Sayfa 147/453 İlkİlk ... 4797137145146147148149157197247 ... SonSon
Arama sonucu : 3623 madde; 1,169 - 1,176 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1.  Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku
    Dün spk nın emeklilik fonlarına getirdiği düzenlemeler bir kez daha BES in hukumeti ucuza fonlamak için icat edildiğini gösteriyor.. son 3-4 yıllık gelişime bakıldığına sürekli şartlar değiştirildi ve yatırımcı aleyhine oldu bunlar hep..

diğer yandan.. BES i ancak zorlamalar ve zorunlu tutmalar ile ayakta tutabiliyorlar.. özellikle otomatik katılım.. şimdi zorunlu katılım olmak üzere..

yıllar once vatandaş , sigorta şirketi ve hükümet üçlüsünden zarar görecek olanın vatandaş olacağı açık demiştik.. bir kaç istisna dışında böyle olduğu artık nerdeyse herkesin ittifak ettiği bir şey halini aldı.. ilk zamanlar %25 devlet katkısının süper bir şey olduğu yalanını yaydılar ama bunun bir balon olduğu zaten belliydi .. şimdilerde sistemi savunamayan bazı neferler "Benim BES im süper çünkü şirket katkısı var" diyorlar.. gelinen noktanın ne kadar zavallıca olduğu ortada..

şirket katkısı bir istisnadır.. ayrıca ülkede tüm şirketler aslında vatandaşa "şirket katkısı" yapıyor.. SGK primlerinize bakın.. sizin kendi ödediğiniz miktar kadar zaten şirketler ödüyor..
    an itibari ile şirket katkısı olmadan sistemde durmanın anlamı gerçekten kalmadı, ancak iradesizin tekiyim harcayacağıma biraz firma tırtıklasın kenarda az veya çok param olsun diyenler veya finansal cahillik sebebi ile konuyu anlamayanlar sistemde kalır.

az da olsa fon büyüklüğü arttığı için fon kesintileri düşer mi diye ümidim vardı ama telaffuz eden yok.

bu dakikadan sonra ayda bir fonlarıma bakarım, şirket katkısı olduğu sürece sistemde kalırım.

şirket katkısı bittiği anda da kesintiye bakmaz çıkarım.

ekleme:
    Devlet katkısı yatırılan:3.050
    Devlet katkısı güncel: 3.090

resmen soygun
    Son düzenleme : thron; 28-05-2019 saat: 10:49.

2. 27 Mayıs Pazartesi 18:21 EYF'DE STANDART FONLARIN EN AZ %10 U BIST-100 VE BELİRLENEN ALT ENDEKSLERİNE YATIRILACAK

27 Mayıs Pazartesi 18:20 EYF'DE PARA PİYASASI FONLARININ ASGARİ %25 İ DEVLET İÇ BORÇLANMA SENETLERİNE YATIRILACAK

27 Mayıs Pazartesi 18:20 SPK EMEKLİLİK'TE STANDART VE PARA PİYASASI FONLARINA ALINACAK VARLIKLARI DÜZENLEDİ

27 Mayıs Pazartesi 18:20 SPK EMEKLİLİK YATIRIM FONLARINA İLİŞKİN REHBER SINIRLAMALARINDA DEĞİŞİKLİK YAPTI

3.  Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku
    Dün spk nın emeklilik fonlarına getirdiği düzenlemeler bir kez daha BES in hukumeti ucuza fonlamak için icat edildiğini gösteriyor.. son 3-4 yıllık gelişime bakıldığına sürekli şartlar değiştirildi ve yatırımcı aleyhine oldu bunlar hep..

diğer yandan.. BES i ancak zorlamalar ve zorunlu tutmalar ile ayakta tutabiliyorlar.. özellikle otomatik katılım.. şimdi zorunlu katılım olmak üzere..

yıllar once vatandaş , sigorta şirketi ve hükümet üçlüsünden zarar görecek olanın vatandaş olacağı açık demiştik.. bir kaç istisna dışında böyle olduğu artık nerdeyse herkesin ittifak ettiği bir şey halini aldı.. ilk zamanlar %25 devlet katkısının süper bir şey olduğu yalanını yaydılar ama bunun bir balon olduğu zaten belliydi .. şimdilerde sistemi savunamayan bazı neferler "Benim BES im süper çünkü şirket katkısı var" diyorlar.. gelinen noktanın ne kadar zavallıca olduğu ortada..

şirket katkısı bir istisnadır.. ayrıca ülkede tüm şirketler aslında vatandaşa "şirket katkısı" yapıyor.. SGK primlerinize bakın.. sizin kendi ödediğiniz miktar kadar zaten şirketler ödüyor..
    Şirket katkılı BES ile SGK karşılaştırmanız hayranlık verici Benim BES'im süper diyenlere benim şirket katkılı SGK'am var gibi süper ötesi cevabı verebilirsiniz. Anlamadığım nokta kendince haklı sebeblerle BES yaptırmış kişilerin neden zavallıca diyerek yermeye çalışıyorsunuz. Tamam sistem süper değil daha iyi olabilir ve eleştirilebilir ama BES yaptırmış birisine zavallıca diyerek kendi egonuzu tatmin etmeye mi çalışıyorsunuz ?

Alıntı Originally Posted by admustafa Yazıyı Oku
    Şirket katkılı BES ile SGK karşılaştırmanız hayranlık verici Benim BES'im süper diyenlere benim şirket katkılı SGK'am var gibi süper ötesi cevabı verebilirsiniz. Anlamadığım nokta kendince haklı sebeblerle BES yaptırmış kişilerin neden zavallıca diyerek yermeye çalışıyorsunuz. Tamam sistem süper değil daha iyi olabilir ve eleştirilebilir ama BES yaptırmış birisine zavallıca diyerek kendi egonuzu tatmin etmeye mi çalışıyorsunuz ?
    sistemin absürtlüğü herhalde artık inkar edilemeyecek boyutlardaki alakasız bir noktadan yaklaşmışsınız..

şimdi şu şirket katkısı meselesini ele alalım..

BES .. açılımı nedir..? Bireysel Emeklilik Sistemi..

sistem cazip mi? hayır..

sistem a.k.p. partisinin israfçı düzenini fonlamak için mi kullanılıyor ? evet.. çok açık. adamlar açıkça söylüyorlar zaten.. bakın .. açık açık diyorum. gerçekten öyle..demeçlerine bakın.. her şey açık..

şimdi %25 katkının cazibesinin olmadığı hatta tavuk yemlemek için kullanılan yemlere benzer bir vazifesi olduğu çok açık.. zaten getiriside berbat, enflasyona eziliyor.. zaten hukumetin amacıda bu.. ezilmesi. bunu bu topikte daha once defalarca zaten altını çizmiştik.. hukumet bu katkıların erimesini istiyor ki gelecekte yükümlülüğü az olsun..

şimdi.. ne kalıyor geriye.. ? şirket katkısı..

BES için şirket katkısı şirketlerin genelde istemediği bir şey.. neden ? çünkü şirketler zaten bir emeklilik sistemi için "şirket katkısı" ödüyorlar.. BES bir emeklilik (birikim) sistemi de SGK yaşlılık aylığı değil mi? isimleri farklı olunca aynı kapsamda değerlendirilemiyorlar mı?

elbette değerlendirilebilirler.. biz zaten SGK ile zorunlu bir emekliliğe sahiptik.. şimdi o paralar yetmediği için hukumetin fonlanmasında başka kaynaklar aranıyor.. BES bu amaçla zorunlu hale getiriliyor.. olay bu kadar net.. anlamadıysanız daha detaylı da anlatırız.. ancak halkın büyük çoğunluğu bu soygunu iyi anladığı için %60 mertebesinde sistemden çıkmıştı.. şimdi bu nedenle zorunlu hale getiriyorlar 2020 de.. patetik bir durum.. umarım Türk halkı bu aşırı vergilere dur der.. evet bunlar vergidir.. net.. gizli vergi..

oyunun kurallarının sürekli değiştiği bir sistem aynı zamanda.. bir farkındalık oluşursa bu kadar pervasızca vergilendirme (kesintiler) yapamazlar.. oy verme kalıplarında belirgin biçimde onemli bir faktör olmalı bu sistemin despotik yönü..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,340
     Alıntı Originally Posted by admustafa Yazıyı Oku
    bak çok önyargılı davranıyorsun...Ben en büyük darbeleri önyargılı olduğum zaman yedim.Bir insandan yada bir düşünceden hoşlanmamak başka birşey realist olmak başka bir şey.Para böyle kazanlır yada kaybedilir.duygularına yenilme...25 yılın bana öğrettiği bu.sadece tavsiye.Tabi ki sen kararını vereceksin.
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

dikkat ederseniz şirketler ikinci (*) bir "şirket katkısı" ödemek istemiyorlar BES sistemindeki çalışanları için.. maliyetler daha da artıyor.. eğer buna zorlanırlarsa işşizlik artar zira işten çıkarmalar başlar..

diğer yandan.. eğer bir şirket BES için şirket katkısı veriyorsa bu nadir bir şeydir.. istisnadır.. çalışan bağlılığının önemli olduğu ve muhtemelen kendini lider şirket olarak konumlandırmak isteyen bir şirkettir.. ancak dediğim gibi nadir.. veya size aslında daha fazla ücret verebiliyor ancak vermiyor ve bunu BES e kaydırıp sanki iyilik yapıyormuş gibi algılatıyor kendini.. gayet mümkün.. neyse bu detaylarla "şirket katkısının" ne kadar ulvi bir artı olduğunu ve bu nedenle BES in ne kadar kazançlı olduğunu anlatmaya çalışanlar düşünsün.. hukumet bizim yakamızdan düşşünde ne yaparsa yapsın..ikide bir zırt pırt yeni düzenlemeler artık can sıkıcı olmaya başladı.. çıkman bile yetmiyor tekrar sokuyorlar sisteme isteğin dışında.. bunun adı despotluktur..

(*) sgk sistemine zaten şirketler "şirket katkısı" ödüyor..BES sistemi içinde öderlerse ikinci kez bir şirket katkısı ödüyor olacaklar ki buna karşılar..ben de olsam karşı çıkardım..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

7.  Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku
    sistemin absürtlüğü herhalde artık inkar edilemeyecek boyutlardaki alakasız bir noktadan yaklaşmışsınız..

şimdi şu şirket katkısı meselesini ele alalım..

BES .. açılımı nedir..? Bireysel Emeklilik Sistemi..

sistem cazip mi? hayır..

sistem a.k.p. partisinin israfçı düzenini fonlamak için mi kullanılıyor ? evet.. çok açık. adamlar açıkça söylüyorlar zaten.. bakın .. açık açık diyorum. gerçekten öyle..demeçlerine bakın.. her şey açık..

şimdi %25 katkının cazibesinin olmadığı hatta tavuk yemlemek için kullanılan yemlere benzer bir vazifesi olduğu çok açık.. zaten getiriside berbat, enflasyona eziliyor.. zaten hukumetin amacıda bu.. ezilmesi. bunu bu topikte daha once defalarca zaten altını çizmiştik.. hukumet bu katkıların erimesini istiyor ki gelecekte yükümlülüğü az olsun..

şimdi.. ne kalıyor geriye.. ? şirket katkısı..

BES için şirket katkısı şirketlerin genelde istemediği bir şey.. neden ? çünkü şirketler zaten bir emeklilik sistemi için "şirket katkısı" ödüyorlar.. BES bir emeklilik (birikim) sistemi de SGK yaşlılık aylığı değil mi? isimleri farklı olunca aynı kapsamda değerlendirilemiyorlar mı?

elbette değerlendirilebilirler.. biz zaten SGK ile zorunlu bir emekliliğe sahiptik.. şimdi o paralar yetmediği için hukumetin fonlanmasında başka kaynaklar aranıyor.. BES bu amaçla zorunlu hale getiriliyor.. olay bu kadar net.. anlamadıysanız daha detaylı da anlatırız.. ancak halkın büyük çoğunluğu bu soygunu iyi anladığı için %60 mertebesinde sistemden çıkmıştı.. şimdi bu nedenle zorunlu hale getiriyorlar 2020 de.. patetik bir durum.. umarım Türk halkı bu aşırı vergilere dur der.. evet bunlar vergidir.. net.. gizli vergi..

oyunun kurallarının sürekli değiştiği bir sistem aynı zamanda.. bir farkındalık oluşursa bu kadar pervasızca vergilendirme (kesintiler) yapamazlar.. oy verme kalıplarında belirgin biçimde onemli bir faktör olmalı bu sistemin despotik yönü..
    BES için kusursuz bir sistem herkes yaptırmalı şeklinde bir yaklaşımım olmadı. Çalışanına şirket katkılı BES yaptırmak zorunda değil şirket ayrıca Çalışanına sunduğu ek bir fayda yani isterse yaptırır isterse yaptırmaz. BES'teki kişilerin çoğuda yatırımının nereye gittiğinden habersiz. Para biriksinde nasıl birikirse biriksin diyor. Kişi fon nedir bilmiyor parasının hangi fonda olduğunu bilmiyor bir kere bakmış hesabına aaa benim param hiç kazandırmamış diyor. Sonrada yok BES şöyle kötü böyle kötü diyor. BES bir tasarruf aracı tabi tasarruf yapamayan bir ülke olduğumuz için tasarruflarımızla mevcut piyasayı fonluyoruz bundan mevcuttaki hükümet yararlanıyor haliyle. Ama bu sadece BES için geçerli değil ki mevduatta yapsanız hissede alsanız bankadan gram altında alsanız dövizde alsanız mevcuttaki sistemi fonluyorsunuzdur.

mevzu fonlamak değil.. mevzu ucuza fonlamak..hukumet kendisinin ve yandaşlarının ucuza fonlanması (piyasa şartlarından daha cazip oranlarda) için bu kadar bu sistemin üstüne titriyor.. onların ucuza fonlanması demek yatırımcının zarar etmesi demek.. net bir gerçek..

masum değiller.. masum olsalar sistemi getirir ve oyuncuların (yatırımcının) değerlendirmesine bırakırlardı.. ama şimdi despotik bir zorlama var.. avukatlığa gerek yok.. halk bu sistemin çirkin yüzünü çok net görüyor..

Sayfa 147/453 İlkİlk ... 4797137145146147148149157197247 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •