Special Days Image
Sayfa 79/453 İlkİlk ... 2969777879808189129179 ... SonSon
Arama sonucu : 3620 madde; 625 - 632 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1. Fon seçerken dikkat etmek lazım...

2. Hazine ve Maliye Bakanlığınca, Türkiye'nin en büyük varlığa dayalı menkul kıymet (VDMK) ihracının başarıyla tamamlandığı ve söz konusu ihraca 118 farklı yatırımcıdan toplam 2,43 kat talep geldiği bildirildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası AŞ'nin kurucusu olduğu Varlık Finansmanı Fonu (Fon) tarafından nitelikli yatırımcılara yönelik gerçekleştirilen Türkiye'nin en büyük VDMK ihracı bugün başarıyla tamamlandı.

Aktif Yatırım Bankası, Garanti Yatırım, Halk Yatırım, Vakıf Yatırım ile Ziraat Yatırım tarafından sonuçlandırılan ihraca 118 farklı yatırımcıdan toplam 2,43 kat talep geldiğine işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Türk sermaye piyasaları için birçok ilki temsil eden ihraca talep, ağırlıklı olarak bankalar, emeklilik yatırım fonları, yatırım kuruluşları ve sigorta şirketlerinden gelirken kaynak kuruluş olan 4 bankaya ihraç büyüklüğü kadar likidite sağlanmış oldu. Toplam 3,15 milyar lira nominal değerli, 5 yıl vadeli, 3 ayda bir sabit kupon ödemeli VDMK'ların tamamı 4-6 Aralık 2018 tarihlerindeki talep toplanmasından sonra 7 Aralık 2018 tarihinde satılarak yatırımcıların hesaplarına aktarıldı. Ziraat Bankası, Halkbank, VakıfBank ve Garanti Bankası'nın yüksek kaliteli varlıklardan teminat havuzu oluşturup ihraç ettiği ipotek teminatlı menkul kıymetlere (İTMK) yatırım yapacak olan Fon'un VDMK yatırımcılarına yapacağı ödemeler bu İTMK'ların sağlayacağı nakit akışlarından sağlanacaktır."

Açıklamada, ihraç edilen VDMK'ların, JCR Eurasia Rating tarafından "yüksek düzeyde yatırım yapılabilir" kategoride değerlendirildiği ve uzun vadeli ulusal notunun "AAA (Trk)" olarak belirlendiği ifade edilerek, "İhraç edilen ürünün yapısı, kamu-özel sektörün bu ihraçta göstermiş olduğu iş birliği ve bu büyüklükteki bir ihracın başarısı sermaye piyasalarında dönüm noktası olarak kabul edilebilecektir. Türk finans dünyasında yakalanmış olan bu motivasyonla yurt içinde ve yurt dışında hem nitelikli yatırımcıya satış hem de halka arzlarla sermaye piyasalarına derinlik kazandırma çalışmaları devam ettirilecektir. VDMK'lar Borsa İstanbul'a kote olacaktır." değerlendirmesinde bulunuldu.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Bursa/İzmir
    Gönderi
    5,226
    Merhaba Herkese,

Allianz Yaşam fonlarının daha önce yayınladığım fon fiyat ve yıllık getiri verileri tablosunu güncelledim.

Bu yıl TL bazlı varlıklar ve özellikle BIST'e bağlı fonlar zayıf kaldı.
    Ayrıca dış borsa bazlı fonlardan da ALR nin getirisi $ bazlı kamu borçlanma araçları seviyesinde kaldı.

Yani önümüzdeki dönem bir global kriz olmaz ise bu fonlarda poansiyel var diyebiliriz.

Yıllık getiriler haricinde son 3 kolonda 7 yıl, 5 yıl ve 3 yıllık getirileri de ekledim. Tabloyu 5 yıllık getiri kolonuna göre büyükten küçüğe sıralattım.

03.05.2013 de kurulan AMF devlet katkı fonunun o zamandan bu yana getirisi sadece %33 ve enflasyon karşısında erimiş görünüyor.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Bursa/İzmir
    Gönderi
    5,226
     Alıntı Originally Posted by EREGLTUPRS Yazıyı Oku
    Hazine ve Maliye Bakanlığınca, Türkiye'nin en büyük varlığa dayalı menkul kıymet (VDMK) ihracının başarıyla tamamlandığı ve söz konusu ihraca 118 farklı yatırımcıdan toplam 2,43 kat talep geldiği bildirildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası AŞ'nin kurucusu olduğu Varlık Finansmanı Fonu (Fon) tarafından nitelikli yatırımcılara yönelik gerçekleştirilen Türkiye'nin en büyük VDMK ihracı bugün başarıyla tamamlandı.

Aktif Yatırım Bankası, Garanti Yatırım, Halk Yatırım, Vakıf Yatırım ile Ziraat Yatırım tarafından sonuçlandırılan ihraca 118 farklı yatırımcıdan toplam 2,43 kat talep geldiğine işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Türk sermaye piyasaları için birçok ilki temsil eden ihraca talep, ağırlıklı olarak bankalar, emeklilik yatırım fonları, yatırım kuruluşları ve sigorta şirketlerinden gelirken kaynak kuruluş olan 4 bankaya ihraç büyüklüğü kadar likidite sağlanmış oldu. Toplam 3,15 milyar lira nominal değerli, 5 yıl vadeli, 3 ayda bir sabit kupon ödemeli VDMK'ların tamamı 4-6 Aralık 2018 tarihlerindeki talep toplanmasından sonra 7 Aralık 2018 tarihinde satılarak yatırımcıların hesaplarına aktarıldı. Ziraat Bankası, Halkbank, VakıfBank ve Garanti Bankası'nın yüksek kaliteli varlıklardan teminat havuzu oluşturup ihraç ettiği ipotek teminatlı menkul kıymetlere (İTMK) yatırım yapacak olan Fon'un VDMK yatırımcılarına yapacağı ödemeler bu İTMK'ların sağlayacağı nakit akışlarından sağlanacaktır."

Açıklamada, ihraç edilen VDMK'ların, JCR Eurasia Rating tarafından "yüksek düzeyde yatırım yapılabilir" kategoride değerlendirildiği ve uzun vadeli ulusal notunun "AAA (Trk)" olarak belirlendiği ifade edilerek, "İhraç edilen ürünün yapısı, kamu-özel sektörün bu ihraçta göstermiş olduğu iş birliği ve bu büyüklükteki bir ihracın başarısı sermaye piyasalarında dönüm noktası olarak kabul edilebilecektir. Türk finans dünyasında yakalanmış olan bu motivasyonla yurt içinde ve yurt dışında hem nitelikli yatırımcıya satış hem de halka arzlarla sermaye piyasalarına derinlik kazandırma çalışmaları devam ettirilecektir. VDMK'lar Borsa İstanbul'a kote olacaktır." değerlendirmesinde bulunuldu.
    VDMK ya devlet katkı fonunun (allianz yaşam için amf fonu) 3 te birinin yatırılabilmesi yeni bir seçenek.
    Ancak Vdmk nın getirisi konusunda bende bilgi yok.

Bu konuda bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

Ben de Allianz tan bu konuda bilgi almaya çalışacağım. Çünkü aşağıda yazdığım gibi amf fonu parayı eritiyor.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Bursa/İzmir
    Gönderi
    5,226
    Bu başlıkta Bes i öcü gibi gösteren bolca mesaj var.
    Devlet gelir vergisinden vazgeçip bize bes yatırsın yazan var.
    Zorla güzellik diyen vaar..
    Var oğlu var.

Beyler bu başlık bes e nasıl yatırım yapılacağı ile ilgili.
    Bese yatırım yapmayı biliyorsanız yazın. Aksi halde ciddi bilgi kirliliği yapıyor.

Neticede kim vadeli mevduattan iyi getiri elde edip, devlet katkısı alıp emekli
    Olunca ikinci maaş almak istemez???

Sistem doğru işletilirse mantıklı.

Bilen yazsın lütfen. Bilmeyen de öğrenmeye çabalasın ki ileride belki bilenlere minnetar olur

6.  Alıntı Originally Posted by anti panik Yazıyı Oku
    Bu başlıkta Bes i öcü gibi gösteren bolca mesaj var.
    Devlet gelir vergisinden vazgeçip bize bes yatırsın yazan var.
    Zorla güzellik diyen vaar..
    Var oğlu var.

Beyler bu başlık bes e nasıl yatırım yapılacağı ile ilgili.
    Bese yatırım yapmayı biliyorsanız yazın. Aksi halde ciddi bilgi kirliliği yapıyor.

Neticede kim vadeli mevduattan iyi getiri elde edip, devlet katkısı alıp emekli
    Olunca ikinci maaş almak istemez???

Sistem doğru işletilirse mantıklı.

Bilen yazsın lütfen. Bilmeyen de öğrenmeye çabalasın ki ileride belki bilenlere minnetar olur
    Dogrudur. Valla 46 yasindan buyuk bir tanidigim adina tavandan yatiriyorum ve en riskli fondayim. 10 sene sonra emekli oldugunda toplu parayi alacagim. Bunun disinda ailece odedigimiz birkac bes ve zorunlu bes de var. son zamanda devlet kamu borclanma senetleri fonuna gectim. Hisse de acaip kayip var ancak anapara hisse de, katki paylari eurobond, altin ve hisse olarak boldum. Bakalim nasil olacak.. devlet katkisi vidimik a yatirilacakmis diye duymustum, getirisi 18%. Yanlis anlamadiysam bana az geldi.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Bursa/İzmir
    Gönderi
    5,226
     Alıntı Originally Posted by klasse Yazıyı Oku
    Dogrudur. Valla 46 yasindan buyuk bir tanidigim adina tavandan yatiriyorum ve en riskli fondayim. 10 sene sonra emekli oldugunda toplu parayi alacagim. Bunun disinda ailece odedigimiz birkac bes ve zorunlu bes de var. son zamanda devlet kamu borclanma senetleri fonuna gectim. Hisse de acaip kayip var ancak anapara hisse de, katki paylari eurobond, altin ve hisse olarak boldum. Bakalim nasil olacak.. devlet katkisi vidimik a yatirilacakmis diye duymustum, getirisi 18%. Yanlis anlamadiysam bana az geldi.

Sent from my iPhone using Tapatalk
    Ben bes te 2005 ten bu yana 100.000 tl civarı o günün ve bu günün parasıyla yatırım yaptım. Getirisiyle birlikte şu an 300 bin tl portföy var.

56 yaşına birkaç yıl kaldı. O zaman bes ten çıkmadan ayda 1500-2000 tl çocuğu üniversite okutacağım. Tabi
    Birazda ben destek çıkacam.
    Hadi bakalım ... azimle mıçan betonu delermiş.

Edit: eski hisse nette bu konuda çok yazdım çizdim. Yeni hisse nette artık çok yazmıyorum. Daha fazla bilgi için eski hisse nette bu bes başlıklı mesajları okumanızı öneririm
    Son düzenleme : anti panik; 09-12-2018 saat: 22:53.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Bursa/İzmir
    Gönderi
    5,226
    Özetle şu aralar nasdaq ve bist dahil borsalar “düzeltme” sürecinde. Döviz yatay veya aşağı pozisyonda.

Uzun vadeli düşünmeye devam.

Başınızı ağrıttıysam affola. Bugün bir saatten fazla fonlarla uğraştım ve bolca yazdım

Sayfa 79/453 İlkİlk ... 2969777879808189129179 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •