Sayfa 150/453 İlkİlk ... 50100140148149150151152160200250 ... SonSon
Arama sonucu : 3619 madde; 1,193 - 1,200 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1.  Alıntı Originally Posted by ada Yazıyı Oku
    Şirketten ayrılsanız da ,çıkmaya kalktığınızda yüksek kesintiler olacağından,
    yine sistemde kalmak zorunda kalabilirsiniz.
    Genelde anlaşmalar ek kesintiler olmayacak şekilde yapılıyor...en azından benim şirkette öyle oldu.

2.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Etki alanımda olmayan şeyler konusunda üzülmüyorum...SGK batışa doğru gidiyor, buna katılıyorum...primlerim hep tavandan yattı, 15 sene sonra hakettiğim emekli maaşını alırsam, biraz dikkatli harcayarak bununla bile geçirebilirim...ama bir şekilde yüksek emekli maaşlarını tırpanlayacaklar görüşündeyim.

Ama durum negatif diye küsmüyorum hayata.. ek gelir yaratmaya çalışıyorum, varlıklarımı yönetirken aktif risk yönetimi yapıyorum...likit varlıklarımın üçte ikisi dolar ve gram altın cinsinden...

Gidiyorum tarla ekip biçiyorum, zeytinimi, çayımı, fasulyemi, meyvemin bir kısımını tarlalarımdan alıyorum...yani güncel durumu analiz edip, mümkün olduğunca tedbir alıyorum.

Yani iç savaş çıksa, millet birbirini doğrasa gidebileceğim üç köy ve burada ekip bilebileceğim bahçe var...aç kalmaz yuvarlanır gideriz bu durumda dahi.

Soruyor bazı arkadaşlar, bağ bahçe işlerinden 3-5 kuruşa ihtiyacın mı var, hem bu işler zor, bedensel çalışma kolay değil...ben de zor günler için kaslarımı kuvvetlendiriyorum diyorum...anlamıyorlar tabi neyi kastettiğimi.
    ben de hayata küsmekten bahsetmiyorum.

ek gelir yaratmak, tarla almak vb.. nispeten daha yerel/belirsiz çözümlerdense; hukukun olduğu üretenin değer gördüğü ülkelere göçmek gibi nispeten zor ama daha başarı şansı yüksek çözümleri öneriyorum.

ikincisini hedeflemek birincisini yapmaya engel değil .

3. Devlet katkısı işi 2013 ten sonra geldi...şu an mevcut portföyümde devlet katkısı getirisiyle birlikte %5 civarında...bu durumda son üç yılda kendi yönettiğim portföyün gram altında olması nedeniyle %100 den fazla artması...ama devlet katkısının getirisinin %10 larda kalmasının etkisi de büyük.

Yani benim için kendi yönettiğim portföy önemli...devlet katkısını devlet çarçur etse bile beni etkilemez.

Herkes kendi durumuna göre değerlendirmesini yapsın..ama ben şirketten ayrıldıktan sonra şirket katkısı bitecek diye sistemden çıkarım diyordum...hala çıkmadım...çıksam da gram altın alırdım, zaten fonda gram altında duruyor... ha bankada, ha bes te gram altında durmuş önemli değil.

Büyük ihrütimalle emekliliği beklemeden sistemden çıkacağım için, devlet katkısının hepsini alamayacağım...bu nedenle de devlet katkısının performansı ile pek ilgilenmiyorum.

4.  Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    ben de hayata küsmekten bahsetmiyorum.

ek gelir yaratmak, tarla almak vb.. nispeten daha yerel/belirsiz çözümlerdense; hukukun olduğu üretenin değer gördüğü ülkelere göçmek gibi nispeten zor ama daha başarı şansı yüksek çözümleri öneriyorum.

ikincisini hedeflemek birincisini yapmaya engel değil .
    Gidene güle güle... benim vatan sevdam, kalıp sonuna kadar mücadele etmeyi gerektiriyor.

Bu arada gideni de eleştirmiyorum...Barcelona ve Stockholm gibi dünyada yaşanabilecek şehir sıralamasında çoğu kişinin ilk 10 sokacağı iki şehirde birer hafta kaldım..hem de şirket desteği ve katkısıyla...yani gayet rahat ortamlarda kaldım...oralarda bile bir aydan fazla kalamam gibi geldi,

Yani, benim için ya Türkiyem, ya Türkiyem...çıkacaksa da, batacaksa da içinde olacağım.

5.  Alıntı Originally Posted by ada Yazıyı Oku
    Şirketten ayrılsanız da ,çıkmaya kalktığınızda yüksek kesintiler olacağından,
    yine sistemde kalmak zorunda kalabilirsiniz.
    Sadece fonların elde ettiği kazançtan stopaj kesintisi olacak ayrılırsam bunun dışında ilave bir kesinti gözükmüyor sözleşmemde. Buda kaldığım süre göz önüne alındığında %10 olacak. Bu sene kendi adıma ödediğim katkı payımı arttırdım eğer öngörüleyemeyen bir ayrılma gerçekleşirtirirsem DK miktarı artsın ve stopajı karşılaşın diye. Kazanç anlamında bir kazanç elde etmedi DK bari stopajı ödesin diyorum. Ayrılmazsamda şu an yüksek olan DIBS faizleri ileride kazanç sağlar diye düşünüyorum.

6.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Devlet katkısı işi 2013 ten sonra geldi...şu an mevcut portföyümde devlet katkısı getirisiyle birlikte %5 civarında...bu durumda son üç yılda kendi yönettiğim portföyün gram altında olması nedeniyle %100 den fazla artması...ama devlet katkısının getirisinin %10 larda kalmasının etkisi de büyük.

Yani benim için kendi yönettiğim portföy önemli...devlet katkısını devlet çarçur etse bile beni etkilemez.

Herkes kendi durumuna göre değerlendirmesini yapsın..ama ben şirketten ayrıldıktan sonra şirket katkısı bitecek diye sistemden çıkarım diyordum...hala çıkmadım...çıksam da gram altın alırdım, zaten fonda gram altında duruyor... ha bankada, ha bes te gram altında durmuş önemli değil.

Büyük ihrütimalle emekliliği beklemeden sistemden çıkacağım için, devlet katkısının hepsini alamayacağım...bu nedenle de devlet katkısının performansı ile pek ilgilenmiyorum.
    Sn.Cautionary uzun süre altın fonunda kalacaksanız %1 gibi fon yönetim ücreti ödemek yerine BES'ten çıkıp gram altın almak hatta vadeli altın hesabı açıp yıllık toplamda %2 gibi fondan daha fazla getiri etmenizi sağlayacaktır. Tabi yakın zamanda dağılım değiştirecekseniz bu durumu göz ardı edebilirsiniz.

7.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Gidene güle güle... benim vatan sevdam, kalıp sonuna kadar mücadele etmeyi gerektiriyor.

Bu arada gideni de eleştirmiyorum...Barcelona ve Stockholm gibi dünyada yaşanabilecek şehir sıralamasında çoğu kişinin ilk 10 sokacağı iki şehirde birer hafta kaldım..hem de şirket desteği ve katkısıyla...yani gayet rahat ortamlarda kaldım...oralarda bile bir aydan fazla kalamam gibi geldi,

Yani, benim için ya Türkiyem, ya Türkiyem...çıkacaksa da, batacaksa da içinde olacağım.
    Tebrik ederim sayın Cautionary.
    Bende uzun yıllar yurtdışında çalışma hayatı sebebi ile yaşamış birisiyim. O kadarda kolay bir iş değil.

Ortadoğu’nun Arabı bile kimseyi ülkesinde istemiyor hor görüyor. Kaldı ki aşırı sağın ve milliyetçiliğin yükseldiği günümüz Avrupa’sında, batı dünyasında kendine yer bulacaksın.

Gidecek başka yer, vatanım diyecek başka toprak benim içinde yok.

İyisiyle kötüsüyle burada yaşadım ve iyi ki burada doğup yaşamışım, son düzlüğüde burada tamamlayacağım.

Sevgiler.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

8.  Alıntı Originally Posted by ctugrul Yazıyı Oku
    Tebrik ederim sayın Cautionary.
    Bende uzun yıllar yurtdışında çalışma hayatı sebebi ile yaşamış birisiyim. O kadarda kolay bir iş değil.

Ortadoğu’nun Arabı bile kimseyi ülkesinde istemiyor hor görüyor. Kaldı ki aşırı sağın ve milliyetçiliğin yükseldiği günümüz Avrupa’sında, batı dünyasında kendine yer bulacaksın.

Gidecek başka yer, vatanım diyecek başka toprak benim içinde yok.

İyisiyle kötüsüyle burada yaşadım ve iyi ki burada doğup yaşamışım, son düzlüğüde burada tamamlayacağım.

Sevgiler.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    herkesin bu konuda cevabı ve beklentisi farklı ama bahsettiğim durum maalesef haklı sebeplerle bir trend halini almış durumda.

çalıştığım kurumdan o kadar çok kişi Avrupa ya transfer oldu ki sayamadım, onu geçtim işten atılanlar bile nasıl oluyorsa (sanırım Bulgar pasaportu ana etken ) Avrupa da iş buluyor bir şekilde.

bu noktada 35 yaş sanırım psikolojik sınır üstü olan insan istemezken altı çok istekli.

kendi adıma yurtdışı olarak kastettiğim yegane ülke Almanya, onun dışında bir yerde kalıcı olmak cazip gelmiyor

topiği kirlettik ama BES nihayetinde geleceğini düşünenlerin ilgilendiği bir konu bu konuda geleceği ilgilendiriyor, bu konuda başka yazım olmayacak

vakit ayırıp değer verip cevap yazanlara teşekkürler...

Sayfa 150/453 İlkİlk ... 50100140148149150151152160200250 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •