Sayfa 65/453 İlkİlk ... 1555636465666775115165 ... SonSon
Arama sonucu : 3622 madde; 513 - 520 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1. BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku
    adamın tasarruf yapıp yapmaması gerektiğini kim belirleyecek..

varsayalım adamın elinde 1000 tl kalıyor olsun.. sizin benzeriniz harcamalardan sonra..size göre bu para tasarruf yapılabilir para..

siz sürekli evinde oturan, eşini sevgilisini bir konsere götürmeyen birisi olabilirsiniz..yemeğe çıkmıyorsunuzdur.. güzel bir şişe şarap içmiyorsunuzdur bir cuma gecesi ailenle veya konuklarınla..

ama ben öyle değilim.. o 1000 tl bana lazım.. insan olduğumu unutmamam için lazım..

boşuna böyle argumanlarla gelmeyin..

bu komik argumanı gazetelerde de okuyorum sigorta şirketleri ve hukumet temsicilerinden..

BES sistem olarak olsun..umrumuzda olmaz..

ama zorunlu olması savunulacak bir şey değil.. despotluktur.. komunist sisteme geri dönüştür..

insanlara yapılan bir ayıptır..
    Tekrar ediyorum Beste değilim ve tavsiye etmiyorum. Devlet kazandığını son kuruşuna kadar harcama yaşlılığında bize yük olma diye istiyor olabilir.
    Peki sizce maaştan yapılan sgk kesintileri, işsizlik fonu kesintileri de aynı mı oluyor bu durumda?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

2. Yazi kime tam anlayamadim ama sayet cevap hakki dogmussa... Sorun zaten BES e insanlari mecbur tutmalari yoksa zaten isteyen girsin istemeyen girmesin. Ben her turlu parami idare edebilirim yeterki gasp olmasin.

3.  Alıntı Originally Posted by ibrahim Yazıyı Oku
    Sayin Ctugrul kendiniz belirtmissiniz yazilarinizda bunu destekliyor ki yas olarak bayagi tecrubelisiniz diyelim.

BES faydalimi zararlimi getirisi azmi cokmu bu konuya hic girmek istemiyorum ama illa gireceksem kendi adima 10 yilda 56 yasina kadar Zorunlu besi her turlu besi yenecegime 100000$ iddiasina girerim.sunuda soyleyeyim degil 100000$ dolar 100 milyon $ imda olsa bir dolar bile zorunlu BES e yatirmam yukaridaki sebepten dolayi.(bes e girmek vatanseverliktir girmeyen vatan hainidir tarzi soylemlere katilmadiginizi soylediginiz icin bu konuyu vatanseverlige getirmiyorum).

Ama daha buyuk sikinti su zorunlu BES nedir ya? Sen once otomotik dedin 2 ay sonra isteyen cikacak dedin baktin olmadi simdi 3 yildan bahsediyorum.3 yil zorunlu BES in deli dumrul vergisi oldugu konusunda mutabikizdir umarim.
    İbrahim bey,
    Öncelikle yapıcı tarzınız için teşekkürler.

Fikirler farklı olabilir. Olmasıda normaldir. Kendi fikrimi kabul etmiyor benimsemiyor diye küfretmek, aşağılamaya çalışmak saçma sapan ithamlarda bulunmak, en basitinden basiretsizliktir. Az önceki çirkin yazışmalar o beyefendi ve benim tarafımdan silindi. Ben kendisini engelledim muhtemelen o da beni engellemiştir. Artık ne yazdığını görmek istemiyorum.
    Hepimizin önce adaplı konuşmayı yazmayı benimsemesi lazım. Klavye delikanlılığı yapmanın alemi yok.

Bu yüzden size tekrar tarz için teşekkürler.

Yukarda belirttiğiniz fikirlerinize saygılıyım.

Alıntı Originally Posted by steed1987 Yazıyı Oku
    Tekrar ediyorum Beste değilim ve tavsiye etmiyorum. Devlet kazandığını son kuruşuna kadar harcama yaşlılığında bize yük olma diye istiyor olabilir.
    Peki sizce maaştan yapılan sgk kesintileri, işsizlik fonu kesintileri de aynı mı oluyor bu durumda?

sgk emeklilik kesintileri isteğe bağlı olmalı..sgK nın emeklilik kısmına her ay aylığının %20 sini (%9 işçi + %11 işveren) veriyorsun..
    bu kadar yuksek bir orana rağmen alınan emeklilik aylığı çok düşük..

bu kesinti normalde bir vergi değil.. vergi haricinde ödediğin bir şey.. ve bunu istersen BES e aktarabilmelisin..

ülkede bu kesinti zaten yapılırken ve halk akp politikları nedeniyle resmen sürünürken "halka tasarruf yapmıyorsun" demek gerçeklerden uzak yaşıyor olmaktır..

neticede: BES tamamen isteğe bağlı olmalı.. SSK kesintilerinde yaşlılık aylığı için kesilen de bence isteğe bağlı olmalı.. isteyen devam etsin devletin sisteminde isteyen BES e aktarsın..isteyen kendi değerlendirsin.. diğer yandan işşizlik sigortası makul bir şey ancak artık 150 milyar tl mertebesinde para birikti ve bu para işçiler için değil hukumetin israfçı politikaları için kullanılıyor.. 20 yıl işçilerden kesilmese bile bu fon yukumluluklerini karşılar.. ama elbette bunu yapmıyorlar.. o nedenle yeni bir vergi halini almış durumda..işçilerden kesilen miktar düşürülebilir orada..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku
    sgk emeklilik kesintileri isteğe bağlı olmalı..sgK nın emeklilik kısmına her ay aylığının %20 sini (%9 işçi + %11 işveren) veriyorsun..

bu kesinti normalde bir vergi değil.. vergi haricinde ödediğin bir şey.. ve bunu istersen BES e aktarabilmelisin..

ülkede bu kesinti zaten yapılırken ve halk akp politikları nedeniyle resmen sürünürken "halka tasarruf yapmıyorsun" demek gerçeklerden uzak yaşıyor olmaktır..

neticede: BES tamamen isteğe bağlı olmalı.. SSK kesintilerinde yaşlılık aylığı için kesilen de bence isteğe bağlı olmalı.. isteyen devam etsin devletin sisteminde isteyen BES e aktarsın..isteyen kendi değerlendirsin.. diğer yandan işşizlik sigortası makul bir şey ancak artık 150 milyar tl mertebesinde para birikti ve bu para işçiler için değil hukumetin israfçı politikaları için kullanılıyor.. 20 yıl işçilerden kesilmese bile bu fon yukumluluklerini karşılar.. ama elbette bunu yapmıyorlar.. o nedenle yeni bir vergi halini almış durumda..işçilerden kesilen miktar düşürülebilir orada..
    Kesinlikle katiliyorum. Mumkun olsa sgk daki emeklilik birikimimi BES e aktaririm. Ama maalesef mumkun degil.

Sent from my iPhone using Tapatalk

6.  Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku

Tamamdır şimdi anlaşılmıştır. Sabaha kadar tartışmanın anlamı yok o halde.Ben tersini düşünüyorum emeklilik kesintileri isteğe bağlı olmamalı.

Şu anda 2 işçiye 1 emekli düşüyor biliyorsunuz. Ve sistem bu haliyle sürdürülebilir değil. Devlet emeklilik meselesini özel sektörün üzerine atmak istiyor. Besin gelişim sürecine bakarsanız önce gönüllü oldu fakat yeterince talep görmeyince otomatik katılım geldi. Şimdi 3 yıl zorunluluk konuşuluyor. Gelir veya gelmez bilemiyorum.
    Devletin amacı bireysel emeklilik sisteminin yaygınlaşıp olgunlaşmasıdır. Gerekli olgunluğa eriştiğinde SGKnon emeklilik kısmını kapatarak/azaltarak Avrupa ve Amerika örneklerinde olduğu gibi çalışanlara herhangi bir emeklilik sistemine kayıt olmayı zorunlu yapacak. Nasıl şu an bir çalışan SGKya kayıtlı olmak zorundaysa o zaman kendi seçeceği bir şirketin BES kayıtlı olması gerekecek.
    O zaman SGK+BES olmayacağı ve istediğiniz BES şirketini kendiniz seçeceğiniz için sanıyorum size mantıklı gelecektir.Ama hiç bir zaman isteğe bağlı olmayacak mutlaka bir BESiniz olması gerekecek.
    Şu anda bu sisteme geçsek sizce kaldırır mı? Dese ki devlet SGKyı kaldırıyorum her çalışan kendi seçeceği BES ile emekli olacak yeni emekli olacaklara devlet emekli maaşı vermeyecek şirketler verecek dese bence henüz o olgunluğa erişmedik.

7.  Alıntı Originally Posted by asuGaGuGa Yazıyı Oku
    10 sene ve 56 yasini beklemeyenin BES’ e girme amacini anlamiyorum. Stopaj vs denmis, yok efendim 5 sene sonra ne olurmus. Anlamakta sikinti var sanirim. 56 yas ve 10 sene beklemeyecek olan zaten BES’e girmesin. Anlasilamadim sanirim, tekrar koyuyorum.

bireysel emeklilik https://eksisozluk.com/entry/67760679

10 sene sonra 56 yasindan buyuk olacak bir yakininiza actirin, tavandan odeyin, en riskli fonlara girin. Ytd

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,050
    Bireysel vergi beyannamesinde, BES primleride vergiden düşülüyor sanırım. Beyan edilen gelirin %15'ini ve asgari ücretin yıllık tutarını aşmamak şartı var. http://www.gib.gov.tr/node/85468
    Vergi indirimi açısından ciddi avantaj var. Bu konuda bilgisi olan var mı,?
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

Sayfa 65/453 İlkİlk ... 1555636465666775115165 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •