Sayfa 77/453 İlkİlk ... 2767757677787987127177 ... SonSon
Arama sonucu : 3623 madde; 609 - 616 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1. Güzel haber...Eski başlıkta konuyu takip eden arkadaşlar da biliyor, bu konuda son 3 yıldır ciddi mücadele vermekteyiz BES şirketlerine karşı...Son 1 şey kaldı abi, o da kurum değiştirmelerin e-devlet üzerinden ayrı bir uygulama ile çok hızlı bir şekilde yapılması ve fon değişiklik hakkının 10-12 aralığına yükseltilmesi...

BES yatırımcılarına hayırlı olsun...Bizim gibi erken girenler için geç kalmış şeyler bunlar ama sistemin daha sağlıklı bir altyapıya kavuşması konusunda ilerlemeler gayet umut verici...

2.  Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    Mükemmel bir haber, geç bile kaldılar.
    Neden? BES'in içerisinde, BES dışında yatırım hesabımızdan alınabilen fonlardan çok farklı veya özel bir fon var mı?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
     Alıntı Originally Posted by Miriel Yazıyı Oku
    Neden? BES'in içerisinde, BES dışında yatırım hesabımızdan alınabilen fonlardan çok farklı veya özel bir fon var mı?
    blogumda ve yurtdışı borsa başlığında yazmıştım. Ak portföyün yurtdışı fonları getiri açısından yeterli.
    tüm yatırım ve emeklilik fonları tek havuz olursa rekabet artar. Uygulama ne zaman devreye girecek bakalım.
    allianz da yurtdışına endeksli alr fonu var ama yabancı hisse oranı düşük.
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

4.  Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    blogumda ve yurtdışı borsa başlığında yazmıştım. Ak portföyün yurtdışı fonları getiri açısından yeterli.
    tüm yatırım ve emeklilik fonları tek havuz olursa rekabet artar. Uygulama ne zaman devreye girecek bakalım.
    allianz da yurtdışına endeksli alr fonu var ama yabancı hisse oranı düşük.
    Ben haberi yanlış anlamışım, özür dilerim.

Bütün fonların BES'ten alınabilecek olması güzel haber gerçekten; ben BES fonları BES dışındakilere açılacak şeklinde algılamıştım ilk başta.

BES sisteminin gerçekte ne anlama geldiğini unutmamak için son dönemdeki bir haberi tekrar buraya alalım..uzun süredir duyuyorduk.. her seferinde olduğu gibi bu gibi şeyler ilk once sızdırılıyor sonra birden bir realite olarak kanunlaşıyor.. milleti ürkütmeden yapmaya "özen" gösteriyorlar...ilgili haberde bunun kimin başının altından çıktığını da güzelce gösteren bir bölüm var.. Türkiye Sermaye Piyasaları Birliğinin hükümet nezdinde lobi yapması durumu yani.. evet.. akp (hükümet) ve BES şirketleri el ele vermiş durumdalar..

https://www.haberturk.com/iste-yeni-...53890-ekonomi#

Yeni Ekonomi Programı'nda Bireysel Emeklilik Sistemi'nin (BES) üç yıl boyunca zorunlu hale getirileceği öne sürüldü. Hali hazırda sisteme otomatik dahil edilen çalışanların ilk 2 ay içinde cayma hakları bulunuyor
    ...
    Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) Başkanı Erhan Topaç da 11 Eylül'de Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) cayma hakkı süresinin 2 aydan 2 ila 3 yıla çıkarılması için SPK'ya talepte bulunulduğunu açıklamıştı.
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

6. Mardin´de bir depoda 30 ton soğan ele geçirildi.
    https://www.haberturk.com/mardin-hab...-ele-gecirildi

Objektif bir değerlendirme yapalım üstteki haberde göreceğiniz üzere, bu yapılan serbest piyasa ekonomisine müdahledir.

Soğan üreticisi olsanız bunu ister stoklar daha sonra satarsınız ister hemen satarsınız isterseniz stoklamadan faiş fiyatlarla satmaya kalkarsınız.

Tüm bu yaptığınız hareketler sizin aldığınız riskle doğru orantılıdır. Malı üretip 3 ay sonra fiyatların yükseleceği ebklentisiyle bekler 3 ay sonrasında satışa çıkartırsınız 3 ay sonra beklediğinizin tersine fiyatlar düşersede zarar edersiniz. Bu sizin üretici olarak aldığınız bir risktir. Belkide satacağınız soğan arz talep dengesizliği yüzünden elinizde de patlayabilir.

Dolayısıyla bir mala vay efendim sen bunu niye stokladın diye el koymanız adil değil, doğru değildir. Serbest piyasada isteyen istediği fiyattan satar. Eğer bir müdahle yapılacaksa herşeye yapılmalı.

Üreticinin soğanı üretirken katlandığı maliyete müdahle edip yaw bu soğan üreticisi adam benzin fiyatları yüzünden maliyetleri artıyor bu adam soğan 3 lira değil 5 liraya satacak dur ben benzin fiyatlarına müdahle edeyim dediniz mi ?

bu adam çoluğunu cocugunu beslemek için ürettiği soğanı stoklayıp soğan fiyatları yükselecek beklentisiyle bekletip daha sonra satarak yüksek kar marjı elde edecek bunu engellemek için. Bu adamın çoluğunun cocugunun aç kalmaması ihtiyaçlarını karşılaması için ben okul masraflarına müdahle edip fiyatlarını düşürüyorum ekmeğe müdahle edip fiyatlarını düşürüyorum tohuma müdahle edip fiyatını düşürüyorum efendim diğer her ne masraf varsa bunlara ele geçirip fiyatlarını düşürüyorum dediniz mi ?

Demediniz o halde soğan üreticisinin soğanlarını ele geçiriyor olmanız ne kadar doğru, Adam bu malı kaç lira maliyetle üretti haberiniz var mı ? Belki de 3 ay sonra satacağı soğandan elde edeceği kar ancak aç karnını doyurmaya yetecek belkide 3 ay sonra tüm fiyatlar yukarı gidecek ? E bu üreticinin suçu günahı ne ?

Bizlerde sizlerde enflasyon olacak yükselecek beklentisiyle dolar stoklayıp 3 ay sonra satıp aç kalmamak için bir denge kurmuyormuyuz. Ne yapacaklar yani eve gelip 30,000 bin dolar ele geçirildi, diye manşetmi atacaklar

Örnegin ben enflasyondan korunmak için elime geçen para ile arsa alıyor 3 ay sonrada fiyatı yükselecek beklentisiyle bekletiyor ve satıyorum. Dur efendim sen arsayı alıp bekletemezsin aldıysan hemen satmalısın yoksa arsanı ele geçiririm mi diyecekler.

Yani aynı şey arkadaşlar ha soğan stoklamışsın ha tarla stoklamışsın ha dolar stoklamışsın. hepsininde parasal bir karşılığı var ve serbest piyasa ekonomisi bu yüzden serbesttir. herşeyin fiyatını arz talep dengesi belirler.

Burada kişi bir risk alır fiyatlar yükselmezse zarar eder yükselirse kar eder.

Ödediğimiz vergiler niçin yükseliyor ? gelecekte ekonomi daralmasın diye. Devlet gelecekte fiyatların enflasyonun yükseleceği BEKLENTİSİ ile şimdiden vergileri arttırıyor. Yani bir nevi soğancının soğanları stoklaması gibi.

o halde yükseltilen vergileride ele geçir ve halka dağıt öyle değil mi ? Vergilerede el koysanıza benzinede el koysanıza doğal gaza elektiriğe suya niçin zam yapılıyor. Gelecekte enflasyon artacak kar marjımızı koruyalım diye. Onlarada müdahle et de soğan üreticisine mudahle etme hakkın olsun veya ona haklı olarak de ki ben senin için şunlara şunlara mudahle edip indirdim. Gözün doysu hala neyin stoğunu tutuyorsun deme hakkın olmasa bile ben sana hak yine veririm.

Ama senin yaptığın çifte standarttır. İşine gelen yerler stoğklarını tutuyor işine gelen yerler zamlarını yapıyor. İşine gelmeyen yerleride ELE GEÇİRİYORSUN! Niçin demir üreticisi bir fabrikanın stoklarındakı malı kontrol etmiyorsun.

Niçin fabrikaların elindeki stokları ele geçirmiyorsun. bu yapılan haksızlıktır serbest piyasa ekonomisine müdahledir çifte standarttır haksızlıktır.

Şimdi benden istenen ise Bes'e para yatırmam ha ??????? yarın manşete şöyle atılacaktır.

5 Yıldır BES sistemine yatırım yapan erhan açıkgöz Dolar fonuna yatırım yapıp doların yükselmesi dolayısıyla enflasyonu arttırıcı etki yarattığı için parasına el koyulmuştur.

Sevgili atv izleyici kardeşlerim ise bu haberin ardından helal olsun işte böyle olacaksınız diye alkış tutar. Adamlar gözümüzün içine baka baka bizi salak yerine koyuyorlar.

Geçen izledim mazot fiyatlarını koymuşlar brazilyada almanyada bilmem nerede fiyatları TL ye çevirip bakın 8 lira demişler. Muhtemelen de atv severler vahy be gördün mü bak aslında türkiyedeki daha ucuz bile kalmış helal olsun aslanlarıma filan diyorlardır.

Yaw şöyle düşünüyorum ben bu haberi hazırlarken vallahi billahi utanırım. BU resmen dalga geçmek halkı salak yerine koymaktır utanırım yani bunu naıl yayınlayacam abi millet bu kadar cahil almanyada asgari ücretin kaç oldugunu bilmeyecek biz milletin aklıyla alaymı edeceğiz kim izler abi bizim kanalı diye aklımdan geçiririm yaw.

İşin garip tarafı demekki baya sağlam çalışıyor ki böyle haberler artarak devam ediyor. İçimden diyrum ulan hala izleniyorsa bunlar demekki bunların söylediklerine gerçekten sorgusuz sualsiz ve afedersiniz cahilce inan bir sürü vatandaşımız var ya.

Böyle bir ülkede böyle haberin çıkıp bunların alkışlandıgı ve inandırıldıgı bir ülkede Ben BİREYSEL EMEKLİLİK sistemine yatırım yapacağım ha.

Akıl ve mantık dışı abi vallaha aklım almıyor benim. Sisteme girenler için diyecek sözüm yok zaten girmişler benimde babamın 2 adet besi var. onlar zaten girmiş artık geri dönüşü pek yok. Ama yeni girecekler lütfen tekrar tekrar düşünsün. Belkide başınıza hiçbirşey gelmeyecek bilmiyorum ama aldığınız riskin çok yüksek oldugunu görün bilin diye anlatıyorum.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

7. Serbest piyasa ekonomisine inanan, biraz da üretim, tüketim arz talep dengesi bilen insanların soğan patates vs haberlerine üzülmemesi imkansız...1-2 ay önce de fırıncı fiyat kontrolleri, market bakkal zabıta haberleri vardı.

Ne bu haberleri yapan, ne de izleyen çoğunluk salak değil. Mesele “ bakın bazı fırsatçılarla mücadele ediyoruz, elimizden geleni yapıyoruz†havası vermek...konu %3-5 fazla oy alabilmek, hepsi bu.

Muhalefet cılız, cılız Olan sesi de basın, yayın, medya iletişim araçlarında kısılıyor...böylece etkisi olmuyor pek.

Özetle fazla üzülmeye gerek yok, ülkemizin gelişmişlik düzeyi bu maalesef.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

Sayfa 77/453 İlkİlk ... 2767757677787987127177 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •