Sayfa 405/454 İlkİlk ... 305355395403404405406407415 ... SonSon
Arama sonucu : 3625 madde; 3,233 - 3,240 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1.  Alıntı Originally Posted by Birinsan Yazıyı Oku
    Sizde hangi BESler var? Belki bizde faydalaniriz.
    Bende bereket emeklilik var

Alıntı Originally Posted by activex31 Yazıyı Oku
    Moza hc Selam,
    Benim bes garantide 2023 nisanda doluyor, şu an altın fonunda, altın biraz daha kıpraşırsa dövize endexli fon seçeyim diyorum.
    garanti de hangilerine bakmamı önerirsin ytd
    GHO var 3.değişken diye geçiyor ben ona geçtim %43 yabancı hisse.bu sene getirisi %5 epey düşük olmuş.döviz ve uluslararsı hisseler hareketlenirse guzel getirir.gerçi amerikada hala ışık yok ama ben 10 gun once geçiş yaptım.

yine de %10-20 altın tutmakta fayda var ons 2000 olunca bi daha bakarız.

GEH yerli hisse senedi var bist 7bine gider dersen ondan da bi sure tutulabilir .

Duhul
    May 2018
    İkamet
    Aleksandretta
    Gönderi
    8,815
     Alıntı Originally Posted by moza80 Yazıyı Oku
    GHO var 3.değişken diye geçiyor ben ona geçtim %43 yabancı hisse.bu sene getirisi %5 epey düşük olmuş.döviz ve uluslararsı hisseler hareketlenirse guzel getirir.gerçi amerikada hala ışık yok ama ben 10 gun once geçiş yaptım.

yine de %10-20 altın tutmakta fayda var ons 2000 olunca bi daha bakarız.

GEH yerli hisse senedi var bist 7bine gider dersen ondan da bi sure tutulabilir .
    sağolasın Moza hc.
    Ben şimdilik altın fonuma karışmıorum. altında Benim de 2000 e doğru bir atak bekliyorum ama 1950 lerden mi doner daha da yukarı gidermi bilmiyorum. şimdi bu sene için max devlet katkısı için 53250 ek katkı payı yatıracağım. ocak yada şubat da asgari ücrete göre yine max katkı payı yatıracağım ,katkı paylarını değişken eyf yapmayı düşünüyorum. zaten nisan ayında 10 yıl doluyor. %10 stopaj ve % 60 devlet katkısı hakediş alıcam. Duruma göre çıkacağım yada bekleceğim.
    eğer yurt dışı biraz ışık verirse dediğin gibi üçünçü değişken düşüneblir.
    Döviz çok geride kaldı. asgari ücret açıklandıkdan sonra ozellikle ocak ayından itibaren dövizi tutabileceklerini düşünmüyorum.
    şu aşama da altın fonuna da yarar ama sonra ne olur kestirmek zor.
    Yazdıklarım Yatırım Tavsiyesi Asla Değildir. Kendime öylesine Notlar ...
    Fortis Fortuna Adiuvat

Alıntı Originally Posted by activex31 Yazıyı Oku
    sağolasın Moza hc.
    Ben şimdilik altın fonuma karışmıorum. altında Benim de 2000 e doğru bir atak bekliyorum ama 1950 lerden mi doner daha da yukarı gidermi bilmiyorum. şimdi bu sene için max devlet katkısı için 53250 ek katkı payı yatıracağım. ocak yada şubat da asgari ücrete göre yine max katkı payı yatıracağım ,katkı paylarını değişken eyf yapmayı düşünüyorum. zaten nisan ayında 10 yıl doluyor. %10 stopaj ve % 60 devlet katkısı hakediş alıcam. Duruma göre çıkacağım yada bekleceğim.
    eğer yurt dışı biraz ışık verirse dediğin gibi üçünçü değişken düşüneblir.
    Döviz çok geride kaldı. asgari ücret açıklandıkdan sonra ozellikle ocak ayından itibaren dövizi tutabileceklerini düşünmüyorum.
    şu aşama da altın fonuna da yarar ama sonra ne olur kestirmek zor.
    aynı fikirdeyim besler eski ama yılbaşında devlet katkısı için 10 yıl doluyor benim de.nasipse bir ev almayı düşünüyorum.iş sebebi ile izmire gitme durumu var.bu zamana kadar kirada ekonomik olarak oturduk ancak şu ara kiralar inanılmaz artarken ev satışları da ciddi düştü.besleri bozup uzerine biraz ekleyip kesemize göre bişey bakacağım.

emeklilik için fazladan %40 devlet katkısı ve %5 stopaj çok cazip gelmiyor.bundan sonra bese attığımız tasarruf ile hisse senedi altın falan alabilirsek alırız artık.

belki de yeriz mezara mı goturucez

Duhul
    May 2018
    İkamet
    Aleksandretta
    Gönderi
    8,815
     Alıntı Originally Posted by moza80 Yazıyı Oku
    aynı fikirdeyim besler eski ama yılbaşında devlet katkısı için 10 yıl doluyor benim de.nasipse bir ev almayı düşünüyorum.iş sebebi ile izmire gitme durumu var.bu zamana kadar kirada ekonomik olarak oturduk ancak şu ara kiralar inanılmaz artarken ev satışları da ciddi düştü.besleri bozup uzerine biraz ekleyip kesemize göre bişey bakacağım.

emeklilik için fazladan %40 devlet katkısı ve %5 stopaj çok cazip gelmiyor.bundan sonra bese attığımız tasarruf ile hisse senedi altın falan alabilirsek alırız artık.

belki de yeriz mezara mı goturucez
    ahaha soylesydin afyonda ki evimi sana satardım. 500 e aldık 970 e tapu masraflarını ve kombi almamak için(15+15=30bin masraf) 970 sattım. şişe sağolsun.

daha 10 yıl var emekli olmaya eyt çıkarsa belki bir 3-5 yıl. o kadar beklemenin espirisi yok dediğin gibi stopaj ve % 40 katkı için.

Neyse ben altın fonuma karışmadım. bundan sonraki katkı paylarını değişken fona çevirdim. 53250 de yatırdım. onun kaykısı ocak sonunda geliyor. yeni yılda asgari ücrete göre ek ödeme yapıcam. nisan ayını bekleyeceğim artık.
    izmir hayırlı olur inşallah senin için. Buca tarafarında ev fiyatları uygun diye duyorum ama şimdi nasıl bilemiyorum.
    tşk
    Yazdıklarım Yatırım Tavsiyesi Asla Değildir. Kendime öylesine Notlar ...
    Fortis Fortuna Adiuvat

6.  Alıntı Originally Posted by mavi1610mavi Yazıyı Oku
    Stopaj sistemden çıkarken kar üzerinden kesilir. %5-15 arası kesilir. 56yaş ve en az 10 yılınız varsa %5 kesilir. Fon yönetim gider kesintisi önemli değil. Keşke abd deki gibi daha ucuz olsa ama yüksek. Esas önemli olan doğru zamanda doğru fonu seçebilmek. Sen enflasyon üzeri en az %10 getiri sağlarsan %3 ü kesilsin sorun değil. Ama bunu başarabilmek çok çok zor. Sistemdeki esas şeytanlık burası zaten. İkinci önemli kısımda devlet katkısını istediğiniz fonda değerlendirememek. Devlet katkısı uzun vadede kuşa dönüyor. Buna yapacak bişey yok.

Doğru fonu seçmek kritik nokta, besin nirengi noktası burası. Doğru fonu seçebilecek bilgi düzeyine sahip kişiler zaten diğer yatırım araçlarında uzun vadede gelir elde edebilir.
    Selamlar,

Mesela 10 yılını doldurduğumda hesabımda 200 lira birikti. Toplam 100 lira yatırmıştım. 100 lira da kar getirdi. Çıkmak istediğimde bu karın %10'u civarında stopaj mı alacak kurum? (100*0.05=5 lira)
    Bana sanki biraz fazla gibi geldi. Fon yönetim gideri de alacak daha.

Alıntı Originally Posted by Moruf Yazıyı Oku
    Selamlar,

Mesela 10 yılını doldurduğumda hesabımda 200 lira birikti. Toplam 100 lira yatırmıştım. 100 lira da kar getirdi. Çıkmak istediğimde bu karın %10'u civarında stopaj mı alacak kurum? (100*0.05=5 lira)

100 koydunuz, 100 getiri oldu ve toplamda 200 tl lik birikime ulastiniz. Asagidaki kriterlere gore 100 lira(kariniz) uzerinden stopaj odersiniz.

100*5%=5 size 195 odenri.
    100*10%=10 size 190 odenir.
    100*15%=15 size 185 odenir.

İstediğiniz anda birikimlerinizi alarak sistemden ayrılabilirsiniz. Ayrılmanız halinde, emeklilik şirketince tarafınıza yapılacak ödemeler için elde ettiğiniz getiri tutarı üzerinden gelir vergisi (stopaj) kesintisi yapılır. Stopaj kesintisi oranı;

Sistemden emeklilik hakkı kazananlar ile bu sistemden vefat, maluliyet veya tasfiye gibi zorunlu nedenlerle ayrılanlar için %5,

10 yıl süreyle sistemde kalmakla birlikte sistemden emeklilik hakkı elde etmeden ayrılan katılımcılar için %10,

10 yıldan az süreyle sistemde kalarak ayrılan katılımcılar için ise %15’tir.

https://www.egm.org.tr/bireysel-emek...eklilik-nedir/

8.  Alıntı Originally Posted by Moruf Yazıyı Oku
    Selamlar,

Kesinlikle çok fazla. Sonuçta alacağın net karı önemli ölçüde azaltıyor. 10yıl sistemde kalıp 56 yaşını doldursan bile %5 stopaj kesintisi var. Bugün borsada hisse alsam ödeyeceğim sadece %0,1 lik alım satım komisyonudur. Aldığım hisseyi 15 yıl tutsam ve satsam yine sadece aynı komisyonu ödeyeceğim. Toplam masraf %0,2. Peki beste hisse fonu seçsem nasıl olacak. Yıllık %2,2 fon gider kesintisi 15 yıl vadede inanılmaz boyutlara ulaşıyor. 15 yıl bekledin hadi ben çıkıyorum dedin elde ettiğin kardan bir de %10 stopaj kesiyor. Yaş 56 yı geçmiş olsa yine yırtamıyorsun %5 kesiyor.

Peki bu kadar masraf var hisse fonların getirisi nasıl? Paşalarımız nasıl yönetiyor bu fonları? Başarıları nasıl? Yerlerde sürünüyor. Yatırım fonlarındaki mac nnf tkf gibi fonlarla kıyaslamanı öneririm.

Bes stopaj kaldırılmalı
    Devlet katkısını istediğim fonda değerlendirebilmeliyim
    Fon ücretleri %0,1i aşmamalı yada başarıya göre olmalı
    Yatırım fonlarıda dahil istediğim tüm fonları seçebilmeliyim

Kurmuşlar güzel bir sistem rekabet yok serbest piyasa yok milletin parasını toplayıp kullanıyolar.

Sayfa 405/454 İlkİlk ... 305355395403404405406407415 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •