Sayfa 95/467 İlkİlk ... 45859394959697105145195 ... SonSon
Arama sonucu : 3732 madde; 753 - 760 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1. vahy sayın flexy sizde demek bir zamanlar algorıtma sistem işleriyle ilgilendiniz. Keşke daha önceden soyleseydınız bilgi ve tecrübenizden yararlanırdım.

fx piyasasıyla ılgılı sıze katılıyorum çok fazla kaldıraç olmasının bır onemı yok aslında onemlı olan senın rıskı ne kadar ayarladıgın tabıkı bu cazıbe okadar etkılıyorkı ınsanı dedıgınız gıbı bazan raydan dısarı atlayabılıyorsunuz. malum ulkemızdede bu pıyasalarda ıslem yaptıran kurumların kötü niyeti sayesınde fx denen bırsey neredeyse kalmadı.

Asıl benı meraklandıran paragraf voba geçtim dediğiniz yer bakalım neler anlatmışsınız.

Hikayelerımız hemen hemene benzer gibi sonu nereye gidecek ben henüz filmin ortasındayım galiba belkide en heyecanlı bölümü 19 katlık bir getiri bizde olukça riskli şekilde gerçekleşti sermaye her işlemde birleştiği gibi yüksek kaldıraç oranlarıyla oluştu yoksa ne yaparsanız yapın hiçbir piyasa da getiri bir senede 19 a katlayamazsınız yani çok zordur. Tabiki totalde süreci biliyorsunuz 5 yıllık bir yugurulma hikaye sizinki gibi başladı tabi bendekı kabahat direk dalmaktı büyük kayıplar verdik aslen suçun doğrudan bu piyasalarda veya algorıtmalarda olduğunu düşünmüyorum. Sorun kesinlikle bendim. Çünkü sisteme uyum problemlerini sürekli yaşıyordum. sisteme uyduk kayma denen şeyin ne oldugunu anladık ilk 1 senem kayma olayını tecrube etmekle geçti 2. senem hızlı yavas sistem olayını tecrübe etmek.
    3. senem birleştirilmiş sistemlerı test etmek 4. senem karmaşık birbiri ardına sokulmuş sistemleri test etmek. 5. senede ise artık çok daha gelişmiş aslında basit ama tik bara emir gönderen sıstem sermaye bırlestıren kendını kapatıp acan kaldıracı yukselten aslında cılgıncasına rısk tasıyan bır sısteme geçiş yapmış olduk. En uzun sure durdugum sıstemde bu oldu bu surectı onun harıcındekı tum sıstemlerımde hıcbırzman tam olarak 1 senemı dolduramadım hep ya bır yerde manuele cıktı ya bır yerde sıstemı kacırdık dısarda kaldık vesaire. Bundan sonra neler olacak bende merak edıyorum umarım sonu selametle bıterde tüm parayı cıktıgı gıbı kaybetmeyiz. BU arada bu sene artık mecburen sermaye azalttık yanı karın bır kısmını cektık cunku agır gelmeye basladı piyasaya.

Umarım hikayenın sonu anlattıklarınızla son bulmaz. Tecrübeli insanlara mutlaka ıhtıyaç var bilseydim daha önceden girerdim bu muhabbete sizinle. Ben aslen bu işi yaparken zevk alıyorum keyifli bir hobi bana göre. Yeni yılla beraber ikinci serveri alıyorum 2. hesabımada yaklaşık 2000 TL civarında bir para attım. her ay veya 2 ayda bir artık durumuma göre tıpkı BES'e para yatırırmış gibi sradan stadartlardaki bir algorıtmaya para koyacağım bir topık açacagım bir kaç güne kadar oradakı amacım para kazanmaktan cok aslında hem bır arge hemde gelişen süreci siz değerli yatırımcılara aktarmak. Gerçek hesap extrasını sürekli paylasacak sistem sinyallerini sürekli paylaşacagım. ve sistemde en az 1 senemı dolduracak sekılde beklemeyi planlıyorum maksadım insanlara standart düzeydeki bir algorıtma ile para kazanılıp kazanılmayacağını göstermeye calısmak hem bana hemde topık sakınlerine farklı bır alternatıf sunulup sunulamayacağını göstermek. Sİstem başarı saglarmı ınanın bende bılmıyorum. SOnucta bellı analizleri yaptım ama belli olmaz bu işler. Bakalım o topıgede beklerım süreci aynen şefafa bir biçimde aktaracagım için ne olacagını nereye gieceğini görürüz sistem basarısız olursa hataları bulmaya calısırız basarı saglarsa da devamını getirir belkide ilgisini çekenlere yardımcı oluruz.

Biraz önce 2019 yılında yenı serverda herkese acık ve hesap extrasını paylasacagım konu baslıgında kullanacayım algorıtmaya bakayım dedım 10,000 TL si olan bır vatandaşın 2 kaldıraçla yanı 2000 TL sıyle ne kadar kar elde edebilirmiş kısmını hesapladım. buradakı hesaplamada 1 lotun degerı sabıt 1000 TL varsayılmıştır. Ve her yıl sonunda elde edılen getiri çekiliyor kazanılan para da bir sonraki işleme aktarılmıyor yanı kazanılmış bir para varsa bu asla tradeye girmiyor. mesela 2014 yılının ortasında sürekli 10 bın TL ile işlem yapıyor 100 TL kazandı bugun diyelim bu 100 TL yi banka hesabınız nakıt kısmında duruyor kullanmıyor sıstem o 100 TL yı dolayısıyla para 10,000 TL nin üzerine her cıktıgında para cekme ımkanınız var. Yani aşağıdaki back testte sistem sabit 2 lotla işlem yapıyor tüm işlemleri hep 2 lotla gerçekleştiriyor kazancın hepsını ıster hemen o gunıstersenız yıl sonunda cekın orası sıze kalmıs. Aynı zamanda vıop piyasası takas bankdan faiz verir tüm paranıza ancak ben onu hesabın ıcıne dahıl etmedım ayrıca komısyon ve malıyet gıderı olarak 35 puan gıder düştüm sistemin her işleminden 35 puan komısyon ve kayma malıyetı gittiğini varsayarak cıkarttım bu back testi.

Şimdi bu algorıtmayı eger buyuk bır degısım olmazsa bır kac gun ıcınde yenı servera koyup yenı konu baslıgıyla beraber aktıf etmeyı planlıyorum. Bakalım 2019 senesini nasıl geçirecek merak edıyorum.

Şimdi besci arkadasların benı anlaması ıcın soyluyorum bunları. YUkarda gordugun testi iyice bir inceleyin. 11,5 Yılı kapsayan bır ıstatıstık tabiki geçmişte lot fıyatları farklı oldugu ıcın bunu tam olarak bılmedıgım için varsayımsal olarak 1 lot 1000 TL oldugunu varsaydım bu arada sistemin en büyük sermaye erimesi ise 14,000 puan cıvarında 2 lotla trade ettiğimiz varsayar ve toplam paramızın 10,000 oldugunu düşünürsek 14,000 puan 2,800 TL zarar yazmanız anlamına gelir yani bu getırıler oluşurken sistem tarihinide biliyorum 10,10,2011 de başlayıp 01,01,2012 yılına kadar yaptıgı tüm işlemlerın sonunda tam 14,000 puan yanı 2,800 TL zarar yazmış. ancak herne olursa olsun sıstem işlemlere devam ettıgı için bir noktadan sonra bu zararı tekrar cıkartıp üstüne kar yazmış ki 2012 yılı karı 2796 TL görünüyor yine keza 2011 yılının son 2 ayında 14,000 puan cıvarında maximum zarar yaşamasına rağmen onun oncesınde para kazandıgı için 2011 yılı totalde karla ayrılabilmiş.

Bendeki algorıtma elbetteki bundan kat ve kat daha gelişmiş sermayeyı fılanda birleştiriyor.

Ancak bu siradan yatırımcılara hıtap eden rıskı cok düşük cunku sermaye birleştirmiyor kaldıracı sadece 2 de sabıt tutuyor tüm karıda sürekli olarak cebe atıyorsunuz faiz gelirin olmasına rağmen yokmuş gibi varsaydım aslında oda cıddı bır rakam tutuyor ama boşverin biz kötüden gidelim.

şimdi objektif bir gözle degerlendırelım ben bu algorıtmayı 2017 yılında kursaydım ve 2018 de 10 bın TL koysaydım veya 100 bınde koyabılırdım sonuc olarak 2 kaldıraca sabıtlıyoruz getiriyi 2018 yılı getirim %54,5 olacakmış gayet iyi hatta çok iyi değil mi daha birde bunun faizi var ama biz hesaba katmayalım. Üstelik bu paralar bıleşkede değil. diyelim yılın ortasında henüz sistem %20 karda diyelim 2000 TL yapar 10 bını olan için o 2000 TL yi çekebilirsin. Bir sınırlama yok yaw cekemezsın vesaire gibi birşey yok gıt ertesı gun bankandan cek SOnuçta testimiz sabit parayla elde edilen getiriyi göstermekte kaldıracımız da sabit 2000 Tl mızı kullanıyoruz burada 10 bin TL koymamıza ragmen nıcın 2000 TL sı ıle trade ettırdıgımıze gelınce sebebı kaldıracı düşük tutmak ve sistemin zararlı donemlerınde hala 2 lotla yanı 2000 TL ıle trade etmeye devam etmesını saglamak için.

Anlatmaya gerek yok görüyorsunuz Bir sınırlama yok para mıktar olarak kucuk 10,000 TL 10,000 TL nin her üzerine cıktıgınızda parayı cekebılırsınız üstelik tüm toplam paraya sürekli faiz alıyorsunuz hatta sizin için onuda hesaplayayım aşağı yukarı her gün için toplam sermyenıze bakılır 10,000 Mi toplam sermaye bunu 0,0006 ile çarparlar bu çarpma işlem günlük olarak değişir bazan 0,0005 bazan 0,0007 vesaire ama ortalama 0,0006 diyebiliriz su ankı faizle. o gun toplam paranız 10,000 ise * 0,0006 = 6 TL banka hesabınıza yatar ertesi gün.
    Bir sonrakı gün sistem pozisyonda ve diyelim o gun 300 TL kar etti ancak henüz pozisyonunu da kapatmadi diyelimki. Viop senın pozisyonunun kapanıp kapanmamasına bakmaz onun tek ilgilendiği şey toplam sermayenın bugun kaç göründüğüdür 10,000 ana sermaye der 300 De kar etmiş der pozisyon kapanmamasına RAĞMEN karımız belkıde geçici belkıde 300 TL yı yarın kaybedecegım ama buna bakmaz su an 300 kardamıyız evet 10,300 TL nin * 0,0006 ile çarpar 6,18 TL yi hesaba yatırır. Dikkat edin bu paraları daha ben yukarıdakı resme eklemedım bile üstelik bir sonrakı sene paramız artmasına rağmen o karı direk çektiğimi ve harcadıgımı varsaydım.

Herneyse şimdi geleceğim nokta şu. Bes için beni kendı yerınıze koyun

Besi tercih edersem nelere katlanmak durumundayım.
    1- 56 yaşımı beklemek yani 26 yıl sisteme bir fil para aktarmam lazım. 26 yıl sağlıklı sekılde yaşama riskini üstlenmem lazım
    2- SÜrekli fonları ve piyasaları analiz edip bu yıl veya gelecek 3 ayda hangi fonunun getiri üreteceğini analiz etmem lazım. TÜm bu seçimlerimdende kar etmeyi ummam lazım. ve zarar etme riskinide almam lazım
    3-devlet katkısının sürekli devam edecegını ve bes kanunlarının değişmeyeceği riski üstlenmem lazım.
    4-TÜm bunların sonunda 56 yaşıma geldiğimi iyi ki bese para yatırmışım diyebilmem lazım.

Yukarıdakı algorıtmaya para koyarsam ne olacak aldıgım risk ne

Sistemin bilerek en kötü ardışık yılını baz alarak ortalama cıkartalım 2010 2011 ve 2012 toplamı %86 yapar /3yıl = 28,6 kabaca %30 diyelim faizi zaten hesaba katmamıştık. Üstelik parayı hıc bırlestırmedıgımıze dıkkat cekerım.

Koyarsın abı 20 bın TL veya 30 bın TL artık sana yıllık kac para yeter dersen veya deneme amaclı ılk yılında 10 bın TL koyarsın bakalım 2019 da ne üretecek.

ortalama elde edecegın en kotu ardışık yılı bıle hesaplasan %30 yapıyor. yani senelik en kötü şartlarda ortalama %30 getiri üretmesi lazım normalde 2007 ve 2008 hatta 2009 uda extram yıllar diye saymayalım hadi normalde ortalama ne getiri üretmiş diğer yıllar da toplamda %372,8 / 9 yıl = %41,4 yapar.

E benim böyle bir şansım var iken evet burada aldıgım risk ve vadedilen getiriye bakalım kaybedersem ortalama sermayemın %80 ini kaybedeceğim ana paramın %80 i anlamına gelıyor bu 2 kaldıraçla trade ettiğimiz için 10 bınlıranın 8000 bını eridiğinde aracı kurum benı arayıp temınatımın kalmadıgını para yatırmamı veya işlemleri sonlandırmamı ısteyecektır. Yani artık işleme devam edemezsın GAME OVER olursun. 2000 TL ni alıp gidersın bu pıyasadan.

BU ihtimal yanı kayıp ihtimali nedir ? sistem kendı ıslem yapıyor ben hıc karısmıyorum dükkan işletmek gibi bir girişmde bulunmak gibi sanki bir magaza actımda içinde eleman yada robot calıstıyormusum gıbı her yıl sonunda da toplam karı cekıyorum bakımı yok sigortası yok vergisi yok algısı yok. Misler gibi gelen parayı cek. Burada ınsan faktoru olmadıgı ıcın cok avantaklıyım duygu olayı ortadan kalıyor üstelik oturup bırseylerı analiz etmek gibi bir zorunlulugum da yok algorıtma birşeyleri benım yerıme analiz edip kararlar alıyor fona parayı teslım etmekle arasında hıcbır fark yok üstleik bunda çeşitli fon gıderlerınede gerek yok. istatistiklerini yaptıgı ıslemlerı geçmişi vesaireyi görebiliyorsunuz. herşey şefaf.

evet robot gelecekte daha dogrusu patteren yanı model gelecekte berabat calısıp zarar yazabılır benım 10,000 TL paramın 8000 TL zarar yazabılmesı için algorıtmanın 2019 yılında -40,000 PUAN zarar yazması lazım.

Hiçbir yılında negatif bir değer olmayan en berbat yılında 12,465 Puan toplayan bu algorıtmanın -40,000 puan zarar etme olasılıgı nedir ? Düşüktür AMa imkansız değildir. Yazabılır. Bunu ıstatıstık ve algorıtma işini tecrübe edince anlıyorsunuz boyle bır ıhtımal her zaman var olacaktır.

en fazla bunu kaybederim bu getırı içinde böyle bir riske girmeyi şahsım adına mantıklı buluyorum ıste bes ıle bu işi karsılastırdıgımızda siz olsanız gerçekten BES'i tercih edermiydiniz.

Hadi yapmayın okadar da kötü değil okadar da risk üstlenmiyorsunuz baksanıza bu getırıyi ve rıskı de olctuk ? Sizce bu rıske gırmeye değmez mi ?

30 bin TL para soksan en kötü ihtimalle seneye %30 kazanman lazım buda 9000 TL eder taş attında kolunmu yoruldu canım 9000/12 = aylık 750 lıra miss niye hep kötüyü hesaplayalım kı belkıde 2018 oldugu gibi %50 getiri saglar buda 15,000 eder misss :D

Tabi hayal kurmak güzel ama sayın flexy hocamızın da dediği gibi mesele istikrarlı ve düzenli getiriler elde edebilmekten geçer Bunuda ozamanları yaşamadan asla göremeyiz. O halde bu ihtimale 2019 da oynayacagım bakalım neler bızı karsılayacak basarısız olursam nerede hata yaptıgıma sistemin istatistiklerinin bu kadar nasıl sapabildiğini tartısırız. 2020 ye yenı bır sayfa acarım hataları temızledıkten sonra ama basarılı olursam deme keyfıme herkes benden cay. :D
    @flexy BEN İSTEMEM

flexye çay yok.

ne demek flexy sen bana nasıl flexy dersin ulen kelek

ne diyem mahmutmu diyem flexy

abi diyeceksın hoca diyeceksin ağa diyeceksin.

o günler bitti flexy :D ikmizinde sistemi var kardesınım artık flexy :D

Mizah olsun dıye paylastım herhangibir terslik küçümseme veya baska bırsey için değil. @flexy hocamıza saygı duyuyorum.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

2.  Alıntı Originally Posted by yetkisiz Yazıyı Oku
    Gayrimenkul yatırımlarının amorti süresi 10 yıl üzerinden hesap edilir...Hele ki fabrika yatırımları vs. onlarca yıl...Burada yatırdığın paranın 1/4 ini tık diye geri veriyor Devlet, şükür diyen yok...İşte ben buna şaşıyorum abi...

Güzel yazı olmuş sayın flexy...30 yıla yakın bu lanet piyasadayım ama ne forex ne de viop denemem olmadı...Resmen birebir yaşadım ve ne derece isabetli bir karar vermiş olduğumu görmüş oldum sayenizde...Tekrar teşekkürler...
    hayır anlayamadığım bir konu daha var...birileri çıkıyor diyor ki, %25 devede kulak, önemli bir katkı değil...bir başka kesim de diyor ki, haksız kazanç, benim vergilerim birilerine aktarılıyor...şimdi bu katkı, az mı çok mu anlamadım,

yeri gelmişken belirteyim...eski sistem, yani vergi iadesi sistemi, beyaz yaka gibi yüksek vergi ödeyen kesim için çok daha iyiydi..bu sistem de ortaalam vatandaş, yani daha az vergi veren kesim için iyi...hiç yoktan iyidir.

enflasyonun %25 olduğu yerde %25 develet katkısı muazzam değil...ancak enflasyonun %10 altında olduğu zamanlar çok iyi bir teşvikti..gerçi eleştirenler, burun kıvıranlar o zaman da beğenmiyordu bu katkıyı.

bu sistem harika bir sistemse neden millet zorla sokuluyor bu sisteme ??.. hatta çıkanlar bile kanunla tekrar sokuluyor

bu soruya cevap vermeden hiç başka açıklamalara zahmet etmeyin..

bildiğin saadet zinciri.. ben zamanında emlak topiğinde akp zihniyetinin oluşturduğu emlak sistemini saadet zinciri olarak nitelendirmiştim.. arşivlerde.. aynen de öyle olduğu ortaya çıktı..

BES sistemi ve %25 konusu da bu şekilde.. bir saadet zinciri.. sonsuza kadar sürmeyeceği en yetkili ağızlardan söylenmiş.. şu anda kümese ne kadar çok adam sokabiliriz onun derdindeler.. bu zorlamalar, çıkarılan kanunlar filan bununla alakalı..

neyse.. zorunlu olmasını ahlaken kendilerine dert etmeyen adamları germiş sistemin sorgulanması.. bir insanın isteği dışında zorla sisteme sokulduğu ve bunun üzerinden (yani sayıların artması) sağlamlaştırılmaya çalışılan bir sistemden nemalanıyorsun.. bu çok açık.. bu zulmü "hiç yoktan iyidir" diye normalleştiren konformist kafanın hak ve adaletten bahsetmesi zaten beklenemez.. her ne kadar özel yaşantılarında dindarlık vurgusu yapsalarda.. kul hakkı mevzusu çok önemli dinsel inanışta.. kritik olarak inceleyin bu konuyu ve kul hakkı olup olmadığına kendiniz karar verin..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

4.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    hayır anlayamadığım bir konu daha var...birileri çıkıyor diyor ki, %25 devede kulak, önemli bir katkı değil...bir başka kesim de diyor ki, haksız kazanç, benim vergilerim birilerine aktarılıyor...şimdi bu katkı, az mı çok mu anlamadım,

yeri gelmişken belirteyim...eski sistem, yani vergi iadesi sistemi, beyaz yaka gibi yüksek vergi ödeyen kesim için çok daha iyiydi..bu sistem de ortaalam vatandaş, yani daha az vergi veren kesim için iyi...hiç yoktan iyidir.

enflasyonun %25 olduğu yerde %25 develet katkısı muazzam değil...ancak enflasyonun %10 altında olduğu zamanlar çok iyi bir teşvikti..gerçi eleştirenler, burun kıvıranlar o zaman da beğenmiyordu bu katkıyı.
    Yuzde 25 katki iyidir. Guzeldir fakat bu katkiyi sen kullanamiyorsun fonlara aktaramiyorsun altin alamiyorsun efendim borsaya sokamiyorsun devlet kendisi bir yerlerde nemalandiriyor. Bir ara eksi negatif getiri sagliyor demislerdi yanlis anlamiyorsam su anda yuzde kac veriyor bilmiyorum.

Dolayisiyla hesapla uzun vadede bu yuzde 25 nemasiyla ne kadar edecek kisa vadede yuksek uzun vadede silinip gidecek

Benden aldigi vergiyi sana aktariyor ustelik sana aktarilan bu para sadece goruntude istedigin yerde kullanamiyorsun sonra 20 yil sende tutup bekleterek parayi iyice olduruyor uzun vadede.

Su an ne veriyor devlet katkisi nemasi yuzde kac
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

5. @erhanacıkgoz1,

çok riskli ya da az riskli bir yetırım stratejisi ile iyi para kazanıyorsun..hatta az riskli sistemde kazandığın parayı da dışarı çıkarıyorsun...bu dışarı çıkardığın para ile BES gibi farklı bir enstrümana yatırım yapmak mantıklı değil mi? Ha BES olmaz, emlak olur, tarla olur, meyve bahçesi olur...farklı bir şey yani.

eğer bir yılda paranı en az 2-3 katına çıkarıyorsan ve paranın 3-5 bin tl gibi minik düzeyde değilse...yani en az 50 bin ve üzerinde ise....zaten 3-5 sene içinde kayda değer bir varlığa sahip olacaksın...neden aç gözlülük yapıp tüm yatırımla iyi kazandığını düşündüğün bir oyunu oynuyorsun..bunun adı kısaca aç gözlülük oluyor.

tolstoy un insan ne ile yaşar diye bir klasiği var..okumuşsan tekrar ama özümseyerek oku, okumadıysan mutlaka oku...bir de kısa yazmaya çalış..biliyorum konuyu-ana mesajı kısa bir yazı ile anlatmak daha zor, biraz felsefe biraz da derinlik gerektirir..bu konuda da kendini geliştirmelisin belki.

yazdıklarımı eleştiri gibi algılama, deneyimli bir abinin tavsiyesi olarak gör lütfen.

not: daha önce de yazdım...gayet muhafazakar bir yatırımcı olmama rağmen, vadelide endeks işlemi de yapıyorum..ve bu sayede en son çalıştığım şirketteki maaş düzeyinde bir getiri elde ettim aylık ortalama...bu işe başlarken, yan gelirlerim de olduğu için üçte birine de razıydım...bunu şunun için yazdım, muhafazakar ve rsiki sevmeyen bir yatırımcı olarak vadeli işlemler gibi bir piyasada, az riskle-düşük kaldıraç-kazanılan paranın o ay dışarı çıkarılması(yani senin bahsettiğin ikinci sistem) modeliyle iyi kazançlar elde edebildim...kaldıraçlı sistemlere uzak değilim yani.

6.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Yuzde 25 katki iyidir. Guzeldir fakat bu katkiyi sen kullanamiyorsun fonlara aktaramiyorsun altin alamiyorsun efendim borsaya sokamiyorsun devlet kendisi bir yerlerde nemalandiriyor. Bir ara eksi negatif getiri sagliyor demislerdi yanlis anlamiyorsam su anda yuzde kac veriyor bilmiyorum.

Dolayisiyla hesapla uzun vadede bu yuzde 25 nemasiyla ne kadar edecek kisa vadede yuksek uzun vadede silinip gidecek

Benden aldigi vergiyi sana aktariyor ustelik sana aktarilan bu para sadece goruntude istedigin yerde kullanamiyorsun sonra 20 yil sende tutup bekleterek parayi iyice olduruyor uzun vadede.

Su an ne veriyor devlet katkisi nemasi yuzde kac
    devlet katkısı tatlandırıcı...yani bilgi düzeyi eksik, ortalama vatandaşı çekmek için sisteme konulan bir ambalaj...ben şirket katkılı bes te olduğum ve koyduğum 300-500 tl kadar katkıyı da şirket verdiği için, en baştan %100 kazanç elde ettim..devlet katkısı hariç.

işten ayrılmama rağmen sitemde neden kalıyorum...bir kere katkı payımı benim için ihmal edilebilir bir düzeye indirdim...genel gidişatı olumlu görmediğim için de fonum %100 altın fonunda...yani parayı bes ten çeksem de, zaten muhtemelen gram altında tutacaktım...ha bu parayı bankada gram altında tutmuşum, ha bes te benim için bir fark yok.

son üç yıldır %100 altın fonunda olarak bileşik getiri %110 elde etmişim..üstelik bu getiri yıldan yıla fazla değişmedi, üç yıl da %30-35 arası bir getiri var...üstelik arada bir güzel işlem de yaptım, gram altın tepe değerindeyken %50 likit fona geçip 220 lerden tekrar %100 altın oldum...yani yılda 1-2 işlem ile bu getiri %150 lere de yaklaşmış durumda.

ha, fon kesintisi...şirket anlaşmalı bes olduğu için fig dışında bir kesintim yok...onu da %25 devlet katkısına sayıyıorum..çok da önemli değil yani...bes deki bu parayı, last resort gibi düşünüyorum...en son çare olarak başvururum...herşey ters giderse, zorda kalırsam diye...yoksa 55 e kadar durur orada.

7. Benim esas itirazım şuna...her insan farklı, tasarruf ve yatırım anlayışı da...hayattan beklentisi de...bazen düşünüyorum, piyangodan 10-15 milyon para çıksa daha mı mutlu olurdum...migros ta kasada kız soruyor piyango bileti alır mısın? muhafazakar da bir görüntümüz var eşimle birlikte...yanlış anlaşılma olmasın diye detaylı anlatmak zorunda kalıyorum...şansa inanmam, çalışmaya-emeğe-bilgiye dayanan kazanç güzeldir...zaten hayatım boyunca şansıma hiç güvenmedim diyorum...kız gülüyor.

ciddiyim, arabaya binince düşündüm...gerçekten piyangodan 10-15 milyon çıkacağını bilsem, bileti alır mıydım? alırdım diyemedim kendime...böyle düşünen biri, 1 yılda tüm parasını 5-10 katına çıkarmak ister mi? bunun benim gözümde kumardan çok da bir farkı yok...kumara ve şansa da hayatımda yer vermemiş biri olarak...halimden memnunum yani..az ama devamlılığı olan kazanç...benim için güzel olan bu.

8. Yani...tasarruf anlayışı da, yatırım anlayışı da kişiye özeldir...doğru bildiğini anlat, ama ikna etmek için çok uğraşma...kim, nasibi ne kadarsa o kadar faydalanır..tercihlere saygı duy...kendime söylüyorum bunları, mümkün olduğunca da uymaya çalışıyorum.

Sayfa 95/467 İlkİlk ... 45859394959697105145195 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •