Sayfa 82/453 İlkİlk ... 3272808182838492132182 ... SonSon
Arama sonucu : 3622 madde; 649 - 656 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    BES fonları arasında likit fon getirisi sağlayanlar var...ayrıca para piyasası denen kısa vade enstrümanlar da likit fonla aynı getirileri sağlıyor...bu fonlar günlük değerlenen likit fonlar olduğu için ana para riski yok...faiz arttı getiri düştü riski yok.
    ...
    ...
    likit fon konusunu atlamak bir hata. evet..

ancak büyük resimde bu BES konusuna ilişkin basında yazılanlar, sigorta şirketleri ve hukumetin sistemi kendi çıkarları doğrultusunda değiştirme girişimleri güven vermiyor..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

Velhasıl bu güruh marifetleriyle halkımız finansal okur yazarlık kazanmakta hem de Mike Mike style..

Ve tabi bilâ bedel değil bu iç hizmet eğitimi, işte uygun bi bedel de tahsil etmekte uyanıklar..

Herkese veya her keseye farklı yansıyan bedel tutarlarıyla ile.

Birde yasalaşmış ilave nakdi destek alabilmekteler yanda$ları eliyle..

Bunu da emsal yapıp muhalifleri de söğüşleyebilme girişim ve fırsatlarıyla..

Çok klasik a.k.partisi kokmakta, soslu patatesli..

3. Spot piyasa getirisiyle bes fonlarının getirisi hiç paralel değil. Bes fonları emsal spot ürünlerden %25-30 daha az getiri sağlıyor. İnanmayan açsın bir enstrümanı dibini zirvesini bulsun iki tarih aralığında Sportage ne kadar getirmiş bes fonu ne kadar getirmiş baksın.
    3-4 iş günlük alım satım kötülüğünden cabası

2-3 haftalık süreçte daha önce 90 binde maliyetlendiğim hisse fondan çıkıp 205 e gelen altın fonuna geçecektim. Bu lanet olası iş günü gecikmesi nedeniyle yapamadım.

Tem hamlede %7-8 kazandıracak çok fırsatlar buluyorum fakat sistem yüzünden fırsatlar kaçıyor.

Böyle sistemin aq

SM-J500FN cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

4. besteki paraları da fona aktarıp hokup pokus yapacaklar..

ilkel akp zihniyeti sistemden çıkanları nisan 2019 da tekrar sisteme sokacakmış..

bunu yüzleri kızarmadan söyleyebiliyorlar.. bugün haberlere düşmüş yine..

https://www.aksam.com.tr/ekonomi/6-m...k/haber-804593

bu konuyu zaten biliyorduk ve burada dile getiriyorduk..

ancak bazı yazarlar sistemin "iyi yanlarını" görmek istediklerini beyan ediyorlardı sık sık..

özellikle Cautionary "üzüm yemek istediğini" dile getirmişti..

ancak böyle bağcı varken nasıl yiyecek merak ediyoruz.. zira açıkça kötü niyet belli oluyor akp politikalarında..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

6.  Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku
    ilkel akp zihniyeti sistemden çıkanları nisan 2019 da tekrar sisteme sokacakmış..

ancak bazı yazarlar sistemin "iyi yanlarını" görmek istediklerini beyan ediyorlardı sık sık..

ancak böyle bağcı varken nasıl yiyecek merak ediyoruz.. zira açıkça kötü niyet belli oluyor akp politikalarında..
    Ben ekonomistim...doğru gördüklerimi destekliyor, eksiklikleri de vurgulamaya çalışıyorum...bu şekilde ülke olarak daha iyi bir noktaya ulaşabileceğimizi düşünüyorum.

Nobel ödüllü Thaler in Nudge(dürtme) isimli bir kitabı var...özellikle yerel yöneticilerin ve siyasetçilerin okuması gereken bir kitap...hedeflenen sonuçlara ulaşmak için nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini örneklerle anlatıyor.

Ben bile kıt bilgimle, thaler in önerdiği metodoloji ile çok güzel bir sistem dizayn edebilirim...ama mevcut kafa yapısı tasarıma, "ikna" ya önem vermediği, kişisel tercihlerin önemli olmadığı görüşünde olduğu için..bu tür ince dokunuşlara gerek duymuyor..bu nedenle de başarılı olamıyor.

ana mesajımı da tekrar edeyim..bes özünde iyidir, mevcut sistem de hiç yoktan iyidir...eksikleri vardır, hataları çoktur, umarız ileride daha doğru adımlar atılır.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,340
     Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku

anlamazlar kardeşim anlamazlar....bunun ekonomi değil ahlakla ilgisi var çünkü..birçok kişi işine geleni söyler bu ülkede.bu bir partinin suçu değil, bu sistemi savunan aydın geçinenlerin suçu...Sistem çalışana zarar verecek..çok net...çünkü bes firmalarının komisyonları çok fazla..Ve yatırımlar enflasyonun gerisinde kalıyor.
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 82/453 İlkİlk ... 3272808182838492132182 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •