Special Days Image
Sayfa 69/453 İlkİlk ... 1959676869707179119169 ... SonSon
Arama sonucu : 3620 madde; 545 - 552 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

Evet eminim. Hatta az yazmisim. 25 lira 21,81 olmus. asagidaki linkten AMF - KATKI EMEKLILIK YATIRIM FONU(allianzda devlet katkisinin toplandigi fon. Fon bilgilerinde okuyabilirsin.)'nu sec. Orada tarihleri 29 aralik 2017 ve 28 eylul 2018'i secersen fonun %12.763 dustugunu goreceksin. 25'i de 0.87237(1-0.12763) ile carparsan 21.809 yapar.

https://www.allianz.com.tr/tr_TR/uru...fonlari.html#/

size ait bir hesaplama varsa, lutfen beni de aydinlatin. Ogreneyim.

Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku
    gösterdiğin hesap BES in üstünlüğünü göstermiyor..

altın alan birisi de aynı getiriyi elde eder..

veya dolar alan ve eurobond yatırımı yapanda keza benzer ve hatta daha iyi getiri sağlayabilir uzun vadede..

mevduat mesela kaybettirmedi nominal olarak.. öyle yada böyle faiz getirisi vardı..

ama devlet katkısı ekside , ayrıca 25 liranın 9-10 ayda 21.37 olduğuna eminmisin ? daha alt bir seviye olmasın o ??..

ayrıca 25 lirana (ve hatta tüm fon varlığına) sürekli işletim masrafı uygulanacak.. 15-20 yıllık projeksiyon yap istersen bunun için..

Alıntı Originally Posted by asuGaGuGa Yazıyı Oku
    Evet eminim. Hatta az yazmisim. 25 lira 21,81 olmus. asagidaki linkten AMF - KATKI EMEKLILIK YATIRIM FONU(allianzda devlet katkisinin toplandigi fon. Fon bilgilerinde okuyabilirsin.)'nu sec. Orada tarihleri 29 aralik 2017 ve 28 eylul 2018'i secersen fonun %12.763 dustugunu goreceksin. 25'i de 0.87237(1-0.12763) ile carparsan 21.809 yapar.

https://www.allianz.com.tr/tr_TR/uru...fonlari.html#/

size ait bir hesaplama varsa, lutfen beni de aydinlatin. Ogreneyim.
    ispat böyle mi yapılıyor

en iyi getiri BES dediniz.. ama ispatı sadece kendi rakamlarınızı vererek yapıyorsunuz..

diğer alternatifler (BES harici) iddianizın ispatında neden kullanılmıyor.?.

ayrıca 1-5-10 yıl gibi orta-uzun vadede bu değerlendirmenin içinde olmalı.. bu haliyle ifadeleriniz (iddianız) bir "sitting duck"...
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

Iste bu tarafi sizden bekliyorum. Daha iyisi varsa lutfen yazin ogrenelim.

ispat böyle mi yapılıyor

en iyi getiri BES dediniz.. ama ispatı sadece kendi rakamlarınızı vererek yapıyorsunuz..

diğer alternatifler (BES harici) iddianizının ispatında neden kullanılmıyor..

ayrıca 1-5-10 gibi orta-uzun vadede bu değerlendirmenin içinde olmalı.. bu haliyle ifadeleriniz (iddianız) bir "sitting duck"...

Iste bu tarafi sizden bekliyorum. Daha iyisi varsa lutfen yazin ogrenelim.
    iddia eden sizsiniz..

hatta "Kimse BES'ten daha iyi getiri elde edemez" şeklinde büyük bir iddia ortaya atıyorsunuz..

normalde sizin gibi iddialarda bulunulmaz zira kişiler çok güzel getiriler elde ediyorlar farklı enstrümanları (BES dışı) kullanarak..

iddia makamısınız ama ispatlayamıyorsunuz..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

Hipotezim bu: "kimse BES'ten daha iyi getiri elde edemez"

Bu hipotezi curutmek icin herhangi bir finansal enstrumanin(1 adet yeterli) BES'ten daha iyi bir performans gostermesi gerekir. Bu enstruman bulundugunda benim iddiam curutulmus olur. Zaten bir sey demem rakamsal olarak gosterildiginde, yanilmisim derim tabiki de. Bundan gocundugum falan yok. BES babamin oglu degil.

Ha diyeceksiniz bu hipotezi neden kurdunuz. Tabiki de parami daha iyi yonetebilmek icin yillardir olcuyorum, hesapliyorum. Bir insan altina yatirim yapmak isterse, BES altin fonu daha iyi getiriyor. Bir insan hisseye yatirim yapmak isterse BES hisse fonu daha iyi getiriyor. Tahvil vs. de de bu durum gecerli. Yazdiklarimin hepsini tek tek rakamsal olarak gosterebilirim.

Ama: ben hakliyim demiyorum. Sadece yatirim konusunda rakam konusmayanlari dikkate almayin. Paranin oldugu yerde rakam mutlaka olmalidir.

iddia eden sizsiniz..

hatta "Kimse BES'ten daha iyi getiri elde edemez" şeklinde büyük bir iddia ortaya atıyorsunuz..

normalde sizin gibi iddialarda bulunulmaz zira kişiler çok güzel getiriler elde ediyorlar farklı enstrümanları (BES dışı) kullanarak..

iddia makamısınız ama ispatlayamıyorsunuz..

Bir ornek:

Hipotez: 2.den buyuk her cift sayi 2 adet asal sayinin toplamidir.

4=2+2
    6=3+3
    8=5+3
    10=5+5
    12=7+5

bu hipotezin curutulmesi icin bir adet aksi ornek yeterlidir. Aksi halde sonsuz kadar alternatif icinde hepsini ispatlamam mumkun degil tabiki de.

Hipotezim bu: "kimse BES'ten daha iyi getiri elde edemez"

Bu hipotezi curutmek icin herhangi bir finansal enstrumanin(1 adet yeterli) BES'ten daha iyi bir performans gostermesi gerekir. Bu enstruman bulundugunda benim iddiam curutulmus olur. Zaten bir sey demem rakamsal olarak gosterildiginde, yanilmisim derim tabiki de. Bundan gocundugum falan yok. BES babamin oglu degil.

Ha diyeceksiniz bu hipotezi neden kurdunuz. Tabiki de parami daha iyi yonetebilmek icin yillardir olcuyorum, hesapliyorum. Bir insan altina yatirim yapmak isterse, BES altin fonu daha iyi getiriyor. Bir insan hisseye yatirim yapmak isterse BES hisse fonu daha iyi getiriyor. Tahvil vs. de de bu durum gecerli. Yazdiklarimin hepsini tek tek rakamsal olarak gosterebilirim.

Ama: ben hakliyim demiyorum. Sadece yatirim konusunda rakam konusmayanlari dikkate almayin. Paranin oldugu yerde rakam mutlaka olmalidir.
    neden bu enstrümanı siz göstermiyorsunuz.. ??

iddia eden sizsiniz..

görüldüğü kadarıyla interneti de kullanabiliyorsunuz.. dolar, mevduat faizi (tl ve dolar), eurobond ve hisse ler (endeks otuz--garan-tuprş gibi onemli ve kar eden kagıtlar) ve hatta dunya borsalarına ve emtialara endeksli yerli fonlar var..

bunların dataları kamuya açık.. iddia ediyorsunuz.. ama bunları kullanarak kendi iddianızı ispatlayamıyorsunuz..

zira ispatlanamayacak bir arguman sizinki.. BES te herhangi bir sihir yok.. BES fonları yukarıda saydığım enstrümanları bir şekilde kullanarak getiri elde etmeye çalışıyor, üstelik fon değiştirme sayısı kısıtlı..optimum zamanlamadan uzak biçimde yani..

bu enstrümanların aynısını kendi insiyatifleri ile ve bir kısıtlama olmadan kullanan bir sürü insan var.. bunlar muazzam getiriler elde edebiliyorlar..

iddiada bulunuyorsunuz ama kamuya açık datalarla ispatlayamıyorsunuz..

hipotez filan laf kalabalığına gerek yok ki !

"dunya düzdür" demekten ne farkı var sizin söylediğinizin.. iddia ortaya atıp başkalarının aksini ispatlamasını beklemek bu yaptığınız..

dunyanın duz olmadığını mı ispatlamaya çalışacak insanlar ?, başka işleri yokmuş gibi..

dunyanın yuvarlak olduğunu biliyoruz sonuçta .

Sayfa 69/453 İlkİlk ... 1959676869707179119169 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •