Sayfa 273/453 İlkİlk ... 173223263271272273274275283323373 ... SonSon
Arama sonucu : 3623 madde; 2,177 - 2,184 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

Alıntı Originally Posted by Trade Shark Yazıyı Oku
    Allianz fonları, Hayat ve emeklilik olarak tek çatı altında toplanıyor. Bültende...

https://www.spk.gov.tr/Bulten/Goster?year=2021&no=22
    Iyi mi oldu bilemedim. Allianz Yasam ve Emeklilikte idi planim. Ve gorece "Yasam ve emeklilik" bence daha iyi yonetiliyordu "Hayat ve Emeklilik"e nazaran.

Alıntı Originally Posted by asuGaGuGa Yazıyı Oku
    Iyi mi oldu bilemedim. Allianz Yasam ve Emeklilikte idi planim. Ve gorece "Yasam ve emeklilik" bence daha iyi yonetiliyordu "Hayat ve Emeklilik"e nazaran.
    Bildigim kadariyla "Yasam ve Emeklilik" fonlari yapi kredi portfoy agirlikli yonetilmekte idi. Diger tarafta durum ne hic hakim degilim.

3. Ben sevindim Allianz in bu hamlesine. Hayat ve emeklilik fonları görece daha iyi. Umarım yaşam ve hayat komple birlesiyordur da bu hengame de ortadan kalkar...

Mi Note 3 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

4. bes nedir ne kadar kazandırır gibi temel soruları öğrenebileceğim karıştırmadan anlatan iyi bir kaynak var mıdır tavsiye edeceğiniz?

5. Temel anlamda BES dediğimiz şey bir çeşit yatırım aracı ve finansal okuryazarlık düzeyinizle ilişkili olarak kişisel beklentileriniz ile tercihleriniz buradaki hiç kimse ile örtüşmez. Haliyle ne kadar kazandırır sorusunun cevabı tamamen kişisel maharetinize kalmış bir şey. Mesela ben uzun vadeli ancak garantili bir getiriyi tercih ederim. Ama belki de siz kısa vadeli, dalgalarla sörf yapmaktan haz ediyorsunuz. İşte bütün bunlara açık bir fon yapısı var BES'te ve hangisini, hangi zaman aralıklarında, hangi miktarda tercih edeceğiniz tamamen size kalmış. Ve sonuçları da sadece sizi ilgilendiriyor.

Buradaki dostlarım bilirler. Ben BES'e çok geç girdim. Öncesinde TEFAS fonları alıp satıyordum ve ilk fon başlıklarında çeşitli konularda yüzlerce yazım vardır. Sonra baktım ki devletin yatırdığım her 100 TL ye bedavadan verdiği 25 TL var. Ben salak mıyım da bu parayı reddedeyim dedim ve 2 ayrı sözleşme yapıp son 3 yıldır en üst limitten para yatırıyorum. Şu ana kadar sözleşme başı 78 bin TL para yatırmışım ve fon değişiklikleri yapmak suretiyle 51 bin TL kazandım. Devlet katkısı olarak 19 küsur bin TL yatırılmış, ayrıca bu katkı fonun şu ana kadar 5 bin TL civarı getirisi olmuş. Sonuç itibariyle son 3 yılda yatırdığım 78 bin TL şu an 154 bin TL.

Borsa tarafında 2 ayrı hissede bu kadar para kazanamadım maalesef. Ha, millet uçuk kaçık hisselerle köşeyi döndü o ayrı. Sağlam kağıtlar yükselmeyi bırak bir çoğu yerinde saydı hatta düştü. Mesela TUPRS ben BES yaptığımda 140 TL idi şimdilerde 90 TL. Ha keza GARAN 11 TL idi şimdi 7 TL vs gibi...Demem o ki ne kadar kazandığın konusu olaya nereden baktığına bağlı. Bence devletin sunduğu % 25 getiri, garanti kazanç peşinde koşanlar için muazzam bir oran ve elden geldiğince maksimum faydalanmaya bakmak lazım.

6. ayrılmak istediğinizde devlet katkısını (tamamen) alamadığınızı, kârınızdan stopaj kesileceğini göreceksiniz. Ayrıca devlet katkısı fonu bir şey getirmiyor. Aylık yatırdığınız bir veya iki ayınızda yıl bazında fon yönetim gider kesintinize gidiyor ayrıca. Kârı nerede bu işin ben anlıyamadım. Benimde 80-100.000 TL civarı bir birikimim var, 8 yıllık üye olmama rağmen hemen hemen son 2-3 yılda ödedim. devlet katkısı 15% civarı bir getırisi varki ayrılmak istesem devlet katkısının tamamına yakını stopaj olarak kesilecek. 1000 - 1500 TL arası ortalama aylık kesinti ile yatırdığım paranın 3-4 aylığı yıllık fon yönetim kesintisini anca karşılıyor anladığım kadarıyla. Bence rakam büyüdükçe çaresizlik artıyor.. Bence sigortacı baronlara çalışıyoruz. kucağa oturduk.
    ...

7. Yıllık fon değişim sayısı 6'dan 12'ye çıkarılmış.

https://www.bloomberght.com/bireysel...irildi-2279845

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,051
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

Sayfa 273/453 İlkİlk ... 173223263271272273274275283323373 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •