Sayfa 24/454 İlkİlk ... 1422232425263474124 ... SonSon
Arama sonucu : 3625 madde; 185 - 192 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1. bu BES veya işsizlik fonu, önceden tasfiye edilen tasarruf teşvik sistemi, konut edindirme fonu , ilksan gibi tasfiye edilen fonlar
    sadece çalışana ek vergi yükü getiriyor. başka da bir işe yaramıyor.
    örnek mi yukarıdakiler örnek.
    aşağıdaki de örnek.
    niye böyle....

yaa aslında işin özün de bizim insanlarımız, bizim halkımız, bizim uşaklar, bizim çocuklar v.s. çooook iyi de kardeşim. arkadaş çevresi bozuk ondan oluyor. (!)

haydi bye. bi ara görüşürüz.

https://www.sozcu.com.tr/2018/yazarl...guldu-2591080/

Alıntı Originally Posted by kaveri Yazıyı Oku
    bu BES veya işsizlik fonu, önceden tasfiye edilen tasarruf teşvik sistemi, konut edindirme fonu , ilksan gibi tasfiye edilen fonlar
    sadece çalışana ek vergi yükü getiriyor. başka da bir işe yaramıyor.
    örnek mi yukarıdakiler örnek.
    aşağıdaki de örnek.
    niye böyle....

yaa aslında işin özün de bizim insanlarımız, bizim halkımız, bizim uşaklar, bizim çocuklar v.s. çooook iyi de kardeşim. arkadaş çevresi bozuk ondan oluyor. (!)

haydi bye. bi ara görüşürüz.

https://www.sozcu.com.tr/2018/yazarl...guldu-2591080/
    Biz zaten böyleyiz. Bizden adam olmaz. Iktidar şöyle, muhalefet böyle diyene kadar;

50 tane uzman var burada
    madde madde yeni bir sistem tasarlasınlar
    her siyasi partiye getirip önersinler.

İktidar beğenmezse muhalefete begendirsinler.... bea.....!
    Yazdıklarım, paylaştıklarım yatırım tavsiyesi değildir, herkes kendi kararını verir.

3.  Alıntı Originally Posted by yetkisiz Yazıyı Oku
    Buralardan BES'e ekstra para yatıranların Devlet Katkısından gelecek paralarla alınacak Katkı Fonlar da bugünkü oranlardan alınmış olacak...Yani % 25 üzeri bir % 25 daha gibi hesap etmek lazım...Para parayı çekermiş aynen durum budur...
    Aynen öyle.
    Devlet katkısında doların artışı ile ZARAR ettik diyenler bunu nasıl diyebiliyor anlamıyorum. Zarar etmek ile bir varlığın değerinin, kur hareketleri sebebi ile o parite karşısında azalması farklı şeyler. Kur karşısında değeri azalmayan bir varlık yok zaten TL’de olupta. Ülkenin kendi borcu durduk yerde parite sebebi ile artmışken yani ortada genele yayılmış bir problem varken konuyu “BES’te devletin verdiği %25’ten zarar ediyorum” noktasına çekmek haksızlık.

Birisi kalkıp sana 25TL’lik bir şey hediye ediyor, yani daha önce senin olmayan bir 25TL’lik bi şeyin sahibi oluyorsun durduk yerde sonra mağazaya gidip aynı ürünün 20TL’den satıldığını görüyorsun. Şimdi sen 5 TL zarar mı ettin yoksa daha önce senin olmayan 20TL’lik bir şeyin sahibi mi oldun?

Dolar artışına, birikimin hisse fonlarında veya repo vb gibi TL temelli fonlarda yakalandıysan, Devletin milletin hepsi gibi seninde paranın erimesi gayet normal. Hatta hisse senedi fonunda isen erime’nin haricinde zararda olmanda gayet normal. Kurdaki olağanüstü hareketi getirip BES sistemine bağlamaya çalışmak ve bu sistem işe yaramaz demek büyük bir yanlış. Arka planında ne olduğunu bilemediğimiz, Amerika’nın ülkemize özellikle saldırdığı ve 2. Dünya Savaşı sonrası kurulan ekonomik sistemin bir parçası olan Amerikan Doları’na tüm ülkeleri mahkum eden sistemin avantajının Amerika tarafından özellikle ülkemize karşı kullanıldığı bir dönemden geçiyoruz.

Geçmişte buna benzer, değişik sebeplere dayanan develüasyonlar çok oldu.

BES’teki parasının kur hareketi karşısında erimesi sebebi ile BES sistemine işe yaramaz diyen bir kişi aslında, BES sistemini değil ortada olan Uluslararası ilişkileri, Dünya üzerinde kurulu olan ekonomik sistemi ve kendi ülkemizde yürütülen ekonomik politikaları eleştirmiş oluyor.

TL/$ hareketini hangi finans uzmanı hangi devletin üst düzey görevlisi öngördü ki bizim gibi sade vatandaş öngörecekti?

Bu kur hareketi ile koskoca TC Devleti’nin bütçesi erimiş borcu artmış biz burada BES’teki birikimlerin erimesini getirip BES sisteminin kötü olmasına bağlıyoruz. Bu doğru değil.

Finansal piyasalar böyledir. Dış finansal kaynağa muhtaç tüm ülkelerin durumuda bizim gibidir. Gün gelir mutlaka paranız güçlü ekonomisi olan ülkelerin parası karşısında erir.

Ben torunlarım için BES hesabı açmıştım yaklaşık on sene önce. Bende yakalandım kur hareketine. Gelecek haftalarda tüm birikimleri hisse fonuna geçireceğim. Bundan sonrada tüm ödemeleri hisse fonu alacak şekilde ayarlayacağım. Orta uzun vadede bugünkü kur hareketinden kaynaklanan değer erimesini en iyi hisse senedi piyasalarının kapatacağını düşünüyorum. Bununda 2 seneden önce olacağını düşünmüyorum. Hemen belirteyim bu bir yatırım tavsiyesi filan değildir.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

BES çıktığında gittim bankanın birine.
    Isteyenin BES'i kendine özel olsun. Bana hesap açın istediğim hisseleri aldırayım.

Olmaaaaazzzz....Öyle bir sistem yok......dediler.

Niye olmasın ki?
    Hem finansal okuryazarlığı tesvik eder, hem de insanları tasarrufa yöneltir.
    bea ..!
    Yazdıklarım, paylaştıklarım yatırım tavsiyesi değildir, herkes kendi kararını verir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,347
    Sırf bu yüzden bese girmiyorum....alacağım UV hisseleri ben belirlemeliyim
     Alıntı Originally Posted by 0101 Yazıyı Oku
    BES çıktığında gittim bankanın birine.
    Isteyenin BES'i kendine özel olsun. Bana hesap açın istediğim hisseleri aldırayım.

Olmaaaaazzzz....Öyle bir sistem yok......dediler.

Niye olmasın ki?
    Hem finansal okuryazarlığı tesvik eder, hem de insanları tasarrufa yöneltir.
    bea ..!
    MI MAX cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

6. İyi ama BES dediğimiz sistem insanların küçük küçük paralarla sıfır seviyesinden birikim yapmaları için ortaya konan bir sistem. Yani sisteme girildiğinde Sıfır TL olan parayla neyin yatırımını yapacak hangi parayla hisse senedi seçeceğiz ki?

Toplu parası olanı zaten sistem kabul etmiyor, diyor ki sisteme tek seferde yıllık asgari ücret toplamının %25’ini koyabilirsin.

Çok parası olan bana gelmesin diyor sistem zaten. Gitsin istediği yerde hesap açtırıp istediği enstrümana yatırsın diyor. Bana yatırım yapmak isteyen değil para biriktirmek isteyen gelsin. Biriktirdiğinde de ister parasını toplu alsın gitsin nerede istiyorsa yatırımını yapsın diyor, isterse gelsin bana 56 yaşında emekli maaşı bağlayayım diyor.

Artık 65 yaşında emekli olacak ve çok muhtemelen 50’li yaşlarının ortalarında işsiz kalacak bugünün gençlerine, 65 yaş gelene kadar düzenli bir gelir ile tutunacak dal uzatıyor. Yada alternatif olarak toplu paranı al istediğin gibi kendin yönet istediğin hisseyi seç 65’ine kadar mağdur olmadan kendi seçimlerinin sonuçları ile yaşa diyor.

etrafınızda BES'li olup bugün ayrılsa yatırdığı parayı enflasyon karşısında koruyabilecek 1 kişi var mı ?

fon yöneticileri paranızı alır, faize tahvile yatırır. işletme masrafi keser. size enflasyon altında bir para bırakırlar.

ya da şöyle tarif edeyim:

sizden 1 elma alırlar. onun bir tarafını ısırır afiyetle yerler. size kalanını verirler. enflasyon olduğu için siz paranızın arttığını zannedersiniz. halbuki elmanızın 1/4'ü yenmiştir.

8. Ben yine bu başlık altında gerçek örneğini vermiştim. Kendi torunuma yaptığım örneği. Arzu eden bulup okur. Orada enflasyonun üzerindeki kazanç anlatılıyor.

Enflasyonun %15-20 olduğu yerde yatırdığınız paraya %25 veriliyorken enflasyonun altında kazanmak zaten mümkün değil. Birde hiç bir şey yapmayıp, paranızı güvenli fonlarda tutarsanız üzerine alacağınız faiz vb’de cabası.

Kesintiler konusu ise şöyle,
    Giriş aidatı ve yönetim gider kesintisi toplamı, sözleşmenin ilk 5 yılı süresince, her yıl için ilgili takvim yılı başında belirlenmiş ilk 6 ay için açıklanan aylık brüt asgari ücretin %8,5’ini aşamaz. Yani bugün için konuşursak 2029TL olan asgari brüt ücretin %8,5’i oda 172,5 TL yapar.

Sözleşmenin ilk 5 yılından sonra sözleşme sonuna kadar giriş aidatı, yönetim gider kesintisi adı altında herhangi bir kesinti yapılmayacaktır.

Siz tavandan aylık yatırıyorsanız yani yıllık 2029X12=24348TL yatırıyorsanız, BES şirketinin sizden kestiği bu 172,5TL, %0,71’e denk geliyor.

Bu %8,5’i alan şirket var daha az alan var. Siz daha az alan bir şirketten BES ‘ki iseniz bu %0,71 daha aşağıya iner.

Zaten büyük bir oranda değildir. Sistemde uzun süre kalırsanız yani 5. Seneden sonra bu kesintide kalmaz.

Yatırım aracı olupta kesintisi olmayan bir şey yok zaten. Repodan, faizden hisse alın satımından artık her ne ise mutlaka bir isim altında kesinti olur. Olmak zorunda zaten. Size hizmet veren kurumun hayatta kalması için bu kesintiler gerekli.

Sayfa 24/454 İlkİlk ... 1422232425263474124 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •