Sayfa 256/452 İlkİlk ... 156206246254255256257258266306356 ... SonSon
Arama sonucu : 3609 madde; 2,041 - 2,048 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

Emeklilik Gozetim Merkezinden asagidaki sekilde bir geribildirim aldim.

Mesajınızda yer alan değerli önerileriniz için teşekkür ederiz. Bireysel emeklilik sistemi mevzuatına ilişkin düzenleme yapma yetkisi Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nda olduğundan önerileriniz ilgili Kuruma iletilecektir.

Bununla birlikte, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yayımlanan Emeklilik Yatırım Fonlarına İlişkin Rehber’in “Emeklilik Yatırım Fonlarının Getiri Performansının Ölçülmesi, Değerlendirilmesi ve Portföy Yöneticilerine Uygulanacak Teşvik ve Tedbirlere İlişkin Usul ve Esaslar†başlıklı bölümü çerçevesinde belirlenen;

- Fon kıyas gruplarının ve bu gruplarda yer alan fonların listesi

- Kıyas grupları dışında kalan fonların listesi ve

- Bahse konu fonlara uygulanacak performans değerlendirme yöntemi yayımlanmıştır.

Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ve Sermaye Piyasası Kurulu Kararının ilgili mevzuat hükümleri gereği, fon kıyas gruplarının, kıyas gruplarının dışında kalan fonların ve bunlara ilişkin değerlendirme metodolojisinin Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) tarafından belirlenerek Fon Performans Değerlendirme Komitesi'ne (FPDK) sunulması, FPDK tarafından onaylanan yöntemin ve bahse konu fon listelerinin kamuoyuna duyurulması, fonların performansının anlık olarak izlenmesi; ilgili performans döneminde, kamuoyuna ilan edilmiş metodolojiye uygun olarak performans ölçümü ve değerlendirmesinin yapılması, göreceli olarak başarılı ve yetersiz olduğu tespit edilen fonlara ilişkin performans sonuçlarının değerlendirme dönemini takip eden senenin ilk 15 iş günü içinde kamuoyuna ilan edilmesi, performans değerlendirme sonuçlarına göre fonlara ödül ve yaptırımlar uygulanması öngörülmüştür.

Fon Performans Değerlendirme Sistemine ilişkin detaylı bilgiye Kurumumuzun web sitesinde yer alan (https://www.egm.org.tr/fonlar/fon-pe...emin-isleyisi/) bağlantısından ulaşabileceğinizi bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,

EMEKLİLİK GÖZETİM MERKEZİ

Alıntı Originally Posted by asuGaGuGa Yazıyı Oku
    Asagidaki programa denk geldim biraz once ve yine asagidaki maili Noyan Bey'e attim. Sizlerde uygun buldugunuz kisi ve kurumlara iletirseniz, belki yeterince farkindalik yaratabiliriz.

Baska tavsiyeniz varsa, onlari da ekleyebilir, yine uygun buldugunuz kisi ve kurumlara iletebiliriz.

https://www.youtube.com/watch?v=2qEi...bert%C3%BCrkTV

"Noyan Bey merhaba,

BES ile ilgili programlarinizin hepsini izleyen bir izleyiciniz olarak, canli yayinda dile getiremedigim(calismamdan dolayi) sorunlari bir sonraki BES ile ilgili yayininizda gundeme getirmeniz amaciyla, sizin vasıtanızla iletmek istiyorum.

1. BES fonlarinin iyi yonetildigi kanaatinde degilim. Bu fonlardan alinan fon yonetim gider kesintilerinin fazla oldugunu dusunuyorum. 3 aylik raporlarda fon raporlarina bakiyorum ve fonlar aktif sekilde yonetilmiyor. 3 ay onceki haliyle kiyasladigimda fonun iceriginde bir degisiklik olmuyor. Fonun icerdigi bonolar, tahviller her zaman ayni. Ornegin altin fonu. Bu fonun yonetilmesi cok zor bir sey degil. Nasil %1'in uzerinde bir ucret aliniyor anlamak mumkun degil. Hic bir fon aktif bir sekilde yonetilmiyor. Pasif bir sekilde yonetim var.

2. BES yatirimcilari ve sistemdeki emekliler bagli olduklari BES sirketi vasitasiyla, TEFAS'da yer alan tum fonlara yatirim yapabilmeli. Cok guzel fonlarimiz var. BES birikimimin bu fonlarda degerlendirilmesini cok istiyorum ama emeklilik fonlari ve normal fonlar seklinde bir ayrim var. Buna mantigim el vermiyor. Birikimlerimiz tam rekabete acik bir ortamda yonetilmeli. Nasil ki bankamdan, baska bir bankanin ya da portfoy yonetim sirketinin fonunu alabiliyorum, yine ayni sekilde TEFAS'da yer alan fonlari da secebilmeliyim. Su an BES sektorunun tam rekabetci oldugunu dusunmuyorum. Agiz birligi yapmiscasina, BES sirketleri ayni oranlarda ucret almaktalar.

3. Devlet katkisinda yer alan fonun da yine ayni sekilde kendi insiyatifimde, istedigim fonda yer almasi gerektigini dusunuyorum. Devlet katkisi fonlari enflasyona gore erimekte ve bu konuda bir sey yapamiyorum.

Yukarida da belirttigim gibi, bir sonraki programinizda bu konulari gundeme getirip farkindalik yaratirsaniz cok sevinirim."

2. Merhabalar.
    İsbankasi ve iştirakleri fonundan çıkıp Briç ülkeleri fonuna geçiş yaptık. Bakalım hayırlısı. Anadolu hayat emeklilik

3. arkadsdlar epeyce gerilere gittim belki yazan olmustur diye bulamadim. beste Altin fonunun sonraki gun fiyati gunici saat kactaki fiyata gore belirleniyor acaba. simdiden tesekur edeerim

4.  Alıntı Originally Posted by trade500 Yazıyı Oku
    arkadsdlar epeyce gerilere gittim belki yazan olmustur diye bulamadim. beste Altin fonunun sonraki gun fiyati gunici saat kactaki fiyata gore belirleniyor acaba. simdiden tesekur edeerim
    Saat 16:00 daki BİST kapanışına göre belirleniyor diye biliyorum.Bist sitesinde kapanış değerleri veriliyor.Adresi şu an aklımda değil....

5. 2021 için BES HESABI'mda düzenleme yapmak istiyorum. Altın - USD - Hisse ağırlık sepet yapmıştım. Baya da iyi kazanmışım. Yıllık getiriler %40-70 arasında. Lakin, BES'te çok fazla param yoktu. 6. yılım ve geçen hafta 24K TL'lik ödeme yaptım. Önümüzdeki 4 sene boyunca, %25 devlet katkısını maksimum alacak kadar da ödeme yapmayı planlıyorum. Sizce BES'in dağılımı ne olmalı?

Teşekkürler.

6. Anadolu hayat emeklilik te faizlerin yükselmesi ardından alınabilecek beş fonu nedir? Teşekkürler

GM 8 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

7.  Alıntı Originally Posted by varsayım Yazıyı Oku
    2021 için BES HESABI'mda düzenleme yapmak istiyorum. Altın - USD - Hisse ağırlık sepet yapmıştım. Baya da iyi kazanmışım. Yıllık getiriler %40-70 arasında. Lakin, BES'te çok fazla param yoktu. 6. yılım ve geçen hafta 24K TL'lik ödeme yaptım. Önümüzdeki 4 sene boyunca, %25 devlet katkısını maksimum alacak kadar da ödeme yapmayı planlıyorum. Sizce BES'in dağılımı ne olmalı?

Teşekkürler.
     Alıntı Originally Posted by yalcindag20 Yazıyı Oku
    Anadolu hayat emeklilik te faizlerin yükselmesi ardından alınabilecek beş fonu nedir? Teşekkürler

Faizlerin yükselmesiyle muhafazakar ve garantici olarak para piyasası ve özel sektör borçlanma araçları fonları tercih edilebilir.. Aylık %1.3'lere yaklaştı getiriler..

8. Teşekkürler

Sayfa 256/452 İlkİlk ... 156206246254255256257258266306356 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •