Sayfa 25/454 İlkİlk ... 1523242526273575125 ... SonSon
Arama sonucu : 3625 madde; 193 - 200 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1.  Alıntı Originally Posted by ctugrul Yazıyı Oku
    Ben yine bu başlık altında gerçek örneğini vermiştim. Kendi torunuma yaptığım örneği. Arzu eden bulup okur. Orada enflasyonun üzerindeki kazanç anlatılıyor.

Enflasyonun %15-20 olduğu yerde yatırdığınız paraya %25 veriliyorken enflasyonun altında kazanmak zaten mümkün değil. Birde hiç bir şey yapmayıp, paranızı güvenli fonlarda tutarsanız üzerine alacağınız faiz vb’de cabası.

Kesintiler konusu ise şöyle,
    Giriş aidatı ve yönetim gider kesintisi toplamı, sözleşmenin ilk 5 yılı süresince, her yıl için ilgili takvim yılı başında belirlenmiş ilk 6 ay için açıklanan aylık brüt asgari ücretin %8,5’ini aşamaz. Yani bugün için konuşursak 2029TL olan asgari brüt ücretin %8,5’i oda 172,5 TL yapar.

Sözleşmenin ilk 5 yılından sonra sözleşme sonuna kadar giriş aidatı, yönetim gider kesintisi adı altında herhangi bir kesinti yapılmayacaktır.

Siz tavandan aylık yatırıyorsanız yani yıllık 2029X12=24348TL yatırıyorsanız, BES şirketinin sizden kestiği bu 172,5TL, %0,71’e denk geliyor.

Bu %8,5’i alan şirket var daha az alan var. Siz daha az alan bir şirketten BES ‘ki iseniz bu %0,71 daha aşağıya iner.

Zaten büyük bir oranda değildir. Sistemde uzun süre kalırsanız yani 5. Seneden sonra bu kesintide kalmaz.

Yatırım aracı olupta kesintisi olmayan bir şey yok zaten. Repodan, faizden hisse alın satımından artık her ne ise mutlaka bir isim altında kesinti olur. Olmak zorunda zaten. Size hizmet veren kurumun hayatta kalması için bu kesintiler gerekli.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Bu BES in yuksek enflasyon altinda günden güne eriyen %25 devlet katkisindan baska ne avantaji var allasen. Akilli olup fonları iyi seçersen enflasyonu yenersin muhtemelen. Ee ama zaten paranı akıllıca yönetiyorsan ne işin olur BES te, zaten paranı yönetirsin hem de özgürce.

SM-C5010 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

yaşayan görür...

ancak, geçmiş geleceğin işaretlerini taşır.

temel nasıl demiş?
    "bu bana bir ders olsun".... bea...!
    Yazdıklarım, paylaştıklarım yatırım tavsiyesi değildir, herkes kendi kararını verir.

3.  Alıntı Originally Posted by hophop Yazıyı Oku
    Bu BES in yuksek enflasyon altinda günden güne eriyen %25 devlet katkisindan baska ne avantaji var allasen. Akilli olup fonları iyi seçersen enflasyonu yenersin muhtemelen. Ee ama zaten paranı akıllıca yönetiyorsan ne işin olur BES te, zaten paranı yönetirsin hem de özgürce.

SM-C5010 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Sayın hophop,
    Bende aynı şeyi söylüyorum zaten. Toplu parası olan gitsin ne istiyorsa yapsın. İstediği yere yatırsın, çok biliyorsa kazansın.

Ama BES çok parası, toplu parası olanlar için bir sistem değil.

Şöyle diyelim, Üniversiteyi bitirmiş, anadan babadan fazlaca desteği olmayan bir genci ele alın. İşe giriyor. Cebinde para yok, yani sıfır. Ve biliyorki 65 yaşında emekli olacak. Şunuda biliyor, Türkiye’de genç nesil o kadar çok ki, kendisi 50-55’ geldiğinde zaten hiç bir işveren kendisini maaşlı tutmayacak. Daha ucuz olan gençlere yönelecek. Bu genç arkadaşımız şunuda biliyor ki ülke nüfusunun %85’i gibi oda 50-55 arasına geldiğinde bir evi anca yapabilecek birde çocuklarını okutmuş olabilecek. Yani işveren onu kapı önüne koyduğunda bir evi okumuş çocukları olacak ama hayatını devam ettirecek bir akar geliri olmayacak. İşte bu sistem nüfusun büyük çoğunluğunu oluşturan bu kesim için. Adam o yaşa geldiğinde sistem ona hayatta kalmak için dal uzatıyor.

Bunun nesi yanlış neresi kötü?

%25 tek tutulacak dal diyorsunuz. Bunu yukarıdaki yazılarımda açıkladım. 2013’den beri hep bu söyleniyor. Söyleyen söyleye dursun, beş buçuk senedir bu %25’ çatır çatır alıyor millet.

Madem açıkça tutunacak dal %25 diyorsunuz, bu dal uzatılmışken almanın neresi kötü?

Toplu parası olan bu parasını kendisi işletecek bilgiye sahip olanlar buyursun yapsın zaten. Kimse bunu niye yapıyorsunuz demezken, bu imkanı olmayıpta biriktirmek isteyen ve uzatılmış dalı almak isteyene niye yapma diyelim ki?

4. BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

Alıntı Originally Posted by 0101 Yazıyı Oku
    yaşayan görür...

ancak, geçmiş geleceğin işaretlerini taşır.

temel nasıl demiş?
    "bu bana bir ders olsun".... bea...!
    Sayın 0101,
    Geçmiş geleceğin aynasıdır ama geminin arkasındaki köpükte illa geminin gideceği yönü göstermez.

Aynaysa, aynı ayna, borsada tüm parasını kaybeden, forexte batan, Viop’ta teminatını bile kaybeden, parasını faize koyupta bununla ömür boyu yaşayabileceğini zanneden ama 3 yıl sonra aldığı faizin enflasyon karşısında kuşa döndüğünü görenleride yansıtıyor.

5. BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

Neyse daha fazla polemiğe giremeyeceğim.

Burayı okuyan gençlere, 72 yaşında bu piyasalarda yaşanmış hemen herşeye tanık olmuş bir abiniz/amcanız/dedeniz olarak tavsiyem, sadece laf ile söylenen bu sistem kötüdür mesajlarını dikkate almayın. Söylenenler veri ile örnek ile desteklenmedikçe kıymet vermeyin.

Ben kendim geçmiş sayfalarda bizatihi yaşanmış örnek verdim bu sistemle ilgili. Bu bir birikim aracı yatırım değil. Uzun vadeli bir birikim aracı üstelik. Var olan sistemde yaşanmış on senelik tecrübe ile diyorum ki, sistem içindeki bir kişinin uzun vadede enflasyona karşı kaybetmesi, çok büyük hatalar yapmadıkça mümkün değil. Varsayımlar üzerinden, yapılmamış hesaplar üzerinden konuşmuyorum. Ben torunum için yaptım oldu diyorum.

Yukarıda videosunu kopyalayıp koyduğum kişi, bu piyasalarda muteber olan saygın ve büyük yatırımcılara bilgisini satan bir kişi. Almadığı eğitim girmediği piyasa yok. Adam diyor ki büyük paranız varsa o başka, gidip profesyonel destek alın diyor. Ama yine diyor ki ben kendim küçük yatırımcıyım ve paramın büyük kısmı BES’te.

Yani diyor ki ben bile her türlü detayı bilmeme rağmen, risk almıyorum, kendi paramı kendim yönlendirmiyorum.

Bu ülkede kaç kişi veya şu forumda kaç kişi bu beyefendiden daha iyi biliyor finans piyasalarını. Herkesi bilgisi ile bine katlayacak adam kendi parasını kendi yönetmezken, ben kendi paramı daha iyi yönetirim diyen hangi kişiye güvenipte yatırım yapacaksınız?

Karar elbette sizin.
    Sonuçlarına katlanacak veya sevinecek olanda kararı veren kişi olacak nihayetinde.

Sağlıcakla kalın.

6. yaşayan görmüş zaten göreceğini,
    sgk nın durumu ortada,
    kgf fonunun durumu ortada,
    bu da işsizlik fonunun durumu:
    https://www.sozcu.com.tr/2018/yazarl...guldu-2591080/

bunun muhalefetle iktidar ile ilgisi yok.
    tilkiyi kümese müdür yapıp, yumurta beklersen avucunu yalarsın.
    çok da iyi niyetli isen,
    bes i çevir mevduat a
    işsizlik fonunu mevduat a çevir.
    kaldır mevduatta ki vergi oranını
    maliyet düşsün...
    fon nasıl negatif getiri yapabilir kardeşim...
    çalışan insanlar, kredi kullanacağına bu fonlarda ki ödemelerini geri alsınlar. piyasa canlansın.. kriz bitsin...
    millet krize girmiş, ekmek alamıyor, kirasını ödeyemiyor, herif tutmuş gelecekten bahsediyor yaa.... ayıp ayıp...
    amma bes taraftarı da varmış...
    para tatlı değil mi ?
    başka da birşey yazmayacağım..
    yani ben de polemiğe girmeyeceğim...

isteyene de bes'i hayırlı olsun....
    biz zamanın da çok bes'lendik ..
    yeter gari...

7. Altın fonların getirisi son 1 yılda % 75 civarına geldi...Ben bunun sadece % 35 lik kısmından istifade etmişim...Kafama silah mı dayanmış fon değişikliği yaparken ?...Yoo...

Borsa nasıl bir yatırım aracıysa BES de öyle bir şey, artık bunu kabul etmek lazım...VİOP'ta her allan günü binlerce insan sıfırlıyor diye VİOP'u mu kapatalım yani ?...Ya da bazı patron hisselerinde insanlar intiharın eşiğine gelmişler, BİST'e kilit mi vuralım çözüm olarak ?...

Sonuçta bu tür platformların temel kuruluş amacı halkın risk yönetimini çeşitlendirmek; sosyolojik olarak da yatırım anlayışının gelişimine katkıda bulunmaktır...Bu sistem kuruldu ve benim gibi belirli bir yaşın üzerinde olup da Devlet garantisini önemseyen bir çok insan için bulunmaz bir yer...Nazar değmesin, BES tarafında benim diyen borsacıdan daha fazla kazandım bu sene çok şükür...Borsadaki hisselerimin bir çoğu yarı fiyatında geçen yıla göre...HALKB'ye bakamıyorum zaten, fecaat !..
    Geceye yenilmeyen her insana ödül olarak bir sabah, bir gündüz ve bir güneş vardır...

8.  Alıntı Originally Posted by 0101 Yazıyı Oku
    Biz zaten böyleyiz. Bizden adam olmaz. Iktidar şöyle, muhalefet böyle diyene kadar;

50 tane uzman var burada
    madde madde yeni bir sistem tasarlasınlar
    her siyasi partiye getirip önersinler.

İktidar beğenmezse muhalefete begendirsinler.... bea.....!
    Bir önceki başlıkta özellikle fon değiştirme sayısının ayda bir (yani 12 defa) olacak şekilde düzenlenmesi konusunda çok baskı yaptık...Gelinen noktada -şahsen- bu fon alıp satma işini yeni yeni öğreniyoruz abi...Yılın bitmesine 5 ay kaldı ve benim 4 hakkım daha duruyor...Geçen yıllarda ilk 3-4 ayda bitiyordu bu 6 değişim hakkı...

Yani...Öğrenmenin, tecrübenin haddi hududu yok abi...Şimdi dönüp bakıyorum CİMER, BİMER vs. üzerinden yaptığım o teklifler bana saçma gelmeye başlamış...Yalan dünya a.q...Resmen dün dündür bugün bugündür durumu...Ulen ne kızıyordum rahmetliye bunu söyleyince, şimdi dilimden düşmez oldu bu şarkı...

na hah hah haaaaa !...
    Geceye yenilmeyen her insana ödül olarak bir sabah, bir gündüz ve bir güneş vardır...

Sayfa 25/454 İlkİlk ... 1523242526273575125 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •