Sayfa 6/456 İlkİlk ... 456781656106 ... SonSon
Arama sonucu : 3642 madde; 41 - 48 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1. 25 lıra katkı veriyorsunuzda kardeşim bu katkıyı 20 yıl sonra veriyorsunuz.

boş yere 25 lıra algısı oluşturuluyor bu 25 ler aslında vermiyor devlet diyorkı sana.

sen para biriktir 30 yaşında isen 55 yasına kadar bekle 55 yasında ben sana toplanda atıyorum 10,000 Tl verecem diyor.

cunku 25 ler aylık olarak yatıyormus gibi görünsede kullanamıyoruz.

25 lıra burada algılarla oynamak için kurulmuş bir düzenek misali hareket ediyor madem devletim beni düşünüp 25 veriyor o halde kullanma hakkınıda versene ?????????????

o 25 lerın hepsi göstermelik.

Ayrıca sistemde sıkıntılar oluşacak.

şimdi bu adamları kaydettiler zorunlu bes yaptılar vesaire ya.

Ortalama yaşa baktıgında farzedelim 35 cıktı. yani bu besciler 20 yıl sonra hepside emekli olacak ve paralarını çekecekler

25 yıl sonra bu paralar nasıl ödenecek merak ediyorum herkes aynı anda sistemden parasını ısteyecek ?

bankalar likid problemıyle karsı karsıya kalacaklar. Böyle bir risk oluşacak ve devlet bu biriken beleş 25 leri ödeyecek ?

bana pek samimi gelmiyor bu 20 yıl sonra cıkıp vatan içim millet için milli irade tecelli etti ülkemizn vefası için büyük türkiye için.

devlet katkısını kullanacağız diyecekler :D

tabi bu varsayımım illa böle olur diyemem sadece bir senaryo ben güvenemiyorum.

Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

2. Devletin yatırdığı katkı payı için hak ediş süreleri bulunuyor:

İlk üç yıl içinde sistemden çıkılırsa alınamıyor. Üçüncü yılın sonunda %15'i,Altıncı yılın sonunda %35'i,Onuncu yılın sonunda %60'ı,Emekliliğe hak kazanıldığında ise tamamı alınabiliyor.

Sistemin amacı küçük birikimlerle tasarrufa yönlendirmek.

Bu sistemin alternatifi borsa veya finansal piyasalarda ki diğer yatırım sistemleri değil.

Diğerleri gibi var olan bir kapital ile para kazanmaya çalışmıyorsunuz. Amaç zaten o kapitali yaratmak.

Bu yüzden kıyaslamanın hiç bir anlamı yok.

Devlet'te sizs o kapitali oluştururken destek veriyor. Sistemi her an herkesin o desteği alıp gideceği şekilde düzenlerseniz işin tasarruf ruhuna en başta ihanet etmiş olursunuz. Benzer sistemler gelişmiş ülkelerin çoğunda var.

Kapitali olmayan ve tasarruf etmek isteyen birisine başka ne önerirsiniz bilemiyorum. Ama öğrenmek istiyorum.

Diğer yandan diyelim ki 35 yaşındasınız ve 56 yaşınıza kadar bekleme şansınız yok.

Sizin her 100TLnize 25Tl alıyorsunuz. O 25 TLnizi devlet sizin adınıza mevduat faizi getirecek kadar bir yerlerde değerlendiriyor. Bugünkü rakamla yaklaşık %12. Yani 25 TL'niz 3 Tl daha kazandı. Senin 100TL'de 12 TL kazandı. Yıllara sari birikim üstüne gelen artışları koymuyorum bile bakın.

10 sene sonra çıkıcam dedin, devlet baba dediki o 28TL'nin %60'ı senin yani 16,8TL.

Senin ana paranda 112idi, toplamda 128.6 oldu. Yani senelik olarak %28.6 aldın. Kötü bir oran mı? Ve bu örnekte kişinin son derece sağlamcı olduğunu, parasını BES'in en garantili ama getirisi az fonlarına koyduğunu varsaydık.

Telefondan yazıyorum, detay hesap yapamıyorum. Umarım kabaca yukardaki hesap doğrudur

Ha devletine güvenip güvenmemek, bireysel bir karar.

Aynı Devlet, Borsayı kapatabilir, işlemlerini uzun süre durdurabilir vb. O halde borsadamı oynamayalım. E sonuçta risk varmı var.

Cekle cakla iş olmaz. Şu an varmı? Hesabınızı var olana göre yapın.

Aksi takdirde kaza geçirebilirim diye sokağa da çıkmamak lazım

SM-G920F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

3.  Alıntı Originally Posted by şirinbaba Yazıyı Oku
    zorunlu bes yaptıranlardanım. 4 aydır maaşımdan kesiliyor fakat hesabıma devlet katkısı henüz geçmedi.
    % 25 devlet katkısının yanında bir de 1.000 TL bir sefere mahsus para yatırılması gerekirken henüz yatmadı.

Zorunlu beste devlet katkısının 3 yıl sonra yatacağını duydum geçen bir programda. Açıkçası başlangıçta verilen sözler tutulmadı zorunlu beste. 2 ay içinde caymayanlara 1000 tl yatacaktı ama yatmadı. Aynı şekilde %25 devlet katkısını da yatırmadılar. Taahhüt edilen miktar olarak gösteriliyor devlet katkısı ancak ne zaman yatacağı belirsiz. Yatmayınca fonda da değerlendirilemediğinden devlet katkısının fon getirisinden de yararlanamıyoruz. Ayrıca kadrolu devlet memuru olmama rağmen benim çalıştığım kurumda mayıs ayının maaştan kesilen katkı payları emeklilik şirketi hesabında görünmüyor. Şirkete sordum kurum aktarmamış diyor, kuruma soruyorum şirket hatalı diyor. Yine devlet katkısında da 2 ay eksik görünüyor. Kısacası iyi işlemiyor zorunlu bes ve şüphe uyandırıyor kafada. Yarın bu paraların üstüne yatarlarsa hiç şaşırmam.

4. Bes iyi bir şey olsaydı zorunlu olmazdı

SM-J710FQ cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

5. Valla tasarruf yapacak adam gitsin mevduat hesabı actırsın oraya yatırsın daha iyi akarı yok kokarı yok.

Kımden ne kesıp nereye aktarıldıgı belirsiz.

Bese güvenmemek derken devletın bu ısın ıcınde olması sıkıntı mesela bestekı paraları calacaktır demıyorum yatıracak 25 tl vaadini gerçekleştirmekle ilgili güvensizliklerim var.

Tugrul hocam demişsin ya ozman borsayada gırme sunuda yapma gibisinden ben devletın 25 lerı odememesıyle ilgili yakındıgımı belırtıyorum.

Yani vaadedilenlerin verilmemesiyle alakalı seyler birilerinin parasına el koyarak borsayı kapatmak cok ayrı bırsey ben sana su kadar para vercem deyip vermemek ayrı seyler.

Biri vaadin yerine getirilmemesi biri hırsızlık.

Ikisini aynı kefeden ve aynı rısk oranıyla degerlendıremeyız vaadedileni yapmamak cok daha basitken milletin parasına el koymak okadar kolay birşey olmayacaktır.

Ayrıca devletlerın calısma prensıblerı bellıdır vaadlerde bulunurlar bırkısımını gerçekleştirir bir kısmını gerçekleştirmez verdikleri vaadlerıde tam vadedılen gıbı degıl degıstırerek yaparlar.

Yani vatandası hep kandırmayla döner ısler.

Tasarruf yaptırmanın farklı bınbır turlu yonu var niye zorunlu besle yapılacak.

Insanlara finansal piyasaları anlat lıselere finans bolumu borsa bolumu koy eğit insanları bilgilensinler kendılerı tasarruf yapsınlar.

Kendi parasını yonetmeyı ogrensın cahıl cahıl gezecegıne 3 kurus parasına iphone alacagına gitsin borsaya yatırım yapsın yada farklı bır ensturumana. Halka acılmamıs güzel şirketleri halka aç. finansal pyiasalardaki şirketleri denetle düzgün iş yapmalarını sağla adaleti sağla gaydiri guppak şirketleri borsaya açma açtıysanda düzgün yaptırımlar düzenle.

Finansal piyasalarda istikrarı ve güveni sağla tasarruf yatırım zaten kendiliğinden gelcekler boyle zorunluyu torunluya gerek kalmaz.

finans piyasaları düzgün olsun oto beste yapsan kimse karışmaz nihayetinde kazanacagını bılıyor adam. Bilinçli.

Ancak din ve devlet işlerinin birbirine girdiği bir yönetim malesef borsa finans piyasaları egıtımını okulda verdırtmeyı düşünmek ancak hayallerde olur. Cunku bakıs acısı farklı haram gunah su bu dıye devlet yoneten adamdan fınans pıyasası egıtımı ıstıyorsun :d

işlerine gelince faiz haram işlerine gelmeyince bese girin faizi düşünmeyin.

bizim insanımızda saf arkadas hemen kanıyor eywah haram dedı gırmeyeyım dıye. :d

kuranı kerım degilmi senin kitabın okuyup kendın ogrensene harammı helal mı.

Hele su hocalara soru soruyorlar ya delı oluyorum artık sana kıtap gonderılmıs dogrumu dolayısıyla sorunun cevabını orada bulman gerekır hoca nerden bılsın oda senın okudugun seyı okumus zaten.

Ama yok hoca diyorsa bır bıldıgı vardır :d

ayrıca bes yurt dışında yapılıyorsa kesin dogrumu kabul edeceğiz. Yurt dısı yapıyorsa sorgulanamazmı yani.

yurt dısıda kapıtalizmin anası dogdu yer oralar.

Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

6. Hep aynı önerı ve yorumlar..kardesım..sız hiç maasınızı alırken kesılen sgk prımınızı arastırıp soruyormusunuz..veya ne kadar oldu dıye soruyormusunuz??? yok mevduata yatır yok altın al.. o para ve ya altın 3 ay sonra ..ıhtıyacım oldu bozdum..çok acıldı çektım olur hıç bı moka yaramaz.. böyle tasarruf yapan kısı ben hayatımda görmedımhele bızım gıbı acelecı sabırsız bı toplumda paranızı unutun kardesım..uafaktan kesılsın hıç olmazzsa farkında olmadan bır setyley damlar çok ınce hesap yapmayın..150 tl ayda nerelere gıtmıyorlı..yok devlet %25 vaz gecer yok sozunu tutmaz bırakın paranoyolagı..

7.  Alıntı Originally Posted by ctugrul Yazıyı Oku
    Devletin yatırdığı katkı payı için hak ediş süreleri bulunuyor:

İlk üç yıl içinde sistemden çıkılırsa alınamıyor. Üçüncü yılın sonunda %15'i,Altıncı yılın sonunda %35'i,Onuncu yılın sonunda %60'ı,Emekliliğe hak kazanıldığında ise tamamı alınabiliyor.

Sistemin amacı küçük birikimlerle tasarrufa yönlendirmek.

Bu sistemin alternatifi borsa veya finansal piyasalarda ki diğer yatırım sistemleri değil.

Diğerleri gibi var olan bir kapital ile para kazanmaya çalışmıyorsunuz. Amaç zaten o kapitali yaratmak.

Bu yüzden kıyaslamanın hiç bir anlamı yok.

Devlet'te sizs o kapitali oluştururken destek veriyor. Sistemi her an herkesin o desteği alıp gideceği şekilde düzenlerseniz işin tasarruf ruhuna en başta ihanet etmiş olursunuz. Benzer sistemler gelişmiş ülkelerin çoğunda var.

Kapitali olmayan ve tasarruf etmek isteyen birisine başka ne önerirsiniz bilemiyorum. Ama öğrenmek istiyorum.

Diğer yandan diyelim ki 35 yaşındasınız ve 56 yaşınıza kadar bekleme şansınız yok.

Sizin her 100TLnize 25Tl alıyorsunuz. O 25 TLnizi devlet sizin adınıza mevduat faizi getirecek kadar bir yerlerde değerlendiriyor. Bugünkü rakamla yaklaşık %12. Yani 25 TL'niz 3 Tl daha kazandı. Senin 100TL'de 12 TL kazandı. Yıllara sari birikim üstüne gelen artışları koymuyorum bile bakın.

10 sene sonra çıkıcam dedin, devlet baba dediki o 28TL'nin %60'ı senin yani 16,8TL.

Senin ana paranda 112idi, toplamda 128.6 oldu. Yani senelik olarak %28.6 aldın. Kötü bir oran mı? Ve bu örnekte kişinin son derece sağlamcı olduğunu, parasını BES'in en garantili ama getirisi az fonlarına koyduğunu varsaydık.

Telefondan yazıyorum, detay hesap yapamıyorum. Umarım kabaca yukardaki hesap doğrudur

Ha devletine güvenip güvenmemek, bireysel bir karar.

Aynı Devlet, Borsayı kapatabilir, işlemlerini uzun süre durdurabilir vb. O halde borsadamı oynamayalım. E sonuçta risk varmı var.

Cekle cakla iş olmaz. Şu an varmı? Hesabınızı var olana göre yapın.

Aksi takdirde kaza geçirebilirim diye sokağa da çıkmamak lazım

SM-G920F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Çok guzel anlatmıssınız..akıllı mantıklı öz bır yazı tskrller...

8.  Alıntı Originally Posted by unsal Yazıyı Oku
    Hep aynı önerı ve yorumlar..kardesım..sız hiç maasınızı alırken kesılen sgk prımınızı arastırıp soruyormusunuz..veya ne kadar oldu dıye soruyormusunuz??? yok mevduata yatır yok altın al.. o para ve ya altın 3 ay sonra ..ıhtıyacım oldu bozdum..çok acıldı çektım olur hıç bı moka yaramaz.. böyle tasarruf yapan kısı ben hayatımda görmedımhele bızım gıbı acelecı sabırsız bı toplumda paranızı unutun kardesım..uafaktan kesılsın hıç olmazzsa farkında olmadan bır setyley damlar çok ınce hesap yapmayın..150 tl ayda nerelere gıtmıyorlı..yok devlet %25 vaz gecer yok sozunu tutmaz bırakın paranoyolagı..
    ne diyelim kardesım bır taraf girin bir taraf cıkın dıyecek zaten yoksa forma gerek kalmaz konusmaya gerek kalmaz herkes girer.

formlar zaten farklı fıkır ve görüşleri anlamak anlamlandırmak suzgeçten geçirmek ıcın var.
    Ben sgk priminin dahi isteğe baglı olmasından yanayım.

sormamız lazım sgk parları ne halt oldu dıye.

150 TL nin illa zorunlu kesılmesını ıstıyorsan ararsın bankayı benden her ay su kadar para kesın otomatık talımat verirsin tıkır tıkır cekerler ruhun duymaz :D

askerde holding sahibi bir arkadaşım vardı. kantınde calısıyordu. komutanların kantınınde.

bizde arkadasımız dıe oraya daha guzel poğcalar geliyor dıye yazıcıydım ben komutana alıyormus gıbı kendıme alıyordum.

bir gün pogca almaya gitim yine. kaç lıraydı hatırlamıyorum ama 5 krş para ustu vermesı gerekıyordu.

Ben istemedim. beni yoldan cevırdı al almayacam al almayacam gerek yok su bu derken.

al su paraayı cebıne koy dedi. eğer dedi bu ufacık parayı dahı hesap etmezsen büyüyemezsın dedi. 5 kuruşun dahi hesabını yapacaksın demişti hiç unutmuyorum o gunden berı aklıma kazdım.

Sayfa 6/456 İlkİlk ... 456781656106 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •