Sayfa 70/467 İlkİlk ... 2060686970717280120170 ... SonSon
Arama sonucu : 3736 madde; 553 - 560 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1.  Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku
    iddiada bulunuyorsunuz ama kamuya açık datalarla ispatlayamıyorsunuz..

hipotez filan laf kalabalığına gerek yok ki !

"dunya düzdür" demekten ne farkı var sizin söylediğinizin.. iddia ortaya atıp başkalarının aksini ispatlamasını beklemek bu yaptığınız..

dunyanın duz olmadığını mı ispatlamaya çalışacak insanlar ?, başka işleri yokmuş gibi..

dunyanın yuvarlak olduğunu biliyoruz sonuçta .

SM-C5010 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2. BES Altın fonları için doğrulanabilir . Bu fonlar sonuçta min 80% altına dayalı varlıklara yatırmak zorundalar . 25% devlet katkısı ile gram altını geçebilir . Yani BES Altın fonu > Gram altın > Altın yatırım Fonu olabilir . BES taraftarlarının çılgınca destekledikleri altın denklem budur . Fakat mesela BES hisse fonları konusunda aynı durum söz konusu olamaz . Listede ANS var ( Ageon emeklilik ) , 5 yıllık getirisi 38,25 % , bu fon türünde en yüksek getiriyi AZH - Allianz sağlamış = 78,20 % / 5 yıl . Hadi üstüne 25% devlet katkısına koy , 100 'e tamamlayalım . Sanıyorum ki 5 yılda temettüsü , hisse getirisi 100% aşmış bir çok hisse halen vardır .

Alıntı Originally Posted by enkahramanrıdvan Yazıyı Oku
    BES Altın fonları için doğrulanabilir . Bu fonlar sonuçta min 80% altına dayalı varlıklara yatırmak zorundalar . 25% devlet katkısı ile gram altını geçebilir . Yani BES Altın fonu > Gram altın > Altın yatırım Fonu olabilir . BES taraftarlarının çılgınca destekledikleri altın denklem budur . Fakat mesela BES hisse fonları konusunda aynı durum söz konusu olamaz . Listede ANS var ( Ageon emeklilik ) , 5 yıllık getirisi 38,25 % , bu fon türünde en yüksek getiriyi AZH - Allianz sağlamış = 78,20 % / 5 yıl . Hadi üstüne 25% devlet katkısına koy , 100 'e tamamlayalım . Sanıyorum ki 5 yılda temettüsü , hisse getirisi 100% aşmış bir çok hisse halen vardır .
    Illa ki vardir. Gecmise bakarak en iyiyi secebiliriz her zaman. Imkb100 ‘un 5 yillik getirisi %30,18. Aegon da bence iyi getiri saglamis. Imkb100 yatirim yapan biri 5 yilda bese gore cok as getiri saglamis. Iddiamin arkasindayim. Henuz “kendi basima 3’e 5’e katladim” diyen biri ile karsilasmadim. Bu sebeple varsa iddiasi olan yazsin diyorum

Sent from my iPhone using Tapatalk

Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    paylaştıkya yılbaşında 40,000 TL başlangıç portfoyu 254,000 TL kar

Topla 254+40 = 294,000 TL % sini siz hesaplayın.
    Helal olsun, tebrik ederim Erhan Bey.

Duhul
    Oct 2018
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    99
    Blog Entries
    3
    Merhaba arkadaşlar, kendi anladığım şekilde BES'i ve BES yatırımının getiri örneğini yazdım. (örnek gerçek yaşam verisidir)

Bireysel Emeklilik Yazı Dizisi – 1
    Bireysel Emeklilik Sistemi tabirini yeni duymuş herkesin kafasında üstteki soruların bir ya da bir kaçı oluşabilir. Bu sorulara bir cevap verme amacı ile bu yazıyı detaylandıracağız. Sorularınız var ise aşağıda sorabilirsiniz.

Yazının daha okunabilir olması amacıyla, Bireysel Emeklilik Sistemine yazının kalanında BES diyeceğim. BES sistemi aslında Türkiye dışında bir çok ülkeden uzun yıllardır uygunlanmaktadır. Örneğin, ABD’de insanların büyük bir bölümü 401K denilen kendilerinin biriktirdiği ve şirketlerinin de katkıda bulunduğu emeklilik sistemi ile çalışma hayatını noktalar. Türkiye yapısı itibariyle seçim öncesi oy için yapılan, salak saçma emeklilikler sebebi ile devlet destekli emeklilik sistemine batmıştır. Bundan 15 yıl öncesine kadar 39-40 yaşında emekli olup, 85 yaşına kadar devletten geçinen onlarca insan vardı. Hala da bu insanlar yaşıyorlar.Hayatlarının en verimli çağında emeklik olup, çalışanların sırtına vergi yükü yüklüyorlar. Neyse ki 2000’lerde emeklilik yaşı ileri atıldı ki, Türkiye devleti’nin sosyal ödemeler yükü ile çökmesi önlendi.

Fakat, hala yük büyük etrafınıza bakın. Hayatı boyunca 1 TL direkt gelir vergisi ödememiş, bir sürü insan emekli maaşı ile yaşamaktadır.
    2000’lerde devlet sadece kendisinin ödediği sosyal güvenlik sistemi ile önümüzdeki 20-30 yıl içerisinde büyük bir sıkışmaya gideceğini anladı. Özel emeklilik sigortaları ile bireysel ödenen emeklilik sigortalarını teşvik etmeye başladı. Devlet, önümüzdeki 20-30 yıl içerisinde yaşlanan nüfusu ile gerekli vergiyi alamayacağını dolayısı ile emekli maaşlarının da ufacık kalacağının farkında. Buna istinaden bizim gibi bilinçli insanlar da devlet destekli emeklilik sistemlerine yatırım yapıyor.

Bireysel Emeklilik sistemi ilk çıktığında;
    Maaşa tabi çalışanlar ödedikleri BES primlerini gider gösterebiliyor ve vergi matrahından düşebiliyorlardı. Bu vergi düşüşü çok faydalı bir teşvikti çünkü, beyaz yaka çalışanlar bir kaç ay içerisinden %35 gelir vergisine çıktıları için; ödedikleri 300 TL’nin 100 TL’sini devletten %50 destek olarak alıyorlardı. Bir çok beyaz yaka da bu dönemde BES’e girmiştir. Devlet, 1 Ocak 2013 itibariyle – kendince – çok akıllı bir iş yaptı ve BES’teki ödemelerin vergiden düşülmesini kaldırdı. Artık beyaz yakalara neredeyse %50 BES desteği artık olmayacaktı. Fakat, ülkemizde finansal okur yazarlık “0†olduğu için neredeyse kim bunu anlamadı. Yine de devlet teşvik vermeye devam etmek için, daha kapsamlı bir destek olan %25 devlet katkısını devreye aldı. Artık, aylık brüt asgari ücrete kadar olan BES ödemelerinizde, %25 devlet katkısı alabiliyorsunuz. Fakat eskiden her ay sonu, reel olarak cebinizde gördüğünüz vergi indirimi devlet, %25’lik katkısı ile zor bir zaman planına bağladı.

BES’te girdikten sonra devlet katkısının %15’i her an,
    10 yıl sonra %60’ını,
    10 yılı doldurmuş ve 56 yaşını geçmişseniz hepsini almaya hak kazanıyorsunuz.
    Devlet, kendi verdiği katkıyı hazinenin TL tahvil ve bonolarında tutuyor. Böylece devlet tahvillerini de uzun süre taşımış oluyorsunuz. Şu anki tahvil faizlerinin %28’lerde olduğunu düşünürseniz, uzun vadede iyi prim yapacağı garantidir. Bugün aile olarak eğer 100 birim para biriktireceksek ve 100 birim aylık asgari ücretin brüt tutarı olan 2.200 TL’yi geçmiyorsa; direkt olarak BES’e yatırıyoruz.

Neden?
    Çünkü, bugün BES’ yatırdığımız 2.000 TL ile Dolar ($)’a endeksli amerikan borsa fonu alabiliyoruz. Hem Amerikan borsanın uzun vadeli getirisi olan %8-9 büyümeden faydalanıyor hem de paramızı dolar olarak tutarak Türkiye’nin enflasyon/faiz sarmalından kaçıyoruz. Veya direkt tahvil/faiz/hisse fonu alabiliyoruz.

Faizi %25 alalım. 500 TL faiz getirisi geliyor.
    Diğer taraftan, 2.000 TL’ye karşılık devlet 500 TL katkı veriyor.
    Bunu tahvile endeksliyor ki tahvil faizlerini %25 alalım. 1 yıl sonunda bu para da 625 TL ediyor. Özetle, yatırdığımız 2.000TL + 500 TL (faiz) + 500 TL(devlet Katkısı) + 125 TL (devlet katkısı getirisi) = 3.125 TL oluyor.
    Elde ettiğimiz getiri neredeyse %62,5 yıllık. Bu rakam inanılmaz bir birikim rakamı. Bir yılda ödediğiniz BES tutarı 24.000 TL ise, katkı olarak da 15.000 TL alıyorsunuz ve toplam birikim 39.000 TL ediyor. Harika değil mi?

Eksiler
    BES’in dezavantajları da var tabii ki;

Komisyon kesintisi (yönetim gideri, fon gideri)
    Yönetim gideri kesintisi pazarlıkla “0†lanabiliyor.
    Fon gideri kesintisi ise maalesef hep var ve %1-2 arasında değişiyor. Aslında firmalar kar edilen tutarın ciddi bir kısmını alıyorlar
    Devlet katkısı için minimum 10 yıl ya da 56 yaşını beklemek lazım ki; para acil gerekirse maalesef bu haklardan faydalanamıyorsunuz.
    Gerçek Yaşam Verisi
    Bu yazıyı yazmadan önce uzun zamandır BES’e dahil ettiğim bir arkadaşımızın fon performansları ve toplam getirisine baktık. Geçtiğimiz 5 yıl içerisinde cebinden sadece 38.500 TL BES ödemesi yapmış;

Seçtiği fonlardan elde ettiği getiri ise 43.500 TL olmuş.
    Devletten aldığı katkı ise şu an 9.500 TL civarında.
    Devlet katkısının getirisi ise 450 TL olarak kalmış, (tahvillerin son 3 ayda %20 değer kaybından dolayı)
    Sonuçta, 38.500 TL ödemiş; toplamda 91.950 TL birikimi olmuş.
    EVET hepsine hak kazanmadı henüz ama, kazandığı bile şu an için çok iyi bir miktar.
    Baş Ekonomi Yazarı @minikyolculuk
    Değer Yatırımcısı,VIOP Trader,SK007 Hisselerini takipçisi -

6.  Alıntı Originally Posted by asuGaGuGa Yazıyı Oku
    VIOP'ta islem yapana zaten diyebilecegim bir sey yok. BES'te VIOP gibi bir secenek zaten yok. BES 'le VIOP'u kiyaslayamiyorum. Ama bu getiriyi elde edene her turlu sapka cikaririm. Tebrikler. Siz daha buyuk oynuyorsunuz.
    "Olağanüstü iddialar, olağanüstü kanıtlar gerektirir."
    Marcello Truzzi

sayın hocam Siz; "Kimse besten daha iyi getiri sağlayamaz" sözünüze istinaden paylaştım.

Vıopta piyasalardan farklı değil oradada alıp satıyorsunuz tek farkı size kaldıraç imkanı vermesi. Bunuda ister kullanırsın ister kullanmazsın sana kalmış.

Şu kadar kazandım ben besten daha iyi desem kimse inanmayacaktı o yüzden paylaşma gereği duyuyordum nihayetinde iddanızda büyük benim iddaamda büyük o halde kanıtında hesap özeti olması gerekiyordu.

Amacım tebrik edilmek değil sadece ufkunuzu genişletmeniz. Yani birşeylerin mümkün olabildigini görebilmek imkansız yapamazsın edemezsın beceremeyiz olmaz. Bunları hayatımızdan uzak tutmak.

Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

7.  Alıntı Originally Posted by asuGaGuGa Yazıyı Oku
    Hipotezim bu: "kimse BES'ten daha iyi getiri elde edemez"
    Bu hipotez yüz kişide 1 kişi için geçerli olabilir.

Ben 2 yıl kadar önce bes ten çıktım eşim devam ediyor.

Ben BES ten aldığımı önce hisseye, sonra dövize yatırdım.
    Eşimi anadolu hayat döviz fonuna geçirdim.

Tahmin edin açık ara kim daha karlı?

Kimse daha iyi getiri elde edemez demeniz için, BES e para yatıranların yatırımlarının erimemesi, en azından banka getirisi kadar bir artış olması lazım.

Şimdi fonları takip edip değiştirmek lazım Vs vs diyeceksiniz.

Benim hipotezim bu konuda,

Her kim BES fonlarını takip edip, fonları değiştirerek getirisini arttırmak istiyorsa kişi bunu BES üzerinden değil kendisi yaparsa, getirisi daha fazla olur.

Bana devlet katkısı demeyin. 1700 ü hak edilmiş 11 bin küsür devlet katkısının 5,5 yılda bana getirisi 500 TLsı. Yani 5 yılda yarı yarıya erimiş katkı.

Herkesi tenzih ederek bizim ailede BES in tanımı,

B ireysel
    E nayi
    S istemi.

Daha öncede yazdım. Eğer bir şirkette çalışıyor ve işvereniniz sizin için BES e az çok katkı veriyorsa mantıklı.

Ancak fonlardan,yatırımdan, hisseden, kurdan Vs anlamayıp hiç takip etmeden sadece devlet katkısı için reklamlara bakarak para yatıran kac kisi var bir bakın.

Şirketler komisyonlarını alıyor başka birşey yaptıkları yok. Bu mudur yani fon yönetimi.

Benim 10 yaşındaki oğlumda bu fonları böyle yönetir.

8. Fonların da değiştirme sınırı vardı her sene max 5 kere gibi...Eskiden ben çıktığımda BES ten...Hala öyle mi ?

Sayfa 70/467 İlkİlk ... 2060686970717280120170 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •