Sayfa 284/454 İlkİlk ... 184234274282283284285286294334384 ... SonSon
Arama sonucu : 3625 madde; 2,265 - 2,272 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Vakıf emeklilik te devlet katkı fonu -%7,5 larda...benchmark değeri -%11,5 larda...arada nasıl bu kadar fark olabiliyor...vakıf emeklilik bir şekilde kamu avantajını mı kullanıyor.

öte yandan fon yönetimini beğendiğim allianz ise katkı fonunda -%14 lerde...yukarıdaki tuhaflık daha da ilginç hale geliyor bu durumda...sabit getirili ve hareket alanı çok az böyle bir fonda arada nasıl bu kadar getiri farkı oluyor, hayret ediyorum.

son olarak..altın fonu ve ppf için görüşüm şu...2016 başında %100 altın fonuna geçmiş biri olarak, arada 1-2 küçük sat-al dışında pozisyonumu hala koruyorum...önümüzdeki aylarda ilk parça altın fonu sat-ppf al yapabilirim...gelişmelere göre karar vereceğim...şu an için altın fonunu azaltmak bana uygun gelmiyor.
    Sayin Cautionary,

ppf aliminizi yaptiginizda buradan paylasabilirmisiniz? Bir defa denedim, basaramadim. Bir kez daha denemek istiyorum. Ben de 100% altindayim su an itibariyle.

2.  Alıntı Originally Posted by asuGaGuGa Yazıyı Oku
    Sayin Cautionary,

ppf aliminizi yaptiginizda buradan paylasabilirmisiniz? Bir defa denedim, basaramadim. Bir kez daha denemek istiyorum. Ben de 100% altindayim su an itibariyle.
    Yaz aylarında genelde bağ bahçe işleriyle uğraşıyorum, forumda anlık yazamıyorum genelde...twitterda da takipçi sayım yüksek...işlem yaptığımda oradan yazarım, görüşlerimizi takip eden bir kitle var, oradaki ortalama bilgi düzeyi buradan düşük zaten..imzamda hesap bilgim var.

öte yandan...bes hesabım 16 yıl oldu..en başından bu yana ağırlıklı altın ve ppf fonuna yatırım yaptım...BES portföyünü last resort denen, sığınılacak son liman gibi, sigorta gibi gördüğümden...çok az işlem yapıyorum...bu nedenle benim hareket tarzım çoğu arkadaşa uymayabilir...vade yapısı önemli....bunu mutlaka dikkat almak gerekiyor...örneğin gram 530 lardan 400 lere indi, ben daynabildim, çünkü maliyetim çok aşağılarda ve bekleme gücüm, dayanma kapasitem vardı...ileriye dönük beklentilerim de devam ediyordu...bu nedenle herkes kendi durumunu çok iyi analiz edip, ona göre karar vermeli, benim için doğru olan, başka biri için yanlış bir karar olabilir.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

3.  Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    Bana şu fon ilginç geldi. Tefasta bu fonun karşılığında başka bir fon yok sadece emeklilik müşterilerine özel.
    ANADOLU HAYAT EMEKLİLİK A.Ş. B.R.I.C. ÜLKELER YABANCI DEĞİŞKEN EMEKLİLİK YATIRIM FONU

Fon, performans kriteri olarak %22,5 Hang Seng Endeksi (Çin Hisse Senedi), %22,5 MICEX (Rusya
    Hisse Senedi) Endeksi, %22,5 Bovespa (Brezilya Hisse Senedi) Endeksi, %22,5 Sensex (Hindistan
    Hisse Senedi) Endeksi, %5 BIST-KYD DİBS 91 Gün Endeksi ve %5 BIST-KYD Repo (Brüt)
    Endeksi’ni hedef almaktadır.

Parasal genişlemenin yoğun olduğu dönemlerde iyi getiri elde edebilir.
    Fonun 5 yıllık getirisi %380. Yabancı para cinsinden bir yatırım aracı.
    Befas açıldığında alım dönemini iyi belirlemeye çalışarak belli bir oranda portföyümde taşımayı düşünüyorum.
    Merhaba Sayın pit,

Mesajınızda birşey dikkatimi çekti, mümkünse yardımınızı rica edeceğim.

ANADOLU HAYAT EMEKLİLİK A.Ş. B.R.I.C. ÜLKELER YABANCI DEĞİŞKEN EMEKLİLİK YATIRIM FONUnun hangi fonlardan oluştuğunu bulmuşsunuz.

Ben de bir süredir ANADOLU HAYAT ALTIN FONUnun hangi fonlardan oluştuğunu veya başka bir deyişle sadece onsdan mı en çok etkileniyor yoksa Türkiye'de olduğumuz için örneğin gram altından da mı etkileniyor kısacası bu fonun artmasına azalmasına neler karar veriyor onu bulmaya çalışıyorum. Bu sayede daha sağlıklı kararlar vereceğimi tahmin ediyorum.

Bunu bana söyleme imkanınız var mı? Çok müteşekkir olurum. Diğer yazar arkadaşlardan da bilen varsa ve paylaşırsa yine çok müteşekkir olurum.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Dünyanın merkezi İstanbul
    Gönderi
    1,704
     Alıntı Originally Posted by M3RT85 Yazıyı Oku
    Merhaba Sayın pit,

ANADOLU HAYAT EMEKLİLİK A.Ş. B.R.I.C. ÜLKELER YABANCI DEĞİŞKEN EMEKLİLİK YATIRIM FONUnun hangi fonlardan oluştuğunu bulmuşsunuz.

Ben de bir süredir ANADOLU HAYAT ALTIN FONUnun hangi fonlardan oluştuğunu veya başka bir deyişle sadece onsdan mı en çok etkileniyor yoksa Türkiye'de olduğumuz için örneğin gram altından da mı etkileniyor kısacası bu fonun artmasına azalmasına neler karar veriyor onu bulmaya çalışıyorum. Bu sayede daha sağlıklı kararlar vereceğimi tahmin ediyorum.

Bunu bana söyleme imkanınız var mı? Çok müteşekkir olurum. Diğer yazar arkadaşlardan da bilen varsa ve paylaşırsa yine çok müteşekkir olurum.
    aslında ons da olsa gram altın da olsa günün sonunda portföyde farklılık oluşturmaz. Çünkü nihayetinde ons altın da o günün cari kurundan usd den tl ye donusturulerek hesaplanıyor keza gr altın da... ancak fonun içindeki altının oranı önemli.. bazı fonlar içeriğinde %99-100 oranında saf altın barındırmayabilir.

5.  Alıntı Originally Posted by cennetyolu Yazıyı Oku
    aslında ons da olsa gram altın da olsa günün sonunda portföyde farklılık oluşturmaz. Çünkü nihayetinde ons altın da o günün cari kurundan usd den tl ye donusturulerek hesaplanıyor keza gr altın da... ancak fonun içindeki altının oranı önemli.. bazı fonlar içeriğinde %99-100 oranında saf altın barındırmayabilir.
    Kastedilen şu sanırım. Altin fonları belirli oranda altin sertifikası da bulunduruyorlar, bir ara satışı yapılmıştı bu sertifikanın, yastık altındaki altınların sisteme dahil edilmesi amacıyla çıkarılmıştı.

Ayrıca, %3-5 de olsa likit fon da bulundurabilir bu fonlar. Kimi fon yasal alt limite kadar düşürebilir altın ve altın bazlı ürünleri, kimisi max. ta tutar.

Sonuçta, hareket alanı kısıtlı olsa da, benchmark altın fonu getirisine göre, yıllık bazda %1-2 daha fazla, ya da %1-2 daha az getirebiliyor fonlar. Altının primi arttıkça, yönetim tercihlerine bağlı olarak performans farkları daha da artabilir.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Alıntı Originally Posted by M3RT85 Yazıyı Oku
    Merhaba Sayın pit,

Fonunuzun içeriği bu şekildeymiş.

Son 1 yılda getirisi de bu şekilde gerçekleşmiş.

Gram altından hafif daha düşük getiri elde etmiş.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

7. BEFAS sisteminde başka şirketlerin fonlarını alabilme imkanı ne zaman devreye giriyor? Kesin bir tarih var mı? Duyurularda göremedim. Pilota başlandı yazılmış. Bize ne zaman sunulacak?

8.  Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku
    BEFAS sisteminde başka şirketlerin fonlarını alabilme imkanı ne zaman devreye giriyor? Kesin bir tarih var mı? Duyurularda göremedim. Pilota başlandı yazılmış. Bize ne zaman sunulacak?
    1 Temmuz 2021 tarihi deniyor.
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

Sayfa 284/454 İlkİlk ... 184234274282283284285286294334384 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •