Sayfa 239/453 İlkİlk ... 139189229237238239240241249289339 ... SonSon
Arama sonucu : 3623 madde; 1,905 - 1,912 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1.  Alıntı Originally Posted by Mk6passat Yazıyı Oku
    1 Nisan
    Bes 40
    USD 39
    Gram 67
    Mevduat 21.6
    15 Temmuz (42aylık bes)
    Bes %51
    USD 40
    Gram 84
    Mevduat 21.4
    Devlet katkısı fon getirisi %36.7

tarih bazinda fon fiyatlarini asagidaki linkten bulabilirsiniz.

https://www.spk.gov.tr/SiteApps/Port...tirimFonlari/E

Alıntı Originally Posted by admustafa Yazıyı Oku
    İstediğinizi yapabilmek kolay değil üstadım bunun için katkı paylarının ayın kaçıncı gününde hesaba geçtiğini bulmak ve o gün fon fiyatını otomatik olarak alıp o fiyattan portföye eklemek için bir formül bulmak gerekiyor Böyle bir formül bilen varsa ve paylaşırsa güzel olur ama ben genellikle fon alımı gerçekleştikten sonra fon adetlerini güncelleme yoluna gidiyorum. Size de başka bir yol önermek istedim ama başka bir yol bulamadım bunun için

3.  Alıntı Originally Posted by tradestop Yazıyı Oku
    3 ay önce başlattığım, %25 KEH, %25 KEG, %25 KEF ve %25 KES fonlarından oluşan Katılım Emeklilik Bes sözleşmemde, Devlet katkısı hariç 3 ayda toplam %6,35 getiri sağlamışım. (Devlet katkısı 1 ay sonra yatıyor, 2 aylık Devlet katkısı ve getirisini eklersek toplam getiri % 21,95) Bu 3 aylık süreçte TÜFE % 2,78 gerçekleşmiş. 3 aylık süreç için kendimi başarılı görüyorum.

Bakalım süreç daha da uzadıkça, Bes pörföyüm reel getiri sağlamaya devam edebilecek mi..
    4. Aydayım devlet katkısı hariç %7.25 getiri var. 3 aylık Devlet katkısı ve getirisini eklersem, %20.75

3 aylık Devlet katkısının getirisi %3.46 Bu ayda da kendimi başarılı görüyorum.

Bu hafta fon %leri için değişiklik talebi verdim. Yeni dağılım %34 KEH, %33 KEF ve %33 KES olacak. En az 20 yıl bes yatırımı düşündüğüm için, bu yeni dağılımı, uzun süre değiştirmeyi düşünmüyorum. Çok büyük değişiklik olmazsa(+-10) Yılda 1 geçmiş birikimleri dengeleyerek yola devam.

Elimde Bes dışında fonlarda değerlendirdiğim miktardan yıl sonu aralık ayında, devlet katkısını tavandan alabilmek için belki aktarım yapabilirim. Bakalım durum ne gösterecek, şimdilik böyle devam. Hayırlı günler.

4. Merhabalar, bu BES konusunda pek bilgim yok ama internetten edindiğim bilgilerde fon kesintileri birikimin %2.29'u olduğu için yıllar ilerledikçe ana paranın eridiği yönündeydi. Onunla ilgili bir değişiklik yapıldı mı acaba? 2021'den itibaren yapılacak bir düzenleme görülüyor. Acaba bu bahsettiğim konu ile mi alakalı?

5.  Alıntı Originally Posted by AnilK Yazıyı Oku
    Merhabalar, bu BES konusunda pek bilgim yok ama internetten edindiğim bilgilerde fon kesintileri birikimin %2.29'u olduğu için yıllar ilerledikçe ana paranın eridiği yönündeydi. Onunla ilgili bir değişiklik yapıldı mı acaba? 2021'den itibaren yapılacak bir düzenleme görülüyor. Acaba bu bahsettiğim konu ile mi alakalı?
    özetin özeti:

şirket katkılı olacaksa düşünmeden yap.

şahsi olacaksa ana tasarruf kalemin olmayacak şekilde yap.

şahsi olacaksa 10 yılda çıkış olacak şekilde kendini ayarla

yıllık 2% civarı kesinti var, fonun kar etsin etmesin ana paradan kesiliyor.

diyelimki 100k paran var ve aylık 500 tl ödüyorsun, sadece 4 aylık primin fon kesintisine gider.

kısaca belli bir miktar paradan sonra sistemde durmak aptallık.

yüzde 2 civarı olan kesintinin pratikte/dünya standartında 0,5% falan olması lazım ama bu enflasyon ortamında böyle bir şeyin olacağını sanmıyorum.

Benim gibi genç olanlar ve besi birikim için kullanmak isteyenler, ebeveynleri adına bes açıp kendilerini lehtar ve sponsor olarak tayin ettirebilirler. Böylelikle 10 sene sonunda %100 katkıyı alabilirsiniz.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,050
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

8.  Alıntı Originally Posted by asuGaGuGa Yazıyı Oku
    tarih bazinda fon fiyatlarini asagidaki linkten bulabilirsiniz.

https://www.spk.gov.tr/SiteApps/Port...tirimFonlari/E
    Teşekkür ederim Sn.asuGaGuGa sorun aslında tarih bazında fon fiyatı değil hesabınıza fon alımının gerçekleştiği günü bulmak ve bunu otomatik olarak google sheet üzerinden yaptırmak diye anladım ben o yüzden bu işlemin zor olduğunu söylemeye çalıştım.

Sayfa 239/453 İlkİlk ... 139189229237238239240241249289339 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •