Special Days Image
Sayfa 93/453 İlkİlk ... 43839192939495103143193 ... SonSon
Arama sonucu : 3620 madde; 737 - 744 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,334
     Alıntı Originally Posted by yetkisiz Yazıyı Oku
    TRKCM da Takasbank'ta...Hatta portföyündeki tüm hisseler...Yoksa Tophane'den aldıkların hala elinde mi ?...

Bende 100 adet AK Çimento hissesi duruyor mesela...Nostalji olsun diye...Kuponları bile var...Koparmadım...Hani, sende de mi var diye yazdım yanlış anlaşılmasın...Yoksa sermaye piyasasına kayıtlı bütün enstrümanların saklama merkezi tek...İllaki bilirsin bunu...Fon, Hisse farketmez...
    Tamamda trkya camın 10 yıllık getirisi ile senin fonlarinki bir mi ?yine sallamaya başladın .

MI MAX cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

2. Konumuz kazanç değil; fonların takasbank hesabında emanette yani güvenilir ellerde olmadığına ilişkin subliminal mesajlar...Sen giderken ben geliyordum o yollardan evladım...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,334
     Alıntı Originally Posted by yetkisiz Yazıyı Oku
    Konumuz kazanç değil; fonların takasbank hesabında emanette yani güvenilir ellerde olmadığına ilişkin subliminal mesajlar...Sen giderken ben geliyordum o yollardan evladım...
    Güvenilir olmadığını kim söylüyor...harbiden yaslanmissin...

MI MAX cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,049
    İzlemeyenler için.
    SGK'daki primler gibi düşünün. O primleri sizin kontrol ettiğinizi farz edin. Sistem budur. ABD'de uygulanır. Çok gerideyiz hala tabi...
    ben uzun vade temettü getirili hem yerli hem yabancı hisse senedi yatırıcısıyım.Piyasanın içinde çalışmış biriyim.
    BES terchim nedenim ; portföye hem bir çeşitlilik katmak hemde SGK'nın vereceği 3 kuruş paraya karşı bir kişisel sigorta olmasıdır.
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

5. Sn. Cumhurbaşkanı...BES DESTEĞİ

BES'te katılımcı sayısı 7 milyona, fon tutarı 87 milyar lirayı buldu. Sistemi cazip hale getirmek için çalışmalar sürüyor. Devlet katkı payı için 4,1 milyar lira daha ayırdık. Devleti yaşatmak için insanı yaşatmamız gerekiyor. Akaryakıtta vazgeçtiğimiz ÖTV tutarı 8 milyar liranın üzerindedir. Pek çok sektörde ÖTV ve KDV indirimleri yaptık. Vergi politikalarını bütüncül ve adil anlayışla gözden geçireceğiz. 2019 ve 2020 yıllarında ilk defa işe alınacak her işçinin asgari ücret üzerinden tüm sigorta ve vergi giderlerini devlet üstlenecek.

bunları recep erdoğan mı söylemiş ?? seçim vaatleri.. boş.. içi boş vaatler.. indirim yaptım diyor buna kargalar bile güler.. yaz başından beri o konularda ki zamlar %50 mertebesinde.. %10 indirsen nolur ??

ayrıca tüm bu sözde "kıyaklar" yılbaşında yapılacak zamlar ile hepsi geri alınır..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

7. Önce siyasetten girelim bugun bizim iş yeri gurubu da yapılacak zammın büyüklüğüne seviniyorlar. Hiçbirşeyin farkında değiller. Bizlerde bu işin uzmanı olmasak da uğraştığımız iş gereği en azından ayırt edebilecek düzeydeyiz. Ne enflasyon bilirler ne faiz ne ekonomi. Ama garip bir mutlulukları var işte bende bozmadım. HÜkümetler diyorum kim olduğunun bir önemi yok hepsini kastediyorum kim gelirse gelsin avutmak ve sömürmek zorundadır. Bu sebeple ben hükümetin azından çıkan her cümleyi iki kere sorgular ve düşünürüm. Yapılan zam enflasyonun eseri. Birde şükürcüler vardır en deli olduklarım. Yaw ya zam hiç yapmasaydı buna da şükür.

Bir tanesine dayanamadım artık Gurubun ismini Şükürcü işçiler olarak değiştirdim

Neyse hükümetler sizi yönetenlerdir sizin vergilerinizle geçinirler vergi oranlarını yine kendılerı belirlediği gibi kendı maaşlarına da yine kendılerı karar verirler. Amaçları sizi avutup sistemin işleyip devam etmesini sağlamaktır. Bunu tahminimce buradaki herkes biliyordur. Biz yinede yeniler için yazalım.

Şimdi biz gelelim şans eseri kazanç meselesine ön yargılı görünmemek ve kendi kazancıma dahi şüphe içinde baktığımın göstergesidir bu. Bu herkeste olağan bir ihtimaldir değerlendirilmesi lazım. Bir kazancın şans eseri oluşmuş olma ihtimalini hesaplanması lazım.

Bir karar veriyor analiz yapıyor ve altın alıyorsunuz. Evet altını aldınız ve kazadınız. Acaba bu kazanç gerçekten sizin analizin bir sonucumuydu yoksa şans eseri altının çıkacağı zamana mı denk geldi. Ben bu ihtimalden bahsettim. Objektif bakabilmenin bir eseridir bu bence. BU kazanç gerçekten benim analizimin sonucu yoksa şansımın sonucumu bilmiyorum siz karar verin.

10,000 de 1 in az altında komisyonla calısıyoruz. 2018 senesınde toplam ödenen komısyonun miktarı 81,000 TL.

Bunu şu yönden dedim ne kadar çok işlem açıldıgına bir bakın. Tek bir işlem açıpta kazanç sağlansa şans ihtimali artacak 10 adet işlem açıldıgında şans miktarı düşecekti. 81,000 TL lik komısyon odeyecek işlemi açmış olmam demek 1 senede bir sürü işlem açtıgımın göstergesidir. Yani şans eseri kazanç sağlama ihtimalini en aşağılara çekiyorum. yine kazancın çok yüksek oluşu ve bunun 1 senelik bir süre zarfını almış olması da şans faktörünü azaltan bir gösterge. ANcak herşeye rağmen algoritmik trade yaptıgım için kararları ben değil bilgisayar verip işlem yapıyor yani bir patteren bir modelin eseri. BU model ve bir istatitiksel analiz sonucu ortaya çıkartılmış olmasına rağmen hala daha içinde şans faktörünü barındırıyor olabilir. Bunuda belirleyecek olan şey gelecek olacak istikrar devam ettiği sürece şans eseri olma ihitmali azalmasına rağmen hiçbir zaman kazancımın gerçekten benim modelimin başarısı diyemiyeceğim çünkü çok küçük dahi olsa şans eserı oluşma ihtimali 5 senede geçse içinde barınacak bir ihtimaldir. BU sadece benim değil tüm herkes için geçerlidir.

Mesela sizler bes fonlarını tercih ediyorsunuz fonların verdiği karar doğrultusunda kar etmesi şansın payı ne kadar ? sizin x fonundan y fonuna geçmiş olmanız gerçekten bir analizin sonucunda karar vermiş olsanız bile bundan kar etseiz bile bu gerçekten sizin analiziniz sebebiyle mi oluştu yoksa zaten oraya gidecek sizin analizin dışında gerçekleşmiş bir sebepten mi gitti bilemezsiniz. O halde şans eseri kazanmış olma ihtimaliniz herzaman var olacaktır. Çünkü gerçeğin ne olduğunu bilmiyoruz. Borsa herzman fludur. Yani ne bembeyaz nede simsiyahtır.

Siyahmı beyazmı oldugunu bilmiyoruz gördüğümüz renk aslında flu ancak bir karar veriyoruz siyah bir bakıyorsunuz doğru cıkıverıyor ertesi gün beyaz cıkıverıyor. Bir başkası siyah derken siz beyaz diyebiliyorusunuz çünkü doğru olanın ne oldugunu bilmiyoruz.

Doğrunun ve gerçeğin ne olduğunu bılseydık zaten hepimiz para basıyor olurduk. İstatistik ve felsefe ile ilgilendiğiniz de dediğimi daha iyi anlamaya başlarsınız.

Ben şu iki özelliği barındıran insanı severim.

1-Sorgulayıcı şüpheci
    2-Objektif bakabilen

1-Sorgulaıcılık şüphecilik insan da olması gereken bir özellik olmalı diye düşünüyorum sonradan kazanılabilir doğuştan gelmez bence cunku bende bundan 3 4 sene öncesınde şüpheci ve sorgulayıcı değildim. Hatta koyunun önde gideniydim kendime bunu demeyi layık gördüm. Benim gibi olmayan koyundur demiyorum onlar kendileri karar versin ama ben kendım için koyunmuşum diyorum yani. BU yeteneği sonradan kazandım. Sizlerde kazanabilirsiniz eğer içinizde yeterince sorgulayan yoksa hatta bu özelliği mumkunse abartın. Gerçeğin ne oldugunu sorgulamadan öğrenemezsiniz. BU yeteneği kazandıgınız da aslında bir çok şeye olan bakış açınız değişiyor. Aslıdna bunun anlamı felsefedir. olur olmadık her b*ka felsefe yapmaya başlıyorsunuz. Doğruyu yine bulamıyorsunuz ama yanlışları görebiliyor ve buluyorsunuz belkide bu yolun sonu belkide bir gün doğruyu bulmakla son bulacak ancak o zman geldiğinde de doğrunun kime göre doğru gerçeğin kime göre gerçek neye göre gerçek oldugunu sorgulamaya başlayacaksınız.

2-BU sorgulama biçimleri sizi objektif bakabilen bir insana dönüştürmeye başlıyor. Önce kendınıze karşı dürüst ve objektif oluyorusunuz. Sonra diğer herşeye karsı objektif oluyorusunuz. Mesela ben bu sayfada ne yazdım. Bes kişiden kişiye iyi kişiden kişiye kötü bir yatırımdır her iki tarafta kendı mazeretlerı ve bılgı düzeyine göre haklı veya haksızdır. Yani tek bir doğru olmadıgını bırden fazla doğrunun duruma ve kişiye göre değiştiğinden bahsettim. Yine keza kendı kazancımdan bahsederken dahi şüphecilik ve objektiflik sergiledim.

Ben yaptım ve bu katiyen benım eserımdır ben böyle bir traderim işte demedim. İşin içinde şans faktörüde olabilir kim bilir belkide şansın eserıdır dedim.

Benim türm derdim sizin neye yatırım yaptıgınız değil bakış acınızı degıstırmek bir nevi kişisel gelişim saglamak amacım. Benim paylaştıgım çoğu yazıyı bir okuyun aslıdna çoğu konu dışına kayıyor paylastıgım vıdeoların bır cogu yıne keza daha cok kişisel gelişim, sorgulamaya iten, felsefık bakış açısıyla filan alakalı vıdeolar

Tabi bu durumun ya etkileride malesef var.

Şimdi adama bir resim gösteriyorum bardak resmi bildiğiniz bardak. Bak bu bardak diyorum değil diyor. Nasıl değil baksana bardak diyorum şöyle üretilmiş böyle gelmiş vesaire filan anlatıyorum. Değil diyor hemen fesefe ve objektiflik işin içine giriyor doğru belkıde bardak olmayabilir yani haklı olabilirsin gel beraber çözelim bardakmı değilmi diyorum. Lennnnn amannn ne ugrasacam bence bardak değil diyor. Yaw haklı olabılırsınde elindeki dayanak ne nerden cıkardın diyorum. ben öyle inanıyorum bence değil diyor. LAAA gel işte çözelim bu bardakmıymış baska birşeymiymiş gerek yok çözmeye kardesım ben bardak değil diyorum buna inanıyorum saygı duy dıyor.

Elinde bir kanıt varmı yok hangi bilimsel makaleye yazıya hangi gerçekliğe göre bardak değil bana kanıt sunmuyor ama sen bana saygı duymuyorsun diyor. AL başına bela sen acıkladın mı ki bana bunun bardak olmayısının kanıtlarını yok acıklama gel deyince de ne gerek var ben böyle inanıyorum saygı duy dıyor. E biz tartısmazsak herkes herkesın görüşüne saygı duyarsa doğru yolu yada yanlışları nasıl göreceğiz.

Birşey hakkında nasıl karar vereceğiz. GÜneşte örnek verelim adam tutmuş güneş tanrıdır diyor. Yok kardesım gel bak ben sana acıklayayım güneş sistemi vardır yıldızlar gezegenler vardır bak şu soyle gelmıstır boyle gıtmıstır vesaire diye anlatırsın adam hiç senin dediklerini dinlemez bile ve sana şöyle der anlamadım ama ben tanrı dıyorum saygı duy. okadar şeyı boşamı anlattım aklına takılanı sorsana bana madem oyle surası nıye soyle desene benım ıspatımı çöürütsene gerçeğin ne oldugunu bılmek ıstemıyormusun ?

Gerçeğin ne oldugunu görmek bulmak ıstemıyormusun gerçek seni korkutuyormu yoksa. Hayal dünyasında yaşamaya devam mı edeceksın ? Saygı duy demek bir kaçıştır gerçekle yüzleşmemektir. Oh ulan hayat ne güzel ben birini boğazlayıp öldüreyim sonra bana saygı duyun kardesım bence oldurulmesı lazımdı haklıyı haksızı doğruyu yanlısı ayırt etmeyelım herkes herkese saygı duysun ohh ne ala dunya.

Tabi durum böyle olunca da saygı duyamıyorsunuz doğal olarak saygı duyamayınca sen nıye saygı duymuyorsun da etmıyorsun da tepeden bakıyorsun da filan oluyor beni tatmın etmedinki açıklamadın kı kanıt sunmadın ki. Şu tezinin karşısına şu tezi koymadın kı yada benim tezimi çürütmedin ki.

Birbirimize saygı duymayalım kavgamı edelim diyeceksiniz. Hayır işte buda yine kişisel gelişmemişlik seviyesini ortaya çıkartır kavga etmek. kavgada etmeyelim gelin üzerinde düşünelim. Hangi durumlarda hangi taraf haklı hangi durumlarda hangi taraf haksız. Kestirip atarsak saygı duy deyıp geçersek bu yola yeni girmiş kişiler hangi yönden gidecek ? Onlar hangi farklı görüşlere okuyup ınanacak yada hangimizden ilham alacak.

İşte malesef tartısmalar dada şu saydıgım iki insan tipiyle yapılmalı objektif ve sorgulayıcı bakabılen bu özellikleri taşımayan veya çok az taşıyan birisiyle tartısmakta anlamsız kılıyor herşeyi bu sebeple önce insanlara bu iki özelliği kazandırmalı daha sonra gerçeğin ne oldugunu doğrunun ne oldugu konusunda felsefe yapabılelım adamın tek bir görüşü olunca senin söylediklerin havada kalıyor en son SAYGI duyun deyip işi bitiriyoruz.

Bes bence kötü saygı duy. sence iyi saygı duy gelen adam napacak burası bilgi paylasım farklı görüş ve seslerin çarpıştıgı ve hakikatı diğer izleyici okuyucu kitlenin görmesi öğrenmesi vizyonunu geliştirmesi bakış açısı kazanması için yapılmıyor mu ? Zaten herkes birbirinin görüşüne saygı duyacak olduktan sonra forum olmanın anlamı kalmıyor. Benim görüşüm beni baglıyor senın görüşün seni balıyor ne anlamı var kenıdı gorusunu anlatmanın yazmanın birilerine anlatman neyi değiştiriyor sonuç olarak herkes kendi görüşünee saygı duyulmasını ve tartısma cıkmamasını istiyorsan ?

-----------------------------------------------
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

8. selam,
    2012 den beri k.peder eşime bes yatırıyor. 3 ayda 1 300 tl demişlerdi. gerçi ben hiç karışmadım o ayrıda. dün dedim bakayım çünkü kimsenin baktığı yok. bes hiç yapmadım otomatik olanı da iptal etmiştim. dün baktım 16997 tl yatırılan para. şimdi 3 ayda bir 780 mi ne yatırıyor baktım. elde edilen gelir 3 mü 4 mü bin tl o civarda devlet katkısı var ilave olarak toplam 25351 tl mi olmuş hepsinin toplamı. fonlara baktım yılbaşından bu yana getirileri yüzde 8-12 birisi daha düşüktü. hepsini değiştirdim. yüzde 20 hisseye bağlı kalanı yüzde 40 risksiz 20-20 de 2 fon daha seçtim. bakalım 3 ay sonra ne olacak.

Sayfa 93/453 İlkİlk ... 43839192939495103143193 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •