Sayfa 81/467 İlkİlk ... 3171798081828391131181 ... SonSon
Arama sonucu : 3732 madde; 641 - 648 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1. Getiriler berbat, sırf mevduata dayalı getiri veren fon bile yok. Faiz fırladı gittti sabit getirili fonlar eksi yazıyor ne biçim iş. Altının dibi ve zirvesi arasında altın %30 getiri saglarken alrın fonları %20 civarı getiri sağlıyor.

Yatırdığımız paraların getirisi %10 bile bulmuyor. Enflasyon altında eziliyor . 3-4 için de bütün mal ve hismetlerin fiyatı 2 katına çıkacak bizim bes paraları eriyip gidecek.

SM-J500FN cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2.  Alıntı Originally Posted by atakanözbaki Yazıyı Oku
    Getiriler berbat, sırf mevduata dayalı getiri veren fon bile yok. Faiz fırladı gittti sabit getirili fonlar eksi yazıyor ne biçim iş. Altının dibi ve zirvesi arasında altın %30 getiri saglarken alrın fonları %20 civarı getiri sağlıyor.

Yatırdığımız paraların getirisi %10 bile bulmuyor. Enflasyon altında eziliyor . 3-4 için de bütün mal ve hismetlerin fiyatı 2 katına çıkacak bizim bes paraları eriyip gidecek.

Deneyimli arkadaşlar yatırımlarınız sepet yapın derler ya, ben tam öyle bir kişiyim sanırım, gayrimenkul ( yatırımlık) - mevduat - bes-banka kasasında altın( eşimin),az miktar hisse, son 1 yılı baz alırsak en fazla getiriyi bes portföyümden elde ettim ( % olarak), demem o ki fon tercihiniz ve bunlara giriş çıkış zamanlarınız çok önemli, gram altın-para piyasası fonu - XU30 fonu arasında hareket ederek en az mevduat kadar getiri sağlamak gerçekten zor değil.

3.  Alıntı Originally Posted by reaktif Yazıyı Oku
    Deneyimli arkadaşlar yatırımlarınız sepet yapın derler ya, ben tam öyle bir kişiyim sanırım, gayrimenkul ( yatırımlık) - mevduat - bes-banka kasasında altın( eşimin),az miktar hisse, son 1 yılı baz alırsak en fazla getiriyi bes portföyümden elde ettim ( % olarak), demem o ki fon tercihiniz ve bunlara giriş çıkış zamanlarınız çok önemli, gram altın-para piyasası fonu - XU30 fonu arasında hareket ederek en az mevduat kadar getiri sağlamak gerçekten zor değil.
    Ucuzken al ,pahalanınca sat. Örnek vereyim Endeks 90-100 arası 2-3 defa bant hareketi yaptı. 90 bine geliyor o gün fon değişimi için emir veriyorsun hisse fona geçeçeğim 2 iş günü sonra işlem gerçekleşiyor. Endekste 93 bin sert fırlıyor o fiyattan gerçekleşiyor. Sokarım böyle işe .Kaç yıldır aynı sıkıntıyı yaşıyorum. 2-3 iş günü bekleme bütün stratejimiz çökertiyor.

Fonlar çok kısır . Devlet bana 30 yıl sonra %25 verecek diye bekleyemem .

Adım gibi eminim bu yüzde %25 e ileride çeşitli bahanelerle çökecek üstüne.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,409
     Alıntı Originally Posted by atakanözbaki Yazıyı Oku
    Getiriler berbat, sırf mevduata dayalı getiri veren fon bile yok. Faiz fırladı gittti sabit getirili fonlar eksi yazıyor ne biçim iş. Altının dibi ve zirvesi arasında altın %30 getiri saglarken alrın fonları %20 civarı getiri sağlıyor.

Aynen...

MI MAX cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

Alıntı Originally Posted by atakanözbaki Yazıyı Oku
    Ucuzken al ,pahalanınca sat. Örnek vereyim Endeks 90-100 arası 2-3 defa bant hareketi yaptı. 90 bine geliyor o gün fon değişimi için emir veriyorsun hisse fona geçeçeğim 2 iş günü sonra işlem gerçekleşiyor. Endekste 93 bin sert fırlıyor o fiyattan gerçekleşiyor. Sokarım böyle işe .Kaç yıldır aynı sıkıntıyı yaşıyorum. 2-3 iş günü bekleme bütün stratejimiz çökertiyor.

Fonlar çok kısır . Devlet bana 30 yıl sonra %25 verecek diye bekleyemem .

Adım gibi eminim bu yüzde %25 e ileride çeşitli bahanelerle çökecek üstüne.

çok önemli bir nokta..
    BES te toplanılan para herhalde şu anda 70-80 milyar tl..
    t+2 ve t+3 meselesi bu paranın hukumet ve sigorta şirketleri ve piyasa yapıcılar tarafından kendi çıkarlarına uygun kullanılmasına önemli bir olanak tanıyor..

hisse fonları alış ve satış emirleri ile bunların yerine getirilmesi arasında geçen sürede büyük oynaklık olabiliyor..bu fonlar için büyük avantaj.. senin paranla herhangi bir ayda onların defalarca para kazanmalarına neden oluyor bu süreç..

diğer bir nokta: size gerçekten para kazandırmak isteseler aynı anda (t+2, t+3 gibi muhabbetler olmadan) alınıp satılabilen BYF tarzı enstrümanları kullanmanıza izin verirlerdi.. bildiğim kadarıyla buna izin yok şu anda.

ayrıca en az mevduat faizi kadar getiri kazanmanızada imkan tanımıyorlar..zira tahvil tarafının durumu belirsiz, getiriler anlamında..

bu durumda BES sisteminin sigorta şirketleri ve hukumete ucuz finansman sağlamak amacıyla formüle edildiği gün gibi ortada..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

diğer bir nokta..

ülkenin eğitim düzeyi belli. finansal okur-yazarlıkta çok iyi bir seviyede değil..

BES sisteminin halkı aldatmaya yönelik olduğunu gözlerden kaçırmaya çalışan sistem savunucuları sürekli "ama fon değiştirme hakkın var" diyorlar..

halkın büyük çoğunluğu fon ne demek biliyor mu?? hayır..

standart bir vatandaş zorla alınmaya çalışılan (mevzuatın bu yonde defalarca değiştirilmesi) bu kesintilerin en azından mevduat kadar kazandırmasının garanti edileceğini bilmek ister.. ama böyle bir durum yok..

vatandaştan zorla para kesiyorsun.. ama mevduat kadar kazandırmasını (tercihi bu yonde olan büyük çoğunluk) garanti edemiyorsun.. çıkışlarda zorluk yaratıyorsun.. ikide bir istemedikleri halde tekrar sisteme sokuyorsun.. arada korku filmi gibi "gerçek hayatta emekli olmadan buradanda emekli olamazsın" tarzı fikirler basında işleniyor, belli ki bir algı operasyonu ile..

sistemde biriken bu kadar yüksek meblağların hukumet ve sigorta şirketlerinin iştahını kabarttığı bir realite.. ve onlar sürekli bir araya gelerek bu parayı nasıl yönlendireceklerine ilişkin ortak tasarılar hazırlayabiliyor, daha once bu ikisinin beraber hazırlardıkları ve kanunlaşan tasarıları burada belirtmiştik.. senin bu konuda vatandaş olarak masada olmadığında bir gerçek.. sonradan haberin oluyor her şeyden..

evet.. gerçekler ortada.. gerçekler için bazen "ugly truth" tabiri kullanılırız. "çirkin gerçek".. kimse konuşmak istemez.. ama oradadırlar.. sadece soru sormak ve cesur olmak gerekir..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

7.  Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku
    diğer bir nokta..

ülkenin eğitim düzeyi belli. finansal okur-yazarlıkta çok iyi bir seviyede değil..

BES sisteminin halkı aldatmaya yönelik olduğunu gözlerden kaçırmaya çalışan sistem savunucuları sürekli "ama fon değiştirme hakkın var" diyorlar..

halkın büyük çoğunluğu fon ne demek biliyor mu?? hayır..

standart bir vatandaş zorla alınmaya çalışılan (mevzuatın bu yonde defalarca değiştirilmesi) bu kesintilerin en azından mevduat kadar kazandırmasının garanti edileceğini bilmek ister.. ama böyle bir durum yok..

vatandaştan zorla para kesiyorsun.. ama mevduat kadar kazandırmasını (tercihi bu yonde olan büyük çoğunluk) garanti edemiyorsun.. çıkışlarda zorluk yaratıyorsun.. ikide bir istemedikleri halde tekrar sisteme sokuyorsun.. arada korku filmi gibi "gerçek hayatta emekli olmadan buradanda emekli olamazsın" tarzı fikirler basında işleniyor, belli ki bir algı operasyonu ile..

sistemde biriken bu kadar yüksek meblağların hukumet ve sigorta şirketlerinin iştahını kabarttığı bir realite.. ve onlar sürekli bir araya gelerek bu parayı nasıl yönlendireceklerine ilişkin ortak tasarılar hazırlayabiliyor, daha once bu ikisinin beraber hazırlardıkları ve kanunlaşan tasarıları burada belirtmiştik.. senin bu konuda vatandaş olarak masada olmadığında bir gerçek.. sonradan haberin oluyor her şeyden..

evet.. gerçekler ortada.. gerçekler için bazen "ugly truth" tabiri kullanılırız. "çirkin gerçek".. kimse konuşmak istemez.. ama oradadırlar.. sadece soru sormak ve cesur olmak gerekir..
    BES fonları arasında likit fon getirisi sağlayanlar var...ayrıca para piyasası denen kısa vade enstrümanlar da likit fonla aynı getirileri sağlıyor...bu fonlar günlük değerlenen likit fonlar olduğu için ana para riski yok...faiz arttı getiri düştü riski yok.

vakıf emeklilik te VEL (sene başından bu yana %17,25), VGL(sene başından bu yana %17,42) bu bahsettiğim fonlara örnek..allianz la da çalışmıştım...onlarda da AMP vardı galiba...sonuçta bunlar en temel fonlar ve her bes şirketinde var diye biliyorum.

yıl sonu itibariyle %18 küsür risksiz bir kazanç sağlanmış...senenin ilk yarısı düşük faiz ortamı nedeniyle bu getiriler gayet makul...sene başından beri aylık mevduat yapan biri de bileşikte hemen hemen bu getiri elde ediyor....zaten son bir aylık getiriye bakıp, bunu yıllığa çevirince %24 gibi cari mb faizleriyle paralel bir getiri sunuluyor.

eğer bir yatırımcı ben ne anlarım fondan, borsa riskli, döviz dalgalı diyorsa...risksiz, mevduat getirisi sunan bu fonlara yönelebilir.

son sözüm de sana: çok yazıyorsun, pek çok konuda da ortalamadan daha çok bilgiye sahipsin...ama arada sıkıştırdığın böyle eksik bilgiler içeren yazıların da var maalesef...bence yazı sayını arttırıp, yazı kaliteni düşürme!!!

8. Bu arada fon alım satım hızlarında da iyileşme var...eskiden likit fon-altın geçişi 4 iş günü sürerken, artık iki iş günü içinde halloluyor..likit fon likit fon geçişi 1 iş günü filan..en azından vakıf emeklilikte böyle.

iyileşecek çok alan var da...maksat üzüm yemek olmalı, bağcıyı dövme niyetindeysen üzümle uğraşmayacaksın.

Sayfa 81/467 İlkİlk ... 3171798081828391131181 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •