Sayfa 63/453 ÝlkÝlk ... 1353616263646573113163 ... SonSon
Arama sonucu : 3618 madde; 497 - 504 arasý.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

Duhul
    Feb 2017
    Ýkamet
    Adana
    Gönderi
    10,331
     Alýntý Originally Posted by ctugrul Yazýyý Oku
    Bakýn ne güzel açýklamýþsýnýz. Teþekkür ederim.

Siz öyle bir hesaplama yaptýnýz, bir baþka kardeþim faydasýný gösteren bir hesap paylaþtý. Bende kendi hesabýmý paylaþtým. 11 yýldýr torunlarým için sistemdeyim faydalý olduðunu düþünüyorum.

Deneyiminiz büyük ve saygý duyuyorum.
    Artýk kim neye inanmak isterse inansýn.

Nezaketiniz içinde ayrýca teþekkür ederim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracýlýðýyla gönderildi
    estafurullah ben teþekkür ederim...sözümüz maksadýný aþtýysa affola...nede olsa büyüðümüzsünüz.
    Burdaki tüm yorumlarým yatýrým tavsiyesi deðildir.

2. Bende yanlýþ yaptýysam affola.

Alýntý Originally Posted by massimo Yazýyý Oku
    Nema dada ayný tartýþmalar vardý. Ama hakkýnla ödeyen iþyerlerinde çalýþanlar ciddi paralar biriktirdiler. Bunda da iþveren payý olsa ve iþveren size yönelik düþünerek bordronuzu tam göstererek yatýrýlsa çok daha iyi olur.

Herkez ben kendi paramý biriktiririm diyor ama topluma baktýðýnda %1 i geçmez biriktiren. Tam tersine çoðunluk bir ev bir araba almadýðý halde kartlara maðazalara taksit ödemekten kredi ile tatil gitmekten kurtulamýyor

SM-C9000 cihazýmdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    "millet tasarruf yapamýyor" çok komik bir gerekçe deðil mi?

demek ki halk fakir..neden fakir peki ?
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

Alýntý Originally Posted by ConSenSus SenSor Yazýyý Oku
    Bes beþ para eder mi, etmez mi ?, yýllardýr sýcak gündem,

hem de öyle bedava gündem bile deðil resmen milletin alýnteri parasýylan..

Mesele Bes bile deðil aslýnda,

doðal olarak bu hadisede de özne olan iktidarýmsý þey mesele..

Her ne kadar teknik açýlýmlarý ve boyutlarý olsa da..

Gerisi berisi lafý güzaf..
     Alýntý Originally Posted by ctugrul Yazýyý Oku
    Baþüstüne. Nasýl emrederseniz öyle yapalým!

Verilen örneðin duygu sömürüsü ile yakýndan uzaktan ilgisi yok.

Ben AKPâ€⠄¢nin savunucusu deðilim. Bu sorularý ilgililerine yöneltirsiniz. Bu partiye hayatýmda oy vermedim.

Ben polis savcýda deðilim. Kim vergi kaçýrýr kim görevini kötüye kullanýr bilmem. Araþtýrmasýda bana düþmez. Konuyu siyasi platforma taþýmayý doðru bulmuyorum.

Basit bir konu konuþuyoruz burada. BES iyi mi deðil mi faydalýmý deðil mi?

Basit bir matematik hesabý ile buyursun anlatsýn faydasýz bulan diyoruz kimse bunu yapmýyor.

Yapanada, Vatan Millet Sakarya, politika duygu sömürüsü yapma deniyor. Vergiyi kaçýran kim deniyor, iktidarýn çocuklarý askere gidiyor mu diye cevap yazýlýyor.

Tüm bunlarýn BESâ€⠄¢le vatandaþýn birikim yapmasýyla ne ilgisi var. Biz Ahmet amcadan Fatma teyzeden komþunun n yeni iþe giren oðlundan kýzýndan bahsediyoruz. Bunlarýn birikim yapmasý lazým BES buna yardýmcý olur diyoruz. Hesap kitap yapýp ortaya koyuyoruz.

Bana ne oðlu askere girmeyen muktedirlerin çocuklarýndan.

Biraz daha yazarsak dedeniz yaþýndaki adama küfür edeceksiniz.

34 dakika öncesine ilgi serzeniþe dair belirttik malum bir gerçeði..

Neticede 'iktidarýmsý' harcýyor ya bu BES'leri, oraya buraya teminat bile gösterip ekstra borçlandýrýp,

kaldýraçlý falan takýlýyorlar ya, hah iþ bu sebep mevzu izahýn kadar basit bile deðil..

Yoksa her ne kadar hastane, vapur, cami, kanal, köprü, duble tünel, saraylar,

imam hatip, doktor, eðitim, tersane,..., vesaire

gerekli mi efenim faydalý mý deðil mi ?, diye komik bir þekilde kasýlsa bile mevzu budur

ve herkes için payýna düþen kadardýr da.

Yani Dolar, Euro, faiz, enflasyon böyleyken BES'in beþ katý bilmem kaç katý da

öte yan cebinden çýkmamýþ mý oluyor yani ??, en has hakiki teknikýl BES'cinin bile..

Fayda gelmez aðýzlarýyla kuþ tutsalar nafile, bu devir öyle bir devir artýk.. Hesab et..

Çünkü esas bu hesabediliyor uzun yýllardýr ve artarak þu an..

BES te 3 taraf var:

hukumet: halk tasarruf yapmýyor.. 3 yýl zorunlu olsun.

sigorta þirketleri : halk bu sistemin ne kadar güzel olduðunu anlamýyor.. 3 yýl zorunlu olsun, öðrensin..

halk: fakir, periþan.. ciddi borç içinde..vergisini ödüyor.. kdv ödüyor.. zaten çoðu sgk ya %20 ödüyor emeklilik için.. yaðmalanan iþþizlik fonu için yine her ay ödeme yapýyor %1.. elinde kalanla sofrasýna ekmek koymaya çalýþýyor.. hayatýn temel zevklerini (hobi,sinema, konser, tatil) unutmuþ durumda.. ot gibi yaþýyor. ve ona fikri sorulmuyor..

gazetelerde hukumetin ve sigorta þirketlerinin görüþlerini çarþaf çarþaf görüyoruz..
    ama halkýn görüþleri yok..

burada ise bu zorunluluðu savunanlarýn görüþleri aynen hukumet ve sigorta þirketlerinin argumanlarý..

"your honor, I rest my case"..
    Son düzenleme : discretus; 30-09-2018 saat: 16:49.
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

6.  Alýntý Originally Posted by discretus Yazýyý Oku
    ülkede tasarruf oranlarý düþük deðil, halk fakir ve periþan.. birikim yapamýyor çunku geçinemiyor..halk fakirleþti..

bu konu yerine size tavsiyem toplanan yuksek vergilere raðmen neden akp ye para yetmediðini araþtýrmanýz..

evet.. "3 yýl zorunlu" kararý kötü niyetli bir karardýr.. tasarrufa akp baþlasýn.. halkýn parasý yok..
    Ben size gayet iyi açýkladýðýmý sanýyorum. Ancak siz konuyu siyasete çekerek sulandýrýyorsunuz. Tasarruf oranýnýn düþüklüðü sayýlarla net bir þey ama onu bile yalanlýyorsunuz. Özellikle son dönemde halk gerçekten fakirleþti ama hala kiþi baþý milli gelirde çok ülkeyi geride býrakýr. Fakirlemeden önce de düþüktü tasarruf oranlarý.
    Konuyu siyasete getirecekseniz beni bulaþtýrmayýn. En sevmediðim þey her zaman belirli bir partinin dediði yönde veya tersi yönde görüþ savunmaktýr. Benim kendi doðrularým var. Doðruyu kim yaparsa yapsýn doðrudur.
    Sýrf Akp yaptý diye Chp yaptý diye bir þeye karþý çýkmam ama siz öylesiniz anlaþýlan.

Alýntý Originally Posted by steed1987 Yazýyý Oku
    Ben size gayet iyi açýkladýðýmý sanýyorum. Ancak siz konuyu siyasete çekerek sulandýrýyorsunuz. Tasarruf oranýnýn düþüklüðü sayýlarla net bir þey ama onu bile yalanlýyorsunuz. Özellikle son dönemde halk gerçekten fakirleþti ama hala kiþi baþý milli gelirde çok ülkeyi geride býrakýr. Fakirlemeden önce de düþüktü tasarruf oranlarý.
    Konuyu siyasete getirecekseniz beni bulaþtýrmayýn. En sevmediðim þey her zaman belirli bir partinin dediði yönde veya tersi yönde görüþ savunmaktýr. Benim kendi doðrularým var. Doðruyu kim yaparsa yapsýn doðrudur.
    Sýrf Akp yaptý diye Chp yaptý diye bir þeye karþý çýkmam ama siz öylesiniz anlaþýlan.

hukumetin ve sigorta þirketlerinin benzeri þeyleri söylüyorsunuz..

kira veren ve ayda 5000 tl kazanan bir kiþinin nasýl yaþayacaðýný anlatýn bize..nasýl tasarruf yapacak..

unutmayýn ki ülkede büyük çoðunluk 5000 tl altýnda kazanýyor..

dinliyoruz sizi..

8. Deðerli Discretus,
    Biz ülkede ortalýk güllük gülistanlýk demiyoruz ki. Millet refah içinde yaþýyorda demiyoruz.

Gözü kapalý mevcut veya önceki iktidarlarý hayatýmda hiç savunmadým da. Oy verdiðim parti veya partilerin yanlýþlarýnýda iktidarýn yanlýþlarýnýda eleþtiririm.

Sizin veya diðer arkadaþlarýmýn söylediklerine itiraz etmedim ki ben. Ülkenin durumu iyi, iyiki heryeri beton doldurdular, vatandaþ harika yaþýyor diye bir yazýmda yok. Yüzbinlerle insanýn yoksulluk sýnýrý ve altýnda yaþadýðýný, 2 ayda memleketin yarý yarýya fakirlerleþtiðini bende görüyorum.

Kimsenin veya bir partinin borazanlýðýný yaptýðým yok benim. Bu itham haksýzlýk olur.

Benim demeye çalýþtýðým, tasarruf yapabilecek ekonomik güce ve gelire sahip olanlar için BES iyi bir seçenek olabilir. Adamýn tasarruf etmeye gücü var ve yapmak istiyorsa ve BES’i faydalý buluyorsa , mevcut iktidarý beðenmiyor diye kendisine sunulan bu fýrsatý deðerlendirmesin mi yani? Deðerlendiriyorsa, adamýn siyasi görüþü mevcut iktidarla parelel deðilse dahi sýrf kendisi için faydalý olacaðýný düþündüðü þeyi yapmasýn mý? Yapýyor diye adam taraftarý hiç olmadýðý blr siyasi partinin destekleyicisi konumuna mý gelir?

Yapmayýn Allah’ýnýzý severseniz.

Tasarruf yapmaya gücü olmayana zaten söyleyecek blr þeyim yok.

Sayfa 63/453 ÝlkÝlk ... 1353616263646573113163 ... SonSon

Yer Ýmleri

Yer Ýmleri

Gönderi Kurallarý

• Yeni konu açamazsýnýz
  • Konulara cevap yazamazsýnýz
  • Yazýlara ek gönderemezsiniz
  • Yazýlarýnýzý deðiþtiremezsiniz
  •