Sayfa 122/461 İlkİlk ... 2272112120121122123124132172222 ... SonSon
Arama sonucu : 3685 madde; 969 - 976 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

1. Hesaplama için hiç excel ile uğraşmaya gerek yok. Çünkü hesaplamalarda hatalar olabiliyor. Defalarca hesaplamaya, sistemde olmayan bir şeyi sisteme sokmaya yada olan bir şeyi sistemden çıkarmaya gerek yok.

https://www.anadoluhayat.com.tr/bire...ilik/hesaplama linkinden ödenen katkı paylarının alım gücü sabit yani sadece enflasyon kadar artacağı ve yıllık net %2-%4 reel getiri senaryolarına göre toplamda bugünkü alım gücüne eşit olarak 56 yaşında ne kadar birikime sahip olunacağı hesaplanabilir. Kolonlar üzerine gelerek devlet katkıları/katkı payları yaparsanız enflasyon oranında artmış katkı paylarına göre devlet katkılarının oranını görebilirsiniz.

56 yaş sonunda birikimleri kayıpsız çekme yada yıllık gelir sigortası (http://emeklilik.egm.org.tr/?sid=44) ile birikime orantılı bir ek maaş imkanına sahip olursunuz. Yıllık gelir sigortasında da çeşitli alternatifler var. Aynen sgk'dan alınan maaş gibi vefatınız sonucunda eşinize maaşınızın belirli bir yüzdesini bırakabiliyorsunuz.

Bu sistem sgk sistemini tamamlayıcıdır. Zengin olma sistemi değildir. Aynen sgk'da olduğu gibi daha yüksek prim = daha yüksek emekli maaşı yada daha yüksek birikim ilkesine göre hareket ediyor.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,380
     Alıntı Originally Posted by flexy Yazıyı Oku
    Hesaplama için hiç excel ile uğraşmaya gerek yok. Çünkü hesaplamalarda hatalar olabiliyor. Defalarca hesaplamaya, sistemde olmayan bir şeyi sisteme sokmaya yada olan bir şeyi sistemden çıkarmaya gerek yok.

https://www.anadoluhayat.com.tr/bire...ilik/hesaplama linkinden ödenen katkı paylarının alım gücü sabit yani sadece enflasyon kadar artacağı ve yıllık net %2-%4 reel getiri senaryolarına göre toplamda bugünkü alım gücüne eşit olarak 56 yaşında ne kadar birikime sahip olunacağı hesaplanabilir. Kolonlar üzerine gelerek devlet katkıları/katkı payları yaparsanız enflasyon oranında artmış katkı paylarına göre devlet katkılarının oranını görebilirsiniz.

56 yaş sonunda birikimleri kayıpsız çekme yada yıllık gelir sigortası (http://emeklilik.egm.org.tr/?sid=44) ile birikime orantılı bir ek maaş imkanına sahip olursunuz. Yıllık gelir sigortasında da çeşitli alternatifler var. Aynen sgk'dan alınan maaş gibi vefatınız sonucunda eşinize maaşınızın belirli bir yüzdesini bırakabiliyorsunuz.

Bu sistem sgk sistemini tamamlayacıdır. Zengin olma sistemi değildir. Aynen sgk'da olduğu gibi daha yüksek prim = daha yüksek emekli maaşı ilkesine göre hareket ediyor.
    dostum 45 yaşı baz aldım ve 56 yaşına kadar her ay 2000 tl ile ödeme ile yapınca 56 yaşında 380 bin tl yaptı....Valla para değil bence...Her yıl katkı payı artırsa bile enflasyon karşısında erir gibime geliyor...Devlet %25 katsıkının üst sınırınıda hesaplarsak pek mantıklı gelmedi..Tabi girene birşey diyemem.Kendim için söylüyorum.Çok mantıklı gelmedi...Altın vs..yatırımlarında zaten fon getirileri normal altın vb.getirilerinin ortalama baz alınırsa gerisinde kalıyor.Çünkü %100 altın fonu na pek rastlanmıyor...diğer enstrümanlarda da böyle...

Bana uymaz..Girene de karışmam..:Dediğimizi dedik zaten...erhanda diyor...Tartışmanın anlamı yok..Ama kendimce çok mantıklı gelmedi dostum.Ha zorun lu bes e gelince..tamamen karşıyım..
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

3. Merhaba. Baska bir yatirim plani icin bes i bozdurmayi dusunuyorum. Hesabimda parayi gormem kac gun surer?

Sent from my iPhone using Tapatalk

4.  Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    dostum 45 yaşı baz aldım ve 56 yaşına kadar her ay 2000 tl ile ödeme ile yapınca 56 yaşında 380 bin tl yaptı....Valla para değil bence...Her yıl katkı payı artırsa bile enflasyon karşısında erir gibime geliyor...Devlet /25 katsıkının üst sınırınıda hesaplarsak pek mantıklı gelmedi..Tabi girene birşey diyemem.Kendim için söylüyorum.Çok mantıklı gelmedi...Altın vs..yatırımlarında zaten fon getirileri normal altın vb.getirilerinin ortalama baz alınırsa gerisinde kalıyor.Çünkü %100 altın fonu na pek rastlanmıyor...diğer enstrümanlarda da böyle...

Bana uymaz..Girene de karışmam..:Dediğimizi dedik zaten...erhanda diyor...Tartışmanın anlamı yok..Ama kendimce çok mantıklı gelmedi dostum.
    human01 abi, yıl içinde ekstrem enflasyon artışları olursa geçmişte olduğu gibi yıl içinde birden fazla enflasyon ayarlaması gelecektir ücretlere. İşveren adam ise bunu da yansıtmak zorunda. O nedenle sizin yatırdığınız 2000 tl reel olarak kalıyor, alım gücü aynı. Dolayısıyla 380.000 tl alım gücü bugün ne alıyorsa o olacaktır bildiğiniz gibi. Nema ise reelden hesaplanıyor. Fon konusuna katılıyorum, %100 benim bildiğim bir fon da yok dediğiniz gibi. Bu senaryoları sabit getirili ürünler üzerine yada sepet olarak hesaplıyorlar. Yoksa oranlar değişir yıllık net %8 de olur -%8 de.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,380
     Alıntı Originally Posted by flexy Yazıyı Oku
    human01 abi, yıl içinde ekstrem enflasyon artışları olursa geçmişte olduğu gibi yıl içinde birden fazla enflasyon ayarlaması gelecektir ücretlere. İşveren adam ise bunu da yansıtmak zorunda. O nedenle sizin yatırdığınız 2000 tl reel olarak kalıyor, alım gücü aynı. Dolayısıyla 380.000 tl alım gücü bugün ne alıyorsa o olacaktır bildiğiniz gibi. Nema ise reelden hesaplanıyor. Fon konusuna katılıyorum, %100 benim bildiğim fon da yok dediğiniz gibi. Bu senaryoları sabit getirili ürünler üzerine yada sepet olarak hesaplıyorlar. Yoksa oranlar değişit yıllık net %8 de olur -%8 de.
    Anladım kardeşim...eline sağlık.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Bursa/İzmir
    Gönderi
    5,249
     Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku
    bak hala aynı şeyi yapıyorsun.. yatırımcıya zarar veren birisi varsa bu sensin farklı görüşleri engellemeye çalışarak, ama bunu bile söylemek gereksiz.. zira burası yatırım için tavsiye alınan bir yer değil..forumun girişinde yazıyor bu altın kural..burada görüşler paylaşılıyor.. basındaki yazılar paylaşılıyor.. bunlar önemli.. senin için değilse okumazsın..red listene alırsın..veya yazılanlar uygun değilse topik konusuna bu durumu modlara şikayet edersin..
    Beni eleştirmeye devam et. Yazdığın mesajda bir gram yatırımcıya faydalı bilgi yok.
    Burayı kirletmeye devam et. Aynen devam

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,380
     Alıntı Originally Posted by klasse Yazıyı Oku
    Merhaba. Baska bir yatirim plani icin bes i bozdurmayi dusunuyorum. Hesabimda parayi gormem kac gun surer?

Sent from my iPhone using Tapatalk
    yetkisiz şu arkadaşa yardımcı ol yaw......bak harbiden bu sefer sevaba girersin...Arada sırada lazım

8. discretus kardeşim sana da iyi yıllar...Umarım 2019 da çok çok paralar kazanırsınız ve sağlıkla yersiniz kardeşim benim...

Sayfa 122/461 İlkİlk ... 2272112120121122123124132172222 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •