Sayfa 83/467 İlkİlk ... 3373818283848593133183 ... SonSon
Arama sonucu : 3736 madde; 657 - 664 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

İnsanlar 18 yaşını geçince kendi kararlarını verebiliyorlar diye biliyorum. Besten cayanı bir daha sokmak nedir ? Herkes verimliliğe kafa yorarken biz boş işlerle uğraşıyoruz. Benim besim zaten vardı beni zorla tekrar soktular. Sonrasında hızlıca çıktım ama ben niye bunlarla uğraşmak zorundayım. Bir daha sokarlarsa mevcududa iptal ettirmeyi düşünüyorum.

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

2. Zorunlu BES için basit-ama etkili olabilecek bir önerim var.

İşsizlik fonu, mevcut yapısı ile sadece şirket katkısı girişi ile dönebilecek durumda...bu durumda bile hak sahiplerine haklarını rahatlıkla ödeyebilecek durumda. çalışan ve devlet katkısı ile gelen %1 leri zorunlu bes e aktarırdım.

zorunlu bes e-kumbara fonu derdim ayrıca(daha pozitif bir isimlendirme)...işçi ve devlet ten gelen kesintileri bu fona aktararak baştan %100 getiri imkanı sağlardım...böyle bir işe girmek istemeyen, umursamayan kitlenin kesintisini de şirket payı gibi işsizlik fonuna aktarırdım.

bak bakalım gönüllü gönüllü %99 katılmıyor mu

3.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    İnsanlar 18 yaşını geçince kendi kararlarını verebiliyorlar diye biliyorum. Besten cayanı bir daha sokmak nedir ? Herkes verimliliğe kafa yorarken biz boş işlerle uğraşıyoruz. Benim besim zaten vardı beni zorla tekrar soktular. Sonrasında hızlıca çıktım ama ben niye bunlarla uğraşmak zorundayım. Bir daha sokarlarsa mevcududa iptal ettirmeyi düşünüyorum.

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    gönüllü bes i zaten yapmış adamı tekrar bes e sokmak zaten saçmalık...ben de hemn çıkmış ve pek çok arkadaşı çıkması yönnüde teşvik etmiştim.

dediğim gibi sistem ince dokunuşlar olmadan, ben yaptım oldu mantığı ile ilerlendiği için yine çalışmayacak büyük ihtimal.

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Ben ekonomistim...doğru gördüklerimi destekliyor, eksiklikleri de vurgulamaya çalışıyorum...bu şekilde ülke olarak daha iyi bir noktaya ulaşabileceğimizi düşünüyorum.

Nobel ödüllü Thaler in Nudge(dürtme) isimli bir kitabı var...özellikle yerel yöneticilerin ve siyasetçilerin okuması gereken bir kitap...hedeflenen sonuçlara ulaşmak için nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini örneklerle anlatıyor.

Ben bile kıt bilgimle, thaler in önerdiği metodoloji ile çok güzel bir sistem dizayn edebilirim...ama mevcut kafa yapısı tasarıma, "ikna" ya önem vermediği, kişisel tercihlerin önemli olmadığı görüşünde olduğu için..bu tür ince dokunuşlara gerek duymuyor..bu nedenle de başarılı olamıyor.

ana mesajımı da tekrar edeyim..bes özünde iyidir, mevcut sistem de hiç yoktan iyidir...eksikleri vardır, hataları çoktur, umarız ileride daha doğru adımlar atılır.
    halk zaten her yönden vergilendirilmiş durumda.. millet sürünüyor..elinde 5 kuruş kalmıyor pahalılık nedeniyle..

evet.. millet resmen sürünüyor.. bir eve 10 bin tl bir para girmiyorsa resmen sürünüyor demektir o aile.. normal bir insan gibi yaşamak, sosyalleşmek, hobi sahibi olabilmek..bunlar için gerekli en az 10 bin tl günümüzde..

kaldı ki halkın önemli bir kısmı zaten 10 bin tl yi rüyasında görüyor ancak.. asgari ücret 1600 tl.. yoksulluk sınırı 6000 tl civarı..

sonuçta millet sürünüyor akp politikaları nedeniyle.. herhalde bu tartışılmaz bir gerçeklik..

SSK zaten var, işizlik fonu kesintisi zaten var, kdv var, ötv var, gelir vergisi var..var var var..
    şimdi tüm bunlar gerçekken ve millet gerçekten sürünüyorken BES sistemindeki bariz kötü niyetli uygulamaları

"bes özünde iyidir, mevcut sistem de hiç yoktan iyidir...eksikleri vardır, hataları çoktur, umarız ileride daha doğru adımlar atılır."

şeklinde bir ifade ile normalleştirmek günümüz Türkiye sini açıklamaktan uzak.. bu sistemde ısrar ile bariz kötülük yapılıyor şu anda halka akp tarafından..millet tekrar girmeye zorlanacak sisteme, ve akabinde millet çıkmaya çabalayacak, ve çıkma sürecinde uğraştırılacak angarya ile.. ne kadar abuk bir şey, ne kadar ilkelce.. diğer yandan sizin ifadelerinizin mesela haksız yere hapse atılan birisine su verildiğinde "en azından su veriliyor" demekten pek farkı yok.. ben polyanna dizisini seyrettim çocukken, ancak günümüzde de yayınlandığını bilmiyordum..
    Son düzenleme : discretus; 19-12-2018 saat: 00:13.
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

5. çok atıp tutuyorsun...sistemde likit fon seçimi yapılabildiğini 2 gün önce öğrendin...az bilgi çok laf!!!

likit fonda kalmışssın hala anlaşıldığı kadarıyla.. getirilen eleştiriler içinde atlanılan bir nokta.. sistemin BES yatırımcısının birikimini eritmek üzerine kurulduğu gerçeğini değiştirmiyor..hukumetin enflasyonu (ve gerçek faizi) düşük göstermek için attığı taklaları unutmuyoruz sonuçta..

diğer noktalar likit fon konusundan 100 kat daha önemli..

ana noktalara odaklan..bu kadar bariz kötü niyet neden var bu uygulamada ?? bunları düşün..
    Son düzenleme : discretus; 19-12-2018 saat: 00:30.
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/noyan-dogan/

şu yazıda 2 gün önce yayınlanmış..

yeni sistemin detayları var.. altta okuyucu yorumlarında net belirtilmiş zaten, yeni sistem içinden çıkılması zor bir denkleme dönüştürülmüş.. bir sürü ek madde, istisna ve cambazlık ile..

8. bes önerileri…
    devlet katkısı kalkmalı…
    tüm çalışanların bir böbreği otomatik bes’e aktarılmalı…
    ayda bir ünite kan bağışı,bes yararına zorunlu olmalı…
    O Rh (-) gurubu kan verenlere, gold veya premium bes paket olarak tanımlanmalı…

herkez O Rh (-) kan taşımaya ve üretmeye teşvik edilmeli…
    emekli olanlardan , bes yararına organ bağış bes’i olmalı..
    rahmetli olan emeklilerin kadavraları otomatik bes’e aktarılmalı..
    sonuçta bakın burası önemli… ekonomik saldırı altındayız…
    bu işler için ulemadan fetva alınmalı…
    başta tüm varlığını bes’e hibe edenlere devlet övünç madalyası verilmeli…

benim önerilerim…
    saygılarımla…

Sayfa 83/467 İlkİlk ... 3373818283848593133183 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •