Sayfa 160/454 İlkİlk ... 60110150158159160161162170210260 ... SonSon
Arama sonucu : 3625 madde; 1,273 - 1,280 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1. paylaşım için teşekkürler. ayrıca da tebrikler tabii, iyi iş çıkarmış gözüküyorsunuz. yatırım tavsiyesi demeyelim de bundan sonrası için planınız nedir sorabilir miyim?

Alıntı Originally Posted by M3RT85 Yazıyı Oku
    paylaşım için teşekkürler. ayrıca da tebrikler tabii, iyi iş çıkarmış gözüküyorsunuz. yatırım tavsiyesi demeyelim de bundan sonrası için planınız nedir sorabilir miyim?
    Sayin M3RT85,

bu soruyu daha once cevaplamistim. Stratejimde bir degisiklik yok. Guvenli limanda yani altin fonunda kalacagim. Bu hesap babamin uzerine oldugu ve 2023'de emeklilige hak kazandigi icin, daha dikkatli olmam gerekiyor. Kendi adima yaptirdigim BES'te de durum ayni. Oradada 100% altindayim.

#1227 numarali entryde yazmistim.

Saygilar

3. tekrara düşürsem de cevap yazdığınız için teşekkürler.

4. Çok gereksiz bir şey olduğunu düşünüyorum

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Dünyanın merkezi İstanbul
    Gönderi
    1,704
     Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku
    %100 hatalısınız.

KAP taki fon sayfalarından bakarsanız bankanın normal ALTIN fonuna göre BES ALTIN fonu çok az yönetim gideri alıyor.

Türk milleti ezbere konuşmayı seviyor. Dötünüzle değil beyninizle düşünün.

İspat:

Garanti ALTIN fonu yıllık idari gider %1.95
    https://www.kap.org.tr/en/fon-bilgil...foy-altin-fonu

BES Garanti altın fonu yıllık idari gider %1.06
    https://www.kap.org.tr/en/fon-bilgil...k-yatirim-fonu

Ayrıca bu 2 fonu TEFAS tan karşılaştırırsanız BES ALTIN fonu her zaman aynı bankanın normal ALTIN fonundan üstün getiri sağlıyor.

Benim kadar sineğin yağını çıkaran milyonlarla oynayan adam bunları bilemeyecek sizin gibi üstadlar bilecek. Aferin.
    Öncelikle belirteyim üslubunuz çirkin. Düşüncelerinizi yazıyla ifade etmek için "döt"ten bahsetmenize ve yazmanıza hiç gerek yoktu. Ayrıca ben üstad diye geçinen biri değilim. Ezbere konuşmam. 12 yıl gönüllü BES de yer aldım. BES şirketini gereksiz yere finanse etmemek için 1 e 3 katı getiriyle çıktım. Şimdi sadece Şirket katkılı devam ediyorum. Sektörü de gayet iyi biliyorum. Eski forumda dahil bu konu başlığında yazılarım mevcuttur.
    (Benim burada konum ve vurgum x bes fonuyla x kurumun normal fonu arasındaki fon kesintisi farklılığı ve bundan kaynaklı getiri üstünlüğü değildir.Bunu zaten çok iyi biliyorum.)

Eskiden daha olumluydum sistem hakkında. Ancak zamanla gördüm ki sistemde biriken para miktarı arttıkça toplam birikim üzerinden yapılan kesintiler daha da yükseliyor. ve örneğin kişi belli bir birikim seviyesini aşınca bunu daha fazla hissediyor..
    Mesela yılda 12 katkı payı yatırıyorsa bunun 1-4 taksiti (kişiden kişiye portföyden portföye değişir artar yada azalır) sadece komisyonlara ödenmeye başlıyor. Bu durumda da siz katkı paylarınızla kurumu finanse etmeye başlıyorsunuz.Örneğin 10 yıl üzeri sürede anapara 40.000 getiri 80.000 tl olsun. Aylık da 1.000 tl KATKI payı ödemesi yapılsın.ve garanti emeklilik için dövize endeksli, tahvil, hisse fonu, altın fonu vs birçok fon var basit olması için yarısı altın fonu yarısı hisse olsun.
    60.000 altın+60.000 hisse 60.000*1,06(fon kesinti oranı)=636 TL /60.000*2,28(kesinti oranı)=1.368TL 12*1000=12.000 6000*1,06=63,6 6.000*2,28=136,8
    636+1.368+63,6+136,8=Toplam 2.204,40TL kurum sizden bu parayı anapara artı getiri üzerinden alır.Benim ödediğim 12 katkının 2 katkı payı gitti mi gitti seneye de daha fazlası gidecek mi gidecek sıkıntı burada..

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Dünyanın merkezi İstanbul
    Gönderi
    1,704
     Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku
    çok haklısınız..
    zaman zaman BES şirketlerinin yöneticileri demeç veriyor..şu anda karlılıklarının yuksek olmadığını ama toplam fon büyüklükleri arttıkça (daha fazla müşteri ve ilerleyen yıllar) karlılıkların istenilen düzeye geleceği belirtliyor..

buradan çıkan sonuç sizi destekliyor.. fon işletim giderleri çok yüksek.. 10 bin tl birikimi olan birisi gelecekte bu birikimi 50 bin tl ye çıktığında çok ciddi rakamları sigorta şirketlerine aktarıyor olacaklar..zira kesintiler toplam fon büyüklüğü üzerinden sağlanıyor.. ayrıca kamu fonları ve sürekli müdahele edilen fon yapısı ile bu biriken paraların hukumetin istediği yerlere ağırlıklı olarak yönlenmesi sağlanacak..

buradan amacı da net görebiliyoruz.. ülkedeki şirketlerin ve özellikle kamunun ucuza fonlanması.. bunu zaten açıkça söylüyorlar.. %25 devlet katkısı denilen şeyde milleti kümese çekebilmek için yemlemektir.. sistemde 5-10 yıllık ilk dönemde özellikle gerekli bir şeydi bu şeytani plan açısından zira ancak 10 yıl gibi sürelerden sonra anlamlı (sigorta şirketleri açısından) rakamlar havuzda birikecek.. bu rakamlar üzerinden de kesintiileri yapacaklar.. hem fonları vatandaş yönetecek hem de sigorta şirketlerine hava parası verecekler.. her sene artan oranda..

millet bu şeytani planları deşifre ettiği için sistemden çıkıyor ama hükümet despotça bir biçimde insanları zorla sisteme tekrar sokuyor.. gelinen patetik durum bu..
    Benzer şekilde düşünüyoruz sanırım. Ayrıca sistemin cazibesi ancak bu kesintilerin makul sayılabilecek seviyelere çekilmesi + devlet katkı payını bireylerin kendi istedikleri fonlara serbestçe aktarımına ve yönetmesine izin verilmesiyle sağlanabilir.

7.  Alıntı Originally Posted by cennetyolu Yazıyı Oku
    Öncelikle belirteyim üslubunuz çirkin. Düşüncelerinizi yazıyla ifade etmek için "döt"ten bahsetmenize ve yazmanıza hiç gerek yoktu. Ayrıca ben üstad diye geçinen biri değilim. Ezbere konuşmam. 12 yıl gönüllü BES de yer aldım. BES şirketini gereksiz yere finanse etmemek için 1 e 3 katı getiriyle çıktım. Şimdi sadece Şirket katkılı devam ediyorum. Sektörü de gayet iyi biliyorum. Eski forumda dahil bu konu başlığında yazılarım mevcuttur.
    (Benim burada konum ve vurgum x bes fonuyla x kurumun normal fonu arasındaki fon kesintisi farklılığı ve bundan kaynaklı getiri üstünlüğü değildir.Bunu zaten çok iyi biliyorum.)

Eskiden daha olumluydum sistem hakkında. Ancak zamanla gördüm ki sistemde biriken para miktarı arttıkça toplam birikim üzerinden yapılan kesintiler daha da yükseliyor. ve örneğin kişi belli bir birikim seviyesini aşınca bunu daha fazla hissediyor..
    Mesela yılda 12 katkı payı yatırıyorsa bunun 1-4 taksiti (kişiden kişiye portföyden portföye değişir artar yada azalır) sadece komisyonlara ödenmeye başlıyor. Bu durumda da siz katkı paylarınızla kurumu finanse etmeye başlıyorsunuz.Örneğin 10 yıl üzeri sürede anapara 40.000 getiri 80.000 tl olsun. Aylık da 1.000 tl KATKI payı ödemesi yapılsın.ve garanti emeklilik için dövize endeksli, tahvil, hisse fonu, altın fonu vs birçok fon var basit olması için yarısı altın fonu yarısı hisse olsun.
    60.000 altın+60.000 hisse 60.000*1,06(fon kesinti oranı)=636 TL /60.000*2,28(kesinti oranı)=1.368TL 12*1000=12.000 6000*1,06=63,6 6.000*2,28=136,8
    636+1.368+63,6+136,8=Toplam 2.204,40TL kurum sizden bu parayı anapara artı getiri üzerinden alır.Benim ödediğim 12 katkının 2 katkı payı gitti mi gitti seneye de daha fazlası gidecek mi gidecek sıkıntı burada..

Örnek vererek açıkladığınız için teşekürler, o halde sistem insan tam kazanmaya başladığını düşündüğü an yolmaya başlıyor. bunu yaşayan tecrübe eden birinin örnekle açıklaması çok önemlidir.Tekrardan teşekür ederim.

8.  Alıntı Originally Posted by cennetyolu Yazıyı Oku

detaylı örnek için sağ olun

burada bir varsayımınızı da revize etmek lazım diye düşünüyorum, bahsetmiş olduğunuz kesintiler değişmeyeceği gibi aylık 1000 tl yatırmakta genele yayılamaz , aylık 500-600 tl civarı bir prim daha gerçekçi bu durumda nerdeyse 4 aylık prim şirkete gidiyor.

kısaca şirket katkısı yoksa cazip değil nokta.

Sayfa 160/454 İlkİlk ... 60110150158159160161162170210260 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •