli mi olacak bakmak lazım...Ancak, gösterge faizin psikolojik eşik olarak % 25 in altını görmesi lazım ...İşte o zaman ivmelenir bu hareket...

8. HALKB Cafe başlığında endeksle ilgili teknik analizlerime buradan bakabilir arkadaşlar...Buralardan Hisse Fon yapıpta kârın bir kısmını realize etmek isteyenler için endeks bazında 102 bin civarı gayet uygun bir seviye...Mesela ben de % 100 VEH vardı, bunun yarısını buralardan satıp bir süre Likit Fon'da kalmayı planlıyorum...Biraz daha orta vadede ise eski zirve seviyeleri olan 120 bin civarı beklentim devam etmekte...

Sayfa 53/453 İlkİlk ... 343515253545563103153 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •